*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 518221 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 15, 2011, 04:48:17 μμ »
συναδελφοι μια απορια
οσοι εχουμε φεκ διορισμου τον αυγουστο του 2010
ουτε και στις αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε εχουμε
δικαιωμα? το διαβασα μεν αλλα δεν μπορω να το πιστεψω.

Δεν έχουμε. Μόνο δήλωση προτίμησης σχολικών μονάδων εντός της περιοχής μας μπορούμε να κάνουμε. Έτσι μου είπαν από τη δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:44 »

Αποσυνδεδεμένος lion22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • θα με λατρέψει η Εκπαίδευση??
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 15, 2011, 04:57:52 μμ »
 η δηλωση προτιμησης γινεται τωρα τον ιουνιο ή τα λειτουργικα κενα προκυπτουν αργοτερα
και οι αιτησεις αυτες γινονται τον αυγουστο? ή μηπως σε καθε δευτεροβαθμια ισχυει και κατι
διαφορετικο?



Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:14:47 μμ »
Απ ό,τι κατάλαβα, κάνεις τώρα την αίτηση σου, συμπληρώνεις τις προτιμήσεις σου και αν υπάρχουν λειτουργικά κενά στις περιοχές που δήλωσες και έχεις και ικανοποιητική μοριοδότηση, ικανοποιείται το αίτημά σου.
Τα λειτουργικά κενά μάλλον θα βγουν τέλη Αύγουστου, μετά τους διορισμούς.
Η διαδικασία είναι παρόμοια με αυτή των μεταθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:26:00 μμ »
Γεια σας...είδα ότι μόλις βγήκε η εγκύκλιος των αποσπάσεων

σας ανοίγει το αρχείο?

Μήπως ξέρετε αν μπορώ να τη βρω από κάπου αλλού?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:20:44 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:32:04 μμ »
Συνάδελφοι, διάβασα την εγκύκλιο, κι έχω δύο ουσιαστικές απορίες:

1. Όσον αφορά τη συνυπηρέτηση με τον σύζυγό μου, ο οποίος απολύθηκε πριν ένα μήνα, από ό,τι κατάλαβα μπορώ να την επικαλεστώ και να δικαιούμαι τα 10 μόρια (είναι στο ταμείο ανεργίας). Σωστά?

2. Όσον αφορά όμως τον τόπο για τον οποίο επικαλούμαι τη συνυπηρέτηση τι γίνεται??? Ο σύζυγός μου δούλευε Μαρούσι (τώρα δεν δουλεύει πουθενά) και μένουμε Παλλήνη (Ανατολική Αττική). Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση, για ποια περιοχή ισχύει η συνυπηρέτηση (εάν έχω καταλάβει σωστά ότι μπορώ να την επικαλεστώ ενώ ο σύζυγος είναι στο ταμείο ανεργίας).

3. Όσον αφορά στην εντοπιότητα (που έχω στην Α Αθήνας) μετράει για όλη την Αττική?

Έχω μπερδευτεί πολύ....

Αποσυνδεδεμένος vasileiosvasilopoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:54:37 μμ »
Γεια σας...είδα ότι μόλις βγήκε η εγκύκλιος των αποσπάσεων

σας ανοίγει το αρχείο?

Μήπως ξέρετε αν μπορώ να τη βρω από κάπου αλλού?
Μπες  στο  γκουγκλ, γραψε  open  win  zip  files, και  θα  σου  βγαλει  εφαρμογες  που  τις  κανεις  download, και  μετα  σου  ανοιγει  το  συμπιεσμενο  αρχειο  μα  χαρα. καή  επιτυχια  (και  στο  ανοιγμα  του  αρχειου  και  στις  αποσπασεις!)

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:57:01 μμ »
ευχαριστώ...άνοιξε τελικά....αφού το κατέβασα ολόκληρο

τώρα να δούμε τι κάνουμε

κ καθότι είμαι εντελώς άσχετη με το θέμα...μήπως ξέρετε πως δηλώνουμε και πως αποδεικνύουμε
τη συνολική υπηρεσία?

ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 06:06:39 μμ από karmen »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:06:42 μμ »
Απ ό,τι κατάλαβα, κάνεις τώρα την αίτηση σου, συμπληρώνεις τις προτιμήσεις σου και αν υπάρχουν λειτουργικά κενά στις περιοχές που δήλωσες και έχεις και ικανοποιητική μοριοδότηση, ικανοποιείται το αίτημά σου.
Τα λειτουργικά κενά μάλλον θα βγουν τέλη Αύγουστου, μετά τους διορισμούς.
Η διαδικασία είναι παρόμοια με αυτή των μεταθέσεων.
Δεν λέει πουθενά στην εγκύκλιο πως οι νεοδιόριστοι κάνουν τώρα αίτηση και αν υπάρχουν κενά τοποθετούνται όταν προκύψουν. Απ'ότι ξέρω αιτήσεις θα κάνουν οι νεοδιόριστοι όταν θα βγει εγκύκλιος εντός ΠΥΣΠΕ. Το λέει ρητά στην εγκύκλιο ότι οι νεοδιόριστοι δεν μπορούν να κάνουν αίτηση τώρα:
σελ 4


3. ΔΙΚΑΙΩΜΑ-ΚΩΛΥΜΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Δικαίωμα υποβολής αίτησης απόσπασης έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, με εξαίρεση όσους:
α) διορίστηκαν στα δυσπρόσιτα σχολεία και διανύουν την υποχρεωτική υπηρεσία στα σχολεία αυτά, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 21 του Ν.3328/2005 (ΦΕΚ 80/1-4-2005 τ.Α’) σε συνδυασμό με την παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19-5-2010 τ.Α’ ),
β) διορίστηκαν το σχολικό έτος 2010-2011 και διανύουν την τριετή υπηρεσία τους καθώς σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71/19-5-2010 τ. Α΄) στις οποίες σαφώς ορίζεται ότι «Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μονάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό δεν μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών. (…) Κάθε διάταξη που ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται».

Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος lilo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Πότε θα κάνει ξαστεριά.......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:38:27 μμ »
Καλησπέρα!Τελικά δεν κατάλαβα συνηπηρέτηση ισχύει και για ελεύθερους επαγγελματίες ή μόνο για εκπαιδευτικούς?
ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:57:39 μμ »
Καλησπέρα!Τελικά δεν κατάλαβα συνηπηρέτηση ισχύει και για ελεύθερους επαγγελματίες ή μόνο για εκπαιδευτικούς?
Και εγώ έχω την ίδια απορία!Για ελεύθερους επαγγελματίες αν ισχύει τί χαρτιά να χρειάζονται που να δικαιολογούν τη συνηπηρέτηση?
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 15, 2011, 10:00:00 μμ »
Δεν λέει πουθενά στην εγκύκλιο πως οι νεοδιόριστοι κάνουν τώρα αίτηση και αν υπάρχουν κενά τοποθετούνται όταν προκύψουν. Απ'ότι ξέρω αιτήσεις θα κάνουν οι νεοδιόριστοι όταν θα βγει εγκύκλιος εντός ΠΥΣΠΕ. Το λέει ρητά στην εγκύκλιο ότι οι νεοδιόριστοι δεν μπορούν να κάνουν αίτηση τώρα

Εγώ δεν μίλησα για νεοδιόριστους. Φυσικά και δεν μπορούν να κάνουν αίτηση για απόσπαση.
Απλά ανέφερα ότι τα λειτουργικά κενά που θα απομείνουν για τη διενέργεια των αποσπάσεων, θα προκύψουν μετά τους φετινούς διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος lilo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Πότε θα κάνει ξαστεριά.......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 15, 2011, 10:13:26 μμ »
Καλησπέρα!Τελικά δεν κατάλαβα συνηπηρέτηση ισχύει και για ελεύθερους επαγγελματίες ή μόνο για εκπαιδευτικούς?
Και εγώ έχω την ίδια απορία!Για ελεύθερους επαγγελματίες αν ισχύει τί χαρτιά να χρειάζονται που να δικαιολογούν τη συνηπηρέτηση?

Παλιά ήθελαν 1 χαρτί που να πιστοποιεί ότι εργάζεται ο σύγυζος για τα τελευταία 2 χρόνια..Δεν ξέρω όμως αν ισχύει αυτό με την τωρινή εγκύκλιο...Όποιος ξέρει κάτι σίγουρα ας μας λύσει την απορία μας!!
ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 15, 2011, 10:21:02 μμ »
Καλησπέρα!Τελικά δεν κατάλαβα συνηπηρέτηση ισχύει και για ελεύθερους επαγγελματίες ή μόνο για εκπαιδευτικούς?
Και εγώ έχω την ίδια απορία!Για ελεύθερους επαγγελματίες αν ισχύει τί χαρτιά να χρειάζονται που να δικαιολογούν τη συνηπηρέτηση?

Παλιά ήθελαν 1 χαρτί που να πιστοποιεί ότι εργάζεται ο σύγυζος για τα τελευταία 2 χρόνια..Δεν ξέρω όμως αν ισχύει αυτό με την τωρινή εγκύκλιο...Όποιος ξέρει κάτι σίγουρα ας μας λύσει την απορία μας!!

για ελεύθερους επαγγελματίες απαιτείται βεβαίωση απο τον ασφαλιστικό φορέα για τουλάχιστον την τελευταία διετία ότι αποδίδονται κανονικά οι ασφαλιστικές εισφορές καθώς και τι επάγγελμα ασκείται
για ασφαλισμένους στο ικα απαιτείται βεβαίωση του εργοδότη  και τα ένσημα της τελευταίας διετίας
για δικηγόρους βεβαίωση απο τον οικείο δικηγορικό σύλλογο
για την τελευταία διετία υπολογίζεται και ο χρόνος ανεργίας με την προϋπόθεση ότι στην παρούσα φάση ο /η σύζυγος ΔΕΝ είναι άνεργος αλλά δουλεύει κανονικά.
συνυπηρέτηση δεν λογίζεται για συζύγους αναπληρωτών και ωρομισθίων καθηγητών και για όσους οι σύζυγοι είναι μόνιμοι εκπαιδευτικοί αλλά δεν έχουν οργανική θέση.

αυτά τα χαρτιά έπρεπε να τα είχατε καταθέσει το Νοέμβριο όταν και έγιναν οι αιτήσεις για οριστική τοποθέτηση. Τώρα, όσοι δεν έχουν υποβάλλει αίτηση το Νοέμβριο κρίνονται τελευταίοι στη λίστα ανεξαρτήτως μορίων και τοποθετούνται εφόσον υπάρχουν οργανικά κενά για την ειδικότητά τους.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 15, 2011, 10:35:13 μμ »

[/quote]

για ελεύθερους επαγγελματίες απαιτείται βεβαίωση απο τον ασφαλιστικό φορέα για τουλάχιστον την τελευταία διετία ότι αποδίδονται κανονικά οι ασφαλιστικές εισφορές καθώς και τι επάγγελμα ασκείται
για ασφαλισμένους στο ικα απαιτείται βεβαίωση του εργοδότη  και τα ένσημα της τελευταίας διετίας
για δικηγόρους βεβαίωση απο τον οικείο δικηγορικό σύλλογο
για την τελευταία διετία υπολογίζεται και ο χρόνος ανεργίας με την προϋπόθεση ότι στην παρούσα φάση ο /η σύζυγος ΔΕΝ είναι άνεργος αλλά δουλεύει κανονικά.

[/quote]

Bitch, δεν συμφωνώ με αυτό, ή πιθανώς δεν κατάλαβα καλά αυτά που λέει η εγκύκλιος. Σε αυτό το σημείο:

"β) Η διετία που πρέπει να έχει ο/η σύζυγος κατά την έννοια που διευκρινίζεται στην προαναφερόμενη εγκύκλιο των μεταθέσεων δύναται να περιλάβει και διαστήματα επιδοτούμενης ανεργίας χωρίς να απαιτείται ενεργός σύβαση εργασίας κατά την υποβολή των αιτήσεων. Η συμπλήρωση του χρόνου της διετίας μπορεί να γίνει μέχρι την ημερομηνία λήξης υποβολής των αιτήσεων απόσπασης."

δεν εννοεί ότι ο σύζυγος μπορεί να είναι και άνεργος κατά την υποβολή των αιτήσεων?

Για βοηθήστε βρε παιδιά, εξάλλου πολλοί θα το έχουν αυτό το θέμα πλέον, αφού τόσοι άνθρωποι απολύονται καθημερινά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 754
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 779
Σύνολο: 793

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.