*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 510624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elena_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ....για ότι δεν έκανες.... καλά να πάθεις!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2380 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:14:54 μμ »
Πως ειναι δυνατον σε μια περιοχη περυσι να κανανε περιπου 40 αποσπασεις σε ενα κλαδο της β/θμιας και φετος να μην κανανε ουτε 1???????????Δηλαδη τι θελουν να μας πουνε απο το υπουργειο οτι οσοι αποσπαστηκαν περυσι και καλυπταν λειτουργικα κενα ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ;;;;;;Μολις αρχισουν τα σχολεια ομως θα αρχισουν τα οργανα......και ας ελπισουμε να το διορθωσουν με τη β φαση!!!

Σκέψου και ότι από σήμερα προκύπτουν και άλλα κενά, εκτός από αυτά που είχαν υπολογίσει (βλέπε άδειες εγκυμοσύνης...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:10:54 »

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2381 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:24:11 μμ »
Οι αποσπάσεις γίνονται για την εξυπηρέτηση των υπαλλήλων. Με αποτέλεσμα να θεωρώ δικαιότατο οι δευτεροβάθμιοι που ζητούν οι ίδιοι να αποσπαστούν στην Α/θμια να εργάζονται με τους κανόνες της Α/θμιας.
Το σημαντικότερο όμως είναι να είμαστε ενωμένοι και να σεβόμαστε ο ένας το έργο του άλλου, αν μας διχάσουν αλλοίμονο μας… θα πάθουμε τα χειρότερα.
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2382 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:27:54 μμ »
 Elena_K εσεις εχεται στα γραφεια καποια επιπλεον ενημερωση; Γνωριζεις που μπορω να δω κενα και πλεονασματα για Δυτικη Θεσσαλονικη;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2383 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:32:03 μμ »
Στη Β' φάση  μπορούν να κάνουν αίτηση και όσοι δεν έκαναν αίτηση απόσπασης κατά την Α' φάση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:10:54 »

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2384 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:36:27 μμ »
Με αφορμή τα παραπάνω, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι:
Στον νομό μου κ στους διπλανούς δεν πήρε κανένας απόσπαση στην ειδικότητά μου πε19, ενώ πέρυσι κάθε νομός είχε περίπου 8 αποσπασμένους.
Εγώ ευτυχώς πήρα απόσπαση στον 4ο νομό κ τώρα θα κάνω περίπου 170χλμ ημερησίως.
Και λέω ευτυχώς γιατί η γυναίκα μου είναι έγκυος στο 2ο, με πολύ άσχημη εγκυμοσύνη (αιμοραγίες κ ίσως χρειαστεί νοσηλεία στους τελευταίους μήνες) κ σηκώνεται μόνο για τουαλέτα έχοντας στο σπίτι κ ένα διαβολάκι 3,5 ετών.
Σήμερα πήγα κ έκανα πράξη ανάληψης. Η δουλειά των περυσινών αποσπασμένων από ποιους θα καλυφθεί?
Μήπως πάρουν κάποιοι απόσπαση με τις 2ες μέσα στο νομό? κ τι μπορώ να κάνω?
(ΥΓ μη με θεωρήσετε αχάριστο ??? απλώς έχω το πρόβλημα κ τρέχω ;))

Αποσυνδεδεμένος jadesea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2385 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:43:16 μμ »
Άσχετη ερώτηση αλλά αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Όσοι παίρνουν απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ παίρνουν έπειτα τα μόρια του ΠΥΣΔΕ ή αυτά του ΠΥΣΠΕ? Αναρωτιέμαι γιατί πρωτοβάθμια κ δευτεροβάθμια έχουν τελείως διαφορετικές μοριοδοτήσεις σε σχολεία στις ίδιες πόλεις κ χωριά.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2386 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 08:50:43 μμ »
Άραγε με τι κριτήρια γίνονται οι αποσπάσεις; Συνάδελφος ΠΕ19 με 2 μικρά παιδιά δεν πήρε μετάθεση από Β' Αθήνας για Αιτωλοακαρνανία (όπου έχει εντοπιότητα) όταν στη Β Αθήνας υπάρχουν ένα σωρό συνάδελφοι πληροφορικής που περισσεύουν και είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ ...
Και πού το ξέρεις (εννοώ από επίσημη πηγή) ότι υπάρχουν πλεονάσματα εκεί;


Ειπαν οτι μετα την ειδικη κατηγορια,αποσπαστηκαν συναδελφοι οι οποιοι πλεοναζαν στο πυσπε οργανικης τους,ωραια μεχρι εδω,παρατηρησα ομως οτι στην περιοχη μονιμης κατοικιας μου στον πινακα αποσπασμενοι πλεονασματικων περιοχων υπηρχαν 2 συναδελφοι οι οποιοι προερχονταν απο πυσπε που στον πινακα κενων οχι μονο δεν ειχε πλεονασμα αλλα ειχε και ελλειμμα 5 θεσεων.
Τι μπορει να εγινε?Υπαρχει λογικη εξηγηση?
Σκέψου ότι εσείς στην πρωτοβάθμια είχατε και έναν ενδεικτικό πίνακα ενημέρωσης.
Εμείς στην δευτεροβάθμια:
1)που για τις περισσότερες περιοχές δεν διαθέτουμε καμιά απολύτως επισημη ενημέρωση και πρέπει να πιστεύουμε άκριτα ό,τι μας παρουσιάζουν,
2)που παρατηρείται σε ορισμένους κλάδους να εμφανίζονται κενά από περιοχή που δεν δίνει μεταθέσεις και διατηρεί πολλούς σε διάθεση εδώ και πολλά χρόνια(βλ.την παραπάνω παράθεση) ,
3)που τα κενά αυτά δίνονται όλα σε συναδέλφους από τον δεύτερο πίνακα (πλεονασματικές περιοχές),
4)που ο τελευταίος από αυτούς έχει μεγάλη απόσταση στα μόρια από τους προηγούμενους (και προέρχεται από περιοχή,η οποία στις μεταθέσεις δήλωσε δύο κενά που καλύφθηκαν),ενώ εάν το συγκεκριμένο κενό ¨έφτανε¨να κριθεί στον τρίτο πίνακα,ο συνάδελφος με τόσα λίγα μόρια δεν θα είχε καμιά ελπίδα,

πού το ξέρουμε ότι ορισμένα πλεονάσματα δεν εφευρέθηκαν για να διαμορφώσουν τη βάση στον δεύτερο πίνακα;

Και αν επικαλεστείς τους συναδέλφους στην περιοχή που έβγαλε κενά,οι οποίοι θα παραμείνουν και φέτος στη διάθεση   ή τις τυχόν αναπληρώσεις που θα γίνουν σε λίγες ημέρες εκεί που δόθηκαν πλεονάσματα,μπορεί να σου απαντήσουν ότι ¨οι συνάδελφοι δεν δήλωσαν τα συγκεκριμένα κενά στις τοποθετήσεις¨ή ότι ¨προέκυψαν εν τω μεταξύ κενά¨κτλ.

Επειδή το υπουργείο δεν μπορεί να καθησυχάσει με ανακοινώσεις όσους θεωρούν ¨περίεργα¨κάποια ελλείμματα-πλεονάσματα,οφείλει να εξαλείψει κάθε περίπτωση μη αντικειμενικών και αυθαίρετων δεδομένων.Δηλαδή το νέο σύστημα αποτελεί μια ευχάριστη και πολυαναμενόμενη πρωτοβουλία,αλλά πρέπει να εξαλειφθεί κάθε υπόνοια προχειρότητας ή μαυρογυαλούρικης εκδούλευσης από στελέχη του κρατικού μηχανισμού και εργατοπατέρες,οι οποίοι είναι έτοιμοι να εκμεταλλευθούν άτομα με χαμηλές αντιστάσεις αξιοπρέπειας.


Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2387 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 09:23:22 μμ »
Να κανω μια ερωτηση; Τι ειδους οργανικη εχει ενας καθηγητης που η οργανικη του βρισκεται για παραδειγμα στο "3ο ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ Δ.Ε. Γ΄ ΑΘΗΝΑΣ";
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2388 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 09:24:07 μμ »
Διορθωση: οχι "βρισκεται", "ειναι"
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2389 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 09:30:36 μμ »
Συγνώμη,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:
1)το ξέρουμε ότι θα ακολουθήσει σίγουρα και Β΄φάση απόσπασης από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ;
2)πρέπει να υποβάλουν πάλι αίτηση όσοι δεν ικανοποιήθηκαν με την Α΄φάση ή ισχύει η πρώτη αίτηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos Physikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2390 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 09:37:18 μμ »
Η δική μου η υπόθεση είναι πιο περίπλοκη: Η οργανική μου και του συζύγου μου είναι σε νησί. Έκανα αίτηση απόσπασης από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ με ΣΥΝΕΞΕΤΑΣΗ με το σύζυγό μου. Αυτό σημαίνει να μην αποσπαστεί ο ένας αν δεν αποσπαστεί και ο άλλος. Πήρε ο σύζυγός μου απόσπαση (στην περιοχή της δικής μου εντοπιότητας!!) και εγώ δεν πήρα πουθενά!! Το ίδιο ακριβώς μας είχε συμβεί και στις μεταθέσεις του 2010. Πήρα εγώ και δεν πήρε ο σύζυγος παρά τη συνεξέταση. Η "θεραπεία" της υπόθεσης τότε ήταν εις βάρος μας δηλ ακυρώθηκε η μετάθεσή μου στη στεριά και γύρισα στο νησί. Τώρα μας είπαν να κάνουμε δύο αιτήσεις ! Μία να ζητάμε να πάρω και εγώ απόσπαση κοντά στο σύζυγό μου(όπως από την αρχή έπρεπε να γίνει) και μία να ακυρωθεί η απόσπαση του συζύγου και να γυρίσει μαζί μου στο νησί. Πώς θα ξέρω ποιο από τα δύο αλληλοαναιρούμενα αιτήματα θα εξεταστεί πρώτο, ώστε να μην συμβεί το τραγελαφικό και να ικανοποιηθούν και τα δύο?
Επίσης γνωρίζω ότι η εγκύκλιος λέει ότι η συνεξέταση δεν είναι δεσμευτική για το υπουργείο και ότι το σύστημα μπορεί να μας "πετάξει" σε διαφορετικά ΠΥΣΔΕ. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το κάνουν αυτό. Σίγουρα δεν είναι θέμα του ηλεκτρονικού συστήματος γιατί δεν είναι δύσκολο να δεσμεύσεις δύο κωδικούς σε συνεξέταση και να μη μετακινηθεί ο ένας αν δεν μετακινηθεί και ο άλλος. Άρα γιατί το κάνουν αυτό? Γιατί αγνοούν τη συνεξέταση?

Αποσυνδεδεμένος Amorgos05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2391 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:17:21 μμ »
Ερωτηση...:...η ανακοινωση του Υποργειου ,λεει τιποτα περι Β Φαση Αποσπασεων...????

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=43828

Αποσυνδεδεμένος Purple84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2392 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:19:42 μμ »

Ειπαν οτι μετα την ειδικη κατηγορια,αποσπαστηκαν συναδελφοι οι οποιοι πλεοναζαν στο πυσπε οργανικης τους,ωραια μεχρι εδω,παρατηρησα ομως οτι στην περιοχη μονιμης κατοικιας μου στον πινακα αποσπασμενοι πλεονασματικων περιοχων υπηρχαν 2 συναδελφοι οι οποιοι προερχονταν απο πυσπε που στον πινακα κενων οχι μονο δεν ειχε πλεονασμα αλλα ειχε και ελλειμμα 5 θεσεων.
Τι μπορει να εγινε?Υπαρχει λογικη εξηγηση?
Σκέψου ότι εσείς στην πρωτοβάθμια είχατε και έναν ενδεικτικό πίνακα ενημέρωσης.
Εμείς στην δευτεροβάθμια:
1)που για τις περισσότερες περιοχές δεν διαθέτουμε καμιά απολύτως επισημη ενημέρωση και πρέπει να πιστεύουμε άκριτα ό,τι μας παρουσιάζουν,
2)που παρατηρείται σε ορισμένους κλάδους να εμφανίζονται κενά από περιοχή που δεν δίνει μεταθέσεις και διατηρεί πολλούς σε διάθεση εδώ και πολλά χρόνια(βλ.την παραπάνω παράθεση) ,
3)που τα κενά αυτά δίνονται όλα σε συναδέλφους από τον δεύτερο πίνακα (πλεονασματικές περιοχές),
4)που ο τελευταίος από αυτούς έχει μεγάλη απόσταση στα μόρια από τους προηγούμενους (και προέρχεται από περιοχή,η οποία στις μεταθέσεις δήλωσε δύο κενά που καλύφθηκαν),ενώ εάν το συγκεκριμένο κενό ¨έφτανε¨να κριθεί στον τρίτο πίνακα,ο συνάδελφος με τόσα λίγα μόρια δεν θα είχε καμιά ελπίδα,

πού το ξέρουμε ότι ορισμένα πλεονάσματα δεν εφευρέθηκαν για να διαμορφώσουν τη βάση στον δεύτερο πίνακα;

Και αν επικαλεστείς τους συναδέλφους στην περιοχή που έβγαλε κενά,οι οποίοι θα παραμείνουν και φέτος στη διάθεση   ή τις τυχόν αναπληρώσεις που θα γίνουν σε λίγες ημέρες εκεί που δόθηκαν πλεονάσματα,μπορεί να σου απαντήσουν ότι ¨οι συνάδελφοι δεν δήλωσαν τα συγκεκριμένα κενά στις τοποθετήσεις¨ή ότι ¨προέκυψαν εν τω μεταξύ κενά¨κτλ.



Έχεις απόλυτο δίκιο συνάδελφε.Στην περιοχή που με ενδιέφερε πήρε απόσπαση άτομο με 8 κ κάτι μόρια, την στιγμή που εγώ είχα 28, μόνο και μόνο επειδή ανήκε σε περιοχή που τάχα είχε πλεόνασμα.Είχε όντως πλεόνασμα?Και αν είχε γιατί στον πίνακα κενών πλεονασμάτων είχε κενά?Πώς από περιοχή με κενά έγινε ξαφνικά πλεονασματική?(εδώ πρέπει να σημειώσω πως το Πύσπε της οργανικής μου στον πίνακα είχε 0 κενά και τώρα με τις αποσπάσεις έχει επιπλέον14 συναδέλφους)

Τι μπορούμε να κάνουμε?Πώς μπορούμε να ελέγξουμε αν όντως μια περιοχή είναι πλεονασματική,εφόσον μπορεί όπως είπες να τα εφηύραν  ώστε να εξυπηρετήσουν τους σκοπούς τους?

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2393 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:22:51 μμ »
Να κανω μια ερωτηση; Τι ειδους οργανικη εχει ενας καθηγητης που η οργανικη του βρισκεται για παραδειγμα στο "3ο ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ Δ.Ε. Γ΄ ΑΘΗΝΑΣ";
Δεν έχει οργανική, είναι προσωρινά τοποθετημένος σε σχολείο χ του 3ου γραφείου δδε γ αθήνας (που είναι η υπηρεσία μισθοδοσίας του)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 367
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.