*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395145 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 09:25:15 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Το εν λόγω μεταπτυχιακό (ειδική αγωγή στο πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας) έπεσε στην ατίληψη μου πριν λίγες μέρες και αρχκά θεώρησα οτι είναι μια πολύ καλή περίπτωση. Εν συνεχεία διαβάζοντας τις διάφορες απόψεις στο forum άρχισα να είμαι λιγάκι διστακτικός και οι λόγοι είναι οι εξής: α) μήπως πρόκειται για κάποιου είδους σεμινάριο και οχι για κανονικό master; β) ψάχνοντας στον κατάλογο μεταπτυχιακών προγραμμάτων του πανεπιστημίου (http://www.uni-sofia.bg/index.php/eng/education/master_s_degree_programmes/master_s_degree_programmes) το εν λόγω μεταπτυχιακό δεν το βρήκα πουθενά, αντιθέτως μπαίνοντας στη σελίδα της σχολής: "Faculty of Preschool and Primary School Education" (http://www.uni-sofia.bg/index.php/eng/faculties/faculty_of_preschool_and_primary_school_education ) το πρώτο πράγμα που βλέπεις είναι ένα link για το εν λόγω μεταπτυχιακό. Με τα γραφεία που μίλησα στην Ελλάδα μου είπαν τα ίδια που προαναφέρθηκαν στο forum. Αύριο σκοπεύω να ξαναμιλήσω με τα συγκεκριμένα γραφεία αλλά και με το ΔΟΑΤΑΠ, σχετικά με την αναγνώριση, ωστόσο, αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για πεταμένα λεφτά....
σε παρακαλω αν μαθεις κατι επισημα και απο το ΔΟΑΤΑΠ ενημερωσε και το φορουμ γιατι ειναι κατι που ενδιαφερει αρκετο κοσμο και δεν ειναι καιρος για πεταμενα λεφτα οπως πολυ ειπωθηκε.σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:32 »

Αποσυνδεδεμένος pantelis84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 22, 2011, 10:36:50 μμ »
Αν οχι αύριο τη Δευτέρα θα μιλήσω με ΔΟΑΤΑΠ, αν τα καταφέρω φυσικά, και θα αναφέρω ό,τι νεότερο μάθω. Οι πιο έγκυρες πληροφορίες όμως θα ήταν απο κάποιον-α που συμμετέχει ήδη στο πρόγραμμα αλλά, απ' οτι βλέπω, δεν υπάρχει κανείς!

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 01:20:17 πμ »
Γνωρίζει κανείς εάν PGcert ενός χρόνου εξ αποστάσεως στην ειδικη αγωγη αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ??

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 02:34:03 πμ »
Πρέπει να προστατευτούμε από τους απατεώνες. Μακάρι να είχαμε χρήματα για πέταμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:32 »

Αποσυνδεδεμένος mariet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 02:42:43 πμ »
Είχα ρωτήσει πρίν 3-4 χρόνια το ΔΟΑΤΑΠ για εξ αποστάσεως Ε.Α στην Αγγλία. Για να αναγνωρισθεί μου είπαν πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο Ελληνικό εξ αποστάσεως στην Ειδική Αγωγή ώστε να γίνει η αντιστοίχηση. Κάτι τέτοιο δεν υπήρχε και ούτε και σήμερα νομίζω υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 10:32:29 πμ »
Γνωρίζει κανείς εάν PGcert ενός χρόνου εξ αποστάσεως στην ειδικη αγωγη αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ??

Το PGCert δεν είναι Master. Είναι ένα σκαλί πριν από το MAster. Δεν νομίζω ότι αναγνωρίζεται.
\Πάρε τηλέφωνο στο ΔΟΑΤΑΠ και ρώτα,
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 12:03:15 μμ »
ok ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 23, 2011, 01:04:57 μμ »
Καλημέρα σας, εγώ έχω δει ένα μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής ενός χρόνου στη Βουλγαρία και κοστίζει γύρω στα 6.000 Ευρώ για όποιον ενδιαφέρεται ας το ψάξει, εγώ δε το διερεύνησα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος maro06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 04:49:36 μμ »
καλησπέρα σας!κι εγώ εντόπισα το συγκεκριμένο πρόγραμμα στη βουλγαρία και ενδιαφέρομαι να το παρακολουθήσω.σήμερα που μίλησα με μια κυρία μου είπε ότι η παρακολούθηση στη βουλγαρία είναι 10μέρες τα χριστούγεννα, 10 το πάσχα και καναδυό σαββατοκύριακα.μου είπε ότι αν θέλω μπορεί να μου στείλει ένα χαρτί από το δοαταπ που αποδεικνύει ότι αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό.εκτός των άλλων δικαιολογητικών μου είπε ότι απαιτείται σφραγίδα της χάγης από τον αρμόδιο στην περιφέρεια νομίζω...εγώ δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό,αν κάποιος ξέρει να μας πει...θα τηλεφωνήσω πάλι και θα ζητήσω να μου στείλει το χαρτί του δοαταπ και βέβαια θα επικοινωνήσω με τον οργανισμό τη δευτέρα...'ομως βρε παιδιά...αυτοί στο δοαταπ δεν έχουν το θεό τους..έλεος...5 μήνες κάνουν να σου απαντήσουν για κάτι...πού να προλάβεις προθεσμίες???
θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρει κάποιος άλλος να μου απαντήσει...εγώ είμαι αγγλική φιλολογία..το μεταπτυχιακό αυτό θα αναγνωριστεί ως μεταπτυχιακό στην ειδικότητά μου?θα πάρω μόρια ή τζάμπα θα το κάνω?
πάντως αν όλα είναι εντάξει με το δοαταπ λέω να το κάνω κι ο θεός βοηθός.........
θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα......

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 05:03:36 μμ »
καλησπέρα σας!κι εγώ εντόπισα το συγκεκριμένο πρόγραμμα στη βουλγαρία και ενδιαφέρομαι να το παρακολουθήσω.σήμερα που μίλησα με μια κυρία μου είπε ότι η παρακολούθηση στη βουλγαρία είναι 10μέρες τα χριστούγεννα, 10 το πάσχα και καναδυό σαββατοκύριακα.μου είπε ότι αν θέλω μπορεί να μου στείλει ένα χαρτί από το δοαταπ που αποδεικνύει ότι αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό.εκτός των άλλων δικαιολογητικών μου είπε ότι απαιτείται σφραγίδα της χάγης από τον αρμόδιο στην περιφέρεια νομίζω...εγώ δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό,αν κάποιος ξέρει να μας πει...θα τηλεφωνήσω πάλι και θα ζητήσω να μου στείλει το χαρτί του δοαταπ και βέβαια θα επικοινωνήσω με τον οργανισμό τη δευτέρα...'ομως βρε παιδιά...αυτοί στο δοαταπ δεν έχουν το θεό τους..έλεος...5 μήνες κάνουν να σου απαντήσουν για κάτι...πού να προλάβεις προθεσμίες???
θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο αν ξέρει κάποιος άλλος να μου απαντήσει...εγώ είμαι αγγλική φιλολογία..το μεταπτυχιακό αυτό θα αναγνωριστεί ως μεταπτυχιακό στην ειδικότητά μου?θα πάρω μόρια ή τζάμπα θα το κάνω?
πάντως αν όλα είναι εντάξει με το δοαταπ λέω να το κάνω κι ο θεός βοηθός.........
θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα......

δεν είναι μεταπτυχιακό στην ειδικότητά σου, είναι μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή, το οποίο μπορούν να παρακολουθήσουν όλες οι ειδικότητες

Αποσυνδεδεμένος maro06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 05:10:31 μμ »
bania...σ'έυχαριστώ για την απάντησή σου..επειδή όμως είμαι λίγο 'άσχετη βοήθησέ με αν μπορείς σς παρακαλώ...
στο διαγωνισμό του ασεπ των εκπαιδευτικών αν έχω λέμε αυτό το μεταπτυχιακό θα πάρω μόρια και πόσα?Αξίζει εγώ που είμαι αγγλικής να κάνω αυτό το μεταπτυχιακό?

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 05:16:07 μμ »
bania...σ'έυχαριστώ για την απάντησή σου..επειδή όμως είμαι λίγο 'άσχετη βοήθησέ με αν μπορείς σς παρακαλώ...
στο διαγωνισμό του ασεπ των εκπαιδευτικών αν έχω λέμε αυτό το μεταπτυχιακό θα πάρω μόρια και πόσα?Αξίζει εγώ που είμαι αγγλικής να κάνω αυτό το μεταπτυχιακό?

χμμμ απ' όσο αντιλαμβάνομαι όχι, δε θα προσμετρηθεί στον ασεπ (δεδομένου ότι μοριοδοτούνται τα μεταπτ στην ειδικότητα του καθενός και στις επιστήμες της αγωγής). θα σε βάλει όμως στον πίνακα της ειδικής

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 05:26:16 μμ »
Παράθεση
η παρακολούθηση στη βουλγαρία είναι 10μέρες τα χριστούγεννα, 10 το πάσχα και καναδυό σαββατοκύριακα.
Ρε παιδιά αυτό τώρα είναι μεταπτυχιακή ειδίκευση; Έχουμε χάσει πια εντελώς την έννοια της επιστημονικής κατάρτισης; Είπαμε έχουν γίνει όλα εμπόριο πια, αλλά ας υπάρχει και μία επίφαση πραγματικών σπουδών και ακαδημαϊκού περιεχομένου σε όλο αυτό.

Εγώ έκανα διετές μεταπτυχιακό στο αντικείμενό μου με καθημερινές υποχρεωτικές παρουσίες και το απόγευμα επίσης υποχρεωτικά εργαστήρια. Και τώρα βλέπω μεταπτυχιακά ουσιαστικά "δι' αλληλογραφίας". Μήπως πρέπει να δοθεί ένα τέλος σε αυτή τη φαρσοκωμωδία που υποβιβάζει πρώτα από όλα εμάς τους ίδιους; Γιατί αν ανοίξει για τα καλά αυτός ο φαύλος κύκλος των σπουδών fast-food, δεν θα τελειώσει ποτέ. Ήδη τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής έχουν ξεφτιλιστεί εντελώς όταν βλέπω στους φιλολόγους να έχουν πάνω από 300 άτομα και πολλά από αυτά να μην μπόρεσαν καν να κληθούν αναπληρωτές στην α' φάση. Όποτε σε 2-3 χρόνια πάμε σε τι, διδακτορικό για να δουλέψεις για 900 ευρώ αναπληρωτής σε ένα σχολείο; Έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο παράνοιας;

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 08:13:46 μμ »
Παράθεση
η παρακολούθηση στη βουλγαρία είναι 10μέρες τα χριστούγεννα, 10 το πάσχα και καναδυό σαββατοκύριακα.
Ρε παιδιά αυτό τώρα είναι μεταπτυχιακή ειδίκευση; Έχουμε χάσει πια εντελώς την έννοια της επιστημονικής κατάρτισης; Είπαμε έχουν γίνει όλα εμπόριο πια, αλλά ας υπάρχει και μία επίφαση πραγματικών σπουδών και ακαδημαϊκού περιεχομένου σε όλο αυτό.

Εγώ έκανα διετές μεταπτυχιακό στο αντικείμενό μου με καθημερινές υποχρεωτικές παρουσίες και το απόγευμα επίσης υποχρεωτικά εργαστήρια. Και τώρα βλέπω μεταπτυχιακά ουσιαστικά "δι' αλληλογραφίας". Μήπως πρέπει να δοθεί ένα τέλος σε αυτή τη φαρσοκωμωδία που υποβιβάζει πρώτα από όλα εμάς τους ίδιους; Γιατί αν ανοίξει για τα καλά αυτός ο φαύλος κύκλος των σπουδών fast-food, δεν θα τελειώσει ποτέ. Ήδη τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής έχουν ξεφτιλιστεί εντελώς όταν βλέπω στους φιλολόγους να έχουν πάνω από 300 άτομα και πολλά από αυτά να μην μπόρεσαν καν να κληθούν αναπληρωτές στην α' φάση. Όποτε σε 2-3 χρόνια πάμε σε τι, διδακτορικό για να δουλέψεις για 900 ευρώ αναπληρωτής σε ένα σχολείο; Έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο παράνοιας;
;έχεις απόλυτο δίκαιο...δυστυχως η κατασταση ειναι τραγικη για αυτο και εμφανιζονται ταχειες λυσεις, αν και πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι και ισως να μην ειναι και ετσι....αυτο που εφτασε την ειδικη αγωγη σε αυτο το σημειο ειναι περισσοτερο το "εμποριο" με τα σεμιναρια των 400 ωρων, αυτο κι αν δεν ηταν....400 ωρες σε κανουν ειδικο, σε ενα τοσο ευαισθητο τομεα της εκπαιδεσης...........τι να πεις....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.