*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ03  (Αναγνώστηκε 877035 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #364 στις: Νοέμβριος 30, 2009, 08:37:20 μμ »
Από τη στιγμή που μπήκαν στον πίνακα, είναι ισάξιοί μας. Τίποτα δεν γίνεται. Τα είπα ξείπα καλό είναι οι σύγχρονοι πολιτικοί να τα ξεχάσουν.

Συγνώμη για την παρέμβαση, δε συνηθίζω να χώνομαι σε θέματα άλλων, αλλά Τιμόθεε - Αρίσταρχε - whatever τη χρήση του γ'πληθυντικού τη βρίσκω λίγο υποκριτική...
Και παρεμπιπτόντως οι θέσεις περί αξιοκρατίας απ' τη μία και η αναγνώριση της αδιαφανώς αποκτημένης προϋπηρεσίας απ' την άλλη είναι είπα ξείπα, κι αυτά μας έφεραν στο χάλι που είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:40:58 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #365 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 01:45:30 μμ »
Από τη στιγμή που μπήκαν στον πίνακα, είναι ισάξιοί μας. .

Να σε δω τι θα πεις αν θα μείνεις έξω απο το 40%( μια και έχεις αναφέρει οτι έχεις αυτό τον"  φόβο " αν καταργηθει το 24μηνο)  λόγω των ισάξιων με εσένα οαεδιτών

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #366 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:00:39 μμ »
Από τη στιγμή που μπήκαν στον πίνακα, είναι ισάξιοί μας. .

Να σε δω τι θα πεις αν θα μείνεις έξω απο το 40%( μια και έχεις αναφέρει οτι έχεις αυτό τον"  φόβο " αν καταργηθει το 24μηνο)  λόγω των ισάξιων με εσένα οαεδιτών

Vikoulaki πιστεύεις ότι το 24μηνο φέτος κινδυνεύει ;
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #367 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:12:33 μμ »
Επειδή η ερώτηση αναφέρεται προσωπικά σε εμένα θα σου πω τι πιστέυω χωρίς να είμαι και 100% σίγουρη

Εκτιμώ οτι το 24μηνο θα το κρατήσει αφου είναι στην φιλοσοφία της δηλ έχει μέσα ασεπ  και αυτό για να   αλλάξει θέλει νέο νομοσχέδιο
Ωστόσο κανένας δεν μας εξασφαλίζει οτι και να το κρατήσει αν θα διοριστούν ολοι απο τον πίνακα αυτόν.Μπορει να πει οτι π.χ στους Μαθηματικούς που θα είναι περιπου 90 άτομα οτι θα πάρει  μόνο τα 10

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:40:58 »

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #368 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:16:48 μμ »
Επειδή η ερώτηση αναφέρεται προσωπικά σε εμένα θα σου πω τι πιστέυω χωρίς να είμαι και 100% σίγουρη

Εκτιμώ οτι το 24μηνο θα το κρατήσει αφου είναι στην φιλοσοφία της δηλ έχει μέσα ασεπ  και αυτό για να   αλλάξει θέλει νέο νομοσχέδιο
Ωστόσο κανένας δεν μας εξασφαλίζει οτι και να το κρατήσει αν θα διοριστούν ολοι απο τον πίνακα αυτόν.Μπορει να πει οτι π.χ στους Μαθηματικούς που θα είναι περιπου 90 άτομα οτι θα πάρει  μόνο τα 10


O νόμος όμως δεν την υποχρεώνει να τους διορίσει όλους ; Αφού λέει διορίζονται εφεξής ... άλλο <<το σύμφωνα με τις ανάγκες>>...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #369 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 02:29:07 μμ »
Επειδή η ερώτηση αναφέρεται προσωπικά σε εμένα θα σου πω τι πιστέυω χωρίς να είμαι και 100% σίγουρη

Εκτιμώ οτι το 24μηνο θα το κρατήσει αφου είναι στην φιλοσοφία της δηλ έχει μέσα ασεπ  και αυτό για να   αλλάξει θέλει νέο νομοσχέδιο
Ωστόσο κανένας δεν μας εξασφαλίζει οτι και να το κρατήσει αν θα διοριστούν ολοι απο τον πίνακα αυτόν.Μπορει να πει οτι π.χ στους Μαθηματικούς που θα είναι περιπου 90 άτομα οτι θα πάρει  μόνο τα 10

Εννοώ ότι μπορεί να μην τους διορίσει όλους με τη μια , όμως δεν μπορεί να τους αφήσει αδιόριστους στο μέλλον...

Άλλωστε τι τέλος στην ομηρεία των αναπληρωτών έδινε αυτή η ρύθμιση και πανηγυρίζαμε τότε...
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #370 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:11:29 μμ »
Μέχρι πριν ένα μήνα θα έλεγα οτι θα τους διορίσει ολους οσοι και αν είναι στον πίνακα αυτό κάτι που έγινε και στα προϋγούμενα έτη

Η  έκφραση <<το σύμφωνα με τις ανάγκες>>...για εμένα ήταν μια αιτολόγηση διορισμού

Θεωρώ οτι για το 2010 οι διορισμοί θα γίνουν οπως έγιναν  και πέρσι  δηλ. 30μηνο -24μηνο-40%-ΑΣΕΠ
Μετά εφόσον θα βάλει τον ορο ασεπ οι 2 πίνακες θα συγχωνευτούν.Πόσους ομως θα διορίζει κάθε χρόνο? θα δίνει έναν συνολικό  αριθμό ή θα υπάρχει πάλι διάκριση σε 24μηνο και σε 40%
Ομως εδω δεν μπορώ να καταλάβω πως θα συντάξει τους πίνακες τον Ιούνιο.
Απο τον Σεπτέμβρη είπε θα αλλάξουν οι πίνακες δηλ θα γίνουν νέες αιτήσεις τότε ξανά ή απο τον Ιούνιο θα κάνει 2 διαφορετικούς έναν που θα έχει και ασεπ και έναν κατά φθίνουσα σειρά μορίων ώστε να πάρει και κάποιους στο μεταβατικό στάδιο??

Παράθεση
Άλλωστε τι τέλος στην ομηρεία των αναπληρωτών έδινε αυτή η ρύθμιση και πανηγυρίζαμε τότε...

Πανηγυρίζαμε για εξτρα διορισμούς, αλλά να  σκεφτεις οτι είχαμε μείωση των διορισμών κατά 55% ακόμη και με το 24μηνο
Το θετικό ήταν οτι κάποιος που συμπλήρωνε 24μηνες+ασεπ είχε δεδομένο τον διορισμό και φυσικά προτεραιότητα στην επιλογή περιοχής

Γενικά νομίζω οτι η Υπουργός δεν έχει γνώση των πραγμάτων και δυστυχώς την συμβουλεύουν κάποιοι λάθος.Ισως βιάστηκε  και τώρα να καταλαβαίνει τα λάθη της.Φαίνεται  απο την καθυστέρηρση του σχέδιου νόμου, το διαβούλευμα που έδωσε παράταση  το γεγονός οτι καταπιαστηκε με πολλά θέματα ταυτόχρονα  και γενικότερα δεν δίνει καμμία σαφή απάντηση




 

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #371 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 04:27:14 μμ »
Να σου πω τι πιστεύω εγώ.

Πρόκειται για ένα συνολικό κυβερνητικό πλάνο να καθιερωθεί ένας ενιαίος τρόπος διορισμών σε όλους τους κλάδους με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά!

Συγκεκριμένα

1. Παντού ΑΣΕΠ

2. Για να αποφεύγουν τις διεκδικήσεις και τα προνόμια οι ελαστικά προσλαμβανόμενοι υπάλληλοι θα τους ακυρώνει κάθε φορά και θα τους βάζει στην ίδια διαδικασία εκ νέου

3. Θα μπορεί να ελέχχει πλήρως τον αριθμό των διορισμών ( κάτι που δεν γίνεται με το 24μηνο π.χ)

4. Θα μπορεί να γλιτώσει από παραθυράκια και από κοινωνική πολιτική

Συμπέρασμα

Αν δεν ήταν θεσμοθετημένο το 24μηνο έστω για φέτος και δεν ήταν η β φουρνιά ΑΣΕΠ νομίζω δεν θα τη γλίτωνε κανένας από εμάς...

Μακάρι να βγω λάθος ... για τους περισσότερους εδώ μέσα ....
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #372 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:34:31 μμ »
Παράθεση
να καθιερωθεί ένας ενιαίος τρόπος διορισμών σε όλους τους κλάδους

Αυτό θέλει να κάνει, αλλά εφόσον η κύρια κατεύθυνση είναι ασεπ, υπάρχουν κλάδοι που δεν εχουν δώσει ή απο οτι έχω ακούσει εδω κάποιοι κλάδοι έχουν να δώσουν 6 χρόνια
Απο την άλλη κάθε χρόνο ασεπ είναι οικονομικά ασύμφορο εκτος αν δεν γίνεται κάθε χρόνο γραπτός διορισμός. ,δηλ σκέφτηκα και το ενδεχόμενο μια χρονιά γραπτός και μια ισως με μόρια?γιατι έτσι οπως το θέτει δεν θα υπάρχει ισορροπία αφου οι πρώτος επιτυχών μπορει να είναι τελευταίος στην κατάταξη  και να μην πάει ουτε και αναπληρωτής.Οπότε τι προοπτικές έχει για εργασία-διορισμό αλλά και να να πάειι στον επόμενο αφού η πρωτιά στα γραπτά δεν του εξασφάλισε τον διορισμό

Παράθεση
Θα μπορεί να γλιτώσει από παραθυράκια
Οι προθέσεις της είναι ξεκάθαρες, αλλά απο την μια θέλει να κλείσει  τα παράθυρα και απο την άλλη δεν ξεκαθαρίζει τι θα γίνει με το τελευταίο μεγάλο παραθυρο
Και εδω μπορούσε να δώσει λύσεις.Τα Εκκλησιαστικά έχουν πινακες , το ίδιο και η Ειδική Αγωγή.Ας κάνει το ίδιο και η Σιβιτανίδειο κλπ και ας ανοίξει οργανικές αποκλειστικά εκει.Να γίνει δηλ διαχωρισμός και να μην αναγνωρίζονται μόρια στην Γενική απο εκει αλλά ουτε και απο τις άλλες  σχολές στην Γενική και αντίστροφα


Παράθεση
Αν δεν ήταν θεσμοθετημένο το 24μηνο έστω για φέτος και δεν ήταν η β φουρνιά ΑΣΕΠ νομίζω δεν θα τη γλίτωνε κανένας από εμάς...

Τον Μάρτιο του 97 είχε γίνει η πρωτη προκήρυκη του ασεπ.Εξετάσεις είχαμε δώσει Ιούνιο του 98 .Τότε ήταν 100% απο ασεπ αλλά είχε δωθει μεταβατικό στάδιο για οσους ήταν στην επετηρίδα και μια ρύθμιση νομίζω 16μηνου΄
Και τι να πει σε οσους είναι αναπληρωτές χωρίς ασεπ ή σε κάποιον που δεν είχε επιτυχία στον τελευταίο .Σας χρησιμοποιώ  φέτος για να καλύψετε αναγκες αλλά απο το καλοκαίρι σπίτι σας?/

Εκτιμώ οτι σε οποια φάση και αν είμασταν θα έδινε πάλι αυτό το μεταβατικό στάδιο.Αναγνωριζει και αυτή οτι κάποιοι άνθρωποι είχαν κινηθει σε αυτή την  κατεύθυνση, δεν μπορει να μας πετάξει έτσι ξαφνικά  ολους  
Αυτό σκέφτομαι , ισως γιατι με βολεύει αλλά και γιατι ξέρω οτι είναι ένας τρόπος σκέψης αποφυγής άγχους για το αν θα διοριστώ
Πραγματικά δεν θέλω ουτε να σκέφτομαι οτι μπορει να αναγκαστώ να ξαναδώσω ασεπ


Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #373 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 09:56:15 μμ »
Παράθεση
να καθιερωθεί ένας ενιαίος τρόπος διορισμών σε όλους τους κλάδους

Αυτό θέλει να κάνει, αλλά εφόσον η κύρια κατεύθυνση είναι ασεπ, υπάρχουν κλάδοι που δεν εχουν δώσει ή απο οτι έχω ακούσει εδω κάποιοι κλάδοι έχουν να δώσουν 6 χρόνια
Απο την άλλη κάθε χρόνο ασεπ είναι οικονομικά ασύμφορο εκτος αν δεν γίνεται κάθε χρόνο γραπτός διορισμός. ,δηλ σκέφτηκα και το ενδεχόμενο μια χρονιά γραπτός και μια ισως με μόρια?γιατι έτσι οπως το θέτει δεν θα υπάρχει ισορροπία αφου οι πρώτος επιτυχών μπορει να είναι τελευταίος στην κατάταξη  και να μην πάει ουτε και αναπληρωτής.Οπότε τι προοπτικές έχει για εργασία-διορισμό αλλά και να να πάειι στον επόμενο αφού η πρωτιά στα γραπτά δεν του εξασφάλισε τον διορισμό

Παράθεση
Θα μπορεί να γλιτώσει από παραθυράκια
Οι προθέσεις της είναι ξεκάθαρες, αλλά απο την μια θέλει να κλείσει  τα παράθυρα και απο την άλλη δεν ξεκαθαρίζει τι θα γίνει με το τελευταίο μεγάλο παραθυρο
Και εδω μπορούσε να δώσει λύσεις.Τα Εκκλησιαστικά έχουν πινακες , το ίδιο και η Ειδική Αγωγή.Ας κάνει το ίδιο και η Σιβιτανίδειο κλπ και ας ανοίξει οργανικές αποκλειστικά εκει.Να γίνει δηλ διαχωρισμός και να μην αναγνωρίζονται μόρια στην Γενική απο εκει αλλά ουτε και απο τις άλλες  σχολές στην Γενική και αντίστροφα


Παράθεση
Αν δεν ήταν θεσμοθετημένο το 24μηνο έστω για φέτος και δεν ήταν η β φουρνιά ΑΣΕΠ νομίζω δεν θα τη γλίτωνε κανένας από εμάς...

Τον Μάρτιο του 97 είχε γίνει η πρωτη προκήρυκη του ασεπ.Εξετάσεις είχαμε δώσει Ιούνιο του 98 .Τότε ήταν 100% απο ασεπ αλλά είχε δωθει μεταβατικό στάδιο για οσους ήταν στην επετηρίδα και μια ρύθμιση νομίζω 16μηνου΄
Και τι να πει σε οσους είναι αναπληρωτές χωρίς ασεπ ή σε κάποιον που δεν είχε επιτυχία στον τελευταίο .Σας χρησιμοποιώ  φέτος για να καλύψετε αναγκες αλλά απο το καλοκαίρι σπίτι σας?/

Εκτιμώ οτι σε οποια φάση και αν είμασταν θα έδινε πάλι αυτό το μεταβατικό στάδιο.Αναγνωριζει και αυτή οτι κάποιοι άνθρωποι είχαν κινηθει σε αυτή την  κατεύθυνση, δεν μπορει να μας πετάξει έτσι ξαφνικά  ολους  
Αυτό σκέφτομαι , ισως γιατι με βολεύει αλλά και γιατι ξέρω οτι είναι ένας τρόπος σκέψης αποφυγής άγχους για το αν θα διοριστώ
Πραγματικά δεν θέλω ουτε να σκέφτομαι οτι μπορει να αναγκαστώ να ξαναδώσω ασεπ



Βέβαια από την άλλη δεν έδειξαν την ανάλογη ευαισθησία με τα stage ! Ισως όλο αυτό να είναι μια μπλόφα για να τσεκάρουν αντιδράσεις !

Μοιάζει με κακόγουστο αστείο που μπορεί να τους γυρίσει μπουμερανκ ! Ξεχνάνε ότι απευθύνονται  σε ανθρώπους οπλισμένους με γνώση (θέλω να

πιστεύω) που δεν πρόκειται να υποκύψουν εύκολα και μπορούν να γίνουν ρυθμιστές από την μια στιγμή στην άλλη !

Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #374 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 04:46:18 μμ »
Έλα πολύ ησυχία έπεσε εδώ...έχει βγει φάση αναπληρωτών στην Πρωτοβάθμια σήμερα,περιμένουμε μήπως βγάλουν και για Δευτεροβάθμια πριν τις γιορτές...μακάρι!!!!Το εύχομαι...

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #375 στις: Δεκέμβριος 28, 2009, 03:06:38 μμ »
0 (μηδέν)  μαθηματικοί στη νέα φάση αναπληρωτών...αναμένουμε μετά τις γιορτές...

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #376 στις: Ιανουάριος 01, 2010, 02:27:23 μμ »
Καλή χρονιά και μια ικανοποιητική νέα φάση αναπληρωτών με αρκετούς μαθηματικούς...Το εύχομαι...

Αποσυνδεδεμένος gflower

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ03
« Απάντηση #377 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 10:23:39 μμ »
Καλησπερα παιδια! Ειμαι ωρομισθια μαθηματικος και στο σχολειο που δουλευω ο αναπληρωτης πληροφορικαριος ΠΕ 19 δισασκει 18 ωρες μαθηματικα.... ειναι νομιμο αυτο? Απο τη στιγμη που υπαρχουν χιλιαδες συναδελδοι μαθηματικοι που περιμενουν?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159803
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.