*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 515330 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 07, 2011, 09:58:40 πμ »
Παιδιά, έχω δύο απορίες:
1.Υπάρχει επίσημο έγγραφο σχετικά με τη μοριοδότηση για τις αποσπάσεις του 2011; Τί γινόταν τις προηγούμενες χρονιές;
2.Προβλέπεται η ανακοίνωση πινάκων των υποψηφίων προς απόσπαση (αφού γίνουν, εννοείται, οι αιτήσεις) ή αυτών που τελικά αποσπώνται, κατά φθίνουσα σειρά μορίων (και με τα μόρια από κάθε κριτήριο αναλυτικά), ανά ΠΥΣΔΕ ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο;

Η mariefrance έχει παραθέσει ένα κείμενο σχετικά με τη μοριοδότηση αυτή, αλλά δεν κατάλαβα αν πρόκειται για υπό συζήτηση ή για τετελεσμένο γεγονός.(Αναφέρεται σε 'διαβούλευση' νομίζω.)

1. Το μοναδικο εγγραφο ειναι αυτο που παρεθεσε η mariefrance. Το κειμενο αυτο ειναι το αποτελεσμα της επεξεργασιας της αρμοδιας επιτροπης μεταθεσεων και αποσπασεων το οποιο τεθηκε σε δημοσια διαβουλευση. Μετα το περας της διαβουλευσης, μπορει να υποστει επιμερους τροποποιησεις και αναθεωρησεις ή και οχι, κατα τη συνηθη πρακτικη του υπουργειου να μεθοδευει την νομιμοποιηση ειλημμενων αποφασεων μεσω προσχηματικων δημοσιων διαβουλευσεων, οπως συνεβη με τις καταργησεις σχολειων. Τις προηγουμενες χρονιες βαραιναν μη μετρησιμα κοινωνικα κριτηρια και... ρουσφετι.

2. Δεν εχει αποσαφηνισθει το ζητημα που θετεις ουτε εχει υπαρξει συγκεκριμενη αναφορα, ως εκ τουτου θα πρεπει να περιμενουμε το νομοθετημενο κειμενο. Στην πραγματικοτητα, εξαρταται απο τη βουληση του υπουργειου να προσδιορισει το βαθμο διαφανειας της ολης διαδικασιας ή να αφησει παραθυρακια εξυπηρετησης της κομματικης πελατειας.

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:01:26 »

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 07, 2011, 12:21:09 μμ »
Damien, ευχαριστώ για την απάντηση.

Επίσης ευπρόσδεκτη θα ήταν και μια πολύ συγκεκριμένη απάντηση (αναφορικά με το θεσμικό πλαίσιο των αποσπάσεων τα προηγούμενα χρόνια) από κάποιον συνάδελφο που εργάζεται/έχει εργαστεί σε γραφείο/διεύθυνση και έχει ασχοληθεί με τις αποσπάσεις. Με άλλα λόγια, υπήρξε κάποιο έγγραφο ως πλαίσιο/σημείο αναφοράς /υπόδειγμα/οδηγίες, βάσει του οποίου οι, επί των αποσπάσεων, συνάδελφοι εργάζονταν;
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος teo75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 07, 2011, 08:48:04 μμ »
εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξής :  ποιος προηγειται στις τοποθετησεις, ο αποσπασμένος από αλλο Πυσδε ή όποιος ζητάει αποσπαση εντός Πυσδε; γιατί μου φαίνεται οτι κανουν οτι θέλουν

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 08, 2011, 12:54:05 μμ »
Damien, ευχαριστώ για την απάντηση.

Επίσης ευπρόσδεκτη θα ήταν και μια πολύ συγκεκριμένη απάντηση (αναφορικά με το θεσμικό πλαίσιο των αποσπάσεων τα προηγούμενα χρόνια) από κάποιον συνάδελφο που εργάζεται/έχει εργαστεί σε γραφείο/διεύθυνση και έχει ασχοληθεί με τις αποσπάσεις. Με άλλα λόγια, υπήρξε κάποιο έγγραφο ως πλαίσιο/σημείο αναφοράς /υπόδειγμα/οδηγίες, βάσει του οποίου οι, επί των αποσπάσεων, συνάδελφοι εργάζονταν;



Πολύ εκκωφαντική…ησυχία επικρατεί… ???

Blame it on the weekend, maybe? 8)

Συγγνώμη ρε παιδιά αν βάζω δύσκολα… :-\

Ίσως πάλι να μην ασχολούνται με το φόρουμ oι συνάδελφοι που εργάστηκαν σε γραφεία/διευθύνσεις…
 :-X
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:01:26 »

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 08, 2011, 11:52:59 μμ »
ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΑ;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 09, 2011, 12:05:08 πμ »
Damien, ευχαριστώ για την απάντηση.

Επίσης ευπρόσδεκτη θα ήταν και μια πολύ συγκεκριμένη απάντηση (αναφορικά με το θεσμικό πλαίσιο των αποσπάσεων τα προηγούμενα χρόνια) από κάποιον συνάδελφο που εργάζεται/έχει εργαστεί σε γραφείο/διεύθυνση και έχει ασχοληθεί με τις αποσπάσεις. Με άλλα λόγια, υπήρξε κάποιο έγγραφο ως πλαίσιο/σημείο αναφοράς /υπόδειγμα/οδηγίες, βάσει του οποίου οι, επί των αποσπάσεων, συνάδελφοι εργάζονταν;

εγώ πάντως ήμουν εμπλεκόμενη στις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας και είχα ένα σωρό χαρτούρα να διευθετήσω.. :P :P

όσον αφορά στο θέμα τώρα:
οι αποσπάσεις ρυθμίζονται βασικά από τον 1566/85 ( αρ.16 περ.γ) και συμπληρωματικά απο τον 3848/2010.


Πολύ εκκωφαντική…ησυχία επικρατεί… ???

Blame it on the weekend, maybe? 8)

Συγγνώμη ρε παιδιά αν βάζω δύσκολα… :-\

Ίσως πάλι να μην ασχολούνται με το φόρουμ oι συνάδελφοι που εργάστηκαν σε γραφεία/διευθύνσεις…
 :-X
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος giotavass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 09, 2011, 12:37:13 μμ »
εχω 5 χρονια προυπηρεσια, ο αντρασ μου ειναι αστυνομικοσ στη θεσσαλονικη κ θα ζητησω αποσπαση- συνυπηρετηση. υπαρχει περιπτωση να μην την παρω?

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 09, 2011, 02:00:35 μμ »
εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξής :  ποιος προηγειται στις τοποθετησεις, ο αποσπασμένος από αλλο Πυσδε ή όποιος ζητάει αποσπαση εντός Πυσδε; γιατί μου φαίνεται οτι κανουν οτι θέλουν

Μεχρι στιγμης, βρισκεται στην ευχερεια του εκαστοτε Υ.Σ. να πραξει κατα το δοκουν, αλλες φορες πριμοδοτωντας τους εσωτερικα αποσπωμενους εναντι των αποσπασμενων απο αλλο ΠΥΣΔΕ, αλλες φορες συνεξεταζοντας τις 2 κατηγοριες, ενω η χειροτερη περιπτωση ειναι αυτη της επιλεκτικης και ελαστικης εφαρμογης των εσωτερικων κριτηριων τα οποια αποφασιζει το Υ.Σ., κρινοντας καθε ειδικοτητα ή καθε εκπαιδευτικο αναλογα με τις πιεσεις που δεχεται, πραγμα το οποιο παραγει φαινομενα αδιαφανειας και αυθαιρεσιας. Αν νομοθετηθει το προτεινομενο σχεδιο του υπουργειου, τοτε θα γινεται συνεξεταση των 2 ομαδων των αποσπασμενων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 09, 2011, 02:28:42 μμ »
καλησπέρα, από όσα διάβασα στη διαβούλευση για τις αποσπάσεις πολλά πράγματα θα αλλάξουν. Για παράδειγμα υπάρχει πιθανότητα να μην δικαιούνται πια κατά προτεραιότητα συνυπηρέτηση όσοι είναι παντρεμένοι με σώματα ασφαλείας. Το χειρότερο όμως είναι ότι θέλουν να δίνουν απόσπαση μόνο ανάλογα με τα λειτουργικά κενά που θα υπάρχουν. Έτσι κάποιος που μπορεί να έχει αρκετά μόρια από προυπηρεσία , συνυπηρέτηση κλπ αλλά ανήκει σε ειδικότητα που δεν δίνει πολλά κενά ή και καθόλου δεν θα μπορεί να πάρει απόσπαση. Αυτό είναι κατά τη γνώμη μου πολύ άδικο κυρίως για όσους έχουν άρρωστους γονείς, παιδιά , στεγαστικά δάνεια κλπ Αυτό που ενδιαφέρει το υπουργείο είναι ο υποτελής , ευέλικτος εκπαιδευτικός . Θέλουν να πηγαίνουμε όπου μας στέλνουν αδιαμαρτύρητα και να καθόμαστε όσο μας χρειάζονται . Το αν δεν βγαίνουμε οικονομικά ή στερουμαστε τις οικογένειές μας δεν τους ενδιαφέρει καθόλου. Να καλυφθούν οι ανάγκες της υπηρεσίας και ο εκπαιδευτικός τους είναι αδιάφορος. Δεν νομίζετε ότι πρέπει κάτι να κάνουμε για αυτή την κατάσταση που διαμορφώνεται; >:(

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 09, 2011, 02:58:43 μμ »
καλησπέρα, από όσα διάβασα στη διαβούλευση για τις αποσπάσεις πολλά πράγματα θα αλλάξουν. Για παράδειγμα υπάρχει πιθανότητα να μην δικαιούνται πια κατά προτεραιότητα συνυπηρέτηση όσοι είναι παντρεμένοι με σώματα ασφαλείας. Το χειρότερο όμως είναι ότι θέλουν να δίνουν απόσπαση μόνο ανάλογα με τα λειτουργικά κενά που θα υπάρχουν. Έτσι κάποιος που μπορεί να έχει αρκετά μόρια από προυπηρεσία , συνυπηρέτηση κλπ αλλά ανήκει σε ειδικότητα που δεν δίνει πολλά κενά ή και καθόλου δεν θα μπορεί να πάρει απόσπαση. Αυτό είναι κατά τη γνώμη μου πολύ άδικο κυρίως για όσους έχουν άρρωστους γονείς, παιδιά , στεγαστικά δάνεια κλπ Αυτό που ενδιαφέρει το υπουργείο είναι ο υποτελής , ευέλικτος εκπαιδευτικός . Θέλουν να πηγαίνουμε όπου μας στέλνουν αδιαμαρτύρητα και να καθόμαστε όσο μας χρειάζονται . Το αν δεν βγαίνουμε οικονομικά ή στερουμαστε τις οικογένειές μας δεν τους ενδιαφέρει καθόλου. Να καλυφθούν οι ανάγκες της υπηρεσίας και ο εκπαιδευτικός τους είναι αδιάφορος. Δεν νομίζετε ότι πρέπει κάτι να κάνουμε για αυτή την κατάσταση που διαμορφώνεται; >:(


H αλήθεια είναι κάπου στη μέση: ούτε η παρούσα κατάσταση που έχει διαμορφωθεί είναι "υγιής"..
Υπηρετώ σε ένα μέρος που γίνονται πλήθος αποσπάσεις νοσηλευτικού προσωπικού επειδή οι σύζυγοι ως επί το πλείστον είναι ένστολοι. Στις 8 που περισσεύουν...καμία νοσηλεύτρια δεν δέχεται να βρίσκεται στο κέντρο υγείας το απόγευμα ή το ξημέρωμα. Και της περίοδο των διακοπών επίσης... Όποιος βρεθεί στην ανάγκη.. αντικρύζει ένα άδειο κέντρο υγείας και κάτι κινητά τηλέφωνα στην ορθάνοιχτη πόρτα.. Εμένα προσωπικά.. δεν με ενδιαφέρει πως "θα βγουν" αυτής της ποιότητας άνθρωποι... γιατί απλά δεν κάνουν ούτε εκείνο για το οποίο πληρώνονται...  (Μόνο ρακέτες στην παραλία.. ) Δεν ξέρω αν είμαι εντός θέματος.. εκτός όμως και επί τα αυτά.. νομίζω ότι είμαι...

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 09, 2011, 03:22:50 μμ »
Συμφωνώ, παρά το ότι η παραπάνω άποψη δε με συμφέρει καθόλου οικονομικά, συναισθηματικά, ψυχικά κλπ. Αν το πάρουμε αντίστροφα, κανείς μας προφανώς δεν είναι ευτυχής που τρώει τα νιάτα του (και όλα τα υπόλοιπα) στην παραμεθόριο μακριά από τους δικούς του, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα σχολεία της παραμεθορίου θα πρέπει να δουλεύουν αποκλειστικά με αναπληρωτές...

Επίσης, καταλαβαίνω πως σχεδόν όλοι οι μόνιμοι έχουμε σοβαρούς λόγους να είμαστε κάπου αλλού -πιο κοντά- στα σπίτια μας. Ωστόσο, όταν διοριστήκαμε κανείς δε μας υποσχέθηκε πως σε 2-3 χρόνια θα είμαστε σπίτια μας ή όπου αλλού θέλει ο καθένας. Το γνωρίζαμε εξ' αρχής, αυτοί ήταν οι όροι του παιχνιδιού (δεν το λέω με κακή πρόθεση).
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 09, 2011, 03:23:49 μμ »
καλησπέρα, από όσα διάβασα στη διαβούλευση για τις αποσπάσεις πολλά πράγματα θα αλλάξουν. Για παράδειγμα υπάρχει πιθανότητα να μην δικαιούνται πια κατά προτεραιότητα συνυπηρέτηση όσοι είναι παντρεμένοι με σώματα ασφαλείας.

Δεν ειναι ετσι. Διαβασε εδω:
http://www.pde.gr/index.php?topic=20777.60



Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 09, 2011, 03:28:52 μμ »
Συμφωνώ, παρά το ότι η παραπάνω άποψη δε με συμφέρει καθόλου οικονομικά, συναισθηματικά, ψυχικά κλπ. Αν το πάρουμε αντίστροφα, κανείς μας προφανώς δεν είναι ευτυχής που τρώει τα νιάτα του (και όλα τα υπόλοιπα) στην παραμεθόριο μακριά από τους δικούς του, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα σχολεία της παραμεθορίου θα πρέπει να δουλεύουν αποκλειστικά με αναπληρωτές...

Επίσης, καταλαβαίνω πως σχεδόν όλοι οι μόνιμοι έχουμε σοβαρούς λόγους να είμαστε κάπου αλλού -πιο κοντά- στα σπίτια μας. Ωστόσο, όταν διοριστήκαμε κανείς δε μας υποσχέθηκε πως σε 2-3 χρόνια θα είμαστε σπίτια μας ή όπου αλλού θέλει ο καθένας. Το γνωρίζαμε εξ' αρχής, αυτοί ήταν οι όροι του παιχνιδιού (δεν το λέω με κακή πρόθεση).

Και αυτο δεν ειναι ακριβως ετσι, γιατι εγω οταν εδωσα ΑΣΕΠ ηξερα οτι δικαιουμαι να συνηπηρετω με τον αντρα μου ειτε στην Αθηνα ειτε στην επαρχια.Αυτους τους ορους του παιχνιδιου ηξερα, αλλιως -και το εννοω- δεν θα προχωρουσα ,γιατι ηθελα και θελω να μεγαλωσω το παιδι μου μαζι με τον μπαμπα του.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 09, 2011, 03:42:06 μμ »
αγαπητή mariefrance, έχεις απόλυτο δίκιο, ίσως οι περιπτώσεις σαν τη δική σου να είναι οι πλέον δικαιολογημένες, καθώς σου τράβηξαν το χαλί κάτω από το πόδια σιγά-σιγά και εκ των υστέρων.

Ωστόσο, με λύπη διαπιστώνω ότι αυτό το τράβηγμα του χαλιού γίνεται για όλους μας σε μια ευρεία γκάμα δικαιωμάτων (από τα μόρια της άδειας ανατροφής, από τα συνταξιοδοτικά, συρρίκνωση εκπαιδευτικών αδειών, από τη μείωση αποδοχών κλπ κλπ).

Έχεις απόλυτο δίκιο που λες ότι υπό άλλες συνθήκες δεν θα έδινες ΑΣΕΠ (αν το γνώριζες εκ των προτέρων), το ίδιο κι  εγώ που άφησα μια δουλειά στον ιδιωτικό με πολύ καλές προοπτικές για να συμβιβαστώ με τα καλά του δημοσίου, αν τα γνώριζα όλα αυτά που θα έρθουν δεν θα το έκανα. Βλέπω πως γυρίζουμε σε εργασιακό μεσαίωνα με όλο και πιο ταχείς ρυθμούς και ίσως πρέπει να αντιδράσουμε με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας μας...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.