*

Αποστολέας Θέμα: Κείμενο εργασίας για θέματα μεταθέσεων, τοποθετήσεων και αποσπάσεων  (Αναγνώστηκε 65294 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ

Οι τελικές προτάσεις της ομάδας εργασίας για το ζήτημα των μεταθέσεων – αποσπάσεων, του αιρετού ΚΥΣΠΕ Δημήτρη Μπράτη


http://www.alfavita.gr/artro.php?id=27841
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Υπάρχει κανένα νέο για το θέμα; Ξέρει κανείς αν τελικά θα θιγούν οι μητέρες εκπαιδευτικοί που βρίσκονται σε ποικίλες άδειες (λοχείας-ανατροφής, κλπ.) ως προς τα μόρια που θα παίρνουν για όσο χρόνο δεν υπηρετούν;

[...]
4. Για το χρόνο που αφορά σε εκπαιδευτικές άδειες, άδειες χωρίς αποδοχές και άδειες ανατροφής τέκνου δεν υπολογίζονται περισσότερες της μιας (01) μονάδες μετάθεσης λόγω δυσμενών συνθηκών.

Διαφωνία ΟΛΜΕ: η άδεια ανατροφής τέκνου να λαμβάνεται κανονικά υπόψη για τη μοριοδότηση λόγω δυσμενών συνθηκών
[...]
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Xαρακτηριστικο ειναι πως τα κριτηρια των αποσπασεων στις διοικητικες υπηρεσιες δεν μοριοδοτουνται, αντιθετα με τα κριτηρια των αποσπασεων σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, ενω η αρμοδιοτητα για τις αποσπασεις σε Δ/νσεις εκχωρειται στα ΑΠΥΣΔΕ/ΑΠΥΣΠΕ.

Εν ταχει, σημαινουσες αλλαγες επιφερουν οι προτασεις για την αναθεωρηση του προσδιορισμου της εντοπιοτητας, τη μειωση της μοριοδοτησης ορισμενων αδειων, τη μοριοδοτηση των κριτηριων αποσπασης, την αποσαφηνιση της σειρας των τοποθετησεων και μετακινησεων εντος των Υ/Σ. 


Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Wizard

  • Επισκέπτης
Xαρακτηριστικο ειναι πως τα κριτηρια των αποσπασεων στις διοικητικες υπηρεσιες δεν μοριοδοτουνται, αντιθετα με τα κριτηρια των αποσπασεων σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, ενω η αρμοδιοτητα για τις αποσπασεις σε Δ/νσεις εκχωρειται στα ΑΠΥΣΔΕ/ΑΠΥΣΠΕ.

Εν ταχει, σημαινουσες αλλαγες επιφερουν οι προτασεις για την αναθεωρηση του προσδιορισμου της εντοπιοτητας, τη μειωση της μοριοδοτησης ορισμενων αδειων, τη μοριοδοτηση των κριτηριων αποσπασης, την αποσαφηνιση της σειρας των τοποθετησεων και μετακινησεων εντος των Υ/Σ.

[...]
Για το σκοπό αυτό στη σχετική πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος γίνεται συνοπτική περιγραφή του αντικειμένου της θέσης που πρόκειται να καλυφθεί με απόσπαση και αναφέρονται τα συγκεκριμένα προσόντα που πρέπει να διαθέτουν οι ενδιαφερόμενοι, καθώς και η αριθμητική αποτύπωσή τους.
[...]

Μήπως η αριθμητική αποτύπωση υποδηλώνει μοριοδότηση που καθορίζεται όμως από τον φορέα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ

Μήπως η αριθμητική αποτύπωση υποδηλώνει μοριοδότηση που καθορίζεται όμως από τον φορέα;

Πιθανον, ωστοσο, αν ο προσδιορισμος της μοριοδοτησης των κριτηριων αποσπασης στις Δ/νσεις δεν εχει εναιο χαρακτηρα, αλλα τιθεται απο τον καθε φορεα αυτοτελως, υπαρχει το σοβαρο ενδεχομενο της θεσης φωτογραφικων κριτηριων. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Κατά τη γνώμη μου, η αριθμητική αποτύπωση σημαίνει την καταγραφή του αριθμού των εκπαιδευτικών. Π.χ. χρειάζομαι τρεις εκπαιδευτικούς για το γραφείο. Έχω όμως την εντύπωση ότι μέχρι τώρα ο προϊστάμενος ζητούσε ονομαστικά αυτούς που ήθελε, δεν είναι έτσι; 
 

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Σχετικά με τις μεταθέσεις σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ, θα θεωρούσα πιο δίκαιο να προηγούνται πρώτα οι μεταθέσεις συναδέλφων που κατέχουν οργανική θέση στην ειδική αγωγή,   από ΣΜΕΑΕ σε ΣΜΕΑΕ ή ΚΕΔΔΥ της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης (συγκρινόμενοι μόνο μεταξύ τους με βάση τα προσόντα τους και τα υπόλοιπα κριτήρια μεταθέσεων-οικογενειακοί λόγοι, εντοπιότητα κλπ) και ΜΕΤΑ οι μεταθέσεις εκπαιδευτικών από τη ΓΕΝΙΚΗ  παιδεία σε ΣΜΕΑΕ ή ΚΕΔΔΥ της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης (στις οργανικές θέσεις που έχουν απομείνει).
Το ίδιο και για τις αποσπάσεις.
Κατά τ άλλα το μόνο που έχω να πω είναι ότι τουλάχιστον ορίστηκαν συγκεκριμένα κριτήρια για τις αποσπάσεις, που μέχρι τώρα πραγματοποιούνταν με βυσματικό τρόπο. 
Επίσης, απ ό,τι είχε ανακοινωθεί παλαιότερα από την επιτροπή εργασίας για τις μεταθέσεις-αποσπάσεις, οι φετινές μεταθέσεις θα πραγματοποιηθούν με το ισχύον καθεστώς ενώ οι αποσπάσεις πιθανόν με το καινούργιο σύστημα μοριοδότησης (όταν αυτό ολοκληρωθεί).

Αποσυνδεδεμένος kesk1506

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
TELIKA ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΠΟΣΑ ΜΟΡΙΑ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ
1 + 2,5 ( ΧΡΟΝΙΑΣ )  Η ΜΗΠΩΣ ΜΟΝΟ 1
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΙΛΕΣ

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
TELIKA ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΠΟΣΑ ΜΟΡΙΑ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ
1 + 2,5 ( ΧΡΟΝΙΑΣ )  Η ΜΗΠΩΣ ΜΟΝΟ 1
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΙΛΕΣ

Είναι πάρα πολύ δίκαιο... γιατί δεν είναι το ίδιο να είμαστε τοποθετημένοι στο Καστελλόριζο και οι δύο και να παίρνουμε 12 μόρια (εγώ καστελλόριζο και εσύ Αθήνα με άδεια ανατροφής).

Και μη μου πεις για μητρότητες και πράσινα άλογα ... γιατί και εγώ εδώ που είμαι στερούμαι την οικογένειά μου ή αν είμαι ανύπαντρος δεν μπορώ να ξεκινήσω οικογένεια και να κάνω παιδιά.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
TELIKA ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΠΟΣΑ ΜΟΡΙΑ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ
1 + 2,5 ( ΧΡΟΝΙΑΣ )  Η ΜΗΠΩΣ ΜΟΝΟ 1
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΙΛΕΣ

Είναι πάρα πολύ δίκαιο... γιατί δεν είναι το ίδιο να είμαστε τοποθετημένοι στο Καστελλόριζο και οι δύο και να παίρνουμε 12 μόρια (εγώ καστελλόριζο και εσύ Αθήνα με άδεια ανατροφής).

Και μη μου πεις για μητρότητες και πράσινα άλογα ... γιατί και εγώ εδώ που είμαι στερούμαι την οικογένειά μου ή αν είμαι ανύπαντρος δεν μπορώ να ξεκινήσω οικογένεια και να κάνω παιδιά.
Εσύ τουλάχιστον μπορεί να έκανες και παιδιά. Εμείς ως γυναίκες θα κάνουμε ή θα σκεφόμαστε ότι θα γίνει αιτία να μην πάρουμε μετάθεση ποτέ; Βλέπεις, οι μέλλουσες μανάδες δεν είναι βολεμένες στα αστικά κέντρα, αλλά διασκορπισμένες στην περιφέρεια. Και τότε να τις τιμωρήσουμε να στερούνται αιωνίως την οικογένειά τους; Πάλι επιθυμούμε να ψοφίσει και η κατσίκα του γείτονα επειδή ψόφισε η δικιά μας;Η λίγα περνάει μια γυναίκα όταν φέρνει στον κόσμο ένα παιδί;
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Σε ολες τις Ευρωπαικές χώρες η  μητρότητα προστατευεται και επιβραβευεται!!!
Εχουμε γίνει τόσο κυνικοι οταν μιλαμε για τις μητερες και τις μελλουσες μητερες!!!Πάνω απ΄όλα τα μορια και τιποτα άλλο...ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ
Εαν ειχαμε επίγνωση του πόσο επικύνδινη ειναι μια εγκυμοσυνη για το παιδι και τη μητερα θα το βουλώναμε και θα σταματούσαμε να γενναμε παιδια
ΑΙΣΧΟΣ σε όσους δεν κατανοούν αυτην την ιερή περίοδο της γυναικας και προσπαθουν να ακυρώσουν δικαιώματα που την προστατευουν

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
TELIKA ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΠΟΣΑ ΜΟΡΙΑ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ
1 + 2,5 ( ΧΡΟΝΙΑΣ )  Η ΜΗΠΩΣ ΜΟΝΟ 1
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΙΛΕΣ

Είναι πάρα πολύ δίκαιο... γιατί δεν είναι το ίδιο να είμαστε τοποθετημένοι στο Καστελλόριζο και οι δύο και να παίρνουμε 12 μόρια (εγώ καστελλόριζο και εσύ Αθήνα με άδεια ανατροφής).

Και μη μου πεις για μητρότητες και πράσινα άλογα ... γιατί και εγώ εδώ που είμαι στερούμαι την οικογένειά μου ή αν είμαι ανύπαντρος δεν μπορώ να ξεκινήσω οικογένεια και να κάνω παιδιά.
Εσύ τουλάχιστον μπορεί να έκανες και παιδιά. Εμείς ως γυναίκες θα κάνουμε ή θα σκεφόμαστε ότι θα γίνει αιτία να μην πάρουμε μετάθεση ποτέ; Βλέπεις, οι μέλλουσες μανάδες δεν είναι βολεμένες στα αστικά κέντρα, αλλά διασκορπισμένες στην περιφέρεια. Και τότε να τις τιμωρήσουμε να στερούνται αιωνίως την οικογένειά τους; Πάλι επιθυμούμε να ψοφίσει και η κατσίκα του γείτονα επειδή ψόφισε η δικιά μας;Η λίγα περνάει μια γυναίκα όταν φέρνει στον κόσμο ένα παιδί;

Αυτά που λες δεν είναι επιχειρήματα...
Εκτός από τη μητρότητα υπάρχει και η πατρότητα.
Πρέπει να υπάρχει ισότητα σε όλα.. ανάγκη για μετάθεση έχουν όλοι άντρες - γυναίκες , παντρεμένοι και ανύπαντροι.
Όλοι θέλουν να φτιάξουν τη ζωή τους ..

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Σε ολες τις Ευρωπαικές χώρες η  μητρότητα προστατευεται και επιβραβευεται!!!
Εχουμε γίνει τόσο κυνικοι οταν μιλαμε για τις μητερες και τις μελλουσες μητερες!!!Πάνω απ΄όλα τα μορια και τιποτα άλλο...ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ
Εαν ειχαμε επίγνωση του πόσο επικύνδινη ειναι μια εγκυμοσυνη για το παιδι και τη μητερα θα το βουλώναμε και θα σταματούσαμε να γενναμε παιδια
ΑΙΣΧΟΣ σε όσους δεν κατανοούν αυτην την ιερή περίοδο της γυναικας και προσπαθουν να ακυρώσουν δικαιώματα που την προστατευουν

Δεν σου απαγόρευσε κανένας να κάνεις παιδιά... όλοι θέλουν παιδιά.. αλλά δεν μπορείς να κάνεις κοινωνική πολιτική σε βάρος των άλλων.
Εξάλλου για τα παιδιά παίρνεις οικογενειακό στο μισθό σου ... η πολιτεία έτσι αναγνωρίζει το θεσμό της οικογένειας... δεν είναι παράλογο να αδικούνται οι υπόλοιποι που είναι στην άκρη της Ελλάδας και θέλουν και αυτοί να είναι κοντά στα παιδιά τους??
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162150
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.