*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395107 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 24, 2011, 09:32:12 πμ »

αναγνωριζονται κ τα ετησια αλλα για το συγκεκριμενο κατι δε μου αρεσει...ψαχνω και εγω για την ειδικη αγωγη, για φετος ισως κ να ειναι λιγο αργα...ισως με το νεο ετος, για ελληνικο παν/μιο μιλαω...
[/quote]
ενω το γεγονος οτι ξαφνικα ολοι αγαπησαν τα παιδια με ειδικες αναγκες ειναι πολυ ωραιο!!!φοβερος αλτρουισμός!!!
[/quote]
το σχολιο σου ειναι απολυτως σωστο, οπως και το γεγονος οτι ξαφνικα τα προσφατως προηγουμενα χρονια λογω των διορισμων ολοι ειχαν ονειρο να γινουν δασκαλοι κοκ....ολα ειναι σχετικα τελικα και ο καθενας εχει τους δικους του λογους. το θεμα ειναι οτι αποφασισει να κανει καποιος να εχει τη συνειδηση να το κανει καλα εφοσον το επελεξε και ποσο μαλιστα οταν εχει να κανει με παιδια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος annoula1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 24, 2011, 12:20:43 μμ »


Με την νέα εγκύκλιο της ειδικής αγωγής είναι αρκετά πιθανό τα μεταπτυχιακά 1 έτους όπως τα σεμινάρια 1 έτους να πάψουν να ισχύουν και να χρειάζονται συμπληρωματική φοίτηση στα αντίστοιχα πανεπιστήμια προκειμένου να εξοιμειωθούν με τα ελληνικά μεταπτυχικά που διαρκούν 2 έτη (όπως κάποτε τα πτυχία δασκάλων-εξομείωση).
Ο διορισμός στη γενική και η μεταπήδηση μετά στην ειδική δεν μπορεί να πάψει γιατί δεν υπάρχουν αντίστοιχα πτυχία που να βγάζουν ειδικότητες ειδικής στην δευτεροβάθμια!!!
Τα μόρια της ειδικής στη γενική θα μετράνε και το αντίστροφο γιατί τότε όλοι όσοι δουλεύουν εκεί ακόμη και οι μόνιμοι θα εργάζονται χωρίς αντίκρισμα!!!

Σύμφωνα με τη Συνθήκη της Μπολόνια, που υπέγραψε και η Ελλάδα, αναγνωρίζεται κανονικά 1 έτος μεταπτυχιακών σπουδων. Αν το Υπουργείο σταματήσει την ισχύ τους τότε να είσαι σίγουρος/η ότι οι κάτοχοι master διάρκειας 1 έτους θα προσφύγουν στην ΕΕ και επειδή το Ευρωπαϊκό Δίκαιο υπερισχύει του ελληνικού σε αυτή την περίπτωση οι ενάγοντες θα δικαιωθούν. Όπως ανέφεραν και άλλα παιδιά τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου έχουν μονοετείς κύκλους μεταπτυχιακών σπουδών.
Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 24, 2011, 09:46:26 μμ »
Η ειδικη αγωγη ειναι ενας πολυ ιδιεταιρος κλαδος και κανενας δεν θα μπορεσει να το κανει αν δεν του αρεσει πολυ....σε αυτο ειμαι καθετη...δεν ειναι απλη δουλεια...
Τωρα οσον αφορα το μεταπτυχιακο πιστευω οτι παιδαγωγικη επαρκεια δεν δινει αλλα για την αναγνωριση ακομα το ψαχνω...ειναι και καινουριο  γμτ και δεν ξερουμε κανεναν αποφοιτο να μας πει αποψεις...
και 5800 ειναι παρα πολλα για να το ρισκαρει κανεις...
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος brad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 24, 2011, 09:54:32 μμ »
Πριν μερικά βράδια που λέτε, είδα στον ύπνο μου το εξής όνειρο (ή εφιάλτη, όπως το πάρει κανείς…): καμιά 10αρια συνάδελφοι εκπαιδευτικοί πίναμε χαλαρά το καφεδάκι μας μπροστά στη θάλασσα, όταν ξαφνικά, ένας απ’ αυτούς άρχισε να μας λέει για ένα μεταπτυχιακό (ο Θεός να το κάνει… η Αννούλα θα το ξεκάνει!) ειδικής αγωγής που γίνεται σε πρώην ανατολική χώρα. Στα 5 λεπτά είχα ήδη διαπιστώσει ότι ενώ εγώ είχα την τύφλα μου για το θέμα, οι υπόλοιποι εννέα συνάδελφοι είχαν ήδη δώσει την προκαταβολή τους για συμμετοχή στο εν λόγω μεταπτυχιακό!
Από αυτά που έμαθα και άκουσα στη συνέχεια, τα έχασα! Λέω: «ρε παιδιά δεν γίνονται τέτοια πράγματα! Και το βασικότερο, πως θα πάμε να μείνουμε ένα χρόνο στο εξωτερικό, αφού οι περισσότεροι από εμάς ίσως να δουλεύουμε πάλι σε κάποιο σχολείο;» Το τι γέλιο έπεσε, δεν περιγράφεται!!!! Μέσα στην αφέλειά μου ρωτάω: «Μήπως είναι εξ αποστάσεως και δεν το κατάλαβα;» Καλά, η συνάδελφος Μαρία κόντεψε να πνιγεί από τα γέλια!!!... Οπότε, «πετάγεται» ο συνάδελφος Κώστας και μου λέει με στόμφο: «καλά, εσύ που ζεις;;!!»

Συνεχίζεται…
"Ό,τι είναι, είναι. Ό,τι δεν είναι, δεν είναι. Απορροφάσαι τόσο με εκείνο που δεν είναι, ώστε χάνεις αυτό που είναι."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:03:01 μμ »
για πες κι άλλα, έχει ενδιαφέρον η ιστορία σου....δώσε μας ιδέες γιατί με το επίδομα ΟΑΕΔ που παίρνουμε ως απολυμένοι ΑΜΩ μπορούμε να ζήσουμε πλουσιοπάροχα στη Βουλγαρία και να γυρίσουμε και με μεταπτυχιακό.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:07:24 μμ »
παιδια πακετο.....μαλλον ειναι diploma και οχι master.....
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:09:03 μμ »
παιδια πακετο.....μαλλον ειναι diploma και οχι master.....
δηλαδη ειναι κατι σαν πιστοποιητικο?αυτο απο που προκυπτει?

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:13:04 μμ »
κοιτα ονομαζεται diploma magistr, οποτε γι αυτο το ειπα...επιπλεον δεν το βλεπω πουθενα στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου της σοφιας
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:23:31 μμ »
κοιτα ονομαζεται diploma magistr, οποτε γι αυτο το ειπα...επιπλεον δεν το βλεπω πουθενα στην ιστοσελιδα του πανεπιστημιου της σοφιας
για αυτο σου ειχα γραψει και τις προαλλες παραπανω οτι κατι δεν μου αρεσει σε ολη αυτη την ιστορια....αλλα αυτο ειναι μια προσωπικη μου αποψη και ισως να ειμαι εκτος.....αν και συμφωνω απολυτα με το παραπανω όνειρο....τα λέει όλα...

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:27:07 μμ »
τελικα μαλλον φουσκα ειναι....κριμα....αλλα αυτη η βεβαιωση δοαταπ τι σκ@τα...λες να ναι πλαστη?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 24, 2011, 10:33:43 μμ »
τελικα μαλλον φουσκα ειναι....κριμα....αλλα αυτη η βεβαιωση δοαταπ τι σκ@τα...λες να ναι πλαστη?
ξερω και εγω....εδω τυπωνουν πλαστα πτυχια θα μου πεις μια βεβαιωση δεν θα καταφερουν....ας μιλησει καλυτερα καποιος που το εχει παρακολουθησει μιας και εχει ειπωθει πως υπαρχει απο προηγουμενα ετη ή καποιος που σκοπευει να "παει" να το παρακολουθησει μπας και ξεκαθαρισει το τοπιο...σε κανενα δε περισσευουν τοσα χρηματα και  σκοπος τουλαχιστον δικος μου ειναι να μαθω, οχι να παω τουβλο και να γυρισω τσιμεντολιθο...ελεος δλδ!!!

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 24, 2011, 11:44:38 μμ »
για να δουμε αν θα απαντησεις κανεις.....παντως ειναι πολυ ρισκο...
αλλο diploma κι αλλο master....
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος dorama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 06:13:02 μμ »
για να δουμε αν θα απαντησεις κανεις.....παντως ειναι πολυ ρισκο...
αλλο diploma κι αλλο master....
Παιδια τι γινεται με το μεταπτυχιακο στη Βουλγαρια?Μουφα τελικα?

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 07:24:48 μμ »
προσπαθω να βρω καποιον να το εχει κανει να μου πει...αλλα πολλα τα λεφτα και το φοβαμαι...:(
ΠΕ 10

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.