*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395074 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος enigmatic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #742 στις: Αύγουστος 12, 2012, 06:27:43 μμ »
Τα πτυχία αγγλικής στα οποία αναφέρεσαι ειναι επιπέδου lower και οχι proficiency, που ζητάνε αντίστοιχα στα βρετανικά πανεπιστήμια.
Και όχι μόνο αυτό, αλλά συνήθως δεν κάνουν καν δεκτά τα πτυχία αυτά στην Αγγλία και αναγκάζεσαι να δώσεις ξανά IELTS ή TOEFL. Γιαυτό μην εξισώνεις σε παρακαλώ τα πάντα.

Ναι, το μεταπτυχιακό σου είναι εξ αποστάσεως. Πόσες φορές επισκέφτηκες τη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου; Δεν σας εχουν δώσει καν κωδικούς για να έχετε προσβαση στη βιβλιοθήκη. Μπορεί επειδή υπογράφατε στο ξενοδοχείο ότι ήσασταν εκεί (πολλές φορές υπέγραφαν οι φίλοι σας για εσάς) να σας δεχτούν ως full time, αφού συμπληρώσατε συγκεκριμένο χρόνο διαμονής (τουρισμού) στη Σόφια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο ορισμός του full time studies.

Μήπως επειδή επισκεφτήκατε το τυπογραφείο για τυφλούς σας δώσουν και βεβαίωση για braille? Αν δώσετε κάτι παραπάνω στην  Ενωση από το Κιλκίς μπορεί και να γίνει. Είναι γνωστό το πόσο κοστολογούσε η Τ****ου τις βεβαιώσεις braille στο σεμινάριο του Κιλκίς.

Εχω παρει 500 ευρώ  αυτο το καλοκαίρι για να κάνω διπλωματική συμφοιτήτριάς σου που δεν γνωρίζει καλά αγγλικά για να την
κάνει. Ο καθηγητής της, που θα διορθώσει τη διπλωματική δεν ξέρει καν ο ίδιος καλά αγγλικά  (οπως αποδεικνύεται από τα μαιλ που έχουν ανταλλάξει). Μάλιστα, για να βοηθήσει της έχει στείλει και μια διπλωματική στα βουλγάρικα  και της είπε αν θέλει να τη μεταφράσει στα αγγλικά και να ξεμπερδεύει (πρωτότυπη η έρευνα βλέπεις).

Νομίζω πως έδωσα αρκετές και έγκυρες πληροφορίες για τα παιδιά που ενδιαφέρονται όπως λες. Οποιος έχει λεφτά ας το κάνει. Το αφεντικό τρελάθηκε και μοιράζει πτυχία!!!!

Αλλά σας παρακαλώ τουλάχιστον, μην μου το παίζετε μεγάλοι και τρανοί επιστήμονες που φάγαν τα νιάτα τους και τα λεφτά τους στα θράνια για την ειδική αγωγή. Λίγη σεμνότητα και διακριτικότητα δεν βλάπτει.




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:57 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #743 στις: Αύγουστος 12, 2012, 06:30:32 μμ »
Μεσα εισαι!!

Αποσυνδεδεμένος TTG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #744 στις: Αύγουστος 12, 2012, 06:50:52 μμ »
Δεν το παίζω ούτε τρελλός επιστήμονας ούτε τίποτα. Το αν η φίλη σου έχει σκάσει 500 ευρώ δεν μου λέει κάτι. Εγώ δεν έχω να τα σκάσω και την κάνω μόνος μου. Στο ελληνικό πανεπιστήμιο η "φίλη" σου δεν πλήρωσε ποτέ για να της κάνει κάποιος εργασία? Ή δεν γίνονται αυτά εδώ παρά μόνο στην κακιά Βουλγαρία?

Αποσυνδεδεμένος SLT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Γνωθι σαυτον
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #745 στις: Αύγουστος 12, 2012, 06:58:35 μμ »
ρε παιδια, οσοι δεν γουσταρετε απλα μην ασχολειστε να το πουμε απλα!καποιοι ομως θελουν να το κανουν και τους ενδιαφερει και θελουν σοβαρες πληροφοριες!επειτα στην Ελλαδα οσοι κανατε μεταπτυχιακα ξερετε παρα πολυ καλα τι μεσα πεφτουν!!οποτε ας κανει ο καθενας την δουλεια του οπως ξερει και αφηστε τα ασχετα σχολια και τα κομπλεξ σας στο σπιτι...οταν η Ελλαδα και η Ευρωπη αναγνωριζουν το οποιοδηποτε τιτλο απο την Ενωση απο κει και περα κρατηστε τις αποψεις σας για τον εαυτο σας εκτος αν κανετε κουβεντα για την κουβεντα λες και ειστε στο καφενειο...
ΤΤG μπορεις να μου στειλεις ενα μαιλ αν το ξερεις το προγραμμα για θα το κανω...θελω να ξερω το προγραμμα του κτλ...
Αν οι θεοι μιλουν, μιλουν ελληνικα..Κικερων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:57 »

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #746 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:04:09 μμ »
Τα πτυχία αγγλικής στα οποία αναφέρεσαι ειναι επιπέδου lower και οχι proficiency, που ζητάνε αντίστοιχα στα βρετανικά πανεπιστήμια.
Και όχι μόνο αυτό, αλλά συνήθως δεν κάνουν καν δεκτά τα πτυχία αυτά στην Αγγλία και αναγκάζεσαι να δώσεις ξανά IELTS ή TOEFL. Γιαυτό μην εξισώνεις σε παρακαλώ τα πάντα.

Ναι, το μεταπτυχιακό σου είναι εξ αποστάσεως. Πόσες φορές επισκέφτηκες τη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου; Δεν σας εχουν δώσει καν κωδικούς για να έχετε προσβαση στη βιβλιοθήκη. Μπορεί επειδή υπογράφατε στο ξενοδοχείο ότι ήσασταν εκεί (πολλές φορές υπέγραφαν οι φίλοι σας για εσάς) να σας δεχτούν ως full time, αφού συμπληρώσατε συγκεκριμένο χρόνο διαμονής (τουρισμού) στη Σόφια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο ορισμός του full time studies.

Μήπως επειδή επισκεφτήκατε το τυπογραφείο για τυφλούς σας δώσουν και βεβαίωση για braille? Αν δώσετε κάτι παραπάνω στην  Ενωση από το Κιλκίς μπορεί και να γίνει. Είναι γνωστό το πόσο κοστολογούσε η Τ****ου τις βεβαιώσεις braille στο σεμινάριο του Κιλκίς.

Εχω παρει 500 ευρώ  αυτο το καλοκαίρι για να κάνω διπλωματική συμφοιτήτριάς σου που δεν γνωρίζει καλά αγγλικά για να την
κάνει. Ο καθηγητής της, που θα διορθώσει τη διπλωματική δεν ξέρει καν ο ίδιος καλά αγγλικά  (οπως αποδεικνύεται από τα μαιλ που έχουν ανταλλάξει). Μάλιστα, για να βοηθήσει της έχει στείλει και μια διπλωματική στα βουλγάρικα  και της είπε αν θέλει να τη μεταφράσει στα αγγλικά και να ξεμπερδεύει (πρωτότυπη η έρευνα βλέπεις).

Νομίζω πως έδωσα αρκετές και έγκυρες πληροφορίες για τα παιδιά που ενδιαφέρονται όπως λες. Οποιος έχει λεφτά ας το κάνει. Το αφεντικό τρελάθηκε και μοιράζει πτυχία!!!!

Αλλά σας παρακαλώ τουλάχιστον, μην μου το παίζετε μεγάλοι και τρανοί επιστήμονες που φάγαν τα νιάτα τους και τα λεφτά τους στα θράνια για την ειδική αγωγή. Λίγη σεμνότητα και διακριτικότητα δεν βλάπτει.

Καταπληκτικά!!Όλο μαθαίνουμε και καλύτερα πράγματα όσον αφορά το μεταπτυχιακό της Βουλγαρίας!! Όσοι λοιπόν κάνουμε μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως 2 χρόνια με πολύ περισσότερα έξοδα και κόπο....απλά θα νιώσουμε χαζοί...ειδικά όταν παλεύουμε να διαβάσουμε να τελειώσουμε και βρεθούμε πάλι στον πάτο των πινάκων ενώ άλλοι με άνεση βρεθούν στη κορυφή.....κ μετέπειτα της ανεργίας...δεν μας σώζει τίποτα σε αυτή την χώρα!! Κ το γέλιο είναι πως είναι πλέων γνωστό τί συμβαίνει σε αυτά τα μεταπτυχιακά αλλά μια χαρά θα συνεχίσουν να μας τα παίρνουν τα άλλα κράτη!!!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #747 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:06:21 μμ »
Κανα ελληνικο πανεπιστημιο δε μπορει να ξυπνησει να προσφερει καποιο αντιστοιχο προγραμμα?? Εννοω με διδακτρα και χωρις περιορισμο θεσεων. Παμε και δινουμε τα ωραια μας λεφτακια στους Βουλγαρους, στους Τορινεζους και στους Αγγλους. Τουλαχιστον να μενει το χρημα εδω. Αλλα θα αρχισουν παλι για ξεπουλημα της δωρεαν δημοσιας παιδειας και κουραφεξαλα... αφου αυτος που εχει χρημα θα σπουδασει, αν οχι εδω καπου στο εξωτερικο.

Αποσυνδεδεμένος enigmatic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #748 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:08:11 μμ »
Οχι μόνο δεν θα το αφήσουμε έτσι απλά αλλά ετοιμαστείτε και για βροχή από ενστάσεις. Ποιός σου είπε  ότι δεν μας αφορά όταν υπάρχει περίπτωση να δώ άτομα με μεταπτυχιακά από Βουλγαρία πάνω από εμένα στον πίνακα; Ακριβώς αυτό κάνω, κοιτάω τη δουλειά μου.  Να γίνεται η αναγνώριση όλων των πτυχίων με τα ίδια κριτήρια. Από κει και πέρα το τι μπορεί να καταφέρει ο καθένας μπράβο του.

Αποσυνδεδεμένος SLT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Γνωθι σαυτον
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #749 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:11:20 μμ »
Οχι μόνο δεν θα το αφήσουμε έτσι απλά αλλά ετοιμαστείτε και για βροχή από ενστάσεις. Ποιός σου είπε  ότι δεν μας αφορά όταν υπάρχει περίπτωση να δώ άτομα με μεταπτυχιακά από Βουλγαρία πάνω από εμένα στον πίνακα; Ακριβώς αυτό κάνω, κοιτάω τη δουλειά μου.  Να γίνεται η αναγνώριση όλων των πτυχίων με τα ίδια κριτήρια. Από κει και πέρα το τι μπορεί να καταφέρει ο καθένας μπράβο του.

και τι νομιζεις οτι θα κανεις?θα βγαλεις την βουλγαρια απο την Ευρωπη?χαχαχαχχα...φανταζεσαι να βγει η Ελλαδα απο την ΕΕ και η βουλγαρια να μεινει μεσα?!!!!!!!!!!!! εκει να δεις ποιος δεν θα αναγνωριζει τον αλλο!!!οσες ενστασεις και να κανεις και εσυ και οσοι ομοιοι σου δεν μπορειτε να πεισετε οτι η γη ειναι επιπεδη γιατι απλα δεν ειναι!!
Αν οι θεοι μιλουν, μιλουν ελληνικα..Κικερων

Αποσυνδεδεμένος TTG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #750 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:14:34 μμ »
Οχι μόνο δεν θα το αφήσουμε έτσι απλά αλλά ετοιμαστείτε και για βροχή από ενστάσεις. Ποιός σου είπε  ότι δεν μας αφορά όταν υπάρχει περίπτωση να δώ άτομα με μεταπτυχιακά από Βουλγαρία πάνω από εμένα στον πίνακα; Ακριβώς αυτό κάνω, κοιτάω τη δουλειά μου.  Να γίνεται η αναγνώριση όλων των πτυχίων με τα ίδια κριτήρια. Από κει και πέρα το τι μπορεί να καταφέρει ο καθένας μπράβο του.
Εσύ στον πίνακα πως μπήκες?

Αποσυνδεδεμένος enigmatic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #751 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:21:03 μμ »
Δεν κατάλαβες καλά. Οι ενστάσεις γίνονται επί προσωπικού. Ούτε στη Βουλγαρία θα κάνουμε ένσταση ούτε στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο το οποίο είναι κατά τα άλλα αναγνωρισμένο. Αλλά όταν δεν έχεις γνώση αγγλικών και παρουσιάζεσαι με με μεταπτυχιακό στην αγγλική, όταν είσαι αναπληρωτής ή μόνιμος και παρουσιάζεσαι με μεταπτυχιακό full time από τη Βουλγαρία άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Στο ΥΠΕΠΘ θα γίνουν οι ενστάσεις και όχι στο Πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας.

ΥΓ για να καταλάβεις πόσο άσχετοι είστε όλοι αυτοι που δίνετε τα λεφτά σας για να το κάνετε, πάτε και πληρώνετε όλα αυτά τα λαμόγια για να κάνετε τι εγγραφές και να σας πηγαινοφέρνουν, ενώ άμα μπείτε στο site του πανεπιστημίου το ίδιο μαστερ προσφέρεται για πολύ λιγότερα λεφτά. Γιατί λοιπόν κανείς δεν κάνει αίτηση απευθείας στο πανεπιστήμιο και διαμεσολαβούν όλες αυτές οι ενωσεις κτλ; Η δεν ξέρετε αγγλικά για να ξεστραβωθείτε και να το κάνετε μόνοι σας ή απλά μέσα στα 5000 που δίνεται είναι και ο χρηματισμός προς τους πάντες με σκοπό να σας το αναγνωρίσουν. (και μην μου πεις ότι είναι έξοδα μεταφοράς και διαμονής γιατί αν πηγαινοερχόσουν με κτελ και έμενες σε ενα νορμαλ ξενοδοχειο και πάλι φθηνότερα θα έβγαινε)

Αποσυνδεδεμένος SLT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Γνωθι σαυτον
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #752 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:23:58 μμ »
Δεν κατάλαβες καλά. Οι ενστάσεις γίνονται επί προσωπικού. Ούτε στη Βουλγαρία θα κάνουμε ένσταση ούτε στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο το οποίο είναι κατά τα άλλα αναγνωρισμένο. Αλλά όταν δεν έχεις γνώση αγγλικών και παρουσιάζεσαι με με μεταπτυχιακό στην αγγλική, όταν είσαι αναπληρωτής ή μόνιμος και παρουσιάζεσαι με μεταπτυχιακό full time από τη Βουλγαρία άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Στο ΥΠΕΠΘ θα γίνουν οι ενστάσεις και όχι στο Πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας.

ΥΓ για να καταλάβεις πόσο άσχετοι είστε όλοι αυτοι που δίνετε τα λεφτά σας για να το κάνετε, πάτε και πληρώνετε όλα αυτά τα λαμόγια για να κάνετε τι εγγραφές και να σας πηγαινοφέρνουν, ενώ άμα μπείτε στο site του πανεπιστημίου το ίδιο μαστερ προσφέρεται για πολύ λιγότερα λεφτά. Γιατί λοιπόν κανείς δεν κάνει αίτηση απευθείας στο πανεπιστήμιο και διαμεσολαβούν όλες αυτές οι ενωσεις κτλ; Η δεν ξέρετε αγγλικά για να ξεστραβωθείτε και να το κάνετε μόνοι σας ή απλά μέσα στα 5000 που δίνεται είναι και ο χρηματισμός προς τους πάντες με σκοπό να σας το αναγνωρίσουν. (και μην μου πεις ότι είναι έξοδα μεταφοράς και διαμονής γιατί αν πηγαινοερχόσουν με κτελ και έμενες σε ενα νορμαλ ξενοδοχειο και πάλι φθηνότερα θα έβγαινε)


καλα θα κανεις να κανεις ενσταση σε οποιον δεν ξερει αγγλικα και τελειωσει μαστερ στα αγγλικα!!οταν το κανεις φωναξε και μενα να την κανουμε μαζι. απο κει και περα εσυ θα πεις στον καθενα πως θα κανει αιτηση?εσυ θα πεις τι να επιλεξει ο καθενας στην διαδικασια εισαγωγης? εχουν ελευθερωθει τα ναρκωτικα στην Ελλαδα και δεν το ακουσα?
Αν οι θεοι μιλουν, μιλουν ελληνικα..Κικερων

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #753 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:29:33 μμ »
Τα πτυχία αγγλικής στα οποία αναφέρεσαι ειναι επιπέδου lower και οχι proficiency, που ζητάνε αντίστοιχα στα βρετανικά πανεπιστήμια.
Και όχι μόνο αυτό, αλλά συνήθως δεν κάνουν καν δεκτά τα πτυχία αυτά στην Αγγλία και αναγκάζεσαι να δώσεις ξανά IELTS ή TOEFL. Γιαυτό μην εξισώνεις σε παρακαλώ τα πάντα.

Ναι, το μεταπτυχιακό σου είναι εξ αποστάσεως. Πόσες φορές επισκέφτηκες τη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου; Δεν σας εχουν δώσει καν κωδικούς για να έχετε προσβαση στη βιβλιοθήκη. Μπορεί επειδή υπογράφατε στο ξενοδοχείο ότι ήσασταν εκεί (πολλές φορές υπέγραφαν οι φίλοι σας για εσάς) να σας δεχτούν ως full time, αφού συμπληρώσατε συγκεκριμένο χρόνο διαμονής (τουρισμού) στη Σόφια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο ορισμός του full time studies.

Μήπως επειδή επισκεφτήκατε το τυπογραφείο για τυφλούς σας δώσουν και βεβαίωση για braille? Αν δώσετε κάτι παραπάνω στην  Ενωση από το Κιλκίς μπορεί και να γίνει. Είναι γνωστό το πόσο κοστολογούσε η Τ****ου τις βεβαιώσεις braille στο σεμινάριο του Κιλκίς.

Εχω παρει 500 ευρώ  αυτο το καλοκαίρι για να κάνω διπλωματική συμφοιτήτριάς σου που δεν γνωρίζει καλά αγγλικά για να την
κάνει. Ο καθηγητής της, που θα διορθώσει τη διπλωματική δεν ξέρει καν ο ίδιος καλά αγγλικά  (οπως αποδεικνύεται από τα μαιλ που έχουν ανταλλάξει). Μάλιστα, για να βοηθήσει της έχει στείλει και μια διπλωματική στα βουλγάρικα  και της είπε αν θέλει να τη μεταφράσει στα αγγλικά και να ξεμπερδεύει (πρωτότυπη η έρευνα βλέπεις).

Νομίζω πως έδωσα αρκετές και έγκυρες πληροφορίες για τα παιδιά που ενδιαφέρονται όπως λες. Οποιος έχει λεφτά ας το κάνει. Το αφεντικό τρελάθηκε και μοιράζει πτυχία!!!!

Αλλά σας παρακαλώ τουλάχιστον, μην μου το παίζετε μεγάλοι και τρανοί επιστήμονες που φάγαν τα νιάτα τους και τα λεφτά τους στα θράνια για την ειδική αγωγή. Λίγη σεμνότητα και διακριτικότητα δεν βλάπτει.

Τα εξ αποστάσεως τα ακούω βερεσέ. Πήγαινε γράψου και κάνε το και στο 22-25ο ταξίδι που θα κάνεις στην Βουλγαρία - βρίζοντας θεούς και δαίμονες και παρακαλώντας  να τελειώσεις - έλα ξανάγραψε για εξ αποστάσεως. Η πηγή σου είναι λανθασμένη ή απλά υπερβάλει.  Βιβλιοθήκη πανεπιστημίου δεν επισκέφτηκα ποτέ ούτε ως προπτυχιακός σε δυο ελληνικά πανεπιστήμια. Μια φορά για να κάνω μια ομαδική εργασία αν θυμάμαι καλά…  Και θα πας στη βιβλιοθήκη του κρατικού πανεπιστημίου της Σόφιας για να βρεις – αν βρεις -  βιβλία γραμμένα στα αγγλικά τα οποία μπορείς να βρεις μέσω internet σε δευτερόλεπτα? Δόξα το Θεό ζούμε στη εποχή του ιντερνέτ…

Βεβαίωση για Braille? Φυσικά και όχι…

Πήρες 500 ευρώ για να κάνεις διπλωματική? Ο πρώτος ή ο τελευταίος είσαι? Αυτά συμβαίνουν σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς εδώ και χρόνια σε όλες τις σχολές . Το τραγικό είναι πως τουλάχιστον στους προπτυχιακούς στα ελληνικά πανεπιστήμια ούτε καν μας κοιτάζουν την λεγόμενη πτυχιακή μας…  Μήπως νομίζεις πως ανακάλυψες την Αμερική επειδή κάποιος σου ανέθεσε εργασία? 

Και για να έρθουμε και στην ταμπακιέρα θεωρείς του ίδιου επιπέδου τα παιδαγωγικά της Αθήνας (και τις  περισσότερες σχολές  γενικότερα) με τις αντίστοιχες της επαρχίας?  Έχουμε τρελαθεί εντελώς μήπως?

Ένα μονοετές μεταπτυχιακό στην Βουλγαρία πιθανότατα δεν είναι του ιδίου επιπέδου με  ένα διετές στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να είσαι κανένα τρομερό μυαλό για να το καταλάβεις.  Αλλά μήπως τα μεταπτυχιακά ή ακόμα και τα απλά πτυχία του Βόλου πχ είναι εφάμιλλα των πτυχίων της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. ..

Με την λογική σας δώσε προτεραιότητα στους απόφοιτους της Αθήνας για αναπλήρωση και διορισμούς καθώς τελειώνουμε πολύ δυσκολότερες σχολές από την υπόλοιπη Ελλάδα και – a priori σύμφωνα με την λογική πολλών εδώ μέσα - είμαστε ανώτερου επιπέδου από τους υπόλοιπους.

Ο κόσμος πάει στη Βουλγαρία όχι γιατί είναι πιο εύκολα αλλά γιατί είναι πιο πρακτικό και ευέλικτα. Πολύ που μας ένοιαξε  η δυσκολία του μεταπτυχιακού λες και μιλάμε για καμιά εξαιρετικά δύσκολη σχολή ή εξαιρετικά δύσκολα μεταπτυχιακά.  Χρόνο, πρόσβαση, ευελιξία ενδιαφέρει τον κόσμο. Πέραν αυτών το βουλγαρικό  δεν έχει το παραμικρό συν εκτός του είναι πανάκριβο με μετακινήσεις και διαμονή.

Και ναι φυσικά θα βρεθούν και μερικού έξυπνοι  που θα προσπαθήσουν να μην πάνε ή να αγοράσουν τα χαρτιά όπως η κοπελιά που ανέφερες η οποία είναι τόσο βλάκας ώστε δεν μπορεί καν να βρει μια έτοιμη διπλωματική στα αγγλικά μέσω google.

Δεν το κάνουν όμως όλοι  αυτό μην τα μηδενίζετε όλα.  Και αυτά γίνονται σωρηδόν και για χρόνια και στα ελληνικά πανεπιστήμια όπως ΟΛΟΙ εδώ μέσα γνωρίζουν αλλά «ξεχνάνε»  να αναφέρουν.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #754 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:35:04 μμ »
Γνωριζει καποιος που κανει το Βουλγαρικο ποσοι ειναι οι φυσικοι στο προγραμμα???

Αποσυνδεδεμένος enigmatic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #755 στις: Αύγουστος 12, 2012, 07:41:02 μμ »
[

Και ναι φυσικά θα βρεθούν και μερικού έξυπνοι  που θα προσπαθήσουν να μην πάνε ή να αγοράσουν τα χαρτιά όπως η κοπελιά που ανέφερες η οποία είναι τόσο βλάκας ώστε δεν μπορεί καν να βρει μια έτοιμη διπλωματική στα αγγλικά μέσω google.

Δεν το κάνουν όμως όλοι  αυτό μην τα μηδενίζετε όλα.  Και αυτά γίνονται σωρηδόν και για χρόνια και στα ελληνικά πανεπιστήμια όπως ΟΛΟΙ εδώ μέσα γνωρίζουν αλλά «ξεχνάνε»  να αναφέρουν.

Ευχαριστώ πολύ που επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου. Ναι όντως το άκουσα και αυτό οτί μερικοί θα βρούνε έτοιμες στα ελληνικά και θα στις δώσουν για μετάφραση η ακόμα καλύτερα στα αγγλικά. Σάμπως υπάρχει έλεγχος;

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου τη διαφορά με πτυχία εσωτερικού. Με αφορά όμως το να αναγωρίζονται χωρίς τις ίδιες διαδικασίες πτυχία από εξωτερικό. Γιατί εγώ τη διπλωματική μου δεν την αντέγραψα γιατί το πανεπιστήμιο θα με έπιανε για κλοπή η plagiarism, γιατί έμεινα έναν ολόκληρο χρόνο στο εξωτερικό θυσιάζοντας και υλικά και προσωπικά πολλά πράγματα, γιατι έχοντας 2 proficiency αναγκάστηκα να ξαναδώσω εξετάσεις στην αγγλική για να με δεχτούνε,γιατί η διαμονή μου εκεί ήταν αυτή που μου κόστισε περισσότερο(και 25 φορές να είχα παέι και έρθει από Αγγλία αεροπορικώς δεν θα ξόδευα τα ίδια λεφτά που χρειάστηκα για να παραμείνω εκέι ένα χρόνο) γιατί δεν μεσολάβησε κανείς για να πάρω την αναγνώριση μου απο το ΔΟΑΤΑΠ. Για όλους αυτούς τους λόγους έχω όλα τα δίκια να μην ανέχομαι να βρεθούν μπροστά μου άτομα με αμφίβολα προσόντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.