*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 298709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #182 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:49:46 πμ »
Καλημέρα σε όλους/όλες!
Κάνω ιδιαίτερο στην Ιστορία Κατεύθυνσης και όσον αφορά στις πηγές έχω πει στους μαθητές μου να γράφουν τις ιστορικές τους γνώσεις και όταν βρίσκουν κάτι που επαναλαμβάνεται στην πηγή να γράφουν "Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνεται από την πηγή" ή κάτι παρόμοιο. Η καθηγήτρια στο σχολείο τους τούς είπε ότι ΄το να γράψει κανείς "Η πηγή επιβεβαιώνει το γεγονός", "Σύμφωνα με την πηγή"κτό απαγορεύεται στις εξετάσεις και χάνουν βαθμούς!!! Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά;;;;;; ??? ??? ???

Εγώ που είχα μιλήσει με το Παιδαγωγικό μου είχαν πει ότι χρειάζεται η αναφορά στις πηγές με αυτό τον τρόπο.. Λειτουργεί ως παραπομπή και τεκμηριώνει την απάντηση.

Κάτι άλλο: όταν έγινε το 1920 η απόπειρα δολοφονίας κατά του Βενιζέλου, υπήρξε καθόλου έστω και μικρός τραυματισμός του από τη σφαίρα; Διότι στο σχολικό υπάρχει φωτογραφία του στο νοσοκομείο, όπου φαίνεται ότι είχε χτυπήσει στο χέρι του. Ήταν από τη σφαίρα;; :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:27 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #183 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 09:36:48 πμ »
τραυματιστηκε ελαφρα στο χερι.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #184 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 09:43:26 πμ »
Καλημέρα σε όλους/όλες!
Κάνω ιδιαίτερο στην Ιστορία Κατεύθυνσης και όσον αφορά στις πηγές έχω πει στους μαθητές μου να γράφουν τις ιστορικές τους γνώσεις και όταν βρίσκουν κάτι που επαναλαμβάνεται στην πηγή να γράφουν "Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνεται από την πηγή" ή κάτι παρόμοιο. Η καθηγήτρια στο σχολείο τους τούς είπε ότι ΄το να γράψει κανείς "Η πηγή επιβεβαιώνει το γεγονός", "Σύμφωνα με την πηγή"κτό απαγορεύεται στις εξετάσεις και χάνουν βαθμούς!!! Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά;;;;;; ??? ??? ???

Εγώ που είχα μιλήσει με το Παιδαγωγικό μου είχαν πει ότι χρειάζεται η αναφορά στις πηγές με αυτό τον τρόπο.. Λειτουργεί ως παραπομπή και τεκμηριώνει την απάντηση.

Κάτι άλλο: όταν έγινε το 1920 η απόπειρα δολοφονίας κατά του Βενιζέλου, υπήρξε καθόλου έστω και μικρός τραυματισμός του από τη σφαίρα; Διότι στο σχολικό υπάρχει φωτογραφία του στο νοσοκομείο, όπου φαίνεται ότι είχε χτυπήσει στο χέρι του. Ήταν από τη σφαίρα;; :-X
Εγώ δεν κατάλαβα τι απαγορεύει το παιδαγωγικό ινστιτούτο; Υπάρχει κάποια οδηγία για το μάθημα της ιστορίας κατεύθυνσης;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #185 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:24:52 μμ »
τραυματιστηκε ελαφρα στο χερι.

Ναι, αλλά από τη σφαίρα;; Τον πήρε δηλαδή.. ξυστά;; ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:27 »

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #186 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:29:27 μμ »
Καλημέρα σε όλους/όλες!
Κάνω ιδιαίτερο στην Ιστορία Κατεύθυνσης και όσον αφορά στις πηγές έχω πει στους μαθητές μου να γράφουν τις ιστορικές τους γνώσεις και όταν βρίσκουν κάτι που επαναλαμβάνεται στην πηγή να γράφουν "Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνεται από την πηγή" ή κάτι παρόμοιο. Η καθηγήτρια στο σχολείο τους τούς είπε ότι ΄το να γράψει κανείς "Η πηγή επιβεβαιώνει το γεγονός", "Σύμφωνα με την πηγή"κτό απαγορεύεται στις εξετάσεις και χάνουν βαθμούς!!! Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά;;;;;; ??? ??? ???

Εγώ που είχα μιλήσει με το Παιδαγωγικό μου είχαν πει ότι χρειάζεται η αναφορά στις πηγές με αυτό τον τρόπο.. Λειτουργεί ως παραπομπή και τεκμηριώνει την απάντηση.

Κάτι άλλο: όταν έγινε το 1920 η απόπειρα δολοφονίας κατά του Βενιζέλου, υπήρξε καθόλου έστω και μικρός τραυματισμός του από τη σφαίρα; Διότι στο σχολικό υπάρχει φωτογραφία του στο νοσοκομείο, όπου φαίνεται ότι είχε χτυπήσει στο χέρι του. Ήταν από τη σφαίρα;; :-X
Εγώ δεν κατάλαβα τι απαγορεύει το παιδαγωγικό ινστιτούτο; Υπάρχει κάποια οδηγία για το μάθημα της ιστορίας κατεύθυνσης;

Βλακείες. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται βασικά. Πάντως, υπάρχουν κάποιες οδηγίες διδασκαλίας. Τώρα, για τις λεπτομέρειες που εμάς απασχολούν στην πράξη δεν υπάρχουν οδηγίες. Εμπειρικά και στατιστικά πάμε προφανώς. Την ερώτηση όμως εγώ τους την έκανα και μου είπαν ότι καλό είναι και πρέπει ενδεχομένως να αναφερόμαστε στις πηγές..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #187 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 02:32:18 μμ »
σφαιρα.  αλλά αστοχησε ο άλλος ( ηθελε παραπανω εξασκηση φαινεται) και ετσι τον Βενιζελο απλα τον μετεφεραν στο νοσοκομειο για θεραπεια και αναρρωση.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #188 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 09:13:41 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους για την απάντησή σας!

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #189 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 01:46:38 πμ »
σφαιρα.  αλλά αστοχησε ο άλλος ( ηθελε παραπανω εξασκηση φαινεται) και ετσι τον Βενιζελο απλα τον μετεφεραν στο νοσοκομειο για θεραπεια και αναρρωση.

7ψυχος ήταν.. Και από την άλλη απόπειρα πάλι τη γλίτωσε.. Γερό σκαρί..  ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #190 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:32:14 μμ »
οχι απλως 7ψυχος, αλλα με 7 γατο-ψυχες!!!  και που να ηξερε για την  Ελλαδα που αγωνιζόταν τοτε, πως θα την καταντουσαν οι σημερινοι (ιδεολογοι και πατριωτες της γενιας του Πολυτεχνειου) !!!
Ουστ.....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος pierre

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #191 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 01:31:52 μμ »
Καλησπέρα σας!

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις έδρες στη Βουλή; Το 1844 υπήρχαν 127 έδρες, το 1910 362 και το 1920 370. Για ποιο λόγο άλλαζε ο αριθμός των εδρών και πότε έγιναν οριστικά 300;
"εύφρων πόνον ευ τελέσασιν" Αισχύλου Αγαμέμνων (στιχ. 806)

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #192 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 09:29:46 μμ »
οχι απλως 7ψυχος, αλλα με 7 γατο-ψυχες!!!  και που να ηξερε για την  Ελλαδα που αγωνιζόταν τοτε, πως θα την καταντουσαν οι σημερινοι (ιδεολογοι και πατριωτες της γενιας του Πολυτεχνειου) !!!
Ουστ.....

πέστα Μάρκο!!!!!!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #193 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 12:32:02 μμ »
Καλησπέρα σας!

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις έδρες στη Βουλή; Το 1844 υπήρχαν 127 έδρες, το 1910 362 και το 1920 370. Για ποιο λόγο άλλαζε ο αριθμός των εδρών και πότε έγιναν οριστικά 300;

Το 1844 οι βουλευτές ήταν κανονικά τουλάχιστον 80 και οι εκλογές γίνονταν κάθε 3 χρόνια. Το 1864 οι βουλευτές 150 και οι εκλογές κάθε 4 χρόνια. Μπορούσαν όμως να είναι και περισσότεροι (;;), νομίζω. Μετά έγιναν 181 οι έδρες. Ήταν όμως 362 οι έδρες στις 8/8/1910 και το Νοέμβριο του 1910, γιατί η Βουλή ήταν (διπλή;) αναθεωρητική. Στην απλή βουλή (Μάρτιος του 1912) ήταν 181. 300 έγιναν το 1952. Ας διασταυρώσει κι άλλος τα στοιχεία μου..

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #194 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 01:46:59 μμ »
Παιδιά, αν σε μία πηγή υπάρχουν δύο ερωτήματα (α και β) και ο μαθητής φτιάξει μία ενιαία απάντηση, πόσο περίπου του "κόβουν";;;  ???

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #195 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 01:04:49 μμ »
Καλημέρα! Οι πρόσφυγες πλήρωσαν κανονικά τους κλήρους που τους δόθηκαν και για τα σπίτια που τους φτιάχτηκαν ή για τα υλικά που τους παραχωρήθηκαν ώστε οι ίδιοι να το κάνουν; Δεν τους χαρίστηκε τίποτα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.