*

Αποστολέας Θέμα: Παλιές αμαρτίες...  (Αναγνώστηκε 4960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 01:31:10 πμ »
Έτσι υπήρξα ήδη για μερικές περιπτώσεις παράτυπος, παρόλο που ενημερώνω τακτικά τους μαθητές, αλλά και γονείς στο τηλέφωνο. Βέβαια, ότι και να συμβεί, εγώ θα απολυθώ τον Ιούνιο...   ;D ;D Ίσως γι' αυτό και να επιλέγονται αναπληρωτές...

Μόνο αναπληρωτές επιλέγονται να είναι υπεύθυνοι τμημάτων;

Κατά τα άλλα, εγώ θα προτιμούσα να αναλάβω τα οικονομικά...  :) :)

Των αναπληρωτών;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:20 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 09:49:21 πμ »
panos2 καμία εξωδιδακτική εργασία δεν επιφέρει μείωση ωραρίου, εκτός από τους υπεύθυνους εργαστηρίου. Είθισται σε κάποια σχολεία, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να μειωθεί το ωράριο κάποιου, να προτιμούνται αυτοί που παίρνουν πιο δύσκολες ή/και χρονοβόρες εξωδιδακτικές.
Όσο αφορά την κατανομή, είναι προφανές ότι όλες τις εργασίες είναι καλύτερα να τις κάνει κάποιος παλιός, μόνιμος και έμπειρος. Επειδή όμως αυτό δεν γίνεται, και επειδή πρέπει και οι νέοι να αποκτήσουν κάπως εμπειρία, κάποιες θα τις πάρουν και άπειρα άτομα.
Οι εργασίες που σου αναφέρει ο/η soul δεν είναι μόνο ότι έχουν αυξημένη υπευθυνότητα, είναι ότι είναι και πολύπλοκες και είναι σαφώς καλύτερο να τις αναλάβει κάποιος που τις έχει ξανακάνει και θα έχει και συνέχεια στο σχολείο (μόνιμος με οργανική). Η υπευθυνότητα τμήματος από την άλλη δεν είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη, όταν μάθεις την διαδικασία της, έχει απλά πολύ γραφειοκρατεία.
Όταν αναλαμβάνεις μία εξωδιδακτική που δεν έχεις ξανακάνει, κατ' αρχήν πρέπει να το συζητάς με τον διευθυντή σου, να τον ρωτάς για τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν και να του ζητάς να σε βοηθήσει να βρεις τους νόμους και τις εγκυκλίους που αναφέρουν τις ευθύνες/αρμοδιότητες που συνδέονται με την εργασία. Δεν είναι ντροπή  :)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 10:43:43 πμ »
Κανονικά έτσι πρέπει να είναι!
Εγώ τώρα σου λέω την οδηγία του δικού μας δ/ντη! Ισως να είναι υπερβολή αυτό που κάνουμε εμεις αλλα...φύλαγε τα ρούχα σου....

Θεωρώ ότι δεν είναι υπερβολή, γιατί ο σκοπός μας δεν πρέπει να είναι να φύγει ένα χαρτί από το σχολείο αλλά να ενημερωθεί ο γονιός. Αν σκεφτούμε μάλιστα ότι συχνά "τυχαίνει" να παραλαμβάνει την επιστολή ο ίδιος ο μαθητής... ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 02:55:18 μμ »
Μάλλον οι μαθητές ήταν αυτοί που παρέλαβαν τις επιστολές, ή οι γονείς ήταν επαναπαυμένοι πως θα δικαιολογηθούν στην πορεία οι απουσίες! Για να είμαι ειλικρινής, ενώ και σε άλλα σχολεία είχα τις απουσίες και πάντα "δύσκολων" τμημάτων (με πολλές και διάσπαρτες), ποτέ δεν μου δόθηκε ως οδηγία πως δε δεχόμαστε δικαιολογητικό πέρα των 10 ημερών από την επιστροφή του μαθητή, καθώς και άλλα "ψιλά" γράμματα (π.χ. πως ο γιατρός δε δικαιολογεί "σπαστές" απουσίες). Και είχαμε την πολυτέλεια να δεχόμαστε δικαιολογητικά μέχρι να συνεδριάσουμε για κλείσιμο τετραμήνου. Πίστευα και 'γω πως είναι πόστο ρουτίνας και να τώρα, ανακοινώθηκε η καταδίκη και δίνω λόγο π.χ. που δεν πήρα τηλέφωνα στα σπίτια (ενώ είχα ρωτήσει το δ/ντη και μου είπε πως με τα γράμματα είμαστε OK...) ή πως δεν έφτασε το γράμμα, χάθηκε και δεν πρωτοκολλήθηκε το δικαιολογητικό και άλλα πολλά και χειρότερα.

Άραγε μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:26:20 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 03:16:59 μμ »
panos2 καμία εξωδιδακτική εργασία δεν επιφέρει μείωση ωραρίου, εκτός από τους υπεύθυνους εργαστηρίου. Είθισται σε κάποια σχολεία, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να μειωθεί το ωράριο κάποιου, να προτιμούνται αυτοί που παίρνουν πιο δύσκολες ή/και χρονοβόρες εξωδιδακτικές.
Όσο αφορά την κατανομή, είναι προφανές ότι όλες τις εργασίες είναι καλύτερα να τις κάνει κάποιος παλιός, μόνιμος και έμπειρος. Επειδή όμως αυτό δεν γίνεται, και επειδή πρέπει και οι νέοι να αποκτήσουν κάπως εμπειρία, κάποιες θα τις πάρουν και άπειρα άτομα.
Οι εργασίες που σου αναφέρει ο/η soul δεν είναι μόνο ότι έχουν αυξημένη υπευθυνότητα, είναι ότι είναι και πολύπλοκες και είναι σαφώς καλύτερο να τις αναλάβει κάποιος που τις έχει ξανακάνει και θα έχει και συνέχεια στο σχολείο (μόνιμος με οργανική). Η υπευθυνότητα τμήματος από την άλλη δεν είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη, όταν μάθεις την διαδικασία της, έχει απλά πολύ γραφειοκρατεία.
Όταν αναλαμβάνεις μία εξωδιδακτική που δεν έχεις ξανακάνει, κατ' αρχήν πρέπει να το συζητάς με τον διευθυντή σου, να τον ρωτάς για τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν και να του ζητάς να σε βοηθήσει να βρεις τους νόμους και τις εγκυκλίους που αναφέρουν τις ευθύνες/αρμοδιότητες που συνδέονται με την εργασία. Δεν είναι ντροπή  :)

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Δεν φυγοπονώ σε σχέση με τις εξωδιδακτικές αρμοδιότητες. Συμφωνώ δε και με το σύνολο της τοποθέτησής σου. Η ένστασή μου ήταν για τους αναπληρωτές που αναλαμβάνουν πχ. μετά τον Νοέμβρη και λογικό είναι να πελαγώνουν...

Άλλη μια ερώτηση για να μην παρεξηγήσω συναδέλφους: Από την εμπειρία σας, ποιο ποσοστό περίπου των συναδέλφων εκπαιδευτικών σε Γυμνάσιο ή Λύκειο δεν αναλαμβάνουν καμία εξωδιδακτική αρμοδιότητα για όλη την σχολική χρονιά;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 03:51:35 μμ »
Στα 15 χρονια διορισμου μου κανενας δεν την γλιτωσε ποτε, εκτος απο αυτους που ειναι τοποθετημενοι σε πανω απο δυο σχολεια και τους πολυτεκους γονεις ή γονεις με παιδια με προβλήματα υγειας που απαλλασσονται απο ειδικη νομοθεσία. Αντίθετα ειναι τοσες οι δουλειες σε ενα σχολειο που τυχαινει να εχεις πανω απο μια εξωδιδακτικες (εγω είχα νεστωρα και πρωτόκολλο ή αλλη χρονια πρακτικό και πρωτόκολλο)

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 03:56:11 μμ »
Στα 15 χρονια διορισμου μου κανενας δεν την γλιτωσε ποτε, εκτος απο αυτους που ειναι τοποθετημενοι σε πανω απο δυο σχολεια και τους πολυτεκους γονεις ή γονεις με παιδια με προβλήματα υγειας που απαλλασσονται απο ειδικη νομοθεσία. Αντίθετα ειναι τοσες οι δουλειες σε ενα σχολειο που τυχαινει να εχεις πανω απο μια εξωδιδακτικες (εγω είχα νεστωρα και πρωτόκολλο ή αλλη χρονια πρακτικό και πρωτόκολλο)

συμφωνώ απόλυτα!
Όλοι έχουν τουλάχιστον μια εξωδιδακτική εργασία, ενώ τις πιο πολλές φορές και περισσότερες
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 04:01:48 μμ »
Στα 15 χρονια διορισμου μου κανενας δεν την γλιτωσε ποτε, εκτος απο αυτους που ειναι τοποθετημενοι σε πανω απο δυο σχολεια και τους πολυτεκους γονεις ή γονεις με παιδια με προβλήματα υγειας που απαλλασσονται απο ειδικη νομοθεσία. Αντίθετα ειναι τοσες οι δουλειες σε ενα σχολειο που τυχαινει να εχεις πανω απο μια εξωδιδακτικες (εγω είχα νεστωρα και πρωτόκολλο ή αλλη χρονια πρακτικό και πρωτόκολλο)

Το πρακτικό μου φαίνεται να έχει και την μεγαλύτερη φασαρία. Ή όχι; Εξαρτάται βέβαια και από τον αριθμό των συνεδριάσεων...

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 07:11:52 μμ »
Έχει αρκετό γράψιμο αλλά δεν είναι μια εργασία  στην οποια έχεις άγχος.
τα περισσότερα πρακτικά είναι απλή αντιγραφή παλαιότερων και απλώς αλλάζεις ονοματα του συλλόγου!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Παλιές αμαρτίες...
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 09:03:02 πμ »
Άλλη μια ερώτηση για να μην παρεξηγήσω συναδέλφους: Από την εμπειρία σας, ποιο ποσοστό περίπου των συναδέλφων εκπαιδευτικών σε Γυμνάσιο ή Λύκειο δεν αναλαμβάνουν καμία εξωδιδακτική αρμοδιότητα για όλη την σχολική χρονιά;
panos2 αυτό εξαρτάται καθαρά από τον αριθμό των εκπαιδευτικών του σχολείου και το μέγεθός του. Στα περισσότερα σχολεία τα πράματα είναι ισορροπημένα και καθένας αναλαμβάνει από μία. Σε άλλα λίγο μικρότερα μπορεί να έχει καθένας ή μερικοί, παραπάνω από μία. Σε μεγάλα σχολεία με μεγάλο σύλλογο (όπως πχ ένα ΤΕΕ) που ήμουν, υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί που δεν κάνουν καμία εξωδιδακτική εργασία. Στην τελευταία περίπτωση είναι που γίνεται και σφαγή συνήθως  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.