*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395142 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #546 στις: Ιούλιος 05, 2012, 02:07:47 μμ »
βρε τελικα αναγνωριστηκε απο το ΔΟΑΤΑΠ ή οχι...??
και ολα τα αλλα....
αν παρουν την αναγνωριση...δε πα να χτυπιεστε.....
τη δουλεια τους την κανανε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:14:28 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #547 στις: Ιούλιος 05, 2012, 02:31:45 μμ »
Την επόμενη φορά που θα κατακρίνετε κάποιον που σπούδασε σε Βουλγάρικο πανεπιστήμιο αναλογιστείτε για λίγο για ποιον ήταν πιο πλούσια η εκπαιδευτική εμπειρία: για έναν απόφοιτο του ΤΕΙ Ηγουμενίτσας ή για έναν απόφοιτο του Sofia Universityst, Kliment Ohridski?

Μόνο που από το ΤΕΙ  Ηγουμενίτσας  ο απόφοιτος άντε να γίνει λογιστής,ιχθυοκαλλιεργητής..

Από την Βουλγαρία όμως κάποιος που στις πανελλήνιες δεν πέρασε ούτε στο ΤΕΙ Ηγουμενίτσας,αν ο μπαμπάκας τα φυσάει,
μπορεί να γυρίσει με ένα πτυχίο Ιατρικής και να διεκδικεί, επί ίσοις όροις, δικαιώματα με παιδιά του 20...

Για να μην μιλήσω για ανθρώπους που επειδή είχαν τα μέσα πήγαιναν 1 χρόνο Βουλγαρία και μετά
έρχονταν με μεταγραφή από το παράθυρο σε ελληνικές Ιατρικές και Πολυτεχνικές σχολές,
μιας και αυτός ήταν ο καημός τους..

Επίσης δεν ενθυμούμαι τους άριστους της τάξης μου να αρνούνται την εισαγωγή τους στα ημεδαπά πανεπιστήμια,
για να φοιτήσουν στο εξωτικό Βλαδιβοστόκ και στη φημισμένη Βάρνα.
Κάτι μεταξεταστέους και μαθητές του 10 θυμάμαι.

Αυτά είναι για να τα λέτε στις γιαγιάδες και τις θείες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και να χαίρονται..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος prof2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • πως καταντήσαμε λοχία
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #548 στις: Ιούλιος 05, 2012, 02:50:44 μμ »
Μα καλά που ζεις??????
Παρεπιπτόντως το μεταπτυχιακό μου το έκανα στην Αγγλία το 1997, όταν στην Ελλάδα δεν ήξεραν τι θα πεί ένταξη και ενσωμάτωση. Δουλεύω πάνω από 10 χρόνια στην Ειδική Αγωγή.
Δυστυχώς, έχω τη χείριστη άποψη για τα ελληνικά πανεπιστήμια (παιδαγωγικό τελείωσα στο ΑΠΘ) και γι αυτό δε φταίει μόνο η κρίση!!!!!
Κοίτα τις εξετάσεις που έχω κάνει στα 2 χρόνια του μεταπτυχιακού μου δεν τις έχεις δει εσυ προσωπικά ούτε στο όνειρό σου και αν θες σε προσωπικό μήνυμα σου στέλνω και πλήρως τα στοιχεία μου αν δεχτείς να μου στείλεις και τα δικά σου για να συγκρίνουμε τα μαθηματα που διδαχθηκες εσύ και αυτά που έκανα εγώ ,σε προκαλώ δημοσίως να δώσεις το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού σου για να σου απαντήσω με τα 24 δικά μου τις 800 ώρες πρακτικής και διπλωματικής μου καθώς και τον τρόπο εισαγωγής μου και αντιστοίχως το δικό σου για να δεις τι εστί ελληνικό μεταπτυχιακό ,όχι τίποτα αλλά να τα συγκρίνουμε ρε κοπελιά και δημοσίως και απο κοντά για να βγάλει ο κάθε ένας τα συμπεράσματά του, γιατί την απαξίωση τη δική σας δεν την ανέχομαι πια ,αρκετά ,μίλα με στοιχεία εδώ αλλιώς τουμπεκί 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 04:59:11 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #549 στις: Ιούλιος 05, 2012, 03:18:19 μμ »
οποιος εχει λεφτα για πεταμα ας παει...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:14:28 »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #550 στις: Ιούλιος 05, 2012, 03:30:15 μμ »
Κοίτα τις εξετάσεις που έχω κάνει στα 2 χρόνια του μεταπτυχιακού μου δεν τις έχεις δει εσυ προσωπικά ούτε στο όνειρό σου και αν θες σε προσωπικό μήνυμα σου στέλνω και πλήρως τα στοιχεία μου αν δεχτείς να μου στείλεις και τα δικά σου για να συγκρίνουμε τα μαθηματα που διδαχθηκες εσύ και αυτά που έκανα εγώ ,σε προκαλώ δημοσίως να δώσεις το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού σου για να σου απαντήσω με τα 24 δικά μου τις 800 ώρες πρακτικής και διπλωματικής μου καθώς και τον τρόπο εισαγωγής μου και αντιστοίχως το δικό σου για να δεις τι εστί ελληνικό μεταπτυχιακό ,όχι τίποτα αλλά να τα συγκρίνουμε ρε κοπελιά και δημοσίως και απο κοντά για να βγάλει ο κάθε ένας τα συμπεράσματά του, γιατί την απαξίωση τη δική σας δεν την ανέχομαι πια ,αρκετά ,μίλα με στοιχεία εδώ αλλιώς τουμπεκί

"την απαξίωση τη δική σας δεν την ανέχομαι πια ,αρκετά ,μίλα με στοιχεία εδώ αλλιώς τουμπεκί"

Οπως ακριβώς το έγραψες αλλά αντίστροφα. Εχεις κάτι κατα των σπουδων στο εξωτερικό και των μεταπτυχιακών βγες με στοιχεία αλλιώς τουμπκεί.

Μόνο στην χωρα της κουπονηριάς πρέπει να αποδείξουμε πως δεν ειμαστε ελάφαντες. και να τις χαίρεσαι τις 800 ώρες αν πιστευεις πως στην ειδική αγωγή δεν μπορείς να διδάξεις γραμματική σε παιδιά με δυσλεξία επειδή δεν τη διδάχτηκες στα ελληνικά.

Ο πρωθυπουργός της χώρας σου έχει σπουδάσει στις ΗΠΑ και έκανε το μεταπτυχιακό του στο Χάρβαρντ. Προφανώς σύμφωνα με τη λογική σου δεν μπορεί να εργαστεί ούτε φυσικά να κυβερνήσει την ελλάδα καθώς δεν διδάχτηκε τη διοίκηση επιχειρήσεων στα Ελληνικά.

Άλλο McDonalds άλλο Goodys !!! Τέλος παντων περί ορέξεως κλπ. ΔΟΑΤΑΠ και θεσμοί υπάρχουν για να κρίνουν ότι και να λέμε εμείς εδώ δεν κερδιζουμε τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 05:37:46 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #551 στις: Ιούλιος 05, 2012, 03:39:41 μμ »
@GrecX

Eσύ θεωρείς ότι αν ο τίτλος του thread ήταν "Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στη Γερμανία"
θα είχε κανείς αντιρρήσεις για την ποιότητα σπουδών;

Για Βουλγαρία μιλάμε,τη χώρα που και φελλός να είσαι, αν έχεις χρήματα γυρίζεις γιατρός..

Στη Γερμανία αυτοί απλά είτε δε θα είχαν εισαχθεί στο Πανεπιστήμιο,είτε θα είχαν αποβληθεί,όπως συνέβη με φωστήρα συμμαθητή μου..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #552 στις: Ιούλιος 05, 2012, 03:46:09 μμ »
Στη Βουλγαρία και να μη ξέρεις αγγλικά γίνεσαι δεκτός στο συγκεκριμένο fast food- "μεταπτυχιακό" , για γελια και για κλαμματα...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος periklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #553 στις: Ιούλιος 05, 2012, 03:54:26 μμ »

Ναι ΟΛΑ τα ελληνικά μεταπτυχιακά είναι ιδιαίτερα απαιτητικά έχουν εξετάσεις, εργασίες και πολλές ώρες πρακτικής. Για αυτό άλλωστε και τα ελληνικά πανεπιστήμια και μεταπτυχιακά προγράμματα είναι κυριολεκτικά γεμάτα από φοιτητές που προέρχονται από προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες και όχι Αίγυπτο, Ινδία, Αφρική, πρώην ανατολικό μπλοκ κλπ

Σε σχέση με τα μέτρια προς καλά ευρωπαϊκά πανεπιστήμια έχουμε το 1/3 όσον αφορά στον πληθυσμό ξένων φοιτητών. Παράλληλα έχουμε @ 9000 (κατά προσέγγιση) ξένους μεταπτυχιακούς φοιτητές που έρχονται στην Ελλάδα για τον ίδιο λόγο που πολλοί έλληνες πάνε Βουλγαρία κλπ. Κοινώς εύκολα προγράμματα (επειδή είμαστε έξυπνοι στην Ελλάδα τα λέμε "ελκυστικά". για έλληνες που πάνε έξω τα λέμε για "τεμπέληδες") μικρότερης διάρκειας σε σχέση με τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά.

Αν μην μπούμε καν στη διαδικασία να μιλήσουμε για το πτυχία που παίρνουμε από παιδαγωγικές σχολές κλπ. Επιεικώς μετρίου επιπέδου σχολές γεμάτες με γελοία και άχρηστα μαθήματα τις οποίες - αν δεν είσαι εξαιρετικά κακός - θα τελειώσεις αργά ή γρήγορα  κόσμος να χαλάσει.

Στο μεταξύ αν είσαι εργαζόμενος με οικογένεια και υποχρεώσεις και δεν ζεις σε πόλη με πανεπιστήμο/μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο Ελλαδιστάν την έβαψες. Αντε βρες μεταπτυχιακό μονοετούς διάρκειας που να εξυπηρετεί εργαζόμενους ανθρώπους με οικογένεις και έξοδα σπιτιού και μετακινήσεων. Κανε διετές θα μου πεις οκ κάνε εσύ διετές στον Βόλο και την πρώτη χρονιά να μένεις στην Λάρισα και την δεύτερη στην Κεφαλλονιά.  Καλή διασκέδαση !

Το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο παρεμπιπτόντως είναι το κρατικό πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας στην Σόφια - σαν να λέμε το ΠΤΔΕ Αθηνών- αναγνωρισμένο εδώ και πολλά χρόνια από το ΔΟΑΤΑΠ κι ένα εκ των κορυφαίων εκπαιδευτικών ιδρευμάτων στα Βαλκάνια με στενή συνεργασία επί σειρά ετών και με τα δικά μας πανεπιστήμια. Τι ακριβώς κουβεντιάζουμε συνεπώς?

 Πέντε ελληνικά πανεπιστήμια στα 200 κορυφαία του κόσμου --------------------------------------------------------------------------------



Πέντε ελληνικά πανεπιστημιακά ιδρύματα συγκαταλέγονται στη λίστα με τα 200 κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου, με βάση τους Διεθνείς Πίνακες Κατάταξης Πανεπιστημίων ανά ειδικότητα της QS για το τρέχον έτος.

Στη λίστα αξιολογούνται και συγκρίνονται 600 πανεπιστήμια από 27 χώρες ανά τον κόσμο και 29 κλάδους ανά ειδικότητα.

Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο βρίσκεται στη λίστα με τις ειδικότητες της στατιστικής, της μηχανολογίας, της ηλεκτρολογίας, της μηχανικής και της χημείας, ενώ σε αυτή συμπεριλαμβάνονται επίσης το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, με τουλάχιστον μία ειδικότητα το κάθε ένα.

Πηγή : Greekreporter.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 05:00:40 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #554 στις: Ιούλιος 05, 2012, 04:08:57 μμ »
@GrecX

Eσύ θεωρείς ότι αν ο τίτλος του thread ήταν "Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στη Γερμανία"
θα είχε κανείς αντιρρήσεις για την ποιότητα σπουδών;

Για Βουλγαρία μιλάμε,τη χώρα που και φελλός να είσαι, αν έχεις χρήματα γυρίζεις γιατρός..

Στη Γερμανία αυτοί απλά είτε δε θα είχαν εισαχθεί στο Πανεπιστήμιο,είτε θα είχαν αποβληθεί,όπως συνέβη με φωστήρα συμμαθητή μου..


Έχεις απόλυτο δίκιο. Όχι μόνο κανείς δεν θα είχε αντίρρηση αλλά το μεταπτυχιακό θα θεωρούνταν πολύ ανώτερο των ελληνικών λόγω της χώρας.

Καλώς ή κακώς ωστόσο γεννηθήκαμε στα Βαλκάνια και οι γείτονες μας είναι η Τουρκία, η Βουλγαρία, η Ρουμανία, η Ιταλία κλπ. Δεν μπορεί να μου πεις πως είναι το ίδιο πρακτικό - οικονομικά και όχι μόνο - για ένα έλληνα να πάει να κάνει μεταπτυχιακό στο Μόναχο σε σχέση με την Σόφια που απέχει 3-4 ώρες από τη Θεσσαλονίκη…

Και στο κάτω κάτω μας αρέσει η ευρωπαϊκή ένωση όταν μας δίνει τα ευρώ με το τσουβάλι για να μην χρεοκοπήσουμε αλλά όταν είναι να αποδεχτούμε και να εκπληρώσουμε τις δικές μας υποχρεώσεις επιλέγουμε και το παίζουμε και υπεράνω?

Δηλαδή με την λογική πολλών στο φόρουμ η Ελλάδα είναι ανώτερη από την Βουλγαρία και τα πτυχία μας πρέπει να είναι ανώτερα των δικών τους. Θα μπω στην λογική σας και θα πω πως συμφωνώ 100%. Σε αυτή την περίπτωση όμως γιατί να αναγνωρίζονται τα δικά μας πτυχία στο εξωτερικό? Τα δικά μας πανεπιστήμια δεν είναι έτη φωτός πίσω σε σχέση με τα γερμανικά αγγλικά κλπ?

Αν μη τι άλλο πιο κοντά είμαστε στην Βουλγαρία παρά στην Γερμάνια εκτός αν μένω σε κάποια άλλη χώρα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι… και όπως είπα και παραπάνω ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι ευρωπαϊκή νομοθεσία ότι και να πει ο καθένας από εμάς, ότι και να πει ο ΔΟΑΤΑΠ, δεν έχει απολύτως καμία σημασία.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #555 στις: Ιούλιος 05, 2012, 04:21:07 μμ »

 Πέντε ελληνικά πανεπιστήμια στα 200 κορυφαία του κόσμου --------------------------------------------------------------------------------



Πέντε ελληνικά πανεπιστημιακά ιδρύματα συγκαταλέγονται στη λίστα με τα 200 κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου, με βάση τους Διεθνείς Πίνακες Κατάταξης Πανεπιστημίων ανά ειδικότητα της QS για το τρέχον έτος.

Στη λίστα αξιολογούνται και συγκρίνονται 600 πανεπιστήμια από 27 χώρες ανά τον κόσμο και 29 κλάδους ανά ειδικότητα.

Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο βρίσκεται στη λίστα με τις ειδικότητες της στατιστικής, της μηχανολογίας, της ηλεκτρολογίας, της μηχανικής και της χημείας, ενώ σε αυτή συμπεριλαμβάνονται επίσης το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, με τουλάχιστον μία ειδικότητα το κάθε ένα.

Πηγή : Greekreporter.gr

Σωστός ! Πιο απλή και διάσημη πηγή είναι αυτή http://www.webometrics.info/rank_by_country_select.asp?cont=europe

WORLD RANK    UNIVERSITY
                         
681    Sofia University Saint Kliment Ohridski

WORLD RANK    UNIVERSITY
                         
158    Aristotle University of Thessaloniki    
327    University of Patras    
351    National and Kapodistrian University of Athens
369    National Technical University of Athens
516    University of Crete
731    University of Ioannina
865    University of the Aegean
867    Demokritos University of Thrace
1041    University of Thessaly
1043    Athens University of Economics and Business
1125    Technical University of Crete
1263    University of Macedonia
1379    University of Piraeus

Κοίτα να δεις που δεν είμασταν τόσο μακριά τελικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 05:18:01 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #556 στις: Ιούλιος 05, 2012, 04:23:13 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο. Όχι μόνο κανείς δεν θα είχε αντίρρηση αλλά το μεταπτυχιακό θα θεωρούνταν πολύ ανώτερο των ελληνικών λόγω της χώρας.

Καλώς ή κακώς ωστόσο γεννηθήκαμε στα Βαλκάνια και οι γείτονες μας είναι η Τουρκία, η Βουλγαρία, η Ρουμανία, η Ιταλία κλπ. Δεν μπορεί να μου πεις πως είναι το ίδιο πρακτικό - οικονομικά και όχι μόνο - για ένα έλληνα να πάει να κάνει μεταπτυχιακό στο Μόναχο σε σχέση με την Σόφια που απέχει 3-4 ώρες από τη Θεσσαλονίκη…

Και στο κάτω κάτω μας αρέσει η ευρωπαϊκή ένωση όταν μας δίνει τα ευρώ με το τσουβάλι για να μην χρεοκοπήσουμε αλλά όταν είναι να αποδεχτούμε και να εκπληρώσουμε τις δικές μας υποχρεώσεις επιλέγουμε και το παίζουμε και υπεράνω?

Δηλαδή με την λογική πολλών στο φόρουμ η Ελλάδα είναι ανώτερη από την Βουλγαρία και τα πτυχία μας πρέπει να είναι ανώτερα των δικών τους. Θα μπω στην λογική σας και θα πω πως συμφωνώ 100%. Σε αυτή την περίπτωση όμως γιατί να αναγνωρίζονται τα δικά μας πτυχία στο εξωτερικό? Τα δικά μας πανεπιστήμια δεν είναι έτη φωτός πίσω σε σχέση με τα γερμανικά αγγλικά κλπ?

Αν μη τι άλλο πιο κοντά είμαστε στην Βουλγαρία παρά στην Γερμάνια εκτός αν μένω σε κάποια άλλη χώρα και δεν το έχω πάρει χαμπάρι… και όπως είπα και παραπάνω ευρωπαϊκή νομοθεσία είναι ευρωπαϊκή νομοθεσία ότι και να πει ο καθένας από εμάς, ότι και να πει ο ΔΟΑΤΑΠ, δεν έχει απολύτως καμία σημασία.

Έχεις άδικο για την αξιολόγηση των ελληνικών πανεπιστημίων.
Κοίταξε τη λίστα που παρέθεσε ο Περικλής.
Φυσικά θεωρώ ότι γενικά η Γερμανία έχει όχι μόνο καλύτερα πανεπιστήμια και γενικότερα καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα.
Αλλά επ'ουδενί να συγκρίνω την Ελλάδα με την Βουλγαρία ή την Ρουμανία,χωρίς να έχω κάτι με αυτές τις χώρες.
Με την νοοτροπία του έλληνα τα έχω.

Προκειται για φτωχές χώρες που εδώ και δεκαετίες δέχονται δίχως κριτήρια αξιολόγησης όλους τους φοιτητές που κάνουν αίτηση για καθαρά για οικονομικους λόγους.

Μάλιστα για το μεταπτυχιακό που γράφουμε εδώ,πες μου ποια σοβαρή χώρα δεν θα είχε ως προαπαιτούμενα τα αγγλικά;

Εμπόριο είναι για αυτούς,διευκόλυνση? για όσους το παρακολουθούν,αλλά με κάτι τέτοιες νοοτροπίες έχουμε βαλτώσει σαν χώρα.

WORLD RANK    UNIVERSITY
                         
681    Sofia University Saint Kliment Ohridski

Κοίτα να δεις που δεν είμασταν τόσο μακριά τελικά...

Φυσικά όλα τα υπόλοιπα πανεπιστήμια της Βουλγαρίας χάνονται στο άπειρο

 :o Για εδώ τι λες;

3197    Medical University of Sofia

5507    Medical University of Varna

Κι αν μας κάτσει...Ζωή σε λόγου μας..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 05:17:06 μμ από newseditor »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #557 στις: Ιούλιος 05, 2012, 04:31:52 μμ »
gregx Πρώτα από όλα το πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας μπορεί να είναι ότι καλυτερο διαθέτει η χώρα...αρα τις αξιολογήσεις μην μας τις προβάλεις για να δώσεις αξία στο πτυχίο σου.
¨Ολοι ξέρουμε πως όσοι έχουν τίτλο από τη Βουλγαρία δεν έχουν πατήσει το πόδι τους εκεί...η αν το έχουν πατήσει είναι για να κάνουν διακοπές με τα λεφτά του μπαμπά ...όταν θα πας να δουλέψεις στην ειδική αγωγή θα φανεί η ασχετοσύνη σου.

Όσο για τα πανεπιστήμια της Αγγλίας που τα θεωρείτε τόσο ανώτερα να σας πω πως με μια απλή αναζήτηση διαπίστωσα ότι στο πανεπιστήμιο του leeds και  newcastleτα μαθήματα του μεταπτυχιακού είναι 4, ενώ στο cabrigde 5 . Τόσο πολύ γνώση έχουν αποκτήσει όσοι τα παρακολούθησαν.
Και επιτέλους όποιος δεν γουστάρει το εκπαιδευτικό σύστημα της Ελλάδας και το απαξιώνει ας πάει να φάει ψωμάκι σε άλλη χώρα....

Αποσυνδεδεμένος prof2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • πως καταντήσαμε λοχία
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #558 στις: Ιούλιος 05, 2012, 04:33:24 μμ »



Ο πρωθυπουργός της χώρας σου έχει σπουδάσει στις ΗΠΑ και έκανε το μεταπτυχιακό του στο Χάρβαρντ. Προφανώς σύμφωνα με τη λογική σου δεν μπορεί να εργαστεί ούτε φυσικά να κυβερνήσει την ελλάδα καθώς δεν διδάχτηκε τη διοίκηση επιχειρήσεων στα Ελληνικά.

Άλλο McDonalds άλλο Goodys ρε τσολιάδες !!! Τέλος παντων περί ορέξεως κλπ. ΔΟΑΤΑΠ και θεσμοί υπάρχουν για να κρίνουν ότι και να λέμε εμείς εδώ δεν κερδιζουμε τίποτα.

Και ειδαμε που την οδηγησε τη χωρα ο πρωθυπουργος μας ! ρε συ μας δουλευεις?

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #559 στις: Ιούλιος 05, 2012, 04:37:37 μμ »
Στην Ελλαδα,τη χωρα της απολυτης ντροπης ετσι οπως την καταντησαμε κρινουμε τα μεταπτυχιακα αλλων χωρων.Καλα ρε που ζειτε;Ποσοι στην Ελλαδα πηραν πτυχιο και δεν πατησαν ποτε το ποδι τους σε αμφιθεατρο;Ποσοι καθηγητες ειναι κομματοσκυλα και περνανε δικους τους;Απειρα αναλογα παραδειγματα γνωριζουμε ολοι μας αλλα..το επιπεδο των πανεπιστηνιων μας ειναι υψηλο..Αστειοι ειστε ολοι σας.Δεν εχω καμια σχεση με το μεταπτυχιακο αυτο και ευχομαι να μην ερθει η μερα που οσοι αποκτησαμε πτυχιο στο Ελλαδισταν να μην αποδεκτο σε χωρες που εχουν πραγματικα  εχουν υψηλο επιπεδο σπουδων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.