*

Αποστολέας Θέμα: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;  (Αναγνώστηκε 49359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 12, 2011, 06:04:43 μμ »
Βασικά μπορεί να γίνει μήνυση στον γονιό αυτό για εκβιασμό. Να δούμε πως θα κελαηδάει μετά..
Ας κάνει όσες καταγγελίες θέλει, μπορείς να τις αποδείξει; Αλλιώς του γίνεται και μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση και πάει άκλαφτος! Ας πρόσεχε καλύτερα το παιδάκι του να μην κάνει τόσες απουσίες και να βάλει τους εκβιασμούς εκεί που ξέρει (αυτό θα του έλεγα αν ήμουν στη θέση του διευθυντή).

αν δεν ήταν κάποιος μπροστά για να αποδείξει τον εκβιασμό, πολύ φοβάμαι ότι δε μπορεί να κάνει τίποτα. Όπως με τα ιδιαίτερα, έτσι και με τον "γονικό εκβιασμό" αν δεν μπορείς να το αποδείξεις δεν μπορείς και να το πολυ-κυνηγήσεις.
Σίγουρα ο γονιος ας πρόσεχε το βλαστάρι του που "φοιτούσε" στο σχολείο εκ του μακρόθεν - αυτο όμως δεν απαλλάσσει και τους καθηγητές απο τις ευθύνες τους. Γιατί όταν ο χ διευθυντής επικαλείται το νομο και λέει " δε μπορώ να μην τον αφήσω στην ίδια τάξη εφόσον έκανε τόσες απουσίες και ο νομος λέει αυτό..." και φροντίζει να τον εφαρμόζει, τότε να φροντιζει να τον εφαρμόζει το νόμο  παντού και πάντα. Αλλιώς, απλά αυτο-ακυρώνεται. Επιλεκτική εφαρμογή του νόμου ουτε υπάρχει ούτε προβλέπεται. (τουλάχιστον για όσους απο εμάς δεν είμαστε πολιτικοί και δη, κυβερνώντων κομμάτων... 8) 8)  )

όσο για τις καταγγελίες που "εκβιάζει" να κάνει ένας γονιός, μην παίρνεις κι όρκο ότι δε θα μπορέσει να βρει στοιχεία να τις στηρίξει. ειδικά στις μικρές κοινωνίες (επαρχία πχ) πάντα υπάρχουν γονείς αποφοίτων έτοιμοι να κελαηδήσουν , γονείς "ανταγωνιστών " ιδιαιτεράδων, πολιτικά εμπλεκόμενοι  παράγοντες (γιατί πολλοί απο τους "ιδιαιτεράδες" είναι  ή υπήρξαν επίσης δημοτικοι σύμβουλοι και τα σχετικά..... Γενικά όλοι ξέρουν πράγματα για όλους. Αυτό τις περισσότερες φορές κρατάει τα στόματα κλειστά, αλλά αν θιγεί κάποιος τότε όλοι προθυμοποιουνται να κελαηδήσουν....

Επίσης το ΣΔΟΕ μπορεί βεβαίως να "μπουκάρει" και να μη βρει ενοχοποιητικά στοιχεία, αλλά μπορεί να συνεχίζει να μπουκάρει ή να τη στήνει απ΄έξω κι όταν βρεθουν ενδείξεις ( πχ συγκεκριμένη μέρα και ώρα με συγκεκριμένα παιδιά που τάχα μου "επισκέπτονται" τους καθηγητές για ....καφέ ) τότε πολυ γρήγορα οι ενδείξεις μπορουν να γινουν και αποδείξεις.

Επίσης, ακόμα και αν τελικά "αθωωθεί" όπως γράφτηκε - ελλείψει στοιχείων , και μόνο η πειθαρχική διαδικασία που κινείται εναντίον του ειναι εξουθενωτική και ψιλο-γίνεσαι και ρόμπα. Και επίσης, ξαναλέω, αν την πειθαρχική διαδικασία την κάνει ο εισαγγελέας και οχι το ΠΥΣΔΕ , τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2011, 06:13:00 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:16 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 12, 2011, 06:36:09 μμ »
Στο δικό μας σχολείο, κάποιος καθηγητής μας ζήτησε να μην βάζουμε απουσίες (να κάνουμε τα στραβά μάτια καμιά φορά, μας είπε) σε ένα μαθητή, γιατί είναι ενήλικος και δουλεύει ταυτόχρονα. Το αποτέλεσμα ήταν μέσα στο 2011 να μην πατήσει καθόλου στο σχολείο και να  έχει ελάχιστες απουσίες. Αυτό το παρατήρησαν και άλλοι μαθητές, και τώρα που έφτασαν στα όρια των απουσιών, επικαλούνται τον άφαντο μαθητή, για να μην τους αφήσουμε.
Πώς μπορείς να είσαι καλυμμένος σε τέτοιες περιπτώσεις. Σημειώνω ότι στην αρχή έβαζα μόνο εγώ απουσίες και φαινόταν σαν να μπαινοβγαίνει στην τάξη και να μην έρχεται μόνο στο δικό μου μάθημα, αλλά σταμάτησα να το κάνω και γω μετά από λιγο, γιατί μου είπαν ότι αυτό είναι παράνομο να φαίνεται στο απουσιολόγιο και άδικα εκτίθομαι.
Τι μπορώ να κάνω από του χρόνου για να είμαι καλυμμένη;
Επίσης, με την απουσία την πρώτης ώρας, λόγω μη έγκαιρης προσέλευσης τι γίνεται; Μετράνε κανονικά; Έχω δει μαθητές να κάθονται για καφέ την πρώτη ώρα, γιατί κάποιος καθηγητής 'τους έκλεισε το μάτι' ότι δεν μετράνε.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 12, 2011, 06:49:05 μμ »
Στο δικό μας σχολείο, κάποιος καθηγητής μας ζήτησε να μην βάζουμε απουσίες (να κάνουμε τα στραβά μάτια καμιά φορά, μας είπε) σε ένα μαθητή, γιατί είναι ενήλικος και δουλεύει ταυτόχρονα. Το αποτέλεσμα ήταν μέσα στο 2011 να μην πατήσει καθόλου στο σχολείο και να  έχει ελάχιστες απουσίες. Αυτό το παρατήρησαν και άλλοι μαθητές, και τώρα που έφτασαν στα όρια των απουσιών, επικαλούνται τον άφαντο μαθητή, για να μην τους αφήσουμε.
Πώς μπορείς να είσαι καλυμμένος σε τέτοιες περιπτώσεις. Σημειώνω ότι στην αρχή έβαζα μόνο εγώ απουσίες και φαινόταν σαν να μπαινοβγαίνει στην τάξη και να μην έρχεται μόνο στο δικό μου μάθημα, αλλά σταμάτησα να το κάνω και γω μετά από λιγο, γιατί μου είπαν ότι αυτό είναι παράνομο να φαίνεται στο απουσιολόγιο και άδικα εκτίθομαι.
Τι μπορώ να κάνω από του χρόνου για να είμαι καλυμμένη;
Επίσης, με την απουσία την πρώτης ώρας, λόγω μη έγκαιρης προσέλευσης τι γίνεται; Μετράνε κανονικά; Έχω δει μαθητές να κάθονται για καφέ την πρώτη ώρα, γιατί κάποιος καθηγητής 'τους έκλεισε το μάτι' ότι δεν μετράνε.

ΑΧ αυτοί οι καθηγητές που "κλείνουν το μάτι ".....
βασικά τώρα είσαι εντελώς ακάλυπτη! Αν συμβεί το ο,τιδήποτε και γίνει έλεγχος στα απουσιολόγια άντε να τρέχεις να αποδείξεις ότι σου είπαν να μη βάζεις απουσίες....Συγκριτικά βέβαια είσαι σε σαφώς καλύτερη θέση από τους υπόλοιπους ( μιας και έχεις σημειώσει κάποιες απουσίες στην αρχή της χρονιάς).
Αλλά και πάλι τι θα πείτε; ότι δεν έβαζαν σωστά τις απουσίες οι απουσιολογοι;

απ΄του χρόνου, θα σε συμβούλευα να φροντίσεις να καλύπτεις τα νώτα σου και άσε τους άλλους να το παίξουν μαθητοπατέρες. Με τον τρόπο αυτό και νόμιμη θα είσαι, και οι μαθητές θα σε σέβονται ( δεν εννοώ θα σε ¨"πηγαίνουν" εννοώ "θα στο χουν" ), και δε θα πονοκεφαλιάζεις μετά για το τι θα γίνει αν... είδες τι έγινε στα Γρεβενά φέτος με τους καθηγητές που θέλησαν να "βοηθήσουν" διακριτικά κάποιους ( και εκεί, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να είχαν και "παιδαγωγικά" δίκιο...αλλά και πάλι, ο νόμος δεν κοιτάει το παιδαγωγικώς ορθό, κοιτάει το τυπικώς νόμιμο..)
Οι πρώτες και τελευταίες ώρες μπορούν να δικαιολογηθούν ( και οι δεύτερες και προτελευταίες αντίστοιχα αν και αυτές είναι απουσίες σε συνέχεια της πρώτης ή πριν απο την τελευταία ώρα). Τουλάχιστον φροντίστε να φέρει δικαιολογητικά ο ...αντ' αυτού μαθητής γιατί μπορεί να μπλέξετε άσχημα!! και περάστε και καμιά απουσία μέσα-μέσα ...( που και αυτό παράνομο είναι βέβαια...)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2011, 06:53:45 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 12, 2011, 07:12:15 μμ »
Το ξέρω ότι φέτος δεν μπορώ να κάνω κάτι, γι'αυτό ρωτάω για του χρόνου. Δεν είναι παράνομο να φαίνεται μια μονόωρη στη μέση της ημέρας, μετά παρουσία, μετά ξανά απουσία;
Εγώ και φέτος ήθελα να βάζω τις απουσίες και να μην παραδώσω βαθμό στην συγκεκριμένη μαθήτρια, αφού δεν είχε παρουσία στο μάθημά μου. Αλλά έτσι όπως έγινε, αυτό δεν φαίνεται πλέον, αφού δεν μπήκαν οι απουσίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:16 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 12, 2011, 07:42:54 μμ »
Το ξέρω ότι φέτος δεν μπορώ να κάνω κάτι, γι'αυτό ρωτάω για του χρόνου. Δεν είναι παράνομο να φαίνεται μια μονόωρη στη μέση της ημέρας, μετά παρουσία, μετά ξανά απουσία;
Εγώ και φέτος ήθελα να βάζω τις απουσίες και να μην παραδώσω βαθμό στην συγκεκριμένη μαθήτρια, αφού δεν είχε παρουσία στο μάθημά μου. Αλλά έτσι όπως έγινε, αυτό δεν φαίνεται πλέον, αφού δεν μπήκαν οι απουσίες.

και βέβαια δεν είναι παράνομο να φαίνεται μια μονόωρη στη μέση της ημέρας!! Μπορεί ο μαθητής να μη γούσταρε ας πούμε το μάθημά σου...ε και; Δεν είναι υποχρεωτικό να λατρεύουν  ολοι το δικό μας μάθημα ή ακόμα και εμάς τους ίδους. Μη το παίρνεις προσωπικά - ειδικά όταν ξέρεις ότι δεν είναι έτσι και για άλλους λόγους φαίνεται η απουσία στο δικό σου μάθημα... Παράνομο είναι αυτό που έγινε...όχι και να αισθάνεσαι ένοχη τώρα, επειδή έπραξες το νόμιμο!!
Πρέπει να καταλάβετε οι πιο νέοι, ότι σε τέτοιες πρακτικές - που βέβαια σαφώς εκπορεύονται απο τους "παλιούς"  και εξυπηρετούν αποκλειστικά και μόνο τα δικά τους συμφέροντα (σκέφτηκες ας πούμε ότι αυτή η ύπαρξη της μαθήτριας που φαίνονταν ότι φοιτούσε κανονικά, μπορούσε φερ' ειπείν να δικαιολογεί ένα δεύτερο τμήμα κατεύθυνσης και άρα τη ΜΗ μετακίνηση ενός καθηγητή σε αλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου, ή την δικαιολόγηση ύπαρξης υποδιευθυντή ή ακόμα και την ύπαρξη μιας οργανικής που κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχει....) εσείς γίνεστε άθελά σας φορείς μιας λάθος νοοτροπίας που εν πολλοίς ευθύνεται για πολλά απο τα κακά του συστήματος, παρανομείτε για να καλύψετε άλλους και το μόνο σίγουρο είναι ότι αν συμβεί κάτι, εσείς θα είστε οι μόνοι που θα βρεθείτε κατηγορουμενοι καθώς οι "παλιοί" και 'έμπειροι" με τις γνωριμίες τους μπορούν να ξεφύγουν ενω εσάς θα σας χρησιμοποιήσουν ως "αποδιοπομπαίο τράγο" για να στήσουν επάνω σας τον ...βωμό της (τάχα μου ) κάθαρσης!!

Απ του χρόνου, κοίτα να φυλάξεις των πωπό σου και άσε τα παιχνιδάκια να τα κάνουν μεταξύ τους και να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Μπορεί και να μη χρειαστεί ποτέ να το κάνουν, αν όμως χρειαστεί, φρόντισε εσύ να είσαι έξω από όλο αυτό... ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 12, 2011, 08:56:57 μμ »
+1 @ bitch

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 14, 2011, 03:55:12 μμ »
Το ξέρω ότι φέτος δεν μπορώ να κάνω κάτι, γι'αυτό ρωτάω για του χρόνου. Δεν είναι παράνομο να φαίνεται μια μονόωρη στη μέση της ημέρας, μετά παρουσία, μετά ξανά απουσία;
Εγώ και φέτος ήθελα να βάζω τις απουσίες και να μην παραδώσω βαθμό στην συγκεκριμένη μαθήτρια, αφού δεν είχε παρουσία στο μάθημά μου. Αλλά έτσι όπως έγινε, αυτό δεν φαίνεται πλέον, αφού δεν μπήκαν οι απουσίες.

και βέβαια δεν είναι παράνομο να φαίνεται μια μονόωρη στη μέση της ημέρας!! Μπορεί ο μαθητής να μη γούσταρε ας πούμε το μάθημά σου...ε και; Δεν είναι υποχρεωτικό να λατρεύουν  ολοι το δικό μας μάθημα ή ακόμα και εμάς τους ίδους. Μη το παίρνεις προσωπικά - ειδικά όταν ξέρεις ότι δεν είναι έτσι και για άλλους λόγους φαίνεται η απουσία στο δικό σου μάθημα... Παράνομο είναι αυτό που έγινε...όχι και να αισθάνεσαι ένοχη τώρα, επειδή έπραξες το νόμιμο!!
Πρέπει να καταλάβετε οι πιο νέοι, ότι σε τέτοιες πρακτικές - που βέβαια σαφώς εκπορεύονται απο τους "παλιούς"  και εξυπηρετούν αποκλειστικά και μόνο τα δικά τους συμφέροντα (σκέφτηκες ας πούμε ότι αυτή η ύπαρξη της μαθήτριας που φαίνονταν ότι φοιτούσε κανονικά, μπορούσε φερ' ειπείν να δικαιολογεί ένα δεύτερο τμήμα κατεύθυνσης και άρα τη ΜΗ μετακίνηση ενός καθηγητή σε αλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου, ή την δικαιολόγηση ύπαρξης υποδιευθυντή ή ακόμα και την ύπαρξη μιας οργανικής που κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχει....) εσείς γίνεστε άθελά σας φορείς μιας λάθος νοοτροπίας που εν πολλοίς ευθύνεται για πολλά απο τα κακά του συστήματος, παρανομείτε για να καλύψετε άλλους και το μόνο σίγουρο είναι ότι αν συμβεί κάτι, εσείς θα είστε οι μόνοι που θα βρεθείτε κατηγορουμενοι καθώς οι "παλιοί" και 'έμπειροι" με τις γνωριμίες τους μπορούν να ξεφύγουν ενω εσάς θα σας χρησιμοποιήσουν ως "αποδιοπομπαίο τράγο" για να στήσουν επάνω σας τον ...βωμό της (τάχα μου ) κάθαρσης!!

Απ του χρόνου, κοίτα να φυλάξεις των πωπό σου και άσε τα παιχνιδάκια να τα κάνουν μεταξύ τους και να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Μπορεί και να μη χρειαστεί ποτέ να το κάνουν, αν όμως χρειαστεί, φρόντισε εσύ να είσαι έξω από όλο αυτό... ;) ;)

Θέλω να ρωτήσω πότε βάζετε απουσίες στην αρχή της ώρας ή στο τέλος ;
Αν κάποιος μπεί μέσα μετά απο 10 λεπτά  θα του βάλετε απουσία ; εαν του βάλετε απουσία τον στέλνετε στον διευθυντή μετά;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 14, 2011, 05:18:27 μμ »
τις απουσίες τις βάζουμε αμέσως μόλις μπούμε στην τάξη. Αντίθετα, το απουσιολόγιο το υπογράφουμε μόλις χτυπήσει κουδούνι για εξω (επειδή στο μεταξύ μπορεί να...προκύψουν και άλλες απουσίες).
Κανονικά όποιος μαθητής θέλει να μπει μετά τον καθηγητή στην τάξη πρέπει να πάρει απουσία και να σταλεί στον διευθυντή για τα περαιτέρω. Σε περίπτωση όμως που ο μαθητής απασχολούνταν με κάποιον τρόπο απο τον διευθυντή ή άλλον καθηγητή ( πχ ένας μαθητής / εκπρόσωπος του δεκαπενταμελούς που υπογράφει το πρακτικο κλεισίματος προσφορών για εκπαιδευτική εκδρομή),δεν παίρνει απουσία, και σε περίπτωση που έχει μπει απουσία, γράφουμε στις παρατηρήσεις "προσήλθε" και υπογράφουμε κυκλώνοντας την απουσία την οποία με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά ακυρώνουμε.

αυτά είναι τα νομίμως οριζόμενα. Απο κει και πέρα παίζουν πολλές "παραλλαγές" - πχ βάζουμε προσήλθε σε όσους αργούν ή δεν βάζουμε καν απουσίες.
Γνώμη μου είναι οι απουσίες να καταχωρουνται πάντα και σε κάθε περίπτωση γιατί σε περίπτωση που "σπάσει ο διάολος το ποδάρι του" ο εκπ/κός είναι εντελως ακάλυπτος. Όσο για αυτούς που αργούν, αν απο την αρχή είσαι αυστηρός και δεν δικαιολογήσεις κανεναν, θα λάβουν το μήνυμα και έτσι δε θα έχεις τέτοια φαινόμενα στο μέλλον.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mixafr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 1/5 των ανθρώπων στον κόσμο δεν μπορεί να διαβάσει
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 04, 2011, 03:51:06 πμ »
@bitch
Το σχολείο σου φαίνεται οργανωμένο και ψαγμένο - μου θυμίζει το δικό μου.
Και εμείς έχουμε πολιτική για τις ωριαίες με καταγραφή τους στο απουσιολόγιο και στο ποινολόγιο.
Όποιοι όμως "βαριούνται" να γράφουν ω.α. και να συμπληρώνουν χαρτάκι, όταν μετά από 2-3-4-5 ωριαίες πάνε το μαθητή στο διευθυντή, αυτός (γατόνι) λέει: "Έχεις πρόβλημα με αυτό το μαθητή; Πότε; Για να δω τις ωριαίες που έχεις βάλει και τι έκανε".

Επίσης σε ένα σχολείο (ΕΠΑΛ) με >500 μαθητές και >70 καθηγητές και τριπλά απουσιολόγια (έχουμε τα κανονικά, εργαστηρίων και τμημάτων ένταξης) δεν είναι δυνατόν να ξέρουν όλοι οι καθηγητές ποιος λείπει και γιατί.
Η δική μας πολιτική γενικά για τις απουσίες είναι "όποιος λείπει από την τάξη απουσία". Ευθύνη να την κυκλώσει και να την ακυρώσει έχει αυτός που απασχόλησε το μαθητή μα διευθυντής, μα γυμναστής, μα περιβαλλοντική. Με σφραγίδα και υπογραφή. Έτσι εκλείπει και το φαινόμενο "μα ήμουνα στο γραφείο..."

@killbill
Ο διευθυντής ενημερώνεται άμεσα για όλες τις αποβολές (ωριαίες και μη), τις περνάμε στον Η/Υ. Έτσι και γονιός π.χ. να έρθει να παραπονεθεί, με ένα κλικ του λέμε "κοίτα ο κανακάρης σου εδώ έκανε αυτό, εδώ εκείνο, να πώς μαζεύονται οι απουσίες"
Επιπλέον σε ημερήσια κλπ πάντα ενημερώνουμε τηλεφωνικώς τον κηδεμόνα ότι ο μαθητής αποβάλλεται και γιατί.

Συμφωνώ ότι μπορεί να φαίνονται τυπικούρες, αλλά για να στηρίξεις την άποψη σου, πρέπει να έχεις αποδείξεις. Και τα γραπτά μένουν. Μόνο τα δάση του Αμαζονίου λυπάμαι  :)

ΥΓ: εννοείται ότι στα πλαίσια της παιδαγωγικής διαδικασίας βέβαια, προτιμάμε πάντα εναλλακτικές της αποβολής αν υπάρχουν
Θα πω για εμένα μόνο ότι αν κάνω για 50η φορά ένα μάθημα, θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 04, 2011, 04:13:07 μμ »
Αυτά είναι ωραία πράγματα! Όχι σαν το δικό μου σχολείο που λες στο μαθητή θα πάρεις απουσία και σου απαντάει με ύφος, όχι 40 αλλά 140 καρδιναλίων, βάλε μου και θα πάω στο διευθυντή να μου τη σβήσει! :-X

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 04, 2011, 04:41:12 μμ »
Αυτά είναι ωραία πράγματα! Όχι σαν το δικό μου σχολείο που λες στο μαθητή θα πάρεις απουσία και σου απαντάει με ύφος, όχι 40 αλλά 140 καρδιναλίων, βάλε μου και θα πάω στο διευθυντή να μου τη σβήσει! :-X

όπως ξαναέγραψα και αλλού " ο διευθυντής μπορεί να χαλάσει ή να φτιάξει το σχολείο..." (οπότε αν κρίνουμε με βάση την πλειοψηφία των σχολείων... τι να πρωτοπεί κανείς για τα κριτήρια επιλογής των ...διευθυντάδων.... 
α ρε κατακαημένη ρούμεληηηηηηηηηηη
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 04, 2011, 06:00:11 μμ »
Αυτά είναι ωραία πράγματα! Όχι σαν το δικό μου σχολείο που λες στο μαθητή θα πάρεις απουσία και σου απαντάει με ύφος, όχι 40 αλλά 140 καρδιναλίων, βάλε μου και θα πάω στο διευθυντή να μου τη σβήσει! :-X

Εκεί, ωριαία αποβολή, θέμα στο σύλλογο και καλείς και τους κηδεμόνες (θα έλεγα, του τραβάς και μια σφαλιάρα για αυθάδεια, αλλά δεν θα ήταν παιδαγωγικά ορθό ε;  :D )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 04, 2011, 06:08:58 μμ »
Όχι, δε θα ήταν. Αλλά... χμμμ, λυτρωτικό θα το έλεγα μερικές φορές... ;)
Εναλλακτικά δε, τον ψιλοκόβεις, τον τσιγαρίζεις, του ρίχνεις και ένα κύβο και μετά δοκιμάζεις να δεις μήπως είναι ανάλατος. :P

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσία ως μέσο τιμωρίας;
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 04, 2011, 07:41:37 μμ »
Λοιπόν, σοβαρά τώρα. Επειδή ως... γυρολόγος έχω περάσει από αρκετά σχολεία, έχω καταλήξει και εγώ στο συμπέρασμα που ανέφερε και η bitch παραπάνω, ότι δηλαδή όλα καθορίζονται από το αν ο διευθυντής μπορεί να ανταποκριθεί επάξια στο έργο του. Αν ναι, τότε όλα λειτουργούν μια χαρά και ούτε απουσίες χρειάζονται, ούτε άλλα... αστυνομικού τύπου τεχνάσματα. Γιατί, αν για παράδειγμα ο μαθητής άκουγε τη φράση θα πας στο γραφείο και άλλαζε... σώβρακο, θα το σκεφτόταν καλύτερα, πριν υποπέσει σε παράπτωμα. Παράλληλα, και ο καθηγητής θα δίσταζε να τον βγάλει από την τάξη, διότι θα ήξερε τις συνέπειες. Αν, όμως, ο μαθητής ακούει τη φράση και βάζει τα γέλια, καταλαβαίνετε τη συνέχεια. Συνεπώς, σαφώς και η λύση είναι το μέσον, σαφώς και καταδικάζουμε τα άκρα, αλλά, κατά την άποψή μου, η υπερβολική χαλαρότητα βλάπτει περισσότερο από την υπερβολική πειθαρχία. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.