*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 510611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3248 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 02:04:59 μμ »
ΕΛΑ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:13:01 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3249 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 02:14:38 μμ »
καραγκιοζιλικι  ειναι αυτο που μας κανει το υπουργειο μπορουσε να ειχε τελειωσει πιο νωρις με τις αποσπασεις και να μην παιδευει τοσο καιρο εμας και τις οικογενειες μας.....ποιος σου ειπε οτι δεν ειμαστε στο σχολειο και μαλιστα κανουμε μαθημα με διαθεση στη α/θμια ενω της α/θμιας εχουν παρει αποσπαση και δημιουργησαν περισσοτερα κενα αλλα αυτα το υπουργειο δεν τα βλεπει και ο μπρατης εκανε καλα την δουλεια του ΜΑΣ ΠΑΓΙΔΕΥΣΑΝ και το ξερουν οσο για τα προβληματα ...ολοι εχουμε προβληματα με τα σημερινα δεδομενα αλλα επρεπε να μας τα διπλασιασει το υπουργειο μη δινοντας αποσπασεις στην β/θμια??????δηλ που βλεπεις οτι εμεις περναμε ροδινα αλλα κλαψουριζουμε ετσι για να περνα η ωρα.....δεν σε υποχρεωνει κανενας να διαβαζεις αυτην την μιρλα που λες οτι υπαρχει....τα κουβαδακια σου και σε αλλη παραλια....

Οντως εχουν καταγραφει πολλες περιπτωσεις κατα τις οποιες ο εκπαιδευτικος της Α/θμιας αποσπαται με τη συλλογιστικη οτι την κενουμενη θεση θα καλυψει ο συναδερφος της Β/θμιας, ο οποιος, ομως, ετσι εγκλωβιζεται.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3250 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 02:33:44 μμ »
Mίλησα σημερα με το υπούργειο ,στο τμημά αποσπάσεων ,μου είπαν ο,τι δεν ξέρουν τίποτα για τη Γ φάση δηλ αν θα γίνουν ,πότε θα γίνουν κλπ.Αυτό βέβαια δεν μας εμποδίζει να κάνουμε αίτηση επανεξέτασης στα γραφεία και αν αποφασίσουν να ανοίξει το συστημα ......βλέπουμε!! Το θέμα είναι έστω και στη Γ φάση να ληφθούν υπόψη τα κοινωνικά κριτήρια και οχι τα κένα τα οποία δεν τα δίνουν ......(π.χ. Β θεσσαλονίκης) 

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3251 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 02:40:15 μμ »
Mίλησα σημερα με το υπούργειο ,στο τμημά αποσπάσεων ,μου είπαν ο,τι δεν ξέρουν τίποτα για τη Γ φάση δηλ αν θα γίνουν ,πότε θα γίνουν κλπ.Αυτό βέβαια δεν μας εμποδίζει να κάνουμε αίτηση επανεξέτασης στα γραφεία και αν αποφασίσουν να ανοίξει το συστημα ......βλέπουμε!! Το θέμα είναι έστω και στη Γ φάση να ληφθούν υπόψη τα κοινωνικά κριτήρια και οχι τα κένα τα οποία δεν τα δίνουν ......(π.χ. Β θεσσαλονίκης)

Β-Θεσσαλονικης εχει πολλα κενα...αλλα και αυτο με κατι μορια 4 και 5 που και τους εδοσαν αποσπαση και εμεις πανω απο 20 δεν πηραμε??και δεν ηταν και ειδικη κατηγορια τι παιζεται????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:13:01 »

Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3252 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 02:54:19 μμ »
Εννοείς στην ίδια ειδικότητα;; Γιατί αν συνέβη κάτι τέτοιο είναι σιγούρα λαθός . Σε καποιες πάντως ειδικότητες δεν πήραν ΚΑΝΕΝΑ ούτε στην Α ούτε στη Β φάση με την πρόφαση οτι δεν υπάρχουν κενά.Αυτο βέβαια δεν ισχύει ,κενα υπάρχουν, τουλάχιστον σε ώρες, ισχυρίζονται όμως πως θα τα καλύψουν με διαθέσεις....Πότε ;;;;; έπρεπε αυτο να το είχαν κανει !!

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3253 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 02:59:38 μμ »
ΕΛΑ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!

Πήρα απόσπαση σε αυτή τη φάση.Ένα μήνα υποχρεωνόμουν να έχω τον κατάκοιτο πατέρα μου μαζί μου στη θέση της οργανικής και να πληρώνω ιδιωτικά ασθενοφόρα για τη διακομιδή του σε νοσοκομείο καρκινοπαθών 300 χιλιόμετρα μακριά.Αν είχα βύσμα,δε θα βρισκόμουν σε αυτή τη θέση.Ούτε εγώ,ούτε ο ετοιμοθάνατος πατέρας μου που έγινε μπαλάκι.

Δεν αντιλέγω ότι συνεχίζουν να υπάρχουν βυσματικές αποσπάσεις.Ακόμα και εδώ μέσα διαβάσαμε για τηλέφωνα σε πολιτικούς κλπ.Αλλά ισοπεδώνοντας τα πάντα και ασπαζόμενος/η τον όποιο κοινωνικό αυτοματισμό κινδυνεύεις να χάσεις το δίκιο σου.Αν έχεις αδικηθεί σε μόρια κάνε ένσταση,υποχρεούνται να την εξετάσουν.Δεν πήρα απόσπαση με ελάχιστα μόρια,βρίσκομαι μια 10ετία στην εκπαίδευση αλλά δε μπορώ να δεχθώ ότι συνάδελφος θίγει το θέμα του πλαφόν σε μόρια.

Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3254 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:09:11 μμ »
Τα κενά που υποστηρίζουν ότι υπάρχουν στη Β θεσσαλονίκης για ΠΕ11 είναι πολύ λίγα αλλά δεν δόθηκαν την ώρα που έπρεπε γιατί τα φέρναν ίσα βάρκα ίσα γυαλό την δευτέρα ενώ την τετάρτη τα στείλαν με καθυστέρηση και δεν καλύφθηκαν (τι να κάνουμε έγεινε λάθος μας είπαν) .  Με 8  μόρια ήρθε ο τελευταίος ΠΕ11 στην πρωτοβάθμια δυτική θεσσαλονίκη και μάλλον επειδή δεν υπήρχε άλλος διαθέσιμος έφεραν της δευτεροβάθμιας για πρωτοβάθμια δύο, ο ένας με 67,57 και η άλλη με 58,417. Εάν δεν μας κρίνουν με κοινωνικά  κρητήρια μαύρη ειν'η νύχτα στα βουνά!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 03:13:30 μμ από Fotis »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3255 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:19:49 μμ »
ΕΛΑ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!

Πήρα απόσπαση σε αυτή τη φάση.Ένα μήνα υποχρεωνόμουν να έχω τον κατάκοιτο πατέρα μου μαζί μου στη θέση της οργανικής και να πληρώνω ιδιωτικά ασθενοφόρα για τη διακομιδή του σε νοσοκομείο καρκινοπαθών 300 χιλιόμετρα μακριά.Αν είχα βύσμα,δε θα βρισκόμουν σε αυτή τη θέση.Ούτε εγώ,ούτε ο ετοιμοθάνατος πατέρας μου που έγινε μπαλάκι.

Δεν αντιλέγω ότι συνεχίζουν να υπάρχουν βυσματικές αποσπάσεις.Ακόμα και εδώ μέσα διαβάσαμε για τηλέφωνα σε πολιτικούς κλπ.Αλλά ισοπεδώνοντας τα πάντα και ασπαζόμενος/η τον όποιο κοινωνικό αυτοματισμό κινδυνεύεις να χάσεις το δίκιο σου.Αν έχεις αδικηθεί σε μόρια κάνε ένσταση,υποχρεούνται να την εξετάσουν.Δεν πήρα απόσπαση με ελάχιστα μόρια,βρίσκομαι μια 10ετία στην εκπαίδευση αλλά δε μπορώ να δεχθώ ότι συνάδελφος θίγει το θέμα του πλαφόν σε μόρια.
Όποιος διαβάσει αυτά που γράφεις από την ηγεσία του υπουργείου,θα πρέπει να φτύσει τα μούτρα του... ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!! Εγώ δεν πήρα καθόλου απόσπαση, γκρινιάζω, αλλά μπροστά σε αυτό τα δικά μου θέματα ωχριούν.. Μπράβο σου για το κουράγιο σου και για τη νηφαλιότητά σου, τι άλλο να πω!!! Εγώ στη θέση τους θα τους τα είχα κάνει λαμπόγιαλο στο υπουγείο.

Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3256 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:27:03 μμ »
ΣΥΜΦΩΝΩ!!Πρέπει να μας κρίνουν με κοινωνικά κριτήρια και να πιέσουμε τη δευτεροβέθμια ή και την περιφερεια να δώσει και τα λειτουργικά κενά σε ώρες!!Το συστημα αυτό είναι άδικο για πολλούς που αντικειμενικά έχουν λόγους να παρουν απόσπαση!!! Για παράδειγμα εγώ και η σύζυγος μου είμαστε εκπαιδευτικοί με τρια ανήλικα  τέκνα και μας στελνουν στις διαφορετικές οργανικές μας ,ενώ η μόνιμη κατοικία μας είναι στη Θεσσαλονίκη!!!

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3257 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:31:34 μμ »
Μόνη μου να έκανα λαμπόγυαλο το υπουργείο θα έχανα το όποιο δίκιο και θα έβγαινα ως η τρελή βανδαλίστρια.Μόνο όλοι μαζί μπορούμε να κάνουμε κάτι.


Δυστυχώς δεν είμαι η μόνη.Υπάρχουν συνάδερφοι με παρόμοια ή και ακόμα εκβιαστικότερα προβλήματα που δεν πήραν απόσπαση ούτε και τώρα.

Υ.Γ Διόλου νηφάλια δεν είμαι.Η οργή μου για όλα τα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα έχει βαρέσει κόκκινο,όπως των περισσοτέρων μας φαντάζομαι.

Εύχομαι να αποσπαστείς γρήγορα.Για όποιους λόγους,δεν υπάρχει ζύγι στην ανάγκη.

Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3258 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:49:06 μμ »
Εμείς πήγαμε και στους μεν και στους δε. Δεν αρκεί μόνο να το λέμε. Πιέστε πιέστε πιέστε από παντού μπας και γίνει τίποτα και οφεληθούμε όλοι, πράγμα που δεν το βλέπω γιατί μας βλέπουν σαν νούμερα στο PC τους.

Αποσυνδεδεμένος S.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3259 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:08:10 μμ »
Το γεγονός ότι στην Α/θμια πήραν απόσπαση με τόσο λίγα μόρια ενώ στη Β/θμια δεν μπορεί να πάρει κάποιος ούτε με τα τριπλάσια αποτελεί από μόνο του λόγο ΕΝΣΤΑΣΗΣ ως προς το όλο σύστημα μοριοδότησης στο οποίο υποτίθεται ότι λαμβάνονται υπόψην κοινωνικά κριτήρια.Είναι παράλογο εφόσον σου δίνουν τη δυνατότητα να επιλέξεις και Α/θμια να μη συνεξετάζεσαι με την αντίστοιχη ειδικότητα της Α/θμιας και να βρίσκεσαι τελικά να καλύπτεις το κενό που άφησε αυτός που είχε λιγότερα μόρια από εσένα.Προς αυτή την κατεύθυνση πρέπει να κινηθούμε και να πιέσουμε όχι μόνο τους συνδικαλιστές μας που απο ότι φαίνεται είναι ανύπαρκτοι,αλλά στέλνοντας έγγραφα στο γραφείο υπουργού και υφυπουργού μήπως και καταλάβουν το μέγεθος της αδικίας. Δεν μπορεί όπου υπάρχει ανάγκη να μας στέλνουν να καλύπτουμε κενά Α/θμιας και όταν το ζητάμε εμείς να μη λαμβάνεται υπόψη. Επίσης είναι απαράδεκτο στους συζύγους εκπαιδευτικούς να μην υπάρχει δυνατότητα συνυπηρέτησης, τουλάχιστον στον τόπο οργανικής του ενός από τους δυο και να σκορπίζουν οικογένειες, τη στιγμή που σε αστυνομικούς , πυροσβέστες κτλ γίνεται βάσει νόμου.Ως πότε θα έχουν προτεραιότητα μόνο οι δικές τους οικογένειες?

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3260 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:29:10 μμ »
Ειμαι ΠΕ 11  στη Κρητη  με ενα μικρο παιδι και εχω αφησει πισω μου ενα δεκατριαχρονο να εχει τη φροντιδα ενος συζυγου καρδιακου. Το εμφραγμα ,η παραμονη στην εντατικη και τα 12 επεισοδια ανακοπων δε συνιστουν λογο αποσπασης .Θα καλυψω το κενο του συναδελφου που εφυγε  με 8 μορια .Ανυπανδρος με μονο προσον τη εντοπιοτητα και 4 χρονια προυπηρεσια.Πρεπει να οργανωθουμε.

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #3261 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:35:50 μμ »
Δεν συζητάμε για τριπλάσια αλλά για επταπλάσια και βάλε. Ικανοποιήθηκαν όλοι στην Α βαθμια και δύο με πάνω από 58 μόρια στην Β΄βάθμια. Ο ένας εκ των δύο ενώ ήταν πρωτοβάθμια με οργανική στη Θεσσαλονίκη έκανε μετάταξη στη δευτεροβάθμια και βρέθηκε στις Κυκλάδες και τον φέρνουν με απόσπαση ξανά στην πρωτοβάθμια!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.