*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 298572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #756 στις: Ιούνιος 12, 2017, 03:08:50 μμ »
Elranna ο βομβαρδισμός συνεχίζεται....Μήπως δόθηκε κάποια οδηγία για την κατανομή των μορίων στις πηγες;Δηλαδή πόσα μόρια δίνονται στο απόσπασμα απ το σχολικό βιβλίο;Ρωτάω γιατι κάποιοι  συνάδελφοι είχαν πει προηγούμενες χρονιές οτι δόθηκαν .Ισχυει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:57:55 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #757 στις: Ιούνιος 12, 2017, 03:55:34 μμ »
Είναι λάθος δλδ αν κάποιος γράψει οτι φρόντισε και τη μεταφορα των 200000 Ελληνων της Καππαδοκίας και της Κεντρικής και Νοτιας Μ. Ασίας το '24-'25 καθώς και ότι για να "βοηθησει το εργο της ελληνικής αντιπροσωπείας στη Μικτή Επιτροπή..Γραφεία Ανταλλαγής Πληθυσμών";

Λάθος δεν είναι, είναι όμως περιττό. Το αν θα χάσει μόρια θα εξαρτηθεί από το αν έχει κάνει και άλλα λάθη ή παραλείψεις.

 
Elranna ο βομβαρδισμός συνεχίζεται....Μήπως δόθηκε κάποια οδηγία για την κατανομή των μορίων στις πηγες;Δηλαδή πόσα μόρια δίνονται στο απόσπασμα απ το σχολικό βιβλίο;Ρωτάω γιατι κάποιοι  συνάδελφοι είχαν πει προηγούμενες χρονιές οτι δόθηκαν .Ισχυει;

Ναι, ισχύει. Φέτος μάλιστα έχουν δώσει και αναλυτικά τη μοριοδότηση ανά πηγή.

Πάντως, από την εικόνα που σχημάτισα από τα παιδιά που εξετάσαμε προφορικά, οι πηγές δεν είναι εύκολες. Σίγουρα δεν είναι επαρκές δείγμα οι προφορικά εξεταζόμενοι, πάντως η αίσθηση που σχημάτισα είναι ότι μάλλον θα υπάρξει πρόβλημα στην κατανόηση των πληροφοριών των πηγών. Γενικά, θεωρώ ότι φέτος την έχουν πατήσει οι "παπαγάλοι" και θα ευνοηθούν όσοι είναι καλά προετοιμασμένοι και διαθέτουν μια σχετική κριτική ικανότητα.

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #758 στις: Ιούνιος 12, 2017, 04:06:06 μμ »
Ευχαριστώ Παρα Πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος paramythenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #759 στις: Ιούνιος 12, 2017, 04:12:26 μμ »
Καποιος που γνωριζει τις οδηγιες που δοθηκαν απο την ΚΕΕ μπορει να μου δωσει τον ορισμο του Στρατιωτικού Συνδέσμου; Πρέπει να αναφερθει και το κομματι "Με αφορμή το κίνημα...αναθεωρητική βουλή";

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:57:55 »

Αποσυνδεδεμένος Yell

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #760 στις: Ιούνιος 12, 2017, 04:30:14 μμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Το θέμα Β1α νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα προβληματικό, καθώς ζητάει τα χαρακτηριστικά των κομμάτων και σε αυτό το θέμα αναφέρονται τουλάχιστον 4 παράγραφοι της ενότητας.

Αποσυνδεδεμένος elli2702

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #761 στις: Ιούνιος 12, 2017, 05:24:46 μμ »
elranna μου καλησπερα ενας μαθητης μου δεν εγραψε στο ερωτημα δ1.α. την παραγραφο "στη διαρκεια...θαλασσες"μηπως μπορεις να μου πεις περιπου ποσα μορια χανει?σ ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #762 στις: Ιούνιος 12, 2017, 06:03:13 μμ »
Καποιος που γνωριζει τις οδηγιες που δοθηκαν απο την ΚΕΕ μπορει να μου δωσει τον ορισμο του Στρατιωτικού Συνδέσμου; Πρέπει να αναφερθει και το κομματι "Με αφορμή το κίνημα...αναθεωρητική βουλή";

"Στις 15 Αυγούστου 1909....  μέσω της Βουλής" και "Στις 15 Μαρτίου 1910 .... τις επιδιώξεις του".

elranna μου καλησπερα ενας μαθητης μου δεν εγραψε στο ερωτημα δ1.α. την παραγραφο "στη διαρκεια...θαλασσες"μηπως μπορεις να μου πεις περιπου ποσα μορια χανει?σ ευχαριστω.

Πολύ καλά έκανε και δεν το έγραψε, γιατί δεν χρειάζεται. Βλέπεις κάτι στη συγκεκριμένη παράγραφο που να αφορά τα ναυτιλιακά κέντρα; 

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #763 στις: Ιούνιος 12, 2017, 06:07:14 μμ »
ΚΑΛΑ Elranna ...Κέρδισα κάποια Χρονια ζωής....Ολοι γράφουν για το Δ1α Οτι επρεπε να μπει!!!!Αυτές οι απαντήσεις της Κεε ΓΙΑΤΙ δε δημοσιεύονται πια;;;;;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #764 στις: Ιούνιος 12, 2017, 06:19:13 μμ »
ΚΑΛΑ Elranna ...Κέρδισα κάποια Χρονια ζωής....Ολοι γράφουν για το Δ1α Οτι επρεπε να μπει!!!!Αυτές οι απαντήσεις της Κεε ΓΙΑΤΙ δε δημοσιεύονται πια;;;;;

Το τι γράφει ο καθένας είναι τεράστιο θέμα. Οι οδηγίες της ΚΕΕ δεν δημοσιεύονται γιατί είναι ενδεικτικές, οπότε μπορεί να προκύψουν και διαφορετικές απαντήσεις, οι οποίες εφόσον είναι τεκμηριωμένες, είναι αποδεκτές. Στην ιστορία δύσκολο βέβαια, αλλά σε μαθήματα όπως η Γλώσσα ή τα Μαθηματικά, η Φυσική και η ΑΕΠΠ και άλλα μπορεί να υπάρχουν πολλές διαφορετικές σωστές απαντήσεις.

Από εκεί και πέρα, βασικό κριτήριο -πέρα από το καθαρά περιεχομενικό- για να καταλάβει κανείς το σκεπτικό της ΚΕΕ είναι τα μόρια που παίρνει κάθε (υπο)ερώτημα. Όταν ένα υποερώτημα παίρνει συνολικά 13 μόρια μαζί με την πηγή, δεν μπορεί η αφήγηση του βιβλίου να είναι τεράστια.  ;) Να τονίσω βέβαια ότι το Δ1α είναι "Ακολούθησαν δύσκολα χρόνια ... αναδείχθηκαν νέα", δηλαδή πηγαίνει μέχρι την πρώτη πρόταση της επόμενης παραγράφου και το Δ1β είναι "Το πιο σημανικό .... Αίγυπτο."

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #765 στις: Ιούνιος 12, 2017, 06:24:14 μμ »
Και πάλι ευχαριστώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #766 στις: Ιούνιος 12, 2017, 08:54:11 μμ »
"Στις 15 Αυγούστου 1909....  μέσω της Βουλής" και "Στις 15 Μαρτίου 1910 .... τις επιδιώξεις του".

Πολύ καλά έκανε και δεν το έγραψε, γιατί δεν χρειάζεται. Βλέπεις κάτι στη συγκεκριμένη παράγραφο που να αφορά τα ναυτιλιακά κέντρα;

Elranna σ' ευχαριστώ κι εγώ για την απαντηση σου. Εμένα μαθητρια μου έγραψε και το "Στη διαρκεια...θάλασσες". Θα της κοπεί πολύ;;;

Αποσυνδεδεμένος elli2702

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #767 στις: Ιούνιος 12, 2017, 09:23:10 μμ »
"Στις 15 Αυγούστου 1909....  μέσω της Βουλής" και "Στις 15 Μαρτίου 1910 .... τις επιδιώξεις του".

Πολύ καλά έκανε και δεν το έγραψε, γιατί δεν χρειάζεται. Βλέπεις κάτι στη συγκεκριμένη παράγραφο που να αφορά τα ναυτιλιακά κέντρα;
σ ευχαριστω πολυυυυ!!!γτ σε μια απαντηση απο φροντιστηριο υπηρχε .δεν ειδα κατι πραγματι αλλα εειδη ελεγε ως 1870 θεωρησαν οτι επρεπε να υπαρχει.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #768 στις: Ιούνιος 12, 2017, 09:28:16 μμ »
Elranna σ' ευχαριστώ κι εγώ για την απαντηση σου. Εμένα μαθητρια μου έγραψε και το "Στη διαρκεια...θάλασσες". Θα της κοπεί πολύ;;;

Ειλικρινά, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω για αυτή την ερώτηση. Σε γενικές γραμμές, αν σκεφτείς ότι το σύνολο της ερώτησης παίρνει 13 μόρια μαζί με την πηγή, δε νομίζω ότι μπορεί να κόψει κάποιος πάνω από 0,5 για αυτό. Σε γενικές γραμμές, για να κοπεί μόριο για παραπάνω πρέπει να έχει γράψει το παιδί την ιστορία της ζωής του. Αν πχ. ένα παιδί έχει γράψει πολύ παραπάνω σε 2-3 ερωτήσεις, λογικά θα πρέπει να κοπεί ένα μόριο στα 100.

Ξαναλέω βέβαια ότι το πρόβλημα φέτος θα είναι στις πηγές. Με προβληματίζει λίγο η ανάλυση του πίνακα. Θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #769 στις: Ιούνιος 12, 2017, 09:35:25 μμ »
Ειλικρινά, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω για αυτή την ερώτηση. Σε γενικές γραμμές, αν σκεφτείς ότι το σύνολο της ερώτησης παίρνει 13 μόρια μαζί με την πηγή, δε νομίζω ότι μπορεί να κόψει κάποιος πάνω από 0,5 για αυτό. Σε γενικές γραμμές, για να κοπεί μόριο για παραπάνω πρέπει να έχει γράψει το παιδί την ιστορία της ζωής του. Αν πχ. ένα παιδί έχει γράψει πολύ παραπάνω σε 2-3 ερωτήσεις, λογικά θα πρέπει να κοπεί ένα μόριο στα 100.

Ξαναλέω βέβαια ότι το πρόβλημα φέτος θα είναι στις πηγές. Με προβληματίζει λίγο η ανάλυση του πίνακα. Θα δείξει.

Έχεις δίκιο με τις πηγές. Εκεί θα φύγουν τα περισσότερα μόρια. Σ' ευχαριστώ και πάλι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.