*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395175 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #896 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 02:59:51 μμ »
Και γιατί να είναι έτσι??? Το θεωρώ άδικο κάποιος που έχει δουλέψει σαν Αναπληρωτής Γενικής Παιδείας κάποια χρόνια να απαιτεί να πάρει σειρά κατάταξης και στον Πίνακα Ειδικής Αγωγής μόνο και μόνο επειδή έκανε ένα σεμινάριο 400 ωρών και
θέλει να πιστεύει ότι έχει την κατάρτιση και τις γνώσεις να ασχοληθεί μ'αυτόν τον ιδιαίτερο τομέα....
Ας βάλουμε λίγο τη λογική και την ορθότητα των πραγμάτων πάνω απ' όλα και όχι μόνο το τι μας συμφέρει για να διοριστούμε....
Eνώ ηταν πολύ λογικό κάποιος που δεν είχε δουλέψει αναπληρωτής πουθενά να βρέθηκε με ένα σεμινάριο πάνω από ανθρώπους με χρόνια προυπηρεσίας στην ειδική αγωγή ή η προυπηρεσία της ειδικής αγωγής να μετρά και στον πίνακα της γενικής και όχι το αντίστροφο.

Θα πρέπει κάθε κλάδος να είναι ανεξάρτητος. Τι θα πει αν εγώ είμαι Μαθηματικός και έχω δουλέψει 3 χρόνια ως αναπληρωτής και δεν έχω ιδέα από Ε.Α. ξαφνικά κάνοντας ένα σεμινάριο 400 ωρών να θεωρώ ότι είμαι κατάλληλος να μπω σε τμήμα ένταξης και να διδάξω σε παιδιά με πρόβλημα δυσλεξίας, αυτισμό κλπ...Το σεμινάριο από μόνο του με κατατάσσει στη λίστα
με τους έμπειρους καθηγητές Ειδικής Αγωγής???? Ας μη γελιόμαστε...Πέρυσι στο σχολείο που ήμουν υπήρχε συνάδελφος Ε.Α. Φιλόλογος χωρίς πλήρης κατάρτιση, αλλά μόνο με σεμινάριο, που δεν ήξερε τι της γινόταν και τι έπρεπε να κάνει.
Ρωτούσε λοιπόν την Μαθηματικό Ε.Α. η οποία είχε μεταπτυχιακό για να τη βοηθήσει. στο πώς θα χειριστεί παιδιά με δυσλεξία για να κάνει καλά τη δουλειά της....
Αυτό το παράδειγμα μήπως θέλει κάτι να μας πει???
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:51 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #897 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:10:00 μμ »
To πρόβλημα με τα σεμινάρια είναι ότι τελικά δεν πιστοποιήθηκαν από πουθενά ως προγράμματα κατάρτισης. Από μόνο δύο που ήταν το 2008, μέσα σε 2 χρόνια είχε γεμίσει η Ελλάδα σεμινάρια, από το Ηράκλειο μέχρι το Κιλκίς.
Επιτρέψτε όμως να πω ότι και τα μεταπτυχιακά της Βουλγαρίας και της Ιταλίας, εφόσον δίνονται με τέτοια μαζικότητα και τέτοια ευκολία, ουσιαστικά αυτοεξεφτελίζονται επίσης ως προσόν. Δεν μου βγάζει κανείς από το μυαλό ότι οι πανεπιστημιακοί κύκλοι που ήταν πίσω από τη βιομηχανία των σεμιναρίων, είναι πίσω και από τη βιομηχανία των μεταπτυχιακών, σε συνεργασία με συναδέλφους τους στο εξωτερικό.
Η μόνη λύση πλέον αφού οι υποψήφιοι «καταρτισμένοι» έφτασαν να είναι πολύ περισσότεροι από τις προσφερόμενες θέσεις, είναι ένας ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής, για να αποδείξει ο καθένας τι έμαθε και αν έμαθε από την όποια κατάρτισή του στην ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #898 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:21:28 μμ »
μπορει να μου πει καποιος ποιο απο ολα αυτα τα μεταπτυχιακα εξωτερικου αναγνωρίζεται?

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #899 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:24:26 μμ »
To πρόβλημα με τα σεμινάρια είναι ότι τελικά δεν πιστοποιήθηκαν από πουθενά ως προγράμματα κατάρτισης. Από μόνο δύο που ήταν το 2008, μέσα σε 2 χρόνια είχε γεμίσει η Ελλάδα σεμινάρια, από το Ηράκλειο μέχρι το Κιλκίς.
Επιτρέψτε όμως να πω ότι και τα μεταπτυχιακά της Βουλγαρίας και της Ιταλίας, εφόσον δίνονται με τέτοια μαζικότητα και τέτοια ευκολία, ουσιαστικά αυτοεξεφτελίζονται επίσης ως προσόν. Δεν μου βγάζει κανείς από το μυαλό ότι οι πανεπιστημιακοί κύκλοι που ήταν πίσω από τη βιομηχανία των σεμιναρίων, είναι πίσω και από τη βιομηχανία των μεταπτυχιακών, σε συνεργασία με συναδέλφους τους στο εξωτερικό.
Η μόνη λύση πλέον αφού οι υποψήφιοι «καταρτισμένοι» έφτασαν να είναι πολύ περισσότεροι από τις προσφερόμενες θέσεις, είναι ένας ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής, για να αποδείξει ο καθένας τι έμαθε και αν έμαθε από την όποια κατάρτισή του στην ειδική αγωγή.


Συμφωνώ μαζί σου GREEN. Μόνο ένας ΑΣΕΠ αυτή τη στιγμή θα ξεκαθαρίσει το τοπίο στην Ε.Α. Αλλά πάνω σ'αυτό έχω να κάνω μια ερώτηση:
Σ'αντίθεση με τη Β'θμια, στην Α'θμια Εκπαίδευση τα πράγματα θα είναι πιο ξεκάθαρα..Αυτοί θα εξεταστούν σε θεματικές ενότητες που έχουν διδαχθεί στο Πανεπιστήμιο...Οι καθηγητές όμως θα εξεταστούν με βάση τί?? Την βασική τους ειδικότητα ή την εξειδίκευση που ενδεχομένως θα έχουν στο μεταπτυχιακό τους? ???

Πώς θα επιλέξει ο ΑΣΕΠ τα θέματα??? Μήπως τότε θα είναι μεγαλύτερος ο χαμός? ??? Και μάλλον για να σχεδιαστεί κάτι τέτοιο
θέλει σωστό σχεδιασμό από το Υπ.Παιδείας (λέμε τώρα!!) προκειμένου να προκηρύξει για α΄ φορά έναν τέτοιο διαγωνισμό χωρίς παρατράγουδα........
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:28:51 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #900 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:26:12 μμ »
Θα εξεταστούν στο διδακτικό τους αντικείμενο και στην διδακτική και τα παιδαγωγικά για άτομα με ειδικές ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #901 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:30:06 μμ »
Επιστρέψτε στο αρχικό θέμα "Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)".

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #902 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:20:41 μμ »
ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτόν τον ΑΣΕΠ...από πότε κάποιος που έχει περάσει χίλιες εξετάσεις στη ζωή του να ξαναποδεικνύει ότι όντως ξέρει αυτα που ξέρει κάθε δύο χρόνια......αυτό δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο...................

Αποσυνδεδεμένος Jane_Eyre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #903 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:24:32 μμ »
Φυσικά υsparos2 και αυτά δεν γίνονται πουθενά στον κόσμο. Αλλά επειδή ζούμε εδώ
και πρέπει να προσαρμοζόμαστε στα δεδομένα αυτής της χώρας 2 πράγματα μπορούμε να κάνουμε:
1) Η να τα δεχθούμε , ή 2) να τους πάρουμε με τις πέτρες...........
Ποτέ μην αφήνεις μέρα να περάσει χωρίς
να χαμογελάσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #904 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:53:08 μμ »
ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτόν τον ΑΣΕΠ...από πότε κάποιος που έχει περάσει χίλιες εξετάσεις στη ζωή του να ξαναποδεικνύει ότι όντως ξέρει αυτα που ξέρει κάθε δύο χρόνια......αυτό δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο...................
Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει και παντελής απουσία αξιολόγησης των εκπαιδευτικών για το τι κάνουν μέσα σε μία τάξη, ειδικά όταν αυτή έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Επίσης πουθενά στον πολιτισμένο κόσμο δεν έγινε βιομηχανία σεμιναρίων για διορισμό στο δημόσιο. Αν λοιπόν οι έλληνες εκπαιδευτικοί αρνούνται να αξιολογηθούν για το τι κάνουν στην τάξη τους, ενώ το δέχονται πχ οι καθηγητές του Harvard, και τα προσόντα τους είναι επίσης αμφίβολα, ας αξιολογηθούν υποχρεωτικά πριν μπουν σε αυτή. 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2012, 04:57:59 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #905 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:11:17 μμ »
Φυσικά υsparos2 και αυτά δεν γίνονται πουθενά στον κόσμο. Αλλά επειδή ζούμε εδώ
και πρέπει να προσαρμοζόμαστε στα δεδομένα αυτής της χώρας 2 πράγματα μπορούμε να κάνουμε:
1) Η να τα δεχθούμε , ή 2) να τους πάρουμε με τις πέτρες...........

θα πρότεινα το δεύτερο!!!

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #906 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:15:20 μμ »
ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτόν τον ΑΣΕΠ...από πότε κάποιος που έχει περάσει χίλιες εξετάσεις στη ζωή του να ξαναποδεικνύει ότι όντως ξέρει αυτα που ξέρει κάθε δύο χρόνια......αυτό δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο...................
Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει και παντελής απουσία αξιολόγησης των εκπαιδευτικών για το τι κάνουν μέσα σε μία τάξη, ειδικά όταν αυτή έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Επίσης πουθενά στον πολιτισμένο κόσμο δεν έγινε βιομηχανία σεμιναρίων για διορισμό στο δημόσιο. Αν λοιπόν οι έλληνες εκπαιδευτικοί αρνούνται να αξιολογηθούν για το τι κάνουν στην τάξη τους, ενώ το δέχονται πχ οι καθηγητές του Harvard, και τα προσόντα τους είναι επίσης αμφίβολα, ας αξιολογηθούν υποχρεωτικά πριν μπουν σε αυτή.

αν βλέπω καλά το θέμα λέει " Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)...τα περί αξιολόγησης δεν  νομίζω ότι κολλάνε εδώ! Επίσης απ όσο έχω καταλάβει δεν ασχολείσαι με την ειδική αγωγή οπότε καλύτερα άσε να μιλήσει κανένας ειδικότερος.
Αυτό με το Harvard δεν το έπιασα για να είμαι ειλικρινής...αλλά αφού κάνει μάθημα εκει ο Γιωργάκης δεν νομίζω να γίνεται και φοβερή αξιολόγηση 8)

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #907 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 05:24:17 μμ »
Eγω να ρωτησω κατι αλλο.Ειναι πολλες οι εταιρειες μεσαζοντες γι'αυτο το μεταπτυχιακο ;,εννοω μια ανα  νομό ή μια σε ολη την ελλαδα.Μπορει  σ'αυτη τη τελευταια περιπτωση καποιος να μου την ονομασει εστω και με π.μ;
Ευχαριστω.

εγώ κυρίως για αθηνα ξέρω, γράψε "μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στη βουλγαρία" στο google και θα βρεις τις εταιρειες.
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος doraki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #908 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:01:59 μμ »
νομιζω απο του χρονου θα μοριοδοτουνται ισχυει; Παντως για β/θμια λιγο δυσκολο να γινει ασεπ στην ειδικη.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #909 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:02:05 μμ »
ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτόν τον ΑΣΕΠ...από πότε κάποιος που έχει περάσει χίλιες εξετάσεις στη ζωή του να ξαναποδεικνύει ότι όντως ξέρει αυτα που ξέρει κάθε δύο χρόνια......αυτό δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο...................
Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει και παντελής απουσία αξιολόγησης των εκπαιδευτικών για το τι κάνουν μέσα σε μία τάξη, ειδικά όταν αυτή έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Επίσης πουθενά στον πολιτισμένο κόσμο δεν έγινε βιομηχανία σεμιναρίων για διορισμό στο δημόσιο. Αν λοιπόν οι έλληνες εκπαιδευτικοί αρνούνται να αξιολογηθούν για το τι κάνουν στην τάξη τους, ενώ το δέχονται πχ οι καθηγητές του Harvard, και τα προσόντα τους είναι επίσης αμφίβολα, ας αξιολογηθούν υποχρεωτικά πριν μπουν σε αυτή.

αν βλέπω καλά το θέμα λέει " Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)...τα περί αξιολόγησης δεν  νομίζω ότι κολλάνε εδώ! Επίσης απ όσο έχω καταλάβει δεν ασχολείσαι με την ειδική αγωγή οπότε καλύτερα άσε να μιλήσει κανένας ειδικότερος.
Αυτό με το Harvard δεν το έπιασα για να είμαι ειλικρινής...αλλά αφού κάνει μάθημα εκει ο Γιωργάκης δεν νομίζω να γίνεται και φοβερή αξιολόγηση 8)
Το θέμα της αξιολόγησης το έθεσες εσύ λέγοντας ότι έχεις ήδη περάσει από "χίλιες εξετάσεις" (ποιές άραγε?). Δεν μπορείς να ξέρεις τι σχέση έχω με την ειδική αγωγή. Εξάλλου τον "ειδικότερο" δεν βλέπω με αυτά που ακούω να γίνονται....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.