*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 517393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 09, 2011, 03:43:42 μμ »
Συμφωνω 100% μαζι σου, γυριζουμε πολυυυυ πισω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:47 »

Αποσυνδεδεμένος teo75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 09, 2011, 04:24:46 μμ »
damien, σε ευχαριστω για την ενημέρωση

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 09, 2011, 06:07:24 μμ »
Γεια σας...είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει. Έστω ο νεοδιόριστος τον Αύγουστο πήγε στο σχολείο Α'. Έστω κάποιος μόνιμος  ζητά εσωτερική απόσπαση στο σχολείο Α'. Σε αυτή την περίπτωση...
α) Προηγείται ο νεοδιόριστος;
β)Προηγείται ο μόνιμος;
γ)Εξετάζονται μαζί βάσει μορίων;
Επίσης.... θα ήθελα να μου πείτε ποιος προηγείται στις τοποθετήσεις από τους....υπεράριθμους/στη διάθεση - αυτούς που ζήτησαν  απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ -  αυτούς που ήρθαν με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ - αναπληρωτές  .
Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα...

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 09, 2011, 11:28:14 μμ »
εχω 5 χρονια προυπηρεσια, ο αντρασ μου ειναι αστυνομικοσ στη θεσσαλονικη κ θα ζητησω αποσπαση- συνυπηρετηση. υπαρχει περιπτωση να μην την παρω?
ο νόμος για τα σώματα ασφαλείας είναι κοινός για ΟΛΟ το δημόσιο τομέα... Συνεπώς δεν γίνεται να εξαιρεθούν οι εκπαιδευτικοί... Και μένα ο άντρας μου είναι στα σώματα ασφαλείας και εδώ και 8 χρόνια πηγαμε σε 6 διαφορετικά μέρη... Δεν γίνεται να μην μας τραβάνε γιατί σχεδόν κάθε χρόνο αλλάζει μέρος... Εγώ συνεπώς δεν μπορώ να παίρνω κάθε χρόνο μετάθεση εκει που θα είναι ο άντρας μου και ΑΠΑΙΤΩ από το κράτος να στηρίξει το θεσμό της οικογένειας.... Δεν ξέρετε πόσο άσχημα νιώθει το παιδί μου που κάθε χρόνο αλλάζει φίλους, σχολείο, γειτονιά κ.τλ. Φαντάζεστε να μην είμαστε μαζί και όλη η οικογένεια????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:47 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 10, 2011, 02:06:58 πμ »
ο νόμος για τα σώματα ασφαλείας είναι κοινός για ΟΛΟ το δημόσιο τομέα... Συνεπώς δεν γίνεται να εξαιρεθούν οι εκπαιδευτικοί... Και μένα ο άντρας μου είναι στα σώματα ασφαλείας και εδώ και 8 χρόνια πηγαμε σε 6 διαφορετικά μέρη... Δεν γίνεται να μην μας τραβάνε γιατί σχεδόν κάθε χρόνο αλλάζει μέρος... Εγώ συνεπώς δεν μπορώ να παίρνω κάθε χρόνο μετάθεση εκει που θα είναι ο άντρας μου και ΑΠΑΙΤΩ από το κράτος να στηρίξει το θεσμό της οικογένειας.... Δεν ξέρετε πόσο άσχημα νιώθει το παιδί μου που κάθε χρόνο αλλάζει φίλους, σχολείο, γειτονιά κ.τλ. Φαντάζεστε να μην είμαστε μαζί και όλη η οικογένεια????????

Υπομονή!
Οσονούπω θα ψηφιστεί ο νέος νόμος για τις αποσπάσεις (με βάση αυτό το νόμο θα διεξαχθούν και οι φετινές) και θα λυθεί κάθε απορία σχετικά με τη συνυπηρέτηση.
Γεγονός, πάντως, είναι ότι πλέον άλλοι αποφασίζουν για το μέλλον της Ελλάδας και δεν νομίζω ότι τους νοιάζει ιδιαίτερα ο θεσμός της οικογένειας.
Δυστυχώς!!!

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 10, 2011, 09:16:10 πμ »
Υπομονή!
Οσονούπω θα ψηφιστεί ο νέος νόμος για τις αποσπάσεις (με βάση αυτό το νόμο θα διεξαχθούν και οι φετινές) και θα λυθεί κάθε απορία σχετικά με τη συνυπηρέτηση.
Γεγονός, πάντως, είναι ότι πλέον άλλοι αποφασίζουν για το μέλλον της Ελλάδας και δεν νομίζω ότι τους νοιάζει ιδιαίτερα ο θεσμός της οικογένειας.
Δυστυχώς!!!
[/quote]
Πότε να υπολογίζουμε το νέο νόμο?Προς το τέλος του μηνός?
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 13, 2011, 06:50:22 μμ »
Εγώ πάντως δεν πιστεύω πως θα γίνουν οι αποσπάσεις με το νέο νόμο.Αφού δόθηκαν τόσες λίγες μεταθέσεις, τους συμφέρει να μην υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια στις αποσπάσεις και να βολέψουν τους δικούς τους!!!!!!!!!!!!!!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος invader

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 13, 2011, 07:33:51 μμ »
λογικά με το νέο νόμο θα γίνουν, ο οποίος λέει σε ένα σημείο:

Τα αρμόδια υπηρεσιακά συμβούλια είναι δυνατό, με ομόφωνη
και πλήρως αιτιολογημένη απόφασή τους, να αποσπούν
εκπαιδευτικούς που αντιμετωπίζουν έκτακτα και ειδικά
προβλήματα, ανεξάρτητα από τις μονάδες απόσπασης που
συγκεντρώνουν.


έτσι πιάνει και τα βύσματα που παίρνουν αποσπάσεις τόσα χρόνια

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 14, 2011, 03:27:46 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάποιον που να έχει κάνει ξανά αίτηση απόσπασης;Στην αίτηση δηλώνουμε μόνο μία περιοχή ή μπορούμε και περισσότερες;επίσης, υπάρχει περίπτωση να ζητήσει κάποιος και να πάρει απόσπαση σε περιοχή που παραδοσιακά έχει πολλά λειτουργικά κενά(π.χ. κυκλάδες), ακόμη και αν δεν ανήκει σε καμία από τις κατηγορίες που μοριοδοτούνται για απόσπαση;και κάτι τελευταίο.θέλω πολύ να φύγω από την περιοχή στην οποία ανήκω οργανικά.Συμφέρει να δηλώσω αναπηρία γονέα διεκδικόντας τη Λάρισα που δεν έχει κενά,αλλά για την οποία θα έχω κάποια μόρια ή να ζητήσω Κυκλάδες που έχουν κενά,αλλά χωρίς μόρια;και αν γίνει δεκτή καμία από τις παραπάνω δύο αιτήσεις μπορώ να ζητήσω εκ των υστέρων εσωτερική απόσπαση;βομβαρδισμός ερωτήσεων......!!!!!!!!!!!!!!!!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 14, 2011, 03:40:16 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάποιον που να έχει κάνει ξανά αίτηση απόσπασης;Στην αίτηση δηλώνουμε μόνο μία περιοχή ή μπορούμε και περισσότερες;επίσης, υπάρχει περίπτωση να ζητήσει κάποιος και να πάρει απόσπαση σε περιοχή που παραδοσιακά έχει πολλά λειτουργικά κενά(π.χ. κυκλάδες), ακόμη και αν δεν ανήκει σε καμία από τις κατηγορίες που μοριοδοτούνται για απόσπαση;και κάτι τελευταίο.θέλω πολύ να φύγω από την περιοχή στην οποία ανήκω οργανικά.Συμφέρει να δηλώσω αναπηρία γονέα διεκδικόντας τη Λάρισα που δεν έχει κενά,αλλά για την οποία θα έχω κάποια μόρια ή να ζητήσω Κυκλάδες που έχουν κενά,αλλά χωρίς μόρια;και αν γίνει δεκτή καμία από τις παραπάνω δύο αιτήσεις μπορώ να ζητήσω εκ των υστέρων εσωτερική απόσπαση;βομβαρδισμός ερωτήσεων......!!!!!!!!!!!!!!!!
Ρε πατριώτ' βάλτα σε μία αρίθμηση να ξέρουμε τι να απαντήσουμε και μεις.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 14, 2011, 03:42:33 μμ »
Συγνώμη billst!οτρελός πόθος για πόσπαση με παρέσυρε!απάντησε σε οποιο θες με οποια σειρα θες.θα καταλάβω εγώ.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 14, 2011, 04:48:37 μμ »
Δηλώνεις μέχρι πέντε ΠΥΣΔΕ (μέχρι τώρα έτσι ήταν).
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 14, 2011, 07:03:49 μμ »
Eυχαριστώ marvac!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 14, 2011, 08:22:09 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάποιον που να έχει κάνει ξανά αίτηση απόσπασης;Στην αίτηση δηλώνουμε μόνο μία περιοχή ή μπορούμε και περισσότερες;επίσης, υπάρχει περίπτωση να ζητήσει κάποιος και να πάρει απόσπαση σε περιοχή που παραδοσιακά έχει πολλά λειτουργικά κενά(π.χ. κυκλάδες), ακόμη και αν δεν ανήκει σε καμία από τις κατηγορίες που μοριοδοτούνται για απόσπαση;και κάτι τελευταίο.θέλω πολύ να φύγω από την περιοχή στην οποία ανήκω οργανικά.Συμφέρει να δηλώσω αναπηρία γονέα διεκδικόντας τη Λάρισα που δεν έχει κενά,αλλά για την οποία θα έχω κάποια μόρια ή να ζητήσω Κυκλάδες που έχουν κενά,αλλά χωρίς μόρια;και αν γίνει δεκτή καμία από τις παραπάνω δύο αιτήσεις μπορώ να ζητήσω εκ των υστέρων εσωτερική απόσπαση;βομβαρδισμός ερωτήσεων......!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορεις να αιτηθεις αποσπαση σε πεντε ΠΥΣΔΕ και ενα φορεα. Μπορεις να δηλωσεις στην αιτηση αποσπασης πρωτα τη Λαρισα και κατοπιν τις Κυκλαδες, (που ειναι και πιο ευκολος προορισμος απο τη Λαρισα). Τωρα για τις εσωτερικες αποσπασεις, καλυτερα να απευθυνθεις στον γραμματεα του ΠΥΣΔΕ και να ρωτησεις για προθεσμιες κτλ, διοτι η διαδικασια των εσωτερικων αποσπασεων διαφοροποιειται απο Υ.Σ. σε Υ.Σ..
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161837
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.