*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395083 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #602 στις: Ιούλιος 06, 2012, 08:37:53 μμ »

O Δοαταπ δεν θα κρίνει τον τρόπο λειτουργίας του πανεπιστημίου και φυσικά θα αναγκαστεί να το αναγνωρίσει. Σύμφωνοι ως εδώ. Όμως, ο Δοατάπ αναγνωρίζει μόνο μεταπτυχιακά ΤΑΚΤΙΚΗΣ παρακολούθησης, ωστόσο  ελλείψει αποδεικτικών για το πώς πραγματικά διεξάγονται τα μαθήματα εκεί, θα το αναγνωρίσει. (Παρεπιπτόντως, είχα φέτος συνάδελφο που το "παρακολουθεί" και δεν έχει παέι ούτε μία φορά, δεν έχει κάνει ούτε μία εργασία...Συγγνώμη, αλλά σε καμία άλλη χώρα της ΕΕ δεν έχω ακούσει να χορηγούνται έτσι πτυχία).
   Μετά από επικοινωνία με το Υπουργείο και με δικηγόρο καταλήξαμε στό ότι: o Δοατάπ μάλλον θα το αναγνωρίσει, όμως σε όσες περιπτώσεις μπορεί να αποδειχθεί ότι ο κάτοχος δεν παρακολουθούσε ΤΑΚΤΙΚΑ, τότε μπορούν να γίνουν δικαστικές προσφυγές και να ακυρωθεί η αναγνώριση. Αν υπάρξουν πολλές τέτοιες αποφάσεις θα αναγκαστεί ο Δοατάπ να βγάλει το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο από τη λίστα των ομοταγών. Βέβαια, το τελευταίο είναι πολύ δύσκολο και μακρινό, ωστόσο εγώ προσωπικά σε όσους ξέρω ότι δεν έχουν πατήσει καθόλου (όπως ο συνάδελφος) θα κινηθώ δικαστικά. Δεν είναι δυνατόν να εμφανίζεις προυπηρεσία αναπληρωτή ολόκληρη χρονιά στη Νότια Ελλάδα και να ισχυρίζεσαι ότι ταυτόχρονα βρίσκεσαι στη Βουλγαρία (ή στην Ιταλία) και σπουδάζεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2012, 09:16:14 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:27 »

Αποσυνδεδεμένος passatembo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #603 στις: Ιούλιος 06, 2012, 11:19:37 μμ »
Amer για να σταματήσει η παραπληροφόρηση το μεταπτυχιακό το κάνει ο κολλητός μου και σου λέω σίγουρα ότι και εργασίες έχει κάνει και διπλωματική έγραψε και σε ολες τις παρακολουθήσεις ήταν συνεπέστατος.

Αποσυνδεδεμένος xmmm..

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #604 στις: Ιούλιος 06, 2012, 11:31:27 μμ »
 :) :) :)
Amer για να σταματήσει η παραπληροφόρηση το μεταπτυχιακό το κάνει ο κολλητός μου και σου λέω σίγουρα ότι και εργασίες έχει κάνει και διπλωματική έγραψε και σε ολες τις παρακολουθήσεις ήταν συνεπέστατος.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #605 στις: Ιούλιος 06, 2012, 11:51:29 μμ »
Amer για να σταματήσει η παραπληροφόρηση το μεταπτυχιακό το κάνει ο κολλητός μου και σου λέω σίγουρα ότι και εργασίες έχει κάνει και διπλωματική έγραψε και σε ολες τις παρακολουθήσεις ήταν συνεπέστατος.

Για το βουλγάρικο μεταπτυχιακό έχει γράψει μέλος στο forum ότι ο "υπευθυνος" του μεταπτυχιακου,του υποσχέθηκε ελαστικούς όρους φοίτησης, κάποιες μέρες Πάσχα,Χριστούγεννα και κανένα ΣΚ..

Αλλά κατά τα φαινόμενα, υπάρχουν και σε άλλες χώρες μεταπτυχιακά υψηλών απαιτήσεων...

Για παράδειγμα, το «Univerisita degli studi di Torino» διαβεβαιώνει με έγγραφά του τη φοίτηση, ακόμα κι αν αυτή είναι λογικά αδύνατη (π.χ. αναπληρωτής με μόνιμη κατοικία στη Λάρισα που δουλεύει με πλήρες ωράριο στη Χαλκίδα δεν είναι δυνατόν να κάνει μάθημα Παρασκευή βράδυ ή Κυριακή απόγευμα).

http://www.zougla.gr/greece/article/apati-me-fast-track-metaptixiaka
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:33:27 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #606 στις: Ιούλιος 07, 2012, 12:28:01 πμ »
Εντάξει, αν το έγραψε η Ζούγκλα... Σε κάθε περίπτωση, ας ελεγχθεί ο διευθυντής του Λαρισαίου αναπληρωτή, για να δούμε αν ήταν πραγματικά στη θέση του το παλικάρι, γιατί έχουμε δει και τέτοιες περιπτώσεις. Γιατί δηλαδή να είναι a priori οι ξένοι ανειλικρινείς και οι δικοί μας υπεράνω υποψίας;

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #607 στις: Ιούλιος 07, 2012, 01:04:11 πμ »
Εντάξει, αν το έγραψε η Ζούγκλα... Σε κάθε περίπτωση, ας ελεγχθεί ο διευθυντής του Λαρισαίου αναπληρωτή, για να δούμε αν ήταν πραγματικά στη θέση του το παλικάρι, γιατί έχουμε δει και τέτοιες περιπτώσεις. Γιατί δηλαδή να είναι a priori οι ξένοι ανειλικρινείς και οι δικοί μας υπεράνω υποψίας;

Δεν το έγραψε μόνο η ζούγκλα.

Από το πρωί παίζουν ηχητικά και βίντεο του προέδρου του ΔΟΑΤΑΠ,καταγγελόντων,κ.λ.π.

Δεν κατακρίνω αόριστα τους "ξένους",αλλά τη Βουλγαρία μια χώρα με παράδοση στο εμπόριο πτυχίων και για αυτό είμαι προκατειλημμένος.

Μιλάμε για τη χώρα που κανείς Έλληνας δεν επέστρεψε  χωρίς πτυχίο,για τέτοια εγγυρότητα μιλάμε..

Μάλιστα δεν μου φταίνει τόσο εκείνοι όσο κάποιοι "ξύπνιοι" που παίρνουν πτυχία από πανεπιστήμια που δεν έχουν επισκεφτεί καν..


Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #608 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:08:48 πμ »
Amer για να σταματήσει η παραπληροφόρηση το μεταπτυχιακό το κάνει ο κολλητός μου και σου λέω σίγουρα ότι και εργασίες έχει κάνει και διπλωματική έγραψε και σε ολες τις παρακολουθήσεις ήταν συνεπέστατος.

Δεν υπάρχει καμία παραπληροφόρηση. Ο κολλητός σου εφόσον εργάζεται για αυτό το μεταπτυχιακό, καλά θα κάνει να το πάρει. Δεν είμαι σε θέση να κρίνω την ποιότητα των σπουδών και γνώσεων που προσφέρει το πανεπιστήμιο αυτό σε όσους μπαίνουν πραγματικά στον κόπο να παρακολουθήσουν.Αυτό που λεώ είναι ότι υπάρχουν πολλοί που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να πάνε (για το συνάδελφο που ανέφερα το γνωρίζω από πρώτο χέρι, αλλά έχουν ακουστεί και άλλες περιπτώσεις) και αν τελικά το πανεπιστήμιο αυτό χορηγήσει πτυχίο σε καποιον που δεν έχει πατήσει ποτέ, εγώ θα αντιδράσω με κάθε τρόπο. Συγγνώμη, αλλά δεν πρόκειται να βάλω στην ίδια μοίρα τον κόπο τον δικό μου και πολλών άλλων που χρειαστήκαμε εξετάσεις για να μπούμε, καθημερινές παρακολουθήσεις επί 2 χρόνια, εργασίες, 600 ώρες πρακτική, διπλωματική, εξετάσεις για να βγούμε ( μόνο οι 3 στους 25 το καταφέραμε εγκαίρως) με την άνευ εξετάσεων εισαγωγή και απόλυση και κύριως χωρίς καμία πρακτική εξάσκηση! Και ειδικά όταν κάποιοι απλώς στέλνουν τα λεφτά και περιμένουν αραχτοί να τους  στείλουν το πτυχίο! Μπορεί να παρέχει γνώσεις σε όσους παρακολουθούν, δεν αντιλέγω, αλλά ως δομή είναι αντίστοιχο με σεμινάριο, όχι με μεταπτυχιακό. Αλλά ακόμη κι αυτο δεν με πειράζει, εφόσον εξασφάλιζε τουλάχιστον την παρουσία και παρακολούθηση.

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #609 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:10:12 πμ »
@aris1:

1. Εγώ μπορώ να κρίνω μόνο την πηγή που παρέθεσες, που φαντάζομαι ότι την επέλεξες ως την σοβαρότερη απ' όσες είχες στη διάθεσή σου. Πρόκειται, φυσικά, για την ηλεκτρονική φωνή υπόδικου επιχειρηματία που διαφημίζει νανοβιολογικά γιλέκα (!). Αν υπάρχουν άλλες πιο τεκμηριωμένες αντιρρήσεις, ας μιλήσουμε και για αυτές, αλλά μέχρι τότε δε μπορώ να θεωρήσω ούτε στοιχειωδώς έγκυρα όσα γράφει.

2. Δεν απαντάς επί της ουσίας: Τι θα γίνει αν ο αναπληρωτής ισχυρισθεί πως μπορούσε να παρακολουθεί κάνοντας χρήση αδειών που δικαιούται, διευκολύνσεων που του έγιναν άτυπα από τους διοικητικούς του προϊσταμένους, και με εσωτερικές ανακατανομές του προγράμματος που γίνονταν κατόπιν συνεννόησης με τους συναδέλφους χωρίς να ενημερώνεται η διεύθυνση; Ρωτάω, γιατί κάτι τέτοιο, σε γενικές γραμμές, ισχυρίσθηκε μια καλή συνάδελφος που υπηρετούσε στις Κυκλάδες ενώ ήταν εγγεγραμμένη σε ΑΕΙ της Δυτικής Ελλάδας.

3. Κατά τα λοιπά, καλά κάνεις και έχεις επιφυλάξεις για τα πανεπιστήμια του κάθε φαιδρού βαλκανικού κρατιδίου. Αντιλαμβάνεσαι όμως, πως για τους ίδιους ακριβώς λόγους εγώ δε μπορώ να θεωρήσω εγκυρότερους τους τίτλους που χορηγούνται στην Ελλάδα. Θεωρώ, και πιστεύω πως δεν έχω μόνος στην εντύπωση αυτή, πως η διαφθορά στην Ελλάδα ήταν ανάλογη, αν όχι πιο εκτεταμένη απ' ό,τι στη Βουλγαρία, και ότι για κάθε "ξύπνιο" φοιτητή που εξαγόραζε μάθημα με αντίτιμο έναν τενεκέ λάδι, υπάρχει τουλάχιστον ένας εξίσου θρασύς που πέρασε είτε χάρη στη θεσμοθετημένη πλέον αντιγραφή, είτε κατόπιν "ενόχλησης" του καθηγητή. Και αν δεν πιστεύεις εμένα, διάβασε τις δηλώσεις που έκανε γνωστός πολιτικός για το ΕΜΠ: «δεν έμπαινα στα αμφιθέατρα παρά μόνο για τις συνελεύσεις. Μάλιστα, μου είχε κάνει κριτική τότε ένας ... Και του λέω: Κι εσύ που πατάς [στα μαθήματα], χρωστάς τριπλάσια μαθήματα από μένα. Οπότε μη λες πολλά! [γέλια] Έκανα, λοιπόν, σκονάκια όπως όλοι» (προστέθηκε έμφαση).

4. Συνεχίζοντας τον παραπάνω συλλογισμό, επειδή η διαφορά μεταξύ των αποφοίτων Βουλγαρικών και Ελληνικών πανεπιστημίων δεν είναι προφανής, τουλάχιστον σε μένα, θεωρώ ότι οι λεονταρισμοί του ΔΟΑΤΑΠ είναι προσχηματικοί και ότι, σε συνδυασμό με την ασαφή του θέση περί αναγνώρισης, δημιουργούν περιθώρια διαφθοράς. Αναρωτιέμαι ακόμη, γιατί ακριβώς ζητάει το κάθε γραφείο 2500 Ευρώ εκτός των διδάκτρων και τι ακριβώς περιέχει ο "φάκελος" που ετοιμάζουν για λογαριασμό του φοιτητή και στέλνουν στο ΔΟΑΤΑΠ; Η απάντηση στο ερώτημα αυτό θα μας βοηθήσει αρκετά να καταλάβουμε ποια είναι η χώρα που "έχει παράδοση" στο εμπόριο πτυχίων...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2012, 02:21:19 πμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #610 στις: Ιούλιος 07, 2012, 02:11:36 πμ »
Amer για να σταματήσει η παραπληροφόρηση το μεταπτυχιακό το κάνει ο κολλητός μου και σου λέω σίγουρα ότι και εργασίες έχει κάνει και διπλωματική έγραψε και σε ολες τις παρακολουθήσεις ήταν συνεπέστατος.

Για το βουλγάρικο μεταπτυχιακό έχει γράψει μέλος στο forum ότι ο "υπευθυνος" του μεταπτυχιακου,του υποσχέθηκε ελαστικούς όρους φοίτησης, κάποιες μέρες Πάσχα,Χριστούγεννα και κανένα ΣΚ..

Αλλά κατά τα φαινόμενα, υπάρχουν και σε άλλες χώρες μεταπτυχιακά υψηλών απαιτήσεων...


Για παράδειγμα, το «Univerisita degli studi di Torino» διαβεβαιώνει με έγγραφά του τη φοίτηση, ακόμα κι αν αυτή είναι λογικά αδύνατη (π.χ. αναπληρωτής με μόνιμη κατοικία στη Λάρισα που δουλεύει με πλήρες ωράριο στη Χαλκίδα δεν είναι δυνατόν να κάνει μάθημα Παρασκευή βράδυ ή Κυριακή απόγευμα).

http://www.zougla.gr/greece/article/apati-me-fast-track-metaptixiaka

Το ανέφερα και σε προηγούμενο post μου, για το μεταπτυχιακό του Τορίνο, όπου το σκάνδαλο είναι ακόμη μεγαλύτερο. Αφού εισάγεσαι χωρίς γνώση ιταλικών, πας μερικά σαββατοκύριακα και στο τέλος παίρνεις και επάρκεια στην ιταλική γλώσσα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2012, 07:54:29 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #611 στις: Ιούλιος 07, 2012, 04:28:10 πμ »
@Marcus
Αποστρέφομαι τη ζούγκλα όσο δεν φαντάζεσαι αλλά ο πρόεδρος του ΔΟΑΤΑΠ μίλησε  από το πρωί σε πολλά μέσα,με στοιχεία όπως και οι καταγγέλοντες.

Για να μην κάθομαι και γράφω κατεβατά για ένα θέμα που επειδή έχεις προφανώς φοιτήσει στη Βουλγαρία δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη,σου παραθέτω ένα post πριν 4-5  σελίδες που καταδεικνύει την αποψή μου για τους αποφοίτους Ρουμανίας- Βουλγαρίας των οποίων το γνωστικό υπόβαθρο αμφισβητώ.
Κι αν μιλούσαμε για ιδιωτικό τομέα όπου θα μιλήσουν πέρα από τα τυπικά προσόντα και τα ουσιαστικά.,δεν θα είχα πρόβλημα.
Αλλά στο δημόσιο αυτες οι ισοτιμίες και οι αναγνωρίσεις πρέπει να γίνονται με φειδώ.


Την επόμενη φορά που θα κατακρίνετε κάποιον που σπούδασε σε Βουλγάρικο πανεπιστήμιο αναλογιστείτε για λίγο για ποιον ήταν πιο πλούσια η εκπαιδευτική εμπειρία: για έναν απόφοιτο του ΤΕΙ Ηγουμενίτσας ή για έναν απόφοιτο του Sofia Universityst, Kliment Ohridski?

Μόνο που από το ΤΕΙ  Ηγουμενίτσας  ο απόφοιτος άντε να γίνει λογιστής,ιχθυοκαλλιεργητής..

Από την Βουλγαρία όμως κάποιος που στις πανελλήνιες δεν πέρασε ούτε στο ΤΕΙ Ηγουμενίτσας,αν ο μπαμπάκας τα φυσάει,
μπορεί να γυρίσει με ένα πτυχίο Ιατρικής και να διεκδικεί, επί ίσοις όροις, δικαιώματα με παιδιά του 20...

Για να μην μιλήσω για ανθρώπους που επειδή είχαν τα μέσα πήγαιναν 1 χρόνο Βουλγαρία και μετά
έρχονταν με μεταγραφή από το παράθυρο σε ελληνικές Ιατρικές και Πολυτεχνικές σχολές,
μιας και αυτός ήταν ο καημός τους..

Επίσης δεν ενθυμούμαι τους άριστους της τάξης μου να αρνούνται την εισαγωγή τους στα ημεδαπά πανεπιστήμια,
για να φοιτήσουν στο εξωτικό Βλαδιβοστόκ και στη φημισμένη Βάρνα.
Κάτι μεταξεταστέους και μαθητές του 10 θυμάμαι.

Αυτά είναι για να τα λέτε στις γιαγιάδες και τις θείες που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και να χαίρονται..


Δεν γίνεται εδώ:http://www.webometrics.info/rank_by_country_select.asp?cont=europe
να έχουμε αυτή την κατάταξη
3197    Medical University of Sofia

5507    Medical University of Varna

και οι απόφοιτοι αυτών των σχολών να εξισώνονται με τις ελληνικές Ιατρικές Σχολές των οποίων οι εισακτέοι ήταν μαθητές του 20.

Είμαι κατά της οποιαδήποτε διαμάχης μεταξύ κλάδων εκπαιδευτικών,αλλά περισσότερο αντίθετος είμαι με την αδικία που υπόκεινται
κάποιοι  επειδή είμαστε ξέφραγο αμπέλι και επειδή κάποιοι άλλοι εξυπνάκηδες έχουν ανακαλύψει παραθυράκια..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #612 στις: Ιούλιος 07, 2012, 10:00:07 πμ »
Το όλο θέμα έχει να κάνει με την απόλυτη πρόταξη όσων κατέχουν master ειδικής αγωγής. Ας αλλάξει ο νόμος να τελειώνει το θέμα.
Αλλά δεν είδα τους καταγγέλλοντες που βγήκαν με ονοματεπώνυμο να καταγγέλλουν την πρόταξη τους πριν 3 χρόνια επειδή είχαν master...Τότε ήταν καλά;;;;Τώρα ζητούν κατάργηση;;;Τώρα που έφτασαν 30 μήνες προϋπηρεσία;;;Αυτοί δεν είχαν προταχθεί με μηδενική προϋπηρεσία έναντι άλλων;;;;
Το ίδιο παραμύθι ισχύει και με την παιδαγωγική επάρκεια σε κάποιους κλάδους...Ας θεσπίσουν κριτήρια μοριοδότησης οι αρμόδιοι του υπουργείου.
Και μην ξεχνάτε ότι με το νόμο 3699 της ειδικής πολλοί βολεύτηκαν και φτιάχτηκε εις γνώσιν του νομοθέτη...
Κι ας απαντήσει και κάποιος όσον αφορά τις γνώσεις περί ειδικής...
Ποιο Master προσφέρει την απαιτούμενη εξειδίκευση, ένα καθ' αυτό στην ειδική αγωγή ή ένα όπου το 50% των μαθημάτων (σε σύνολο 8-10 μαθήματα, άρα 4-5 μαθήματα σχετικά με ειδική αγωγή) εντάσσεται στην ειδική αγωγή;;;
Καθώς σύμφωνα με το νομοθέτη και τα δύο έχουν τα ίδια δικαιώματα στους πίνακες ειδικής.....

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #613 στις: Ιούλιος 07, 2012, 11:05:38 πμ »
Για τα παλιά δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι και με την αιγίδα του υπουργείου που φρόντισε τυχαία εφέτος να μην γράφονται οι ημερομηνίες κτήσης των μεταπτυχιακών στην ειδική αγωγή. Βέβαια αυτά θα τα βρούμε αν χρειαστεί και τότε θα δούμε πόσοι από αυτούς που καταγγέλλουν κάνανε στο παρελθόν  αυτά που τώρα κατηγορούνε.
Ερώτημα: Ο ΔΟΑΤΑΠ τα προηγούμενα χρόνια ζητούσε άδεια από το Υπουργείο να αναγνωρίσει τίτλους από το εξωτερικό; Τα έτη 2011, 10, 09,… κωλυσιεργούσε ή έδινε απροβλημάτιστα τις αναγνωρίσεις;
Είναι προφανές ότι αυτοί που καταγγέλλουν τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά έχουν μεταπτυχιακό  με ημερομηνία κτήσης 2011 και νωρίτερα ή το έχουν από άλλο πανεπιστήμιο.  Σε άλλη περίπτωση θα διεκδικούσαν την παράλογη μοριοδότηση αυτών των μεταπτυχιακών και όχι την επιλεκτική μη αναγνώριση κάποιων.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #614 στις: Ιούλιος 07, 2012, 11:20:53 πμ »
Έστω ότι ισχύει το επιχείρημα ότι αυτοί που εργάζονται ως αναπληρωτές δεν μπορούνε να κάνουν μεταπτυχιακό εκτός Ελλάδας. Τότε αν μελετήσουμε προσεκτικά τους πίνακες  αναπληρωτών παρελθόντων ετών θα δούμε πολλούς που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Ακόμα αν πάμε πιο παλιά θα δούμε και πολλούς διορισμένους με αυτές τις προϋπηρεσίες. Τι θα κάνουν με αυτούς οι καταγγέλλοντες;

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #615 στις: Ιούλιος 07, 2012, 11:32:52 πμ »
Και κάτι ακόμα. Ο ΔΟΑΤΑΠ  περιμένει οδηγία από το Υπουργείο και για τα άλλα μεταπτυχιακά;  Ή όποιος το έκανε  στην Αγγλία θα του αναγνωριστεί κανονικά και θα περάσει μπροστά στους πίνακες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.