*

Αποστολέας Θέμα: Κείμενο εργασίας για θέματα μεταθέσεων, τοποθετήσεων και αποσπάσεων  (Αναγνώστηκε 65315 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Knaison, μπορεί να έχεις δίκιο ότι δεν είναι δίκαιο να παίρνει κάποιος (και όχι υποχρεωτικά κάποια) σε άδεια ανατροφής τα ίδια μόρια με κάποιον που υπηρετεί κανονικά, όμως το απαξιωτικό σου ύφος σχετικά με τη μητρότητα είναι πραγματικά ανεκδιήγητο. Καταρχάς, δεν πρόκειται για παροχή προς τη μητρότητα αλλά προς την οικογένεια, γιατί, όπως καλά γνωρίζεις, και οι δύο γονείς δικαιούνται την άδεια αντροφής. Καλό θα ήταν να λαμβάνουμε υπόψη ότι όλο και κάποια υπηρεσία προσφέρει σε όλους μας αυτή η έρμη η οικογένεια και γι΄αυτό ας μην είμαστε τόσο συγκαταβατικοί. Από πού να αρχίσω; Από την υπογεννητικότητα; Από τα σχολεία που αδειάζουν από παιδιά και κανείς μας δε θα έχει δουλειά; Από το γεγονός ότι οι γονείς είναι φορτωμένοι να ένα κάρο έξοδα; Αυτή τη στιγμή έχουμε δύο μωρά, 3 χρονών και 10 μηνών, πληρώνουμε δύο ενοίκια, γιατί εμείς είμαστε στην περιοχή διορισμού μου και ο άντρας μου στην Αθήνα, 800 ευρώ στη γυναίκα που προσέχει το μωρό και 390 στον παιδικό σταθμό, γιατί στον δημοτικό χωρίς μέσο δε σε παίρνουν. Το μόνο ανταποδοτικό όφελος για την ανατροφή των παιδιών ήταν αυτά τα ριμαδιασμένα τα μόρια, αφού μετά το πέρας της άδειας κι εσύ κι εγώ και όλοι μπαίνουμε στο ίδιο τσουβάλι των αιτήσεων μετάθεσης. Στη δική μου θέση θα μπορούσε να είναι η γυναίκα σου, η αδερφή σου, η κόρη σου, ακόμα και η μάνα σου. Με κάτι τέτοια "πράσινα άλογα" (η έκφραση παρεπιμπτόντως είναι "πράσσειν άλογα") μεγαλώνουν σήμερα στην Ελλάδα τα παιδιά που θα είναι αύριο μαθητές σου. Αν σου φίανονται πολλά τα μόρια που πάνε να καταργθούν, φαντάζομαι, βέβαια, ότι δε θα διαφωνήσεις ότι με κάποιον τρόπο θα πρέπει τέλος πάντων να προστατευτεί και να ενισχυθεί, τολμώ να πω να επιβραβευθεί στις δύσκολες μέρες που ζούμε όχι η μητρότητα αλλά η γονεϊκότητα.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή μια γυναίκα για να κάνει παιδί πρέπει να μην πάρει μετάθεση ποτέ? Αν θέλει να κάνει τρια παιδιά(3 νέους φορολογούμενους), πρέπει να πάρει σε 3 χρόνια 3 μόρια και να μην παρει μεταθεση ποτε?

Πρέπει να περιμένει στα 35 της να πάρει μετάθεση και μετά να κάνει παιδιά, με κινδυνο της υγείας της δικιάς της και των παιδιών???? Αυτη είναι η εθνική συνείδηση που έχουμε και ανθρωπιά?

Και σε όσους(άντρες) δεν αρέσει, θα ήθελα να ήξερα αν θα είχαν την ίδια άποψη αν η γυναίκα τους ήταν σε αντίστοιχη θέση.

Απλά στην Ελλάδα και ενα καλό μέτρο κοινωνικής πρόνοιας να υπάρχει θέλουμε να ψοφήσει και η κατσίκα του γείτονα να νοιώσουμε καλύτερα....

Δεν είναι τυχαίο που η ΟΛΜΕ είναι αντίθετη στην κατάργηση της μοριοδότησης...

Απλά δεν πρέπει να κάτσουμε να περιμένουμε να βλέπουμε τα τρένα να περνούνε.

Το οτι η ΟΛΜΕ είναι αντίθετη είναι θετικό και είναι απο τα μέτρα που μπορεί να αλλάξουν. Άλλωστε το υπουργείο έστειλε πρόταση, αρα δεν θα την κρατησει 100%. Απλά πρέπει να πιεστει η ΟΛΜΕ να το βάλει πρωτη προτεραιοτητα το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει καμιά αδικία αφού το δικαίωμα της άδειας ανατροφής αφορά όλους όσους είναι ή θα γίνουν γονείς, άντρες ή γυναίκες.

Αδικία θα εμφανιστεί αν αλλάξει τελικά η μοριοδότηση (όσοι πρόλαβαν ήταν τυχεροί, οι υπόλοιποι ατύχησαν;;)

Είναι εξοργιστικό να βλέπεις μορφωμένους ανθρώπους να κοιτάζουν το προσωπικό τους συμφέρον και μόνο. Φυσικά μόλις κάνουν παιδιά θα αλλάξει και η γνώμη τους. Εκτός αν έχουν παιδιά σε μεγαλύτερη ηλικία και δεν πρόλαβαν όταν διορίστηκαν να κάνουν χρήση της άδειας οπότε καταλαβαίνω τον εκνευρισμό...

Το επίδομα οικογένειας και για κάθε παιδί είναι ντροπή και να το αναφέρουμε, εκτός αν δε γνωρίζουμε το πόσο αστείο είναι το ποσό....

Να καταργήσουμε λοιπόν κάθε κοινωνικό κριτήριο. Στα μόρια , στις τοποθετήσεις, στις μεταθέσεις, στις άδειες. Μετά να κάνουμε το ίδιο και για το πτυχίο, το Master, το διδακτορικό, την προυπηρεσία κλπ
Και τέλος να ζητήσουμε και τα ρέστα από αυτούς που έχουν προβλήματα υγείας και αντιμετωπίζονται ως ειδικές κατηγορίες, αφού αδικούμαστε έτσι εμείς οι υπόλοιποι -δόξα το Θεό- υγιείς.
ΖΟΥΓΚΛΑ...

Αντί να βλέπει κανείς τι κόλπα παίζονται με τις αποσπάσεις και τις μεταθέσεις για ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ κάθεται και ασχολείται με ένα προνόμιο που αφορά ΟΛΟΥΣ, χτες σήμερα και αύριο.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι επικοινωνήστε με τους αιρετούς του ΚΥΣΔΕ. Τα τηλέφωνα τους είναι στο παρακάτω link:

http://olme-attik.att.sch.gr/adms.php?j=2

Ναι μεν η ΟΛΜΕ είναι μαζί μας, αλλά να τους δοθεί μια επιπλέον πιεση με τα τηλέφωνα μας στους αιρετούς να στηρίξουν το θεμα πάση θυσία!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μήπως ξεχνάμε γιατί λέγονται μόρια δυσμενών συνθηκών ;  λέγονται έτσι γιατί ο χώρος που εργάζεσαι βρίσκεται εκεί που βρίσκεται (νησί, βουνό, μέσα στην πόλη...) και πρέπει να ανταμείβεσαι (με μόρια) ανάλογα με τις "δυσμενείς συνθήκες" που συναντάς για να πας στη δουλειά σου.
γιατί διαμαρτύρονταν δικαίως όλος ο κόσμος για τα πλούσια μόρια που έπαιρναν αυτοί που έπαιρναν απόσπαση στα γραφεία; (ευτυχώς που σταμάτησε αυτό... ). επειδή δεν γίνεται να βρίσκεσαι στο Α μέρος και να "θεωρείται" ότι συναντάς τις δυσμενείς συνθήκες του Β μέρους!!!!
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ναι αν θυμάσαι η ΟΛΜΕ ήτανε εναντίον να παίρνεις μόρια με αποσπάσεις , ενώ τώρα είναι υπερ για την άδεια μητρότητας.... αρα δεν μπορούμε να τα βάζουμε όλα σε ενα τσουβάλι....

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Ε, ρε και να υπολογιζόταν το 1 μόριο αναδρομικά... Χαμός... :D
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Knaison, μπορεί να έχεις δίκιο ότι δεν είναι δίκαιο να παίρνει κάποιος (και όχι υποχρεωτικά κάποια) σε άδεια ανατροφής τα ίδια μόρια με κάποιον που υπηρετεί κανονικά, όμως το απαξιωτικό σου ύφος σχετικά με τη μητρότητα είναι πραγματικά ανεκδιήγητο. Καταρχάς, δεν πρόκειται για παροχή προς τη μητρότητα αλλά προς την οικογένεια, γιατί, όπως καλά γνωρίζεις, και οι δύο γονείς δικαιούνται την άδεια αντροφής. Καλό θα ήταν να λαμβάνουμε υπόψη ότι όλο και κάποια υπηρεσία προσφέρει σε όλους μας αυτή η έρμη η οικογένεια και γι΄αυτό ας μην είμαστε τόσο συγκαταβατικοί. Από πού να αρχίσω; Από την υπογεννητικότητα; Από τα σχολεία που αδειάζουν από παιδιά και κανείς μας δε θα έχει δουλειά; Από το γεγονός ότι οι γονείς είναι φορτωμένοι να ένα κάρο έξοδα; Αυτή τη στιγμή έχουμε δύο μωρά, 3 χρονών και 10 μηνών, πληρώνουμε δύο ενοίκια, γιατί εμείς είμαστε στην περιοχή διορισμού μου και ο άντρας μου στην Αθήνα, 800 ευρώ στη γυναίκα που προσέχει το μωρό και 390 στον παιδικό σταθμό, γιατί στον δημοτικό χωρίς μέσο δε σε παίρνουν. Το μόνο ανταποδοτικό όφελος για την ανατροφή των παιδιών ήταν αυτά τα ριμαδιασμένα τα μόρια, αφού μετά το πέρας της άδειας κι εσύ κι εγώ και όλοι μπαίνουμε στο ίδιο τσουβάλι των αιτήσεων μετάθεσης. Στη δική μου θέση θα μπορούσε να είναι η γυναίκα σου, η αδερφή σου, η κόρη σου, ακόμα και η μάνα σου. Με κάτι τέτοια "πράσινα άλογα" (η έκφραση παρεπιμπτόντως είναι "πράσσειν άλογα") μεγαλώνουν σήμερα στην Ελλάδα τα παιδιά που θα είναι αύριο μαθητές σου. Αν σου φίανονται πολλά τα μόρια που πάνε να καταργθούν, φαντάζομαι, βέβαια, ότι δε θα διαφωνήσεις ότι με κάποιον τρόπο θα πρέπει τέλος πάντων να προστατευτεί και να ενισχυθεί, τολμώ να πω να επιβραβευθεί στις δύσκολες μέρες που ζούμε όχι η μητρότητα αλλά η γονεϊκότητα.

Προφανώς ο/η Knaison δεν είναι ανάμεσα στους γονείς ακόμα... Και αυτό είναι ένας σημαντικός παράγοντας για να μην γνωρίζει τη δυσκολία γέννησης και μεγαλώματος ενός παιδιού ειδικά τον πρώτο καιρό.
Και με τα δύο μου παιδιά για τους πρώτους τρεις μήνες ο χρόνος ύπνου ήταν περίπου 3 ώρες ημερησίως...
Επιλογή μου φυσικά, όπως και ο πόνος της γέννας (δύο τομές δεν είναι και λίγο...). Μακάρι ο Θεός να έχει καλά τα αγγελούδια μου (δεν με απασχολεί τίποτα άλλο  :D)

Ελπίζω να καταλάβεις Knaison και εσύ κάποια φορά αυτό και ίσως τότε τα λόγια σου να γίνουν πιο συνετά !

Ως τότε ή μέχρι να βρεθεί κάποιος άλλος Knaison που ελπίζουμε να καταλάβει και αυτός
ας ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος να μου πεί αν ισχύει συνυπηρέτηση με ελεύθερο επαγγελματια;Γιατι έχω ακούσει οτι αν έχει έναρξη επαγγέλματος πανω απο 2 χρόνια μπορεί να γίνει.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος να μου πεί αν ισχύει συνυπηρέτηση με ελεύθερο επαγγελματια;Γιατι έχω ακούσει οτι αν έχει έναρξη επαγγέλματος πανω απο 2 χρόνια μπορεί να γίνει.

Ναι  ισχύει. Το ανέφερε η φετινή εγκύκλιος μεταθέσεων. Δεν ξέρουμε αν θα ισχύει και με τα νέα δεδομένα.
Πάντως θεωρώ ότι τα δέκα μόρια που προτείνει η επιτροπή  είναι πααααρα πολλά! Πιο πολλά και από την κατοχή ενός διδακτορικού (όσον αφορά τις μεταθέσεις σε πειραματικά, ΚΕΔΔΥ, ΣΜΕΑΕ κλπ).
Σαν να μας λένε μην κάνετε διδακτορικό, αλλά σπουδάστε στην ανωτάτη παντρευτική!!!
Αν είναι δυνατόν! ΕΛΕΟΣ!
Μέχρι τώρα ίσχυαν τέσσερα.


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Είμαστε σε μια χώρα που όχι μόνο δεν προστατεύει όσους κάνουν παιδιά, αλλά τους τιμωρεί με κάθε τρόπο. Ποιο επίδομα παίρνουν όσοι κάνουν παιδιά; Κανένα. Ποια προνόμια έχουν; Μήπως παιδικούς σταθμούς για να αφήσουν τα παιδιά τους; Το να αφαιρέσουν τα μόρια μετάθεσης από τις γυναίκες που βρίσκονται σε άδεια ανατροφής είναι ένα ακόμη χτύπημα. Ποια μάνα θα γυρίσει με το μωρό στο δυσπρόσιτο για να κάνει μάθημα; Είμαστε καλά; Και μην ξεχνάμε ότι όλοι όσοι διορίζονται τοποθετούνται κατά κανόνα σε νησιά και παραμεθόριες περιοχές. Φανταστείτε μία εκπαιδευτικός από Αθήνα ή από Βόλο διορισμένη π.χ. στον Έβρο να αποφασίσει να κάνει παιδί και να παίρνει ένα μόριο το χρόνο. Δεν θα διαλυθεί η οικογένειά της; Ας μην στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου, γιατί κάποτε θα μας πάρει και εμάς η μπάλα...

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ΟΛΜΕ ομόφωνα πιστεύει πως πρέπει να παίρνουν τα μορια στην άδεια ανατροφής.

Μίλησα με εναν αιρετό και μου είπε πως η ΔΟΕ είναι σε δίλλημα. Υπάρχουν επιχειρήματα σωστά εκατέρωθεν.

Πάντως για να αλλάξει η πρόταση του υπουργείου πρέπει να υπάρξει κοινή γραμμή ΔΟΕ ΟΛΜΕ έναντι Υπουργείου(2-1) κατά την γνώμη μου.

Γι αυτό πρέπει να υπάρξει πίεση στην ΔΟΕ.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
παιδια για να καταλαβω,οι εχοντες 67% αναπηρια μπορουν να παρουν μεταθεση στη γενικη εκπ/ση;;ή μονο σε ΣΜΕΑΕ κτλ.;απο τη μια λεει γι'αυτο στις αποσπασεις κ απο την αλλη στις μεταθεσεις
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Knaison, μπορεί να έχεις δίκιο ότι δεν είναι δίκαιο να παίρνει κάποιος (και όχι υποχρεωτικά κάποια) σε άδεια ανατροφής τα ίδια μόρια με κάποιον που υπηρετεί κανονικά, όμως το απαξιωτικό σου ύφος σχετικά με τη μητρότητα είναι πραγματικά ανεκδιήγητο. Καταρχάς, δεν πρόκειται για παροχή προς τη μητρότητα αλλά προς την οικογένεια, γιατί, όπως καλά γνωρίζεις, και οι δύο γονείς δικαιούνται την άδεια αντροφής. Καλό θα ήταν να λαμβάνουμε υπόψη ότι όλο και κάποια υπηρεσία προσφέρει σε όλους μας αυτή η έρμη η οικογένεια και γι΄αυτό ας μην είμαστε τόσο συγκαταβατικοί. Από πού να αρχίσω; Από την υπογεννητικότητα; Από τα σχολεία που αδειάζουν από παιδιά και κανείς μας δε θα έχει δουλειά; Από το γεγονός ότι οι γονείς είναι φορτωμένοι να ένα κάρο έξοδα; Αυτή τη στιγμή έχουμε δύο μωρά, 3 χρονών και 10 μηνών, πληρώνουμε δύο ενοίκια, γιατί εμείς είμαστε στην περιοχή διορισμού μου και ο άντρας μου στην Αθήνα, 800 ευρώ στη γυναίκα που προσέχει το μωρό και 390 στον παιδικό σταθμό, γιατί στον δημοτικό χωρίς μέσο δε σε παίρνουν. Το μόνο ανταποδοτικό όφελος για την ανατροφή των παιδιών ήταν αυτά τα ριμαδιασμένα τα μόρια, αφού μετά το πέρας της άδειας κι εσύ κι εγώ και όλοι μπαίνουμε στο ίδιο τσουβάλι των αιτήσεων μετάθεσης. Στη δική μου θέση θα μπορούσε να είναι η γυναίκα σου, η αδερφή σου, η κόρη σου, ακόμα και η μάνα σου. Με κάτι τέτοια "πράσινα άλογα" (η έκφραση παρεπιμπτόντως είναι "πράσσειν άλογα") μεγαλώνουν σήμερα στην Ελλάδα τα παιδιά που θα είναι αύριο μαθητές σου. Αν σου φίανονται πολλά τα μόρια που πάνε να καταργθούν, φαντάζομαι, βέβαια, ότι δε θα διαφωνήσεις ότι με κάποιον τρόπο θα πρέπει τέλος πάντων να προστατευτεί και να ενισχυθεί, τολμώ να πω να επιβραβευθεί στις δύσκολες μέρες που ζούμε όχι η μητρότητα αλλά η γονεϊκότητα.

Προφανώς ο/η Knaison δεν είναι ανάμεσα στους γονείς ακόμα... Και αυτό είναι ένας σημαντικός παράγοντας για να μην γνωρίζει τη δυσκολία γέννησης και μεγαλώματος ενός παιδιού ειδικά τον πρώτο καιρό.
Και με τα δύο μου παιδιά για τους πρώτους τρεις μήνες ο χρόνος ύπνου ήταν περίπου 3 ώρες ημερησίως...
Επιλογή μου φυσικά, όπως και ο πόνος της γέννας (δύο τομές δεν είναι και λίγο...). Μακάρι ο Θεός να έχει καλά τα αγγελούδια μου (δεν με απασχολεί τίποτα άλλο  :D)

Ελπίζω να καταλάβεις Knaison και εσύ κάποια φορά αυτό και ίσως τότε τα λόγια σου να γίνουν πιο συνετά !

Ως τότε ή μέχρι να βρεθεί κάποιος άλλος Knaison που ελπίζουμε να καταλάβει και αυτός
ας ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα!!!  >:(

Μερικοί εδώ μέσα δεν καταλαβαίνετε τι εννοώ και ποιο το νόημα αυτών που γράφω ... το μόνο που κάνετε είναι να μου επιτίθεστε επί του προσωπικού με άστοχα επιχειρήματα και αναλώνετε γραμμές προσπαθώντας να μαντέψετε την δική μου οικογενειακή κατάσταση.
 
Δεν γίνεται κατανοητό ότι δεν είμαι κατά της μητρότητας και της οικογένειας?

Απλά επισημαίνω ότι το μέτρο να παίρνεις 12 μόρια και να είσαι στην Αθήνα είναι άδικο... γι αυτούς που είναι στο Καστελλόριζο και στο Αγαθονήσι ... οι συνάδελφοι δηλαδή που είναι εκεί πως θα κάνουν παιδιά αν δεν φύγουν ποτέ με μετάθεση ? Εσύ το θεωρείς δίκαιο με το πρόσχημα της άδειας ανατροφής να σε πριμοδοτεί  η πολιτεία με μόρια και να φεύγεις νωρίτερα ? Εκείνος που μένει πίσω πως θα κάνει οικογένεια στο Καστελλόριζο και το Αγαθονήσι συμβάλλοντας στην καταπολέμηση της υπογεννητικότητας που επικαλείσαι? Τον ρώτησες και αυτόν ή αυτήν αν θέλει να μπει στα έξοδα των παιδιών που αναφέρεις και στις ώρες αϋπνίας που επικαλείσαι? Ο άγαμος συνάδελφος ή συναδέλφισσα του άγονου νησιού και του δυσπρόσιτου δεν έχει δικαίωμα να πάει στο τόπο του να φτιάξει οικογένεια? Ο οικογενειάρχης συνάδελφος  του Καστελλορίζου που η γυναίκα - άντρας -παιδιά του είναι στην Αθήνα θα πρέπει να ζει χωρίς την οικογένειά του? Που είναι η γενική αρχή της ισότητας του αρθρ. 4 παρ.1  του Συντάγματος?

Παρόλα αυτά η πολιτεία δίνει ένα σωρό μόρια για  απόσπαση αν δεν θέλει κάποιος να πάει στην οργανική του.
(Μόρια συνηπηρέτησης, γάμου, παιδιών). Ο άγαμος δεν παίρνει τίποτα.
Μην λέτε ότι αδικήστε ... απλά τα θέλετε όλα δικά σας.


Το θεωρείτε σωστό να γίνεται κοινωνική πολιτική σε βάρος των συναδέλφων? Αυτή πρέπει να γίνεται με οικονομικά κριτήρια (π.χ. όπως με το οικογενειακό επίδομα) αλλά και με κοινωνικά (π.χ. μόρια γάμου, τέκνων στις μεταθέσεις) τα οποία υπάρχουν στις μεταθέσεις και δεν καταργούνται.
Τα μόρια "δυσμενών συνθηκών" λέγονται έτσι γιατί αντανακλούν τις συνθήκες διαβίωσης. Κάθε χορήγηση μορίων πέρα από αυτό το σκοπό είναι προσχηματική και άδικη.

Τέτοιου είδους κοινωνικές πολιτικές γινόταν μέχρι πρόσφατα με τους διορισμούς και τις τοποθετήσεις των πολυτέκνων  για τις οποίες έχω γράψει αρκετά μέχρι τώρα. Ευτυχώς με το Ν.3848/2010 έχει περιοριστεί αυτή η αδικία.   

Μερικοί σας αρέσει να βλέπετε τον κόσμο μέσα από τα δικά σας γυαλιά, αφού το προσωπικό σας συμφέρον σας προκαλεί τρελή μυωπία.

Τέλος πάντων στη δημοκρατία όλες οι απόψεις και οι γνώμες θα πρέπει να ακούγονται.
καλό θα είναι να γίνεται διαβούλευση και να αποφεύγοντας οι forum-καυγάδες και οι τοποθετήσεις επί του προσωπικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2011, 10:00:17 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 754
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 773
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.