*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 300839 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #420 στις: Μάιος 24, 2013, 01:12:06 μμ »
Σχετικα με τις πηγές, απαντήσουν με την μορφη δοκιμίου και δεν ξεχωρίσουν ερωτήματα θα έχει κόστος?

Και να αφήσουμε το βαθμολογητή να μαντέψει; Κανονικά πρέπει να έχει βαθμολογικό κόστος. Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο. Σε διαγωνίσματα πάντως εγώ έκοβα τη μισή ερώτηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:43 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #421 στις: Μάιος 24, 2013, 01:40:00 μμ »
α, πα, ..πα....!! Δεν θα ηθελα να ημουν μαθητής σου  ;D ;D

** Μ' αρέσαν τα θέματα  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #422 στις: Μάιος 24, 2013, 01:53:13 μμ »
Σχετικα με τις πηγές, απαντήσουν με την μορφη δοκιμίου και δεν ξεχωρίσουν ερωτήματα θα έχει κόστος?

Και να αφήσουμε το βαθμολογητή να μαντέψει; Κανονικά πρέπει να έχει βαθμολογικό κόστος. Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο. Σε διαγωνίσματα πάντως εγώ έκοβα τη μισή ερώτηση.

Εγώ αντιθέτως δεν το βρίσκω αρνητικό λαμβάνοντας υποψη τα γραπτά της και την εκφώνηση... τι να πώ..μακαρι να μην εχει κοστος

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #423 στις: Μάιος 24, 2013, 01:54:25 μμ »
α, πα, ..πα....!! Δεν θα ηθελα να ημουν μαθητής σου  ;D ;D

** Μ' αρέσαν τα θέματα  ;)

Έχω λάβει γερμανική αγωγή. ;D ;D ;D ;D
Συμφωνώ.Ήταν πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:03:43 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #424 στις: Μάιος 24, 2013, 04:16:03 μμ »
ε όχι βρε Elen είπαμε δα, έλεος, εκθέτεις τους....γερμανοτραφείς :-)  8)

Αστειύομαι βέβαια, αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αφαιρεθούν τόσα μόρια (η μισή απάντηση!!!) από αυτό το λάθος μόνον! Ναι, οι βαθμολογητές πολλές φορές μαντεύουμε, ξεμπερδεύουμε και αναδομούμε μια απάντηση για να καταλήξουμε αν έχει καλύψει τα ζητούμενα. Δεν κοβουμε τόσο εύκολα μόρια, κυρίως αν μια απάντηση διαθέτει ποιότητα.

Αν λοιπόν η μαθήτρια έχει απαντήσει ξεκάθαρα, με μια ωραία δομή, τότε δεν νομίζω ότι θα υπάρξει η παραμικρή επίπτωση στην βαθμολόγηση. Αν η απάντησή της δεν εχει καλή δομή και μπερδεύει τα ερωτήματα, τότε θα έχανε έτσι κι αλλιώς από την συνεκτίμηση της έκφρασης. Και πάλι όμως δεν μιλάμε για καταστροφή, το σημαντικότερο είναι το περιεχόμενο της απάντησης.

Άρα ας μην πανικοβάλλουμε τη συναδέλφισσα, θεωρώ ότι δεν θα είναι τόσο τραγικά τα πράγματα!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #425 στις: Μάιος 24, 2013, 04:46:56 μμ »
Πάω πάσο! Ως βαθμολογητές ξέρετε καλύτερα! Προς Θεού δεν είχα σκοπό ούτε στο ελάχιστο να τρομοκρατήσω τη συνάδελφο!
Άρα, με την ίδια λογική ας γλιτώσουμε τον constansn από το εγκεφαλικό επεισόδιο και τα αιματοβαμμένα χέρια  :o :o :o :o
Αλλά να εκφράσω και μία απορία μου: Πώς επιβραβεύουμε τότε βαθμολογικά το μαθητή που πρόσεξε και δομή και περιεχόμενο και έκφραση στην απάντηση;

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #426 στις: Μάιος 24, 2013, 05:32:32 μμ »
Εγώ έχω να πω ότι διυλίζουμε  τον κώνωπα κάθε φορά στις πανελλήνιες και το τίμημα το πληρώνουν οι μαθητές...
Λατρεμένο το απαγορευμένο.....

“Δεν υπάρχουν ιδέες - υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες - κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.”
 ― Νίκος Καζαντζάκης, The Fratricides

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #427 στις: Μάιος 24, 2013, 07:02:00 μμ »
Η πλάκα ειναι οτι ήταν και περήφανη που απάντησε συνθετικά και έγραψε ένα δοκίμιο για το αγροτικό ζητημα βασισμένο στις συγκεκριμένες πτυχές. Εγραψε ξεκαθαρη απάντηση για το καθε ερώτημα και έκανε προσεκτική οργάνωση του λογου της. Σας ευχαριστώ πολύ...

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #428 στις: Μάιος 24, 2013, 07:36:48 μμ »
Μα, αν ισχύουν όσα λέει η swtia για την μαθήτριά της, τότε το παιδί ΕΧΕΙ προσέξει το κείμενο του σε έκφραση, δομή κλπ και απλά πήρε την ελευθερία να ενώσει τα τρία υποερωτήματα σε ένα ενιαίο κείμενο. Αυτό από που κι ως που πρέπει να λογιστεί ως σφάλμα; Ε, δεν μπορούμε και να τα κατακρίνουμε όταν κάνουν μια ελεύθερη επιλογή, εφόσον τηρούν όλα όσα πρέπει να τηρήσουν!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #429 στις: Μάιος 24, 2013, 07:44:11 μμ »
Μα, αν ισχύουν όσα λέει η swtia για την μαθήτριά της, τότε το παιδί ΕΧΕΙ προσέξει το κείμενο του σε έκφραση, δομή κλπ και απλά πήρε την ελευθερία να ενώσει τα τρία υποερωτήματα σε ένα ενιαίο κείμενο. Αυτό από που κι ως που πρέπει να λογιστεί ως σφάλμα; Ε, δεν μπορούμε και να τα κατακρίνουμε όταν κάνουν μια ελεύθερη επιλογή, εφόσον τηρούν όλα όσα πρέπει να τηρήσουν!
Μακάρι... για να δουμε. Μακάρι να πάνε καλα όλα τα παιδάκια που πάλεψαν...

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #430 στις: Μάιος 24, 2013, 10:08:53 μμ »
Μα, αν ισχύουν όσα λέει η swtia για την μαθήτριά της, τότε το παιδί ΕΧΕΙ προσέξει το κείμενο του σε έκφραση, δομή κλπ και απλά πήρε την ελευθερία να ενώσει τα τρία υποερωτήματα σε ένα ενιαίο κείμενο. Αυτό από που κι ως που πρέπει να λογιστεί ως σφάλμα; Ε, δεν μπορούμε και να τα κατακρίνουμε όταν κάνουν μια ελεύθερη επιλογή, εφόσον τηρούν όλα όσα πρέπει να τηρήσουν!

Η απορία μου είναι πραγματική και θα μου χρησιμεύσει στο μέλλον: Όντως το σύνολο των βαθμολογητών κρίνουν κατ' αυτόν τον τρόπο; Άρα, δεν πειράζει γενικά να μην χωρίζουν την απάντηση σε υποερωτήματα; Γιατί όπως προείπα το θεωρούσα απαραίτητη προϋπόθεση για την άριστη απάντηση. Και προς γνώση και συμμόρφωση έχω πετσοκουρέψει σε διαγώνισμα, για να μην το ξανακάνουν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #431 στις: Μάιος 24, 2013, 11:05:23 μμ »
Νομίζω πως θελει καλο χειρισμο του λόγου και εξάσκηση για να μπορεσεις να απαντησεις σε ολα τα υποερωτηματα μεσα σε ενα "συνεχες" κειμενο. Αν ομως ο υποψηφιος το καταφερει τοτε ΟΚ. Αλλιως είναι ρίσκο...
Γενικα, μια απαντηση χωριστα σε καθε υποερωτημα δινει άνεση λογου και ασφαλεια στον υποψήφιο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #432 στις: Μάιος 25, 2013, 09:02:44 μμ »
...και προφανώς (συμπληρώνοντας τον Μάρκο) εφόσον η ερώτηση δίνεται σε υποερωτήματα ο μαθητής ΟΦΕΙΛΕΙ να απαντήσει στα υποερωτήματα ξεχωριστά.

Εδώ όμως - πάντα εφόσον ισχύουν αυτά που λέει η swtia - μιλάμε για μια ιδιαίτερη περίπτωση παιδιού που διαθέτει το απαραίτητο εκφραστικό ταλέντο να φτιάξει ένα επιτυχημένο ενιαίο κείμενο για όλα. Εγώ πάντως σήμερα καλού κακού διασταύρωσα και με τον συντονιστή του μαθήματος και ισχύουν όσα έχω πει. Μου είπε μάλιστα ότι το είδε σε κάποια γραπτά και πως σε άλλους "βγήκε" και σε άλλους όχι τόσο, αλλά και εκεί δεν μοιάζει να έφταιγε ο τρόπος που απάντησαν (το ενιαίο δηλαδή κειμενο) αλλά οι άλλες τους ελλείψεις γενικώς. Και ότι εκείνος δεν θα έδινε οδηγία να αφαιρεθούν μονάδες.

Ele@n, ακόμα πάντως κι αν ήθελες να αφαιρέσεις μερικά μόρια (2-3) για ελλιπή τήρηση των οδηγιών, οκ, αλλά σε καμία περίπτωση το θέμα αυτό δεν αποτελεί λόγο για...πετσοκούρεμα. Αν... πετσοκουρεύαμε από κάτι τέτοια, δεν θα σταύρωνε τη βάση ούτε το 10% των υποψηφίων!!!! :o ;D
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #433 στις: Μάιος 27, 2013, 06:50:38 μμ »
...και προφανώς (συμπληρώνοντας τον Μάρκο) εφόσον η ερώτηση δίνεται σε υποερωτήματα ο μαθητής ΟΦΕΙΛΕΙ να απαντήσει στα υποερωτήματα ξεχωριστά.

Εδώ όμως - πάντα εφόσον ισχύουν αυτά που λέει η swtia - μιλάμε για μια ιδιαίτερη περίπτωση παιδιού που διαθέτει το απαραίτητο εκφραστικό ταλέντο να φτιάξει ένα επιτυχημένο ενιαίο κείμενο για όλα. Εγώ πάντως σήμερα καλού κακού διασταύρωσα και με τον συντονιστή του μαθήματος και ισχύουν όσα έχω πει. Μου είπε μάλιστα ότι το είδε σε κάποια γραπτά και πως σε άλλους "βγήκε" και σε άλλους όχι τόσο, αλλά και εκεί δεν μοιάζει να έφταιγε ο τρόπος που απάντησαν (το ενιαίο δηλαδή κειμενο) αλλά οι άλλες τους ελλείψεις γενικώς. Και ότι εκείνος δεν θα έδινε οδηγία να αφαιρεθούν μονάδες.

Ele@n, ακόμα πάντως κι αν ήθελες να αφαιρέσεις μερικά μόρια (2-3) για ελλιπή τήρηση των οδηγιών, οκ, αλλά σε καμία περίπτωση το θέμα αυτό δεν αποτελεί λόγο για...πετσοκούρεμα. Αν... πετσοκουρεύαμε από κάτι τέτοια, δεν θα σταύρωνε τη βάση ούτε το 10% των υποψηφίων!!!! :o ;D

Σ' ευχαριστώ πολυ!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 845
Σύνολο: 858

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.