*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395163 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #644 στις: Ιούλιος 09, 2012, 10:51:46 πμ »
Αγαπητέ/η  συνάδελφε/φισσα στους πίνακες ειδικής ή γενικής όλων των ετών εμφανίζονται άτομα τα οποία  ενώ εργάζονταν ως αναπληρωτές ή ως μόνιμοι (άντε να βάλουμε και αυτούς στο παιχνίδι) απέκτησαν μεταπτυχιακό στην Αγγλία, τη Γαλλία, την Ισπανία κ.α. Αυτοί είχαν επαρκή φοίτηση; Αν ναι τότε δεν υπάρχει καμιά διαφορά, αν όχι να επανεξεταστούν όλοι και να αφαιρεθούν οι προϋπηρεσίες τους ή οι διορισμοί τους.
Δίκαιο δεν είναι;
Αν συνεχίσουμε έτσι θα βγάλω λίστες από όλες τις ειδικότητες και ειδικά των δασκάλων (αφού έχει τόσο ενδιαφέρον η ΔΟΕ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:56:07 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #645 στις: Ιούλιος 09, 2012, 11:04:16 πμ »

Και σου ξαναγράφω ότι παραπάνω παρέθεσα στοιχεία από το "ειδικής αγωγής" της Αθήνας για το οποίο έχω άποψη γιατί το παρακολούθησε πολύ κοντινό μου άτομο, με εκείνο της Βουλγαρίας,αλλά και όλα τα αμφιβόλου προελεύσεως και συχνότητας παρακολούθησης πανεπιστήμια.
Γνωρίζεις κάποια-ον που να έχει πάρει το ειδικής του Καποδιστριακού εξ'αποστάσεως;
Σου γράφω προκαταβολικά,όχι..

Επίσης αν έχεις λίστες,στοιχεία,κ.λ.π. για ανάλογες περιπτώσεις μπορείς να κάνεις τις ενστάσεις σου,όπως κάναμε εμείς στον πίνακά μας και κάποιοι κατακριμνήστηκαν...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2012, 11:14:28 πμ από newseditor »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #646 στις: Ιούλιος 09, 2012, 11:05:22 πμ »
Όποιος θέλει να είναι κυνηγός κεφαλών θα πρέπει να υποστεί και τις συνέπειες

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #647 στις: Ιούλιος 09, 2012, 11:33:24 πμ »
Με τα ξεκατινιάσματα που παρακολουθώ τελευταία, και με αφορμή κάποια άλλα που είχα ακούσει παλιότερα, μου δημιουργήθηκε η εξής απορία (περισσότερο ρητορικό το ερώτημα βέβαια..):
Όσοι ασχολούνται με την ειδική αγωγή, ΟΛΟΙ το κάνουν κυρίως από ενδιαφέρον για τα παιδιά αυτά που απαιτούν ειδική αντιμετώπιση, ή για τα όποια περισσότερα ευρά;  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:56:07 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #648 στις: Ιούλιος 09, 2012, 11:51:20 πμ »
έχει καταργήθει το επίδομα. Πριν καταργηθεί έπαιζε ρόλο για κάποιους στο ξεκατίνιασμα.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #649 στις: Ιούλιος 09, 2012, 12:11:43 μμ »
ΟΛΟΙ το κάνουν κυρίως από ενδιαφέρον για τα παιδιά αυτά που απαιτούν ειδική αντιμετώπιση, ή για τα όποια περισσότερα ευρά;  ::)

Οπως έγραψα και παραπάνω η εκπαίδευση είναι επάγγελμα το γιατί επιλέγουν ειδική αγωγή δεν έχει καμία απολύτως σημασία από τη στιγμή που είναι σωστοί και τυπικοί στις υποχρεώσεις τους.

Προσωπικά έχω δουλέψει μια δεκαετία στον ιδιωτικό τομέα και σε επίπεδο εξαιρετικά ανώτερο της πρωτοβάθμιας που δουλεύω αυτή τη στιγμή. Θα έπρεπε να ντρεπόμαστε για  αυτά που γίνονται στη δημόσια εκπαίδευση 100 φορές περισσότερο από το κάθε ύποπτο (κατά την άποψη της Κουτσης Μαρίας που νομίζει πως το Τορίνο και η Σόφια ειναι κατώτερα από το Βόλο και τη Κρήτη...) μεταπτυχιακό.

Επίσης με το να επιλέγετε πιο μεταπτυχιακό θα κριτικάρετε ουσιαστικά επιβεβαιώνεται αυτό που είπα παραπάνω. Δεκάρα δεν δίνεται για το επίπεδο των εκπαιδευτικών και της εκπαίδευσης γενικότερα. Μόνο την πάρτη σας κοιτάτε, το βόλεμα, το αραλίκι και την σειρά σας στον πίνακα. Για αυτό και κάθε έξυπνος παράγοντας δεν έπρεπε να σας δίνει σημασία. Σχολιάζουμε το τάδε μεταπτυχιακό και όχι το δείνα δεν είναι σοβαρές εκφράσεις ανθρώπων επιπέδου – θεωρητικά - που θέλουν να ζουν σε μια ευνομούμενη κοινωνία.

Τα πράγματα είναι απλά. Αυτή τη στιγμή ξεκατινιάζετε συναδέλφους σας σε πανεπιστήμια - χωρών μελών της ΕΕ ΚΑΙ αναγνωρισμένων από το ΔΟΑΤΑΠ - με παιδαγωγικά τμήματα εφάμιλλα αν όχι ανώτερα των ελληνικών για να εξυπηρετήσετε τα προσωπικά σας συμφέροντα. Τους έπιασε όλους ο πόνος για την ειδική αγωγή τα τελευταία χρόνια στα καλά καθούμενα και αναδείχτηκε σε μείζων ζήτημα της εκπαίδευσης.

Για τους άχρηστους  εκπαιδευτικούς που βλέπουμε/βλέπετε κάθε μέρα στα σχολεία μας/σας με τους οποίους πίνουμε καφέ και χαζογελάμε και ενδεχομένως κάνουμε παρέα και εκτός σχολείου που χρίζουν αξιολόγησης και απόλυσης δεν μιλά κανείς τόσα χρόνια. «Σουτ! Μην λέτε τέτοια πράγματα για τους συναδέλφους πρέπει να στηρίζουμε ο ένας τον άλλον».

Αντί να σηκωθείτε από τον καναπέ εσείς με προϋπηρεσία στην ειδική και να πάτε να κάνετε και εσείς μεταπτυχιακά μου "κάθεστε" πάνω στην προϋπηρεσία και ζητάτε άτομα με περισσότερα θεωρητικά προσόντα να μπουν  πίσω από εσάς στις λίστες. Λες και αυτό θα έβγαζε νόημα σε μια δίκαιη και ευνομούμενη χώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2012, 03:07:47 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος passatembo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #650 στις: Ιούλιος 09, 2012, 12:20:25 μμ »
Ας ανοίξει ο φάκελος με όλα τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού που κάποια με 2-3 μαθήματα ειδικής αγωγής "βαπτίστηκαν" ως μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής. Της Βουλγαρίας σας ενόχλησε....

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #651 στις: Ιούλιος 09, 2012, 12:42:07 μμ »
GregX
To thread αυτό δεν ανοίχτηκε για να θείξει όλα τα κακώς κείμενα της παιδείας.

Όταν τα πράγματα γίνονται συγκεκριμένα,δεν χρειάζεται να ηθικολογείς.

Για την Αθήνα:

Για την απόκτηση του μεταπτυχιακού τίτλου απαιτείται επιτυχής εκπλήρωση των υποχρεώσεων σε μαθήματα, σεμινάρια, εργαστήρια, και πρακτική άσκηση, καθώς και η εκπόνηση μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας, όπως αυτά ορίζονται στον Οδηγό και κανονισμό σπουδών. Η παρακολούθηση των μαθημάτων, των φροντιστηρίων, των σεμιναρίων, των πρακτικών ασκήσεων και των εργαστηρίων είναι υποχρεωτική. Ανεπαρκής παρακολούθηση συνιστά λόγο απόρριψης στο συγκεκριμένο μάθημα, σεμινάριο, πρακτική άσκηση, ή εργαστήριο.

Για τη Σόφια:

Το μεταπτυχιακό της Σόφιας διαθέτει ένα πιο ευέλικτο και συμφέρον πρόγραμμα παρακολούθησης, αφού τα μαθήματα διδάσκονται αποκλειστικά από Παρασκευή ως Κυριακή, ανά τρείς εβδομάδες. Αντίθετα, το αντίστοιχο της Αθήνας απαιτεί συνεχή παρουσία από τον φοιτητή, καθ’ όλη τη διάρκεια κάθε εβδομάδος. Μάλιστα, αν κριθεί ότι ο φοιτητής στο πρόγραμμα της Αθήνας έχει ελλείψεις στα γνωστικά αντικείμενα που διδάσκονται στο μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής, τότε υποχρεούται να παρακολουθήσει κάποια προπτυχιακά μαθήματα για να καλύψει τα κενά του, πράγμα που σημαίνει ακόμη περισσότερες ώρες φυσικής παρουσίας του στον χώρο του Πανεπιστημίου μέσα στην εβδομάδα.


Πόσο πιο απλά...

Για ποια ανωτερότητα μου μιλάς λοιπόν;
Για την ανωτερότητα να πηγαίνεις 2 φορές τον μήνα και να προσπερνάς κάποιον που έχει κάνει 600+ ώρες μεταπτυχιακό;

Όσο για τον ιδιωτικό τομέα,μην τον θίγεις καλύτερα.
Βουλγαρο-ρουμάνικα πτυχία,δεν έχουν καμία τύχη..
Εγώ όταν δούλευα ιδιωτικό τομέα,τα βιογραφικά αυτά "οι κουτσές Μαρίες" δεν τα είχαν καλέσει ποτέ σε συνεντευξη..
 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2012, 12:48:25 μμ από newseditor »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #652 στις: Ιούλιος 09, 2012, 12:47:45 μμ »
Ας ανοίξει ο φάκελος με όλα τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού που κάποια με 2-3 μαθήματα ειδικής αγωγής "βαπτίστηκαν" ως μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής. Της Βουλγαρίας σας ενόχλησε....

Αν τα μεταπτυχιακά είναι αναγνωρισμένα και επίσημα, δε τίθεται θέμα. Για της Βουλγαρίας δε γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #653 στις: Ιούλιος 09, 2012, 01:00:13 μμ »
Φυσικά και θα ηθικολογώ. Εσείς επί 47 σελίδες αερολογείτε κάποιος έγραψε μέχρι και για μεταπτυχιακά που δεν απαιτούν ούτε μια φυσική παρουσία…

Ναι τα πράγματα είναι συγκεκριμένα.

Κράτη μέλη ΕΕ
Πανεπιστήμια αναγνωρισμένα από τον ΔΟΑΤΑΠ και με στενή συνεργασία με τα δικά μας πανεπιστήμια επί σειρά ετών σε παιδαγωγικά ζητήματα.
Οι καθηγητές ειδικής αγωγής στην Αθήνα έχουν εξαιρετική άποψη για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο και μεταπτυχιακό γενικότερα πχ αν μπαίνατε σε διαδικασία να τους ρωτήσετε.
Και φυσικά όταν τελειώσεις και πας στο ΔΟΑΤΑΠ θα πρέπει να καταθέσεις πλήρη φάκελο με διδακτικές μονάδες, διπλωματική κλπ όπως γίνεται με όλα τα χαρτιά από όλα τα πανεπιστήμια,

Και δέκα άτομα από τον Βόλο έχουν πρόβλημα

Για τη Σόφια:

Το μεταπτυχιακό της Σόφιας διαθέτει ένα πιο ευέλικτο και συμφέρον πρόγραμμα παρακολούθησης, αφού τα μαθήματα διδάσκονται αποκλειστικά από Παρασκευή ως Κυριακή, ανά τρείς εβδομάδες. Αντίθετα, το αντίστοιχο της Αθήνας απαιτεί συνεχή παρουσία από τον φοιτητή, καθ’ όλη τη διάρκεια κάθε εβδομάδος. Μάλιστα, αν κριθεί ότι ο φοιτητής στο πρόγραμμα της Αθήνας έχει ελλείψεις στα γνωστικά αντικείμενα που διδάσκονται στο μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής, τότε υποχρεούται να παρακολουθήσει κάποια προπτυχιακά μαθήματα για να καλύψει τα κενά του, πράγμα που σημαίνει ακόμη περισσότερες ώρες φυσικής παρουσίας του στον χώρο του Πανεπιστημίου μέσα στην εβδομάδα.

Και οκ Άρη διαβάζω τα πόστ σου και το ιστορικό σου και μου φαίνεσαι έξυπνος και δραστήριος άνθρωπος. Δεν γίνεται να μου παραθέτεις το παραπάνω χωρίς να το επεξεργάζεσαι. Έχεις κάνει copy paste μια χαζομάρα από τα πρακτορεία που διαφημίζουν το μεταπτυχιακό και το αποδέχεσαι (επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση σε συμφέρει) ως αληθές. Φυσικά οι άνθρωποι προσπαθούν να πουλήσουν το πρόγραμμα τους και προσπαθούν να το καταστήσουν ει δυνατόν ελκυστικό αυτό δεν σημαίνει ως το πανεπιστήμιο θα αποδεχτεί τους συγκεκριμένους όρους ή πως εσύ θα πάρεις μεταπτυχιακό από εκεί χωρίς να είσαι τυπικός και εκπληρώσεις τις απαιτήσεις του πανεπιστημίου…

Τι θα λέγανε δηλαδή "αν χάσετε 2-3 μαθήματα ή πρακτικές θα πληρώσετε άλλα 5 χιλιάρικα και θα ταλαιπωρηθείτε για ένα χρόνο ακόμα καθώς ίσως χρειαστεί να είστε ξανά πάνω'? Λίγο λογική δεν γίνονται αυτά τα πράγματα δεν μιλάμε για τη Ζιμπάμπουε για τη Βουλγαρία και την Ιταλία μιλάμε. Μην τα μηδενίζουμε όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2012, 03:24:19 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #654 στις: Ιούλιος 09, 2012, 01:44:42 μμ »
Aris81
Απορώ.... τι θα έγραφες αν είχες σχέση με τους πίνακες (όπως έγραψες προηγουμένως δεν έχεις) κι αν είχες τελειώσει εσύ το μεταπτυχιακό της Αθήνας (και όχι κάποιο κοντινό σου πρόσωπο όπως έγραψες παραπάνω).

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #655 στις: Ιούλιος 09, 2012, 02:43:31 μμ »
GregX
Aν διαβάσεις την βάση των ισχυρισμών εκείνων που κατήγγειλλαν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι ότι
αυτό που διαφημίζουν τα πρακτορεία κατάφεραν να το κάνουν πράξη.
Να πηγαίνει κάποιος 2-3 ΣΚ το μήνα σε ένα πολύ ελαστικό σεμινάριο.
Επίσης οι καταγγελίες δεν έγιναν αόριστα,
αλλά με στοιχεία που αποδεικνύουν ότι μόνο με κλωνοποίηση θα μπορούσε να γίνει κατορθωτή η απόκτηση του μεταπτυχιακού.

Aris81
Απορώ.... τι θα έγραφες αν είχες σχέση με τους πίνακες (όπως έγραψες προηγουμένως δεν έχεις) κι αν είχες τελειώσει εσύ το μεταπτυχιακό της Αθήνας (και όχι κάποιο κοντινό σου πρόσωπο όπως έγραψες παραπάνω).

Βασικά δεν έχω λόγο να γράψω παραπάνω σε αυτό το thread,άλλωστε ειμαι άλλο ΠΕ,καμία σχέση με ειδική αγωγή.

Όλα αυτά τα γράφω βιωματικά.Την δυσκολία της "ειδικής αγωγής" του Καποδιστριακού την έχω ζήσει ως άμεσος παρατηρητής.

Την προκατάληψη για τα βουλγαρο-ρουμάνικα πτυχία την εχω από τις πανελλήνιες.

Είναι δύσκολο,ο καλύτερος μαθητης της τάξης σου να περνάει Ιατρική Αθηνών και ένας από τους χειρότερους να πηγαίνει ένα χρόνο Βουλγαρία και επειδή ο πατέρας του ήταν ισχυρό κομματικό στέλεχος να τον μετεγγράφουν στην Αθήνα..
Είναι δύσκολο να βλέπεις groupάκια ευνοούμενων από Ρουμανία ξαφνικά να εμφανίζονται ως φοιτητές ελληνικού Πολυτεχνείου.
Είναι τρομερό να διαπιστώνεις την άγνοια και τον πανικό του ιατρού στο στρατόπέδο που σπούδασε Ρουμανία.
Είναι εξοργιστικό να βλέπεις στον κοινωνικό σου περίγυρο άτομα που περνούσαν οριακά την τάξη αλλά επειδή έπρεπε με το ζόρι να σπουδάσουν,να πηγαίνουν ειδικά στις 2 αυτές χώρες και να γυρνάνε με ειδικότητες που σε άλλες χώρες ούτε απ'έξω θα περνούσαν.
Και άλλες προσωπικές ιστορίες..
Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα,αλλά όταν μιλάμε π.χ. για επαγγέλματα που αφορούν ανθρώπινη ζωή,θα έπρεπε
να υπάρχει μεγαλύτερη θωράκιση στο σύστημα.

Δε λέω πως πρόκριμμα για να σπουδάσει κάποιος αυτό που θέλει πρέπει να είναι μόνο οι πανελλήνιες.
Απλά να ξέρω ότι Ιατρική σπούδασες π.χ.στην Γερμανία που αν δεν ήσουν συνεπής θα έπαιρνες πόδι.
Ότι έγινες πολιτικός μηχανικός και έχεις όλα τα απαιτούμενα εχέγγυα και όχι πτυχίο super market.

Αυτά από εμένα,δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι,καλή τύχη σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2012, 03:53:10 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #656 στις: Ιούλιος 09, 2012, 03:38:04 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα Aris81.  Και επειδή κάποιος ανέφερε ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια εμφανίζονται χαμηλά στις λίστες, έχω να πω ότι δεν σημαίνει ότι δεν έχουν ποιοτικά προγράμματα σπουδών. Μπορεί να είμαστε πίσω δε θέματα οργάνωσης, εξοπλισμών, υποδομών, αλλά όχι σε επίπεδο σπουδών. Οι καθηγητές των ελληνικών πανεπιστημίων, μπορεί να είναι λαμόγια(κάποιοι), αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν γνωρίζουν άπταιστα το αντικείμενό τους. Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, έχουν ισχυρή παρουσία σε διεθνή συνέδρια, δημοσιεύουν άρθρα και έρευνες σε περιοδικά με πολύ υψηλό κύρος και δεν στερούνται τίποτα από τους συναδέρφους τους στο εξωτερικό.. Και για να λέμε του στραβού το δίκιο, άτομο που εργαζόμασταν μαζί σε σχολείο που έκανε το μεταπτυχιακό της Ιταλίας, τη ρώτησα μια φορά κάτι για το SPSS, το οποίο είναι βασικό εργαλείο έρευνας  και μου απάντησε: τι είναι αυτό??? Και να σας πω και κάτι άλλο: Ναι, τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα και πολύ δύσκολα΄είναι και απαιτητικά! Έχω βγάλει τρεις φορές ερπη, έχω πάθει ψυχοσωματικά γιατί με έχει φάει το διάβασμα,έχω χάσει τους φίλους μου και αυτό γιατί πρέπει να ανταπεξέλθω σε εργασίες και σε παρακολουθήσεις, σε πρακτικές... Μια φίλη σε μεταπτυχιακό του Βόλου τα 'παιξε κυριολεκτικά, αλλά οι εργασίες της(οι απλές εργασίες) δημοσιεύτηκαν σε περιοδικά... Οπότε σκεφτείτε λίγο τις απαιτήσεις..  Δε ξέρω αν το μεταπτυχιακό της Βουλγαρίας είναι καλό ή όχι, αλλά ΜΗΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ Σ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ!!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #657 στις: Ιούλιος 09, 2012, 03:56:10 μμ »
Το θέμα είναι ποιος θα αντεπεξέλθει καλύτερα στην αξιολόγηση (που είναι προ των πυλών). Ως πρώην προϊσταμένη ειδικού, έχω δει σεμιναριούχους που ανταποκρίνονται πολύ καλύτερα στην τάξη απ ό,τι μεταπτυχιακούς (δεν έχει καμία σημασία αν τελείωσαν Ελλάδα ή εξωτερικό).
Επίσης, θέλω να σημειώσω ότι το επίδομα ειδικής αγωγής έχει καταργηθεί από τον περασμένο Νοέμβριο (με το ενιαίο μισθολόγιο).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.