*

Αποστολέας Θέμα: Παλιές αμαρτίες...  (Αναγνώστηκε 4959 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Παλιές αμαρτίες...
« στις: Ιανουάριος 22, 2011, 10:32:56 πμ »
Συνάδελφοι, από τη μέρα που δημοσιοποιήθηκε η είδηση της καταδίκης, αντιμετωπίζω μια σειρά προβλημάτων. Όλα τα τυπικά διαδικαστικά ενημέρωσης συνόλου απουσιών τηρήθηκαν από πλευράς μου ως υπεύθυνος τμήματος, και ενώ η διεύθυνση του σχολείου γνώριζε πως υπάρχουν προβληματικές περιπτώσεις μαθητών, αρνήθηκε πως έλαβε γνώση, για να μετατεθούν οι ευθύνες και η δυσαρέσκεια. Μιλάμε για σκόρπιες απουσίες και οι μαθητές έχουν ξεπεράσει το όριο των 50 αδικαιολόγητων. Κάποιος έμπειρος συνάδελφος αν μπορεί να με ενημερώσει για τις ευθύνες υπεύθυνου τμήματος. Είναι επείγον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:09 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 10:56:26 πμ »
Έχεις στειλει ενημερωτικη επιστολη στους γονεις στις 30 απουσιες συνολο και μετα στις 40;Εμεις ετσι κανουμε.Επισης όποιος μαθητης λειπει τον ρωταω την επομενη αν εφερε δικαιολογητικο.Παιδια ειναι ,χρειαζονται παροτρυνση για τις ευθυνες τους.  ;)

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 11:09:44 πμ »
Ναι εννοείται! από 25 και πάνω και μετά κάθε 5 πρώτες μέρες του νέου μήνα. Και συνέχεια τους έλεγα να φέρουν δικαιολογητικά..

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 11:14:51 πμ »
Συνάδελφοι, από τη μέρα που δημοσιοποιήθηκε η είδηση της καταδίκης, αντιμετωπίζω μια σειρά προβλημάτων. Όλα τα τυπικά διαδικαστικά ενημέρωσης συνόλου απουσιών τηρήθηκαν από πλευράς μου ως υπεύθυνος τμήματος, και ενώ η διεύθυνση του σχολείου γνώριζε πως υπάρχουν προβληματικές περιπτώσεις μαθητών, αρνήθηκε πως έλαβε γνώση, για να μετατεθούν οι ευθύνες και η δυσαρέσκεια. Μιλάμε για σκόρπιες απουσίες και οι μαθητές έχουν ξεπεράσει το όριο των 50 αδικαιολόγητων. Κάποιος έμπειρος συνάδελφος αν μπορεί να με ενημερώσει για τις ευθύνες υπεύθυνου τμήματος. Είναι επείγον.

Να πω την αλήθεια μου, δεν ξέρω ποια είναι τα τυπικά διαδικαστικά αν και είμαι σαν αναπληρωτής και υπεύθυνος τμήματος... Μόνο πως οι γονείς πρέπει να ειδοποιηθούν εντός 10ημέρου μετά το τέλος κάθε μήνα για τον αριθμό των απουσιών αν υπερβαίνει κάποιο όριο (25, 30;; ).  Ακόμη ενημερώνω αν δω πως κάποιοι μπορούν να δικαιολογήσουν απουσίες και χάνουν τις προθεσμίες... Απευθύνομαι στους μαθητές, τηλεφωνώ στους γονείς και στέλνω τα ενημερωτικά σημειώματα, αν οι απουσίες τους αυξάνονται σε επικίνδυνο βαθμό.
Άπειρος είμαι δεν ξέρω  ακριβώς τις τυπικές διαδικασίες... Αν εσύ, πάντως, έχεις τηρήσει όλα τα τυπικά είσαι φυσικά καλυμμένος...
Κάποιος πιο έμπειρος ας  μας ενημερώσει με μεγλύτερη ακρίβεια...

ΥΓ. Μια παρατήρηση: Θεωρώ πως υπεύθυνοι τμήματος πρέπει να είναι οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι (έχουν και πιο μειωμένο ωράριο) και όχι οι "περαστικοί" αναπληρωτές, που δεν ξέρουν τα παιδιά και μερικές φορές δεν διδάσκουν καν σε ορισμένα τμήματα.  Άλλο κριτήριο θα έπρεπε να είναι ο αριθμός των ωρών που διδάσκουν στο τμήμα... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:09 »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 05:16:23 μμ »
Εχω κανει υπευθυνη τμηματος αρκετα χρονια.Ο υπευθυνος πρεπει να ενημερωσει το γονεα οταν ο μαθητης εχει 30 απουσιες.Το ενημερωτικο σημειωμα θα πρεπει να πρωτοκοληθει και αντιγραφο του να διατηρηθει στο αρχειο του σχολειου. Στη συνεχεια θα πρεπει να αποστελεται ενημερωτικο 1-5 του μηνος .Στο καινουργιο εντυπο χρειαζεσαι 20 λεπτα τουλαχιστον για καθε ενημερωτικο.Γιατι εισαι υποχρεωμενος να γραψεις αναλυτικα ποσες μεμωνομενες απουσιες υπαρχουν,αν αυτες εγιναν τις πρωτες ωρες,αν εγιναν ενδιαμεσες ή τελευταιες ωρες κ.τ.λ.Προσοχη θελει στις ωριαιες αποβολες αυτες προσμετρουνται μονο αν υπαρχουν και στο ποινολόγιο

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 08:54:05 μμ »
Στο δικο μου σχολείο για να είμαστε καλυμένοι , οταν ο μαθητής έχει σοβαρό πρόβλημα απουσιων (εκτος απο τα σημειώματα που στέλνουμε καθε μήνα) καλούμε έναν από τους γονεις του, τον κηδεμόνα να υπογράψει ότι έλαβε γνώση για τις απουσιες του παιδιου του.
Εχει συμβει σε άλλο σχολειο στο παρελθον πατέρας να πει ότι ποτε δεν εφτασε σ' αυτόν το σημείωμα που του έστελνε ο καθηγητης.
Θέλει μεγάλη προσοχή για να μη βρεθούμε μπλεγμένοι!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 01:48:56 μμ »


ΥΓ. Μια παρατήρηση: Θεωρώ πως υπεύθυνοι τμήματος πρέπει να είναι οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι (έχουν και πιο μειωμένο ωράριο) και όχι οι "περαστικοί" αναπληρωτές, που δεν ξέρουν τα παιδιά και μερικές φορές δεν διδάσκουν καν σε ορισμένα τμήματα.  Άλλο κριτήριο θα έπρεπε να είναι ο αριθμός των ωρών που διδάσκουν στο τμήμα...

Δυστυχώς όμως, τις περισσότερες φορές οι "παλαιότεροι και εμπειρότεροι" βαριούνται να αναλάβουν αυτή την εργασία...
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 03:19:50 μμ »
AlexandeR, αυτό που λες ισχύει σε πολλές περιπτώσεις!
Ωστόσο συχνά οι παλαιότεροι σε ένα σχολειο αναλαμβάνουν πιο υπεύθυνες εργασίες: οικονομικά, υπερωρίες, ΙΚΑ, πρόγραμμα, εργασία στον έπαφο κτλ.
όποτε λογικό είναι να αναλάβει ένας αναπληρωτής ή ένας πιο καινουργιος στο σχολείο ως υπεύθυνος, που είναι, πιστεψέ με, η πιο εύκολη εργασία (φυσικά δεν υποστηρίζω ότι δεν έχει ευθύνη και ότι δε χρειάζεται χρόνο η συγκεκριμένη εργασία).
Και όλα αυτά τα λέω ούσα υπευθυνη τμήματος 7 χρόνια. :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 04:41:33 μμ »
AlexandeR, αυτό που λες ισχύει σε πολλές περιπτώσεις!
Ωστόσο συχνά οι παλαιότεροι σε ένα σχολειο αναλαμβάνουν πιο υπεύθυνες εργασίες: οικονομικά, υπερωρίες, ΙΚΑ, πρόγραμμα, εργασία στον έπαφο κτλ.
όποτε λογικό είναι να αναλάβει ένας αναπληρωτής ή ένας πιο καινουργιος στο σχολείο ως υπεύθυνος, που είναι, πιστεψέ με, η πιο εύκολη εργασία (φυσικά δεν υποστηρίζω ότι δεν έχει ευθύνη και ότι δε χρειάζεται χρόνο η συγκεκριμένη εργασία).
Και όλα αυτά τα λέω ούσα υπευθυνη τμήματος 7 χρόνια. :)

Στη πράξη έχει εκφυλιστεί ο ρόλος του υπεύθυνου τμήματος και τα καθήκοντά του πολλές φορές κατακερματίζονται. Σύμφωνα όμως με τον κανονισμό οι αρμοδιότητές του  είναι πολύ σημαντικές και θα έπρεπε  να τις αναλαμβάνει ένας μόνιμος συνάδελφος που έχει ενημερωθεί - καταρτιστεί στην κάθε λεπτομέρειά τους.
Αναπληρωτές που πολλές φορές  αναλαμβάνουν υπηρεσία αρκετά αργότερα μετά την έναρξη της σχολικής χρονιάς δεν είναι οι πλέον κατάλληλοι. Εγώ, για παράδειγμα, ενημερώθηκα τις τελευταίες ημέρες (στο Internet!), πως πρέπει να στέλνω κάθε μήνα το 1ο  5θήμερο    ενημερωτικό σημείωμα στους γονείς όσων έχουν υπερβεί τις 30 (ή 25 απουσίες ; ) απουσίες.
Έτσι υπήρξα ήδη για μερικές περιπτώσεις παράτυπος, παρόλο που ενημερώνω τακτικά τους μαθητές, αλλά και γονείς στο τηλέφωνο. Βέβαια, ότι και να συμβεί, εγώ θα απολυθώ τον Ιούνιο...   ;D ;D Ίσως γι' αυτό και να επιλέγονται αναπληρωτές...
Πάντως, αν η δουλειά του υπεύθυνου τμήματος ήταν με τις λιγότερες ευθύνες και τον λιγότερο κόπο, σίγουρα θα την επέλεγαν οι παλαιότεροι εκπαιδευτικοί...  ;)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 06:16:55 μμ »
Δε συμφωνώ μαζί σου!
θα έπρεπε να ξέρεις ότι τις εργασίες δεν τις επιλέγει ο καθένας από εμας αλλά τις κατανέμει ο Δ/ντης.
Αν ήταν στο χέρι μας δε θα επιλέγαμε καμια.
Επιπλέον σου είπα ότι έχω κάνει αυτή τη δουλεια 7 χρόνια και τη γνωρίζω παρα πολύ.Φυσικά δε σου λέω ότι είναι ανευθυνη εργασία το να είσαι υπεύθυνος τμήματος αλλά είναι η πιο εύκολη από πολλές άλλες που ίσως δε γνωρίζεις.
Εγώ αν μπορούσα να επιλέξω εργασια σχολειου θα διάλεγα σίγουρα να είμαι υπευθυνη τμήματος παρα να έχω να οικονομικά που κινδυνεύω να γίνει καποιο λάθος και να βάλω και από την τσέπη μου
Όλα αυτά, βέβαια, πάντα με φιλική διάθεση :) :) :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 07:09:07 μμ »
Παράθεση
Στο δικο μου σχολείο για να είμαστε καλυμένοι , οταν ο μαθητής έχει σοβαρό πρόβλημα απουσιων (εκτος απο τα σημειώματα που στέλνουμε καθε μήνα) καλούμε έναν από τους γονεις του, τον κηδεμόνα να υπογράψει ότι έλαβε γνώση για τις απουσιες του παιδιου του.
Εχει συμβει σε άλλο σχολειο στο παρελθον πατέρας να πει ότι ποτε δεν εφτασε σ' αυτόν το σημείωμα που του έστελνε ο καθηγητης.
Θέλει μεγάλη προσοχή για να μη βρεθούμε μπλεγμένοι!

      Από τη στιγμή που κάθε επιστολή που στέλνεται στον γονέα παίρνει αριθμό πρωτοκόλλου και καταγράφεται, πώς δεν είμαστε καλυμμένοι; Από κει και μετά είναι θέμα ταχυδρομείου, δεν είναι έτσι; 

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 07:18:10 μμ »
Κανονικά έτσι πρέπει να είναι!
Εγώ τώρα σου λέω την οδηγία του δικού μας δ/ντη! Ισως να είναι υπερβολή αυτό που κάνουμε εμεις αλλα...φύλαγε τα ρούχα σου....
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 08:09:06 μμ »
Δε συμφωνώ μαζί σου!
θα έπρεπε να ξέρεις ότι τις εργασίες δεν τις επιλέγει ο καθένας από εμας αλλά τις κατανέμει ο Δ/ντης.
Αν ήταν στο χέρι μας δε θα επιλέγαμε καμια.
Επιπλέον σου είπα ότι έχω κάνει αυτή τη δουλεια 7 χρόνια και τη γνωρίζω παρα πολύ.Φυσικά δε σου λέω ότι είναι ανευθυνη εργασία το να είσαι υπεύθυνος τμήματος αλλά είναι η πιο εύκολη από πολλές άλλες που ίσως δε γνωρίζεις.
Εγώ αν μπορούσα να επιλέξω εργασια σχολειου θα διάλεγα σίγουρα να είμαι υπευθυνη τμήματος παρα να έχω να οικονομικά που κινδυνεύω να γίνει καποιο λάθος και να βάλω και από την τσέπη μου
Όλα αυτά, βέβαια, πάντα με φιλική διάθεση :) :) :)

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί μου...  ;D
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το θέμα; Αυτός που ασχολείται με την μισθοδοσία έχει και μειωμένο ωράριο;
Και γενικά, μπορεί να μου πει κάποιος ποιες εξωδιδακτικές εργασίες σχετίζονται με την μείωση ωραρίου;;

Κατά τα άλλα, εγώ θα προτιμούσα να αναλάβω τα οικονομικά...  :) :)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 23, 2011, 10:37:42 μμ »
Δε συμφωνώ μαζί σου!
θα έπρεπε να ξέρεις ότι τις εργασίες δεν τις επιλέγει ο καθένας από εμας αλλά τις κατανέμει ο Δ/ντης.
Αν ήταν στο χέρι μας δε θα επιλέγαμε καμια.
Επιπλέον σου είπα ότι έχω κάνει αυτή τη δουλεια 7 χρόνια και τη γνωρίζω παρα πολύ.Φυσικά δε σου λέω ότι είναι ανευθυνη εργασία το να είσαι υπεύθυνος τμήματος αλλά είναι η πιο εύκολη από πολλές άλλες που ίσως δε γνωρίζεις.
Εγώ αν μπορούσα να επιλέξω εργασια σχολειου θα διάλεγα σίγουρα να είμαι υπευθυνη τμήματος παρα να έχω να οικονομικά που κινδυνεύω να γίνει καποιο λάθος και να βάλω και από την τσέπη μου
Όλα αυτά, βέβαια, πάντα με φιλική διάθεση :) :) :)

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί μου...  ;D
Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το θέμα; Αυτός που ασχολείται με την μισθοδοσία έχει και μειωμένο ωράριο;
Και γενικά, μπορεί να μου πει κάποιος ποιες εξωδιδακτικές εργασίες σχετίζονται με την μείωση ωραρίου;;

Κατά τα άλλα, εγώ θα προτιμούσα να αναλάβω τα οικονομικά...  :) :)

Αυτός που ασχολείται με τα οικονομικά δεν έχει μειωμένο ωράριο.
Μειωμένο ωράριο έχουν μόνο τα εργαστήρια, από όσο γνωρίζω (υπευθυνος εργαστηρίου στην πληροφορική και στη φυσικοχημεία)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.