*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ  (Αναγνώστηκε 86512 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: ’ντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 12, 2012, 10:24:32 πμ »
H τελευταια τετοια εγκυκλιος αφορουσε μονον τους γαλλικων, γερμανικων και φυσικης αγωγης:

http://www.minedu.gov.gr/proslhpseis-diorismoi-metatheseis-apospaseis/protobathmia-kai-deyterobathmia/27-01-12-diathesi-ekpaideytikon-kladon-pe05-pe07-kai-pe11-poy-pleonazoyn-stis-sxolikes-monades.html

Δεν εχει εκδοθει αλλη μεταγενεστερη εγκυκλιος.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 05:12:34 μμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :
Διάβαζα αυτό το άρθρο σχετικά με τα νέα κριτήρια για τις αποσπάσεις και έχω την εξής απορία αν μπορείτε να βοηθήσετε.
Στο σημείο που αναφέρεται στους νεοδιόριστους λέει :

"Ποιοι δεν έχουν δικαίω΅α απόσπασης

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ υποβολής αίτησης για απόσπαση οι παρακάτω κατηγορίες εκπαιδευτικών: α. Οι νεοδιόριστοι που διανύουν την υποχρεωτική υπηρεσία στην περιοχή ή στο σχολείο του πρώτου διορισ΅ού τους, προκει΅ένουγια τις αποσπάσεις στην Κ.Υ. και στις ανεξάρτητες ή σε αποκεντρω΅ένες υπηρεσίες του ΥΠΔΒΜΘ, σε Νο΅ικά Πρόσωπα Δη΅οσίου ή Ιδιωτικού Δικαίου που εποπτεύονται από το ΥΠΔΒΜΘ, καθώς και στις Περιφερειακές Διευθύνσεις, στις Διευθύνσεις και στα Γραφεία Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται οι ανήκοντες σε ειδική κατηγορία του άρθρου ... αυτού του νό΅ου. β. Οσοι είναι στελέχητης Εκπαίδευσης (σχολικοί σύ΅βουλοι, διευθυντές Διευθύνσεων, προϊστά΅ενοι Γραφείων, προϊστά΅ενοι εκπαιδευτικών θε΅άτων, διευθυντές και υποδιευθυντές σχολείων).

Δηλαδή , αν κάποιος είναι νεοδιόριστος, με βάση το παραπάνω, μπορεί να ζητήσει απόσπαση για ένα άλλο σχολείο σε άλλο ΠΥΣΔΕ, αλλά δεν μπορεί να ζητήσει για γραφεία, υπηρεσίες κλπ;;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: ’ντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 04:28:03 μμ »
Δηλαδή , αν κάποιος είναι νεοδιόριστος, με βάση το παραπάνω, μπορεί να ζητήσει απόσπαση για ένα άλλο σχολείο σε άλλο ΠΥΣΔΕ, αλλά δεν μπορεί να ζητήσει για γραφεία, υπηρεσίες κλπ;;

Δεν μπορει να ζητησει αποσπαση ουτε σε υπηρεσιες ουτε σε αλλο ΠΥΣΔΕ. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 06, 2012, 05:13:13 μμ »
Γνωριζει κανεις τι γινεται με τις αποσπασεις των ΠΕ05 07 011 που ειναι πλεονασματικοι και εκαναν αιτηση για συγκεκριμενα κενα σε ορισμενα Πυσδε Πυσπε με εγκυκλιο που σταλθηκε στις28/02/2012;Βγηκε κατι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:14:46 »

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 06, 2012, 06:28:02 μμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :
Διάβαζα αυτό το άρθρο σχετικά με τα νέα κριτήρια για τις αποσπάσεις και έχω την εξής απορία αν μπορείτε να βοηθήσετε.
Στο σημείο που αναφέρεται στους νεοδιόριστους λέει :

"Ποιοι δεν έχουν δικαίω΅α απόσπασης

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ υποβολής αίτησης για απόσπαση οι παρακάτω κατηγορίες εκπαιδευτικών: α. Οι νεοδιόριστοι που διανύουν την υποχρεωτική υπηρεσία στην περιοχή ή στο σχολείο του πρώτου διορισ΅ού τους, προκει΅ένουγια τις αποσπάσεις στην Κ.Υ. και στις ανεξάρτητες ή σε αποκεντρω΅ένες υπηρεσίες του ΥΠΔΒΜΘ, σε Νο΅ικά Πρόσωπα Δη΅οσίου ή Ιδιωτικού Δικαίου που εποπτεύονται από το ΥΠΔΒΜΘ, καθώς και στις Περιφερειακές Διευθύνσεις, στις Διευθύνσεις και στα Γραφεία Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται οι ανήκοντες σε ειδική κατηγορία του άρθρου ... αυτού του νό΅ου. β. Οσοι είναι στελέχητης Εκπαίδευσης (σχολικοί σύ΅βουλοι, διευθυντές Διευθύνσεων, προϊστά΅ενοι Γραφείων, προϊστά΅ενοι εκπαιδευτικών θε΅άτων, διευθυντές και υποδιευθυντές σχολείων).

Δηλαδή , αν κάποιος είναι νεοδιόριστος, με βάση το παραπάνω, μπορεί να ζητήσει απόσπαση για ένα άλλο σχολείο σε άλλο ΠΥΣΔΕ, αλλά δεν μπορεί να ζητήσει για γραφεία, υπηρεσίες κλπ;;

Έτσι όπως το παραθέτεις, όντως δεν φαίνεται να αναφέρεται σε σχολεία άλλου ΠΥΣΔΕ.Αν ξέρει κάποιος έγκυρα ας μας διαφωτίσει.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: ’ντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 06, 2012, 06:41:50 μμ »
Έτσι όπως το παραθέτεις, όντως δεν φαίνεται να αναφέρεται σε σχολεία άλλου ΠΥΣΔΕ.Αν ξέρει κάποιος έγκυρα ας μας διαφωτίσει.

Δηλαδή , αν κάποιος είναι νεοδιόριστος, με βάση το παραπάνω, μπορεί να ζητήσει απόσπαση για ένα άλλο σχολείο σε άλλο ΠΥΣΔΕ, αλλά δεν μπορεί να ζητήσει για γραφεία, υπηρεσίες κλπ;;

Δεν μπορει να ζητησει αποσπαση ουτε σε υπηρεσιες ουτε σε αλλο ΠΥΣΔΕ.

Επισης, προσεξτε τι διαβαζετε.

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4616480
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 08, 2012, 05:56:04 μμ »
Καλησπέρα.
Απορία.
Ίσως με συμφέρει για την επόμενη σχολική χρονιά να κάνω αίτηση για απόσπαση σε άλλο ΠΥΣΠΕ (να έρθω κοντά στους γονείς μου). Όμως έχω λίγα μόρια (είμαι πρωτοβάθμια), 23 περίπου, και τίποτα άλλο στα χέρια μου πέρα από μία βεβαίωση για αναπηρία άνω του 67% του πατέρα μου. Ενδιαφέρομαι για Ανατ. Αττική και είμαι ΠΕ11.
Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποια πιθανότητα, ή να μην ασχοληθώ καθόλου? Ποια είναι τα κριτήρια για αποσπάσεις από Πυσπε σε Πυσπε?Είναι με μοριοδότηση?
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 05, 2012, 10:19:40 πμ »
Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι:

γίνεται να ζητήσει κάποιος ΠΕ19 διορισμένος στη Β/θμια απόσπαση σε Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή μόνο σε δ/νση Δευτεροβάθμιας;

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 10, 2012, 10:55:01 πμ »
Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι:

γίνεται να ζητήσει κάποιος ΠΕ19 διορισμένος στη Β/θμια απόσπαση σε Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή μόνο σε δ/νση Δευτεροβάθμιας;


Ναι,νομίζω πως μπορείς..

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 10, 2012, 11:25:57 πμ »
Ερώτηση:

Εγώ πήρα μετάθεση αλλά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ζητήσω απόσπαση..Πχ. ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ Δωδεκαννήσων..Είμαι ΠΕ06 οπότε μπορώ να παίξω και στα δύο..Αν με πάρουν,θα πρέπει μετά να δηλώσω σχολείο και νησί.Σωστά;Ας πούμε όμως ότι εγώ θέλω πχ. μόνο Ρόδο και Πάτμο.Δε θέλω δηλαδή να πάω οπουδήποτε και έχω δηλώσει μόνο τα συγκεκριμένα νησιά.Και ας υποθέσουμε ότι δεν έχει θέση εκεί ή τελοσπάντων τις θέσεις προλάβουν και τις πιάσουν υπεράριθμοι που είναι σε διάθεση ή άτομα που ζητάνε απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που ούτως ή άλλως προηγούνται..Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή;Θα με βάλουν αυτοί όπου θέλουν ή έχω δικαίωμα να αρνηθώ και κατά συνέπεια να κάνω πχ. ανάκληση της αίτησης απόσπασης;

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 10, 2012, 02:02:27 μμ »
εγώ δεν το ξέρω αυτό, πρέπει να ζητήσει πρώτα η Α/θμια Εκπαίδευση για να κάνεις απόσπαση, σε ποιο πύσπε θα κάνεις ;

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 10, 2012, 05:32:39 μμ »
Δυστυχώς για σένα η απόσπαση είναι για όλο το ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που πας άρα αν δεν έχει θέση εκεί που θες μπορεί να βρεθείς οπουδήποτε. Ανάκληση έχεις δικαίωμα να ζητήσεις. Από όσο ξέρω γίνεται εύκολα δεκτή ωστόσο δεν είναι και υποχρεωμένο το ΚΥΣΔΕ να ανακαλέσει την απόσπαση σου. Ίσως δηλαδή να μην γίνει και να κολλήσεις σε κάποιο μέρος που δε θες.

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 10, 2012, 07:36:22 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Δύσκολα τα πράγματα... :(

Αποσυνδεδεμένος nini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 10, 2012, 07:44:53 μμ »
καλησπερα.τι λετε εσεις που εισαστε κ πιο παλιοι?θα δωθει αραγε δυνατοτητακ σε μασ τουσ νεοδιοριστουσ του 2011 να κανουμε αιτηση για αποσπαση?ποτε συνηθως βγαινει η καινουργια εγκυκλιοσ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 277
Σύνολο: 283

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.