*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395119 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:15:31 μμ »
Τι είναι εξάποστάσεως ή πας από εκεί;
Εκει πας...

Σιγουρα; κατι πηρε το αυτι μου οτι οι παρακολουθησεις ειναι 10 ημερες, οι οποιες δεν εχουν υποχρεωτικο, αλλα συμβουλευτικο χαρακτηρα, και δεν ειναι υποχρεωτικο να βρισκεσαι εκει ...  Οι κακες γλωσσες λενε οτι μπορεις να εμφανιστεις μονο για την ορκομωσια σου
Αυτο που λεω εγω ειναι στην Αγγλια, οχι Βουλγαρια..και θελω να μαθω αν δινει παιδαγωγικη επαρκεια..Που μπορω να απευθυνω για να μαθω?Γνωριζει κανεις?


Γιατί στη Βουλγαρία πας μόνο 10 μέρες κι αν πας κι αυτές; Γνωστός μου. που το έκανε, πήγαινε συνέχεια. Ενώ από Αγγλία ξέρω πολλούς που τους ήρθε με courier, ως εξ αποστάσεως και καλά.. Μη λέμε ό,τι θέλουμε εδώ μέσα.

Δε λεω ο,τι θελω, λεω ο,τι ακριβως μου μετεφερε ατομο που ενδιαφεροταν να το παρακολουθησει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:32 »

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:24:44 μμ »
Τι είναι εξάποστάσεως ή πας από εκεί;
Εκει πας...

Σιγουρα; κατι πηρε το αυτι μου οτι οι παρακολουθησεις ειναι 10 ημερες, οι οποιες δεν εχουν υποχρεωτικο, αλλα συμβουλευτικο χαρακτηρα, και δεν ειναι υποχρεωτικο να βρισκεσαι εκει ...  Οι κακες γλωσσες λενε οτι μπορεις να εμφανιστεις μονο για την ορκομωσια σου
Αυτο που λεω εγω ειναι στην Αγγλια, οχι Βουλγαρια..και θελω να μαθω αν δινει παιδαγωγικη επαρκεια..Που μπορω να απευθυνω για να μαθω?Γνωριζει κανεις?


Γιατί στη Βουλγαρία πας μόνο 10 μέρες κι αν πας κι αυτές; Γνωστός μου. που το έκανε, πήγαινε συνέχεια. Ενώ από Αγγλία ξέρω πολλούς που τους ήρθε με courier, ως εξ αποστάσεως και καλά.. Μη λέμε ό,τι θέλουμε εδώ μέσα.

Δε λεω ο,τι θελω, λεω ο,τι ακριβως μου μετεφερε ατομο που ενδιαφεροταν να το παρακολουθησει


Άλλο είναι να μαθαίνεις κάτι από κάποιον που ενδιαφερόταν να το παρακολουθήσει και άλλο να ξέρεις κάτι σιγουρο από κάποιον που το παρακολούθησε.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 04:50:42 μμ »
Προφανως καποιος απο τους δυο διαδιδει ψευδεις πληροφοριες (ή η δικη μου "πηγη", ή η δικη σου). Ας αφησουμε τους υπολοιπους να το κρινουν. Αν και νομιζω οτι δεν αξιζει τοσο μεγαλος προβληματισμος για ενα θεμα που λυνεται απλα με ενα τηλεωνημα  στους συνεργατες του πανεπιστημιου στην Ελλαδα (ή, ακομη καλυτερα, με μια συναντηση μαζι τους)

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 05:00:32 μμ »
Τι είναι εξάποστάσεως ή πας από εκεί;
Εκει πας...

Σιγουρα; κατι πηρε το αυτι μου οτι οι παρακολουθησεις ειναι 10 ημερες, οι οποιες δεν εχουν υποχρεωτικο, αλλα συμβουλευτικο χαρακτηρα, και δεν ειναι υποχρεωτικο να βρισκεσαι εκει ...  Οι κακες γλωσσες λενε οτι μπορεις να εμφανιστεις μονο για την ορκομωσια σου
Αυτο που λεω εγω ειναι στην Αγγλια, οχι Βουλγαρια..και θελω να μαθω αν δινει παιδαγωγικη επαρκεια..Που μπορω να απευθυνω για να μαθω?Γνωριζει κανεις?

Το σίγουρο είναι ότι εντάσεται στην ειδική αγωγή. Για το αν δίνει ή όχι παιδαγωγική επάρκεια πάρε τηλ. στο Υπουργείο. Μάλλον δεν δίνει διότι ο νόμος λέει "επιστήμες της αγωγής" να είναι τo μαστερ, να το αναγράφει δηλαδή. Αλλιώς πρέπει να το εξετάσουν οι υπάλληλοι και να αποφανθούν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:32 »

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 05:28:23 μμ »
τα εξ αποστασεως μεταπτυχιακα δεν αναγνωριζονται στην ελλαδα.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 05:35:07 μμ »
Κάποια αναγνωρίζονται, κοίταξε στην σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ και θα δεις. Άλλωστε και το ΕΑΠ εξαποστάσεως κάνει και αναγνωρίζονται

Το θέμα έχει συζητηθεί στην ενότητα με τα εξαποστάσεως μεταπτυχιακά. Είναι τα master που προσπαθούν να κάνουν οι μονιμάδες για μόρια

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 06:07:14 μμ »
Κάποια αναγνωρίζονται, κοίταξε στην σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ και θα δεις. Άλλωστε και το ΕΑΠ εξαποστάσεως κάνει και αναγνωρίζονται

Το θέμα έχει συζητηθεί στην ενότητα με τα εξαποστάσεως μεταπτυχιακά. Είναι τα master που προσπαθούν να κάνουν οι μονιμάδες για μόρια

Ενώ η πλειοψηφία των αδιόριστών θέλει να τα κάνει για διαφορετικό λόγο?

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος delan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 06:35:59 μμ »
Προφανως καποιος απο τους δυο διαδιδει ψευδεις πληροφοριες (ή η δικη μου "πηγη", ή η δικη σου). Ας αφησουμε τους υπολοιπους να το κρινουν. Αν και νομιζω οτι δεν αξιζει τοσο μεγαλος προβληματισμος για ενα θεμα που λυνεται απλα με ενα τηλεωνημα  στους συνεργατες του πανεπιστημιου στην Ελλαδα (ή, ακομη καλυτερα, με μια συναντηση μαζι τους)

Σωστά, οπότε εσύ μη διαδίδεις πληροφορίες από πηγές για τις οποίες δεν είσαι σίγουρη. Εγώ για την πηγή μου είμαι σίγουρος.
Μην αφήνεις τίποτα ανείπωτο... :-)

Αποσυνδεδεμένος demi44

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 06:42:55 μμ »
Delan και  intemperanta σε ποιο μεταπτυχιακό αναφέρεστε; στης Βουλγαρίας ή στο Sunderland; Τα μπέρδεψα λιγο....

 ::) ::) ::) ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 07:03:54 μμ »
Delan και  intemperanta σε ποιο μεταπτυχιακό αναφέρεστε; στης Βουλγαρίας ή στο Sunderland; Τα μπέρδεψα λιγο....

 ::) ::) ::) ::) ::) ::)

στης Βουλγαριας

Αποσυνδεδεμένος gdoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Seize the day!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:50:46 μμ »
Παιδια ξερει κανεις αν το μαστερ "Special needs and inclusive education" University of Sunderland δινει παιδαγωγικη επαρκεια..Το εχει κανει κανεις?

Έχω κάνει το αντίστοιχο MEd στο πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ και η διαδικασία είναι η εξής: επειδή στην αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ δεν αναγράφεται ο τίτλος "επιστήμες της αγωγής" πρέπει να κάνεις επιπλέον αίτηση (εκτός αυτής που κάνεις για την αναγνώριση) στο ΔΟΑΤΑΠ για να σου δώσουν βεβαίωση παιδαγωγικής επάρκειας. Αυτό του Sunderland είναι MEd ή MA?

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:47:43 μμ »
Kαι τώρα το Υπουργείο θα δώσει πολύ σημασία σε αυτή την ανακοίνωση. Εδώ ΑΣΕΠ δεν κάνει σε αυτούς της ειδικής θα νοιαστεί για τα master. Mακάρι να νοιαστεί δηλαδή γιατί πολλά master είναι τελείως της πλάκας και πάτησαν μόνο 2 φορές το χρόνο πολλοί στα πανεπιστήμια του εξωτερικού οι πιο πολλοί που έκαναν τα εν λόγω master. Tα master τα εν λόγω τα πήραν αφού πλήρωσαν ενώσεις, άτομα, και συλλόγους χωρίς να ιδρώσουν ιδιάιτερα. Είναι πολύ γνωστά αυτά τα φαινόμενα εδώ και χρόνια

Λοιπόν ας επέμβει επιτέλους το Υπουργείο να τελειώνει αυτή η ιστορία. Απλά έπρεπε να δωθεί περισσότερο έκταση σε αυτή την επιστολή και να σταλεί και σε κανάλια. Άλλωστε το θέμα με πλαστά master πουλάει στα κανάλια όταν ειδικά έχει να κάνει με δημοσίους υπαλλήλους

Αποσυνδεδεμένος pantelis84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 08:04:13 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Το εν λόγω μεταπτυχιακό (ειδική αγωγή στο πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας) έπεσε στην ατίληψη μου πριν λίγες μέρες και αρχκά θεώρησα οτι είναι μια πολύ καλή περίπτωση. Εν συνεχεία διαβάζοντας τις διάφορες απόψεις στο forum άρχισα να είμαι λιγάκι διστακτικός και οι λόγοι είναι οι εξής: α) μήπως πρόκειται για κάποιου είδους σεμινάριο και οχι για κανονικό master; β) ψάχνοντας στον κατάλογο μεταπτυχιακών προγραμμάτων του πανεπιστημίου (http://www.uni-sofia.bg/index.php/eng/education/master_s_degree_programmes/master_s_degree_programmes) το εν λόγω μεταπτυχιακό δεν το βρήκα πουθενά, αντιθέτως μπαίνοντας στη σελίδα της σχολής: "Faculty of Preschool and Primary School Education" (http://www.uni-sofia.bg/index.php/eng/faculties/faculty_of_preschool_and_primary_school_education ) το πρώτο πράγμα που βλέπεις είναι ένα link για το εν λόγω μεταπτυχιακό. Με τα γραφεία που μίλησα στην Ελλάδα μου είπαν τα ίδια που προαναφέρθηκαν στο forum. Αύριο σκοπεύω να ξαναμιλήσω με τα συγκεκριμένα γραφεία αλλά και με το ΔΟΑΤΑΠ, σχετικά με την αναγνώριση, ωστόσο, αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για πεταμένα λεφτά....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.