*

Αποστολέας Θέμα: "Αποδέσμευση" απο οργανική?  (Αναγνώστηκε 8759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
"Αποδέσμευση" απο οργανική?
« στις: Ιανουάριος 26, 2011, 10:40:14 μμ »
Συνάδελφοι, αναρωτιόμουν... Αν ΔΕΝ θέλουμε την οργανική μας θέση για διάφορους λόγους, μπορούμε να την ...δώσουμε πίσω για κάποιον άλλον που ίσως να τη θέλει κι εμείς να είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:03 »

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 11:00:16 μμ »
την αγοράζω εγώ. μου την πουλας για 100 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 12:21:06 πμ »
με 500 κλεισαμε.......

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 04:32:37 μμ »
Συνάδελφοι, αναρωτιόμουν... Αν ΔΕΝ θέλουμε την οργανική μας θέση για διάφορους λόγους, μπορούμε να την ...δώσουμε πίσω για κάποιον άλλον που ίσως να τη θέλει κι εμείς να είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ?

.... ξέρει κανείς την απάντηση στο παραπάνω ερώτημα ...

Εχω οργανική στο χειρότερο σχολείο της περιοχής .... ενώ όσοι είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ καλύπτουν λειτουργικά κενά σε πολύ καλύτερα σχολεία ( ενννοείται ότι δεν μου δίνουν απόσπαση εντός πυσδε )

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:03 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2011, 10:24:53 πμ »
Συνάδελφοι, αναρωτιόμουν... Αν ΔΕΝ θέλουμε την οργανική μας θέση για διάφορους λόγους, μπορούμε να την ...δώσουμε πίσω για κάποιον άλλον που ίσως να τη θέλει κι εμείς να είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ?

.... ξέρει κανείς την απάντηση στο παραπάνω ερώτημα ...

Εχω οργανική στο χειρότερο σχολείο της περιοχής .... ενώ όσοι είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ καλύπτουν λειτουργικά κενά σε πολύ καλύτερα σχολεία ( ενννοείται ότι δεν μου δίνουν απόσπαση εντός πυσδε )

Οχι, σε καμια περιπτωση.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος belas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 05, 2011, 09:04:48 μμ »
Συνάδελφοι, αναρωτιόμουν... Αν ΔΕΝ θέλουμε την οργανική μας θέση για διάφορους λόγους, μπορούμε να την ...δώσουμε πίσω για κάποιον άλλον που ίσως να τη θέλει κι εμείς να είμαστε στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ?

.... ξέρει κανείς την απάντηση στο παραπάνω ερώτημα ...

Εχω οργανική στο χειρότερο σχολείο της περιοχής .... ενώ όσοι είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ καλύπτουν λειτουργικά κενά σε πολύ καλύτερα σχολεία ( ενννοείται ότι δεν μου δίνουν απόσπαση εντός πυσδε )

Τι θα πει δεν σου δίνουν; Την δικαιούσαι αν έχεις περισσότερα μόρια από τους άλλους......

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 05, 2011, 09:40:58 μμ »
.... στην περιοχη μου υπάρχουν 2 λειτουργικά κενά και 5 σε διάθεση ΠΥΣΔΕ ( ο ένας με περνάει σε μόρια ... όταν κάναμε δηλώσεις σχολέιων επέλεξε να μην δηλώσει το σχολέιο με την οργανική για να πάει στο καλό λειτουργικό ... εγώ επέλεξα την οργανική με την λογική "μια οργανική είναι καλό να έχει κανείς και βλέπουμε αργότερα" )

Όταν είναι να γίνουν οι τοποθετήσεις εντός ΠΥΣΔΕ , δεν βγαίνει κανένα κενό ( μιας στις βελτιώσεις θέσεις δηλώνονται μονο τα οργανικά κενά ... τουλάχιστον στην περιοχή μου ).

Αυτοί που είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ μένουν λοιπόν στα λειτουργικά κενά και όταν κάνω αίτηση για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ ( εχω ξεχρεώσει την οργανική μου ) μου λένε πως ήδη έχουν τοποθετημένους εκεί ....

Βεβαια εγω τους λέω να πάω εγώ στα λειτουργικά κενά και να έρθει κάποιος άλλος ( αφού είμαστε πολλοί ) στο λειτουργικό κενό που θα δημιουργήσει η μετακίνηση μου ....

Κα΄που εκεί μπαίνει το "πολύ μας μπερδεύεις ... δεν λες καλά που είσαι εδώ και έχεις και οργανική ... δεν βλέπεις τι γίνεται ( θα μου πουν φέτος ) " .... και με μένω με το .... ΕΠΑΛ στο χέρι.

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2011, 09:56:12 μμ »
.... στην περιοχη μου υπάρχουν 2 λειτουργικά κενά και 5 σε διάθεση ΠΥΣΔΕ ( ο ένας με περνάει σε μόρια ... όταν κάναμε δηλώσεις σχολέιων επέλεξε να μην δηλώσει το σχολέιο με την οργανική για να πάει στο καλό λειτουργικό ... εγώ επέλεξα την οργανική με την λογική "μια οργανική είναι καλό να έχει κανείς και βλέπουμε αργότερα" )
Πίεσέ τους στο ΠΥΣΔΕ να σε τοποθετήσουν αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2011, 09:58:01 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 07, 2011, 11:03:34 πμ »
... πως πιέζεται το ΠΥΣΔΕ ? ( Με την Αννούλα δεν έχω καμία σχέση )

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 07, 2011, 11:30:56 πμ »
Πιάσε τους έναν έναν και μίλησέ τους. Γίνε τους στενός κορσές.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 07, 2011, 11:36:11 πμ »
... πως πιέζεται το ΠΥΣΔΕ ? ( Με την Αννούλα δεν έχω καμία σχέση )

To μαχαιρι στο λαιμο και το πιστολι στον κροταφο...  ;)

(Αν και απεχθανομαι τις αφοριστικες γενικευσεις, διοτι υπαρχουν και αξιοσημειωτες εξαιρεσεις, τα περισσοτερα μελη των ΠΥΣΔΕ ασπαζονται τη λογικη των συναλλακτικων ηθων και πελατειακων σχεσεων...) 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 07, 2011, 11:56:09 πμ »
η λογικη των συναλλακτικων ηθων
αυτό πολύ μου άρεσε

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 08, 2011, 12:49:26 μμ »
Dadi κατ' αρχάς πρέπει να ξεμπερδέψεις τις 2 διαδικασίες που λέγονται "βελτίωση θέσης" και "απόσπαση εντός ΠΥΣΠΕ". Το 1ο σημαίνει αφήνω μία οργανική και πιάνω μία άλλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται μάλλον μετά το Πάσχα, με βάση τις αιτήσεις μετάθεσης εντός ΠΥΣΠΕ που γίνονται πριν τα Χριστούγεννα. Τα κενά που βγαίνουν εκεί είναι μόνο οργανικά.
Το 2ο σημαίνει αποσπάμαι για 1 διδακτική χρονιά σε θέση άλλη από την οργανική μου. Η διαδικασία αυτή γίνεται κάπου κοντά στην αρχή των καλοκαιρινών διακοπών και αφορούν την επόμενη διδακτική χρονιά, με βάση τις αιτήσεις απόσπασης εντός ΠΥΣΠΕ που γίνονται μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας των μεταθέσεων.
Οι στην διάθεση τοποθετούνται στην αρχή της διδακτικής χρονιάς (τον Σεπτέμβριο δηλαδή ή λίγο νωρίτερα) στα λειτουργικά κενά που έχουν περισσέψει μετά τις 2 παραπάνω διαδικασίες.

ΟΠΟΤΕ, εσύ πρέπει να κάνεις τόσο αίτηση μετάθεσης (μην τυχόν και ανοίξει καμιά οργανική) ΚΑΙ αίτηση απόσπασης μέσα στις καθορισμένες ημερομηνίες. ΟΧΙ στην αρχή της χρονιάς. Τότε είναι αργά και όντως δύσκολα θα σε αλλάξουνε γιατί έχουν κάνει τον προγραμματισμό τους και σου λένε αλήθεια ότι δεν είναι και πολύ εύκολο να ανακατεύονται οι εκπαιδευτικοί σαν τα τραπουλόχαρτα (άλλο εάν γίνεται πιο εύκολα για τους "ημέτερους").

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: "Αποδέσμευση" απο οργανική?
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 08, 2011, 01:14:42 μμ »
.... στην περιοχη μου υπάρχουν 2 λειτουργικά κενά και 5 σε διάθεση ΠΥΣΔΕ ( ο ένας με περνάει σε μόρια ... όταν κάναμε δηλώσεις σχολέιων επέλεξε να μην δηλώσει το σχολέιο με την οργανική για να πάει στο καλό λειτουργικό ... εγώ επέλεξα την οργανική με την λογική "μια οργανική είναι καλό να έχει κανείς και βλέπουμε αργότερα" )
Αυτοί που είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ μένουν λοιπόν στα λειτουργικά κενά και όταν κάνω αίτηση για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ ( εχω ξεχρεώσει την οργανική μου ) μου λένε πως ήδη έχουν τοποθετημένους εκεί ....Κα΄που εκεί μπαίνει το "πολύ μας μπερδεύεις ... δεν λες καλά που είσαι εδώ και έχεις και οργανική ... δεν βλέπεις τι γίνεται ( θα μου πουν φέτος ) " .... και με μένω με το .... ΕΠΑΛ στο χέρι.

Συναδελφε, δεν μπορεις να εχεις και το σκυλο χορτατο και την πιτα ολοκληρη.Επελεξες να παρεις οργανικη και καλα εκανες, ομως πρεπει να ξερεις πως τωρα για τα λειτουργικα κενα προηγουνται αυτοι που ειναι στη διαθεση.Εσυ αν θελεις να κανεις αιτηση αποσπασης κανε αλλα να ξερεις πως θα εξετασθει μετα απο τις αιτησεις των συναδελφων στη διαθεση..!! Τωρα οσον αφορα τη βελτιωση, κανε αιτηση κι αν εμφανιστει οργανικο κενο και εχεις τα μορια πιαστο...αλλιως μενεις εκει που εισαι και λες κι ευχαριστω γιατι οι αλλοι στη διαθεση κινδυνευουν καθε στιγμη να βρεθουν σε αλλο σχολειο ακομα και εκτος περιοχης  μεταθεσης εν μεσω της σχολικης χρονιας....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2011, 01:24:24 μμ από antonis2200 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.227 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.