*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 515880 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alarti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #812 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:06:25 μμ »
Μόνο από "συν" σε "πλήν";;; :o
Σφαγή θα γίνει....
Γιατί όχι από "πλην" σε "πλην" ή από "συν" σε "συν";;;

Ε αυτό θα το σκεφτουν κατά τα Χριστούγεννα.  >:(

Αν γίνουν από πλην σε πλην αποσπάσεις  θα υπάρξει αύξηση των κενών σε περιοχές με χαμηλή ζήτηση. Για παράδειγμα εστω ότι έχεις -15 φιλολόγους στις Κυκλάδες και -15  στη Δ Αθήνας. Συνολικά 30 κενά δηλαδή. Αν τους πάρεις από τις Κυκλάδες και τους πας στη Δ Αθήνας θα έχεις -30 κενά στις Κυκλάδες που θα είναι πιο δύσκολο να καλυφθούν με αναπληρωτές. Εννοείται πως κάποιοι θα ζητήσουν απόσπαση για τις Κυκλάδες αλλά σίγουρα θα υπολείπονται πάντα σε σχέση με αυτούς που θα θέλουν να φύγουν. Απο συν σε συν θα δημιουργηθούν μεγάλα πλεονάσματα σε περιοχές με μεγάλη ζήτηση.
Επομένως με αυτη τη λογικη στην Α/Θμια (στο συνολο της) πρεπει να γίνουν γύρω στις 400 αποσπάσεις??? Γιατι τοσα ειναι τα πλεονασματα που ανακοινωσε ο Μπρατης... Αυτες δεν φτανουν ουυτε για τις ειδικες κατηγοριες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:23 »

Αποσυνδεδεμένος daskala 29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #813 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:07:58 μμ »
Πώς γίνεται να βγουν στο τέλος της εβδομάδας;;; Θα αναγκάσει χιλιάδες εκπαιδευτικούς (κάποιους με τις οικογένειές τους) να ταξιδέψουν μέχρι την οργανική τους και μετά θα τους γυρίσει πίσω;;;

Σήμερα, άντε το αργότερο Δευτέρα πρέπει να βγουν οι φορείς. Και Τρίτη από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ (αν και πάλι για ορισμένους είναι ήδη πολύ αργά, καθώς πρέπει να πάρουν αεροπλάνα, καράβια κτλ. )

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ. ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.
ΑΦΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΜΑΣ ΣΤΙΣ 5/9.

Μήπως έχει σκοπό να μας πάει όλους στις οργανικές μας και να αποδεσμευτούμε μόνο αφού έχει βρεθεί ο αντικαταστάτης;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 03:11:02 μμ από daskala 29 »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #814 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:21:40 μμ »
Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καθιερωσε τη μοριοδοτηση αφου οι αποσπασεις οπως ακουγεται θα γινουν μονο απο περιοχες που εμφανιζουν πλεονασμα προς αυτες που εμφανιζουν κενα.Ειναι π.χ καποιος που ζητα αποσπαση για Αθηνα και εχει 60 μορια (προερχεται ομως απο Πυσδε με κενα) και καποιος με 10 μορια που ζητα αποσπαση παλι για Αθηνα(προερχεται απο τα Δωδεκανησα που εμφανιζουν πλεόνασμα) θα παρει αποσπαση αυτος που ανηκει οργανικα στα Δωδεκανησα. Ισχυει αυτο;

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #815 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:33:46 μμ »

Επομένως με αυτη τη λογικη στην Α/Θμια (στο συνολο της) πρεπει να γίνουν γύρω στις 400 αποσπάσεις??? Γιατι τοσα ειναι τα πλεονασματα που ανακοινωσε ο Μπρατης... Αυτες δεν φτανουν ουυτε για τις ειδικες κατηγοριες...
[/quote]

Να γίνουν με τη λογική τα κενά που θα αφήσουν πίσω τους να καλυφθούν σχετικά γρήγορα...Εγώ στο νησί που ήμουνα δύο χρονιές τα παιδιά μείνανε χωρίς Αγγλικά γιατί η καθηγήτρια που είχε την οργανική είχε πάρει απόσπαση στην Αθήνα και κανένας αναπληρωτής δεν ήρθε ποτέ. Επίσης στο ίδιο σχολείο η τελευταία αναπληρώτρια φιλόλογος ήρθε πριν τα Χριστούγεννα. Να μην γίνουν οι αποσπάσεις με τη λογική Α Θεσσαλονίκης θέλουμε 40 φιλολόγους φέρε 60 για καβάτζα απ' όπου να' ναι και τα κενά αυτά θα καλυφθούν με τη πρώτη, τη δεύτερη, τη τρίτη φάση κάποτε....Για μένα το σύστημα των αποσπάσεων απ΄τη στιγμή που δεν είναι καθολικό είναι και άδικο. Γιατί εγώ που είμαι υγιής, ανύπαντρος και πρόσφατα διορισμένος στην ουσία να μην δικαιούμαι απόσπαση; Δηλαδή πρέπει να τη βγάλω για πάντα στο νησί; Για μένα το δίκαιο θα ήταν το εκ περιτροπής. 5 χρόνια συνεχόμενες αποσπάσεις 1 -2 χρόνια πίσω στην οργανική σου και μετά ξανά να έχεις δικαίωμα απόσπασης...Έτσι ώστε όλοι να μπορούν να πάρουν κάποτε απόσπαση και να μην έχουμε φαινόμενα αποπάσεων 5,6,7,8,9 χρόνια συνεχόμενων αποσπάσεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:23 »

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #816 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:38:37 μμ »
Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καθιερωσε τη μοριοδοτηση αφου οι αποσπασεις οπως ακουγεται θα γινουν μονο απο περιοχες που εμφανιζουν πλεονασμα προς αυτες που εμφανιζουν κενα.Ειναι π.χ καποιος που ζητα αποσπαση για Αθηνα και εχει 60 μορια (προερχεται ομως απο Πυσδε με κενα) και καποιος με 10 μορια που ζητα αποσπαση παλι για Αθηνα(προερχεται απο τα Δωδεκανησα που εμφανιζουν πλεόνασμα) θα παρει αποσπαση αυτος που ανηκει οργανικα στα Δωδεκανησα. Ισχυει αυτο;
Πιθανον και να ισχυει.
Ακου τωρα και αυτο : συναδελφος ειδικης κατηγοριας (προβλημα υγειας) χρησιμοποιει το δικαιολογητικο και το χρησιμοποιει και ο συζυγος της. Στην ειδικοτητα του συζυγου υπαρχει κενο και ταυτοχρονα ειναι και υπεραριθμος ενω η κοπελα που εχει το προβλημα δεν υπαρχει κανενα κενο στην ειδικοτητα της . Τι γινεται; Ερχεται ο συζυγος και η συζυγος μενει εκει που ειναι;  Ας μου απαντησει καποιος , μονο στην Ελλαδα γινονται αυτα;;;

Αποσυνδεδεμένος daskala 29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #817 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:40:11 μμ »
Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε απόσπαση μπορούν να πάρουν μόνο αυτοί που έχουν οργανική σε νομό με πλεόνασμα στον κλάδο τους, π.χ. για τους δασκάλους μόνο όσοι ζήτησαν από Βοιωτία, Δράμα, Δωδεκάνησα, Ευρυτανία, Καρδίτσα, Καστοριά, Κέρκυρα, Λακωνία και Σάμο.

ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ!!! ΑΣ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ. ΈΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΛΕΟΝΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΣΟΥ.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #818 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:54:18 μμ »
Και αν ο νομός Δωδεκανήσου,π.χ.,εχει πλεόνασμα,αλλά το σχολείο της οργανικής μου έχει έλειμμα,τοτε τι γίνεται;ασε που ξερω συναδελφο νεοδιοριστο(περσινός διοριστέος ασεπ) που θελει τη θεση μου στο σχολείο μου,αλλα τον έχουν σε διάθεση.και δε δικαιούται απόσπαση και δεν δίνουν σε μενα την απόσπαση να πάρει τη θέση μου;;;;;;;Τι λογική του παραλόγου είναι αυτή;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #819 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:54:58 μμ »
Τί να διευκρινίσουν ρε παιδιά;;
Μα αν δεν το είχατε καταλάβει, η ιστορία με τη μοριοδότηση ήταν εξ αρχής για τα μάτια του κόσμου...
Επικοινωνιακές πομφόλυγες της μεγαλειοτάτης...
Αφήστε που είναι και παράνομη η όλη διαδικασία των αποσπάσεων γιατί η εγκύκλιος με τα κριτήρια μοριοδότησης που είχε βγει τότε δε στηρίζεται σε κανένα νόμο!!!Τραγικά λάθη, ακόμα και στις φαινομενικά καλές κινήσεις τους, δηλαδή...
Κατά τα άλλα προχτές φώναζε μέσα στη Βουλή, εναντίον του ΚΚΕ για την ενδεχόμενη μη εφαρμογή του νέου νόμου...
Έχουν κάνει συγκεκριμένους ισχύοντες νόμους, κουρελόχαρτα και κάνουν ότι γουστάρουν, οι ανεκδιήγητοι...
Αν εγώ θέλω να "ανταλλάξω" τη θέση μου στην Α περιοχή με εκείνη ενός συναδέλφου στη Β περιοχή, ούτε αυτό γίνεται...
Θα γίνει μεγάλη "πατάτα" με τις αποσπάσεις και την μετέπειτα διαχείριση κενών-πλεονασμάτων....Εκεί να δείτε θέατρο σκιών....Κλαυσίγελος,...Θα δείτε!!
Πάνε να ρίξουν την ευθύνη στην ανεπαρκή διοικητική διαχείριση του υπουργείου, ενώ η ευθύνη είναι αλλού...Κάποιοι μάλλον δεν ακούνε, διακατέχονται από εμμονές και ιδεοληψίες....
Παρατηρήσατε ότι στις δηλώσεις της στην τηλεόραση, η μεγαλειοτάτη μιλάει σε πρώτο ενικό;;;
Την ψώνισε αυτή...Πάει...Τα χειρότερα έρχονται, δηλαδή!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2011, 04:05:10 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #820 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:58:24 μμ »
Σελίγο θα ψάχνουμε μόνοι μας να βρουμε τον αντικαταστάτη μας,θα κάνουμε υπεύθυνη δήλωση και μετά αιτηση για απόσπαση....Και πάλι καλύτερα θα λειτουργούσε το σύστημα και σιγουρα πιο ΓΡΗΓΟΡΑ!!!!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος freesoulsophie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #821 στις: Αύγουστος 26, 2011, 03:59:10 μμ »
προσπαθουμε να κρατησουμε την αξιοπρεπεια μας ζωντας σ'ενα γελοιο κρατος κι ειναι πολυ δυσκολο ...ειναι ανικανοι και γελοιοι .......υπομονη γιατι να κανω ?επειδη ειναι ολοι τους αχρηστοι ???

Αποσυνδεδεμένος daskala 29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #822 στις: Αύγουστος 26, 2011, 04:04:47 μμ »
Τα πλεονάσματα για τον κλάδο των δασκάλων είναι 284 και τα κενά 2662. Αν έχουν δικαίωμα απόσπασης μόνο όσοι πλεονάζουν, τότε τα υπόλοιπα κενά με τι θα τα καλύψει;;; Με αναπληρωτές;;;
Δεν έχω τίποτα με τους αναπληρωτές, αλλά είναι δυνατόν να καλύψουν κενά στα κέντρα νομών αναπληρωτές με μηδενική η ελάχιστη προϋπηρεσία, τη στιγμή που για τον ίδιο νόμο δεν πήρε απόσπαση μόνιμος;;; (π.χ. η Λάρισα έχει 190 κενά).

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #823 στις: Αύγουστος 26, 2011, 04:11:15 μμ »
 Ο πατερας μου ειναι κοντα στα 85 (ζωη να΄χει, με εκανε λιγο μεγαλος) οταν ειμουν μικρη μου ειχε πει: ¨ Στη ζωη μου δεν εκανα τιποτε αλλο παρα υπομονη. Θελω κατι καλυτερο για σενα.¨ Μου το ελεγε και εσκυβε το κεφαλι. Ετσι ειχε μαθει. Το επαγγελμα του τσαγκαρη δεν του αφηνε και πολλα περιθωρια.
 Σημερα απλα σκυβει το κεφαλι και ξεφυσα. Δε λεει τιποτα .Ποιος θα το περιμενε οτι το επαγγελμα που παντα θεωρουσε οτι σε ανεβαζει κοινωνικα θα εφτανε σε αυτη την καταντια!!!

Αποσυνδεδεμένος radiki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #824 στις: Αύγουστος 26, 2011, 04:18:21 μμ »

Επομένως με αυτη τη λογικη στην Α/Θμια (στο συνολο της) πρεπει να γίνουν γύρω στις 400 αποσπάσεις??? Γιατι τοσα ειναι τα πλεονασματα που ανακοινωσε ο Μπρατης... Αυτες δεν φτανουν ουυτε για τις ειδικες κατηγοριες...

Να γίνουν με τη λογική τα κενά που θα αφήσουν πίσω τους να καλυφθούν σχετικά γρήγορα...Εγώ στο νησί που ήμουνα δύο χρονιές τα παιδιά μείνανε χωρίς Αγγλικά γιατί η καθηγήτρια που είχε την οργανική είχε πάρει απόσπαση στην Αθήνα και κανένας αναπληρωτής δεν ήρθε ποτέ. Επίσης στο ίδιο σχολείο η τελευταία αναπληρώτρια φιλόλογος ήρθε πριν τα Χριστούγεννα. Να μην γίνουν οι αποσπάσεις με τη λογική Α Θεσσαλονίκης θέλουμε 40 φιλολόγους φέρε 60 για καβάτζα απ' όπου να' ναι και τα κενά αυτά θα καλυφθούν με τη πρώτη, τη δεύτερη, τη τρίτη φάση κάποτε....Για μένα το σύστημα των αποσπάσεων απ΄τη στιγμή που δεν είναι καθολικό είναι και άδικο. Γιατί εγώ που είμαι υγιής, ανύπαντρος και πρόσφατα διορισμένος στην ουσία να μην δικαιούμαι απόσπαση; Δηλαδή πρέπει να τη βγάλω για πάντα στο νησί; Για μένα το δίκαιο θα ήταν το εκ περιτροπής. 5 χρόνια συνεχόμενες αποσπάσεις 1 -2 χρόνια πίσω στην οργανική σου και μετά ξανά να έχεις δικαίωμα απόσπασης...Έτσι ώστε όλοι να μπορούν να πάρουν κάποτε απόσπαση και να μην έχουμε φαινόμενα αποπάσεων 5,6,7,8,9 χρόνια συνεχόμενων αποσπάσεων.
[/quote]
'Οταν με το καλό παντρευτείς και κάνεις παιδιά το ξανασυζητάμε. Εύχομαι επίσης να χαίρεις άκρας υγείας μέχρι τα βαθιά σου γεράματα!

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #825 στις: Αύγουστος 26, 2011, 04:19:34 μμ »
Παρασκευή, 26 Αυγούστου 2011
Έκκληση στην Υπουργό Παιδείας κ. Διαμαντοπούλου

Η γυναίκα μου και εγώ είμαστε εκπαιδευτικοί. Ζούμε στην Αθήνα και έχουμε δύο παιδιά. Η μεγάλη μου κόρη είναι φοιτήτρια στη Θεσσαλονίκη και το αγόρι μας θα πάει Γ Γυμνασίου.

Εγώ διορίστηκα πέρσι στις Κυκλάδες και θα παραμείνω εκεί τρία χρόνια - επειδή έτσι απερίσκεπτα αποφασίσατε - και η γυναίκα μου διορίστηκε φέτος στα Δωδεκάνησα και θα παραμείνει και αυτή εκεί τρία ολόκληρα χρόνια.
Νοικιάζουμε τρία σπίτια και συντηρούμε και το σπίτι μας στην Αθήνα.
Αυτό είναι σοσιαλισμός κ. Διαμαντοπούλου ή ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ?
Η συνυπηρέτηση είναι για σας είναι άγνωστη λέξη?
Σε αυτή την περίοδο με μειώσεις μισθών, συνεχείς αυξήσεις των φόρων, έκτακτες εισφορές, τα καύσιμα στα ύψη, αντί να περικόπτουμε τα έξοδα μας εσείς μας αναγκάζετε να είμαστε 4 άτομα σε τρεις διαφορετικές πόλεις και να νοικιάζουμε τρία σπίτια?
Η οικογένεια μας διαλύθηκε. Οι 2 μισθοί μας πάνε σε νοίκια, ρεύματα και θέρμανση.
ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ?
Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε?
Αναστείλτε την τριετή παραμονή μας στον τόπο διορισμού. Είναι έγκλημα.
Δεν σας το έχει επιβάλλει το μέτρο αυτό η Τρόικα.
Εσείς πήρατε την απόφαση.
Δεν αντέχουμε. Η οικογένειες πρέπει να είναι ενωμένες για να αντιμετωπίσουν τις δύσκολες καταστάσεις που περνάμε. Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε αυτό?
Ζητάμε ΣΥΝΥΠΗΡΈΤΗΣΗ!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/08/blog-post_6220.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.