*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 518323 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jsmith_221

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2548 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 01:32:23 πμ »
Η κατάσταση είναι άκρως απελπιστική.
Η αννούλα είναι τελικά ανάξια για τη θέση την οποία της δόθηκε. (στην τελική εμείς ταλαιπωρούμαστε  για να τα φερουμε εις περας).

Η κατάσταση των αποσπάσεων για ακόμη μια φορά προάγει την πελατιακή σχέση πολίτη-πολιτικού.

Φέτος με τα μορια - υπήρξε ένας πανικός, μιας και τελικά δεν έπαιξαν κάποιο ουσιαστικό ρόλο. Ποια η ουσία των αποσπάσεων??? ρωτάω εγώ... να βοηθήσει τους έχοντας κάποιο πρόβλημα είτε υγείας είτε οικογενειακό.

Ευχή μου..... Να βιώσουν τα προβλήματά μας.....


Εμπρός.... Μας ακούς κανείς.. από τους βολεμένους..... αιρετοί..... πολιτικοί... όλοι μαζί στο σπιτάκι σας με την οικογένειά σας...
ΑΑαααα... ξέχασα... μας συμπονάτε....
Ναι... ή όχι????...
Ποιος είναι μακρυά από τον/την σύζυγο και το παιδί του για ακόμη μια φόρα.... Εσείς ???? Μάλλον όχι... ΕΜΕΙΣ. ναι... Ναι σας λεώ... εγώ που είμαί κοινονικός λειτουργός.. εγώ που στερούμε την οικογένειά μου. εγώ που φωνάζω καθημερινά και κανένας από "εσας" δεν με ακούει και δεν με νιώθει.

Σας βαρέθηκα... Σας βαρεθήκαμε.. Είστε άθλιοι. Είστε Άχρηστοι.
Ακόμη Ούτε καν αυτό το post δεν σας αγγίζει.. γιατί ... επειδή είστε ΑΝΑΞΙΟΙ για την θέση την οποία σας δόθηκε...

Κάθε νύχτα του καλοκαιριού έλεγα στο μικρό παιδί μου ένα παραμυθάκι ... έτσι ... για να κοιμηθεί... ακούγωντας τη φωνή μου....

Και εμείς σαν μικρά παιδιά.. περιμένουμε τις αποστάσεις.. σαν παραμύθι... να σταθούμε δίπλα στα παιδια μας και στους συζύγους μας...

Αίσχος... είστε οι ΑΘΛΙΟΙ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2011, 08:35:14 πμ από jsmith_221 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:31 »

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2549 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 01:38:47 πμ »
Είναι ντροπή να πλεονάζεις, να μην υπάρχουν ώρες στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που ανήκεις οργανικά και αντί να σε αποσπάσουν εκεί που ζητάς να σε διαθέτουν σε άλλο νομό. Για τέτοια απόσπαση ( ανάγκες της υπηρεσίας σε περιοχή που δε ζήτησες ) κανονικά δε θα πρέπει το Υπουργείο να πληρώνει βενζίνες ή διαμονή έστω;Και το τρελό θα είναι να σε διαθέσουν σε νομό που έχει ζητήσει απόσπαση συνάδελφος της ειδικότητάς σου και δεν την πήρε.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

Αποσυνδεδεμένος hlpevo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2550 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 07:30:23 πμ »
Ντροπή τους.
Ολόκληρος νομός (Καρδίτσας) όπου πλεονάζουν ήδη πολλοί γυμναστές που δεν ξέρουν τι να τους κάνουν ή είναι σε διάθεση, και δουλεύουν χρόνια με μειωμένο ωράριο, απέσπασαν 7 γυμναστές, στις συμπληρωματικές κατά προτεραιότητα αποσπάσεις. Αλήθεια, αυτοί οι γυμναστές πάλι θα πληρωθούν για τις "λίγες" ώρες που θα δουλέψουν, όταν άλλες ειδικότητες δουλεύουν φουλ ωράριο;
Και σε άλλους νομούς με κενά δεν απέσπασαν συναδέρφους με ανάγκες.

Δούλεψε πάλι πολύ το μέσο. "Ξεφύτρωσαν" κενά στην Καρδίτσα.
Και μετά μιλάνε το υπουργείο και αιρετοί για μοριοδότηση και εντιμότητα και μπούρδες!

Ποιος νόμος περί διαχείρισης πλεονάζοντος προσωπικού να εφαρμοστεί; Σε πλεονασματικές περιοχές τοποθετούν και άλλους, αντί να τους αφήσουν στην οργανική τους θέση να υπηρετήσουν και να ταλαιπωρηθούν μακριά από τις οικογένειές τους, όπως υπηρετούν και ταλαιπωρούνται χρόνια άλλοι συνάδερφοι που δεν έχουν τα βύσματα να πάρουν απόσπαση! 
Τι να πεις για γυμναστές που καταφέρνουν απόσπαση, χωρίς να έχουν πρόβλημα υγείας ή όποιο άλλο κριτήριο ενσωμάτωσης στην κατηγορία κατά προτεραιότητα, επειδή είναι κολλητοί αιρετών ή πολιτικών. Αποσπώνται εις υγείαν των άλλων "κορόιδων" που ταλαιπωρούνται.
Και η κυρία Υπουργός μιλάει για "διαχείριση πλεονάζοντος προσωπικού". Κοροϊδία στο έπακρο.
Και αυτός ο νόμος γιατί νομίζετε ότι δημιουργήθηκε; Για να  ωφεληθούν κάποιοι να έρθουν πιο κοντά στο σπίτι τους.
Και το άλλο το αστείο ποιο είναι; Κάποιες Περιφερειακές Διευθύνσεις, για να εξυπηρετηθούν "δικοί τους", παίζουν το ρόλο του Υπουργείου και αποσπούν από τον ένα νομό στον άλλο της ίδιας Διεύθυνσης. Δηλ. παρατηρείται το φαινόμενο ένας στην άλλη άκρη της Ελλάδας με περισσότερα μόρια και οικογένεια, που θέλει να έρθει στο σπίτι του π.χ. στη Λάρισα, να μην μπορεί, και να αποσπάται στη Λάρισα άλλος με οργανική στα Τρίκαλα π.χ. και με ελάχιστα μόρια.
Εν μέσω διαδικασιών αιτήσεων, ενστάσεων και λοιπών τρεχαμάτων, άγχους και έντονης αίσθησης αδικίας, η Περιφερειακή Διεύθυνση Θεσσαλίας κάνει τις δικές της αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και ρίχνει λάδι στη φωτιά.

Τι τρέχετε λοιπόν συνάδερφοι να κάνετε αιτήσεις (που σας δουλεύουν με την ορολογία τους, για να σας ρίξουν: αίτηση θεραπείας, επανεξέτασης, ένσταση); Βρείτε ένα καλό μέσο, ένα γερό βύσμα, για να τα καταφέρετε. Έτσι όπως καταντήσαμε.
Αφού δεν ντρέπονται όλοι τους!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2011, 07:37:47 πμ από hlpevo »

Αποσυνδεδεμένος papaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2551 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 08:08:04 πμ »


η διαχείριση πλεονάζοντος προσωπικού αφορά όσους έχουν οργανική ή και σε όσους είναι στην διάθεση? ουσιαστικά και αυτό για βύσματα είναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:31 »

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2552 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:09:02 πμ »
Τι νόημα έχει να δώσει β φάση αποσπάσεων από τη στιγμή που σήμερα αύριο θα προσλάβει αναπληρωτές. :o
Έχει δικαίωμα να πάρεαναπληρωτές σε κενά που δεν έδωσε αποσπάσεις????

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2553 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:13:10 πμ »
κανεις στο υπουργειο δεν το σηκωνει, οπου κ να πηρα τηλ :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2554 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:58:13 πμ »
Η κατάσταση είναι άκρως απελπιστική.
Η αννούλα είναι τελικά ανάξια για τη θέση την οποία της δόθηκε. (στην τελική εμείς ταλαιπωρούμαστε  για να τα φερουμε εις περας).

Η κατάσταση των αποσπάσεων για ακόμη μια φορά προάγει την πελατιακή σχέση πολίτη-πολιτικού.

Φέτος με τα μορια - υπήρξε ένας πανικός, μιας και τελικά δεν έπαιξαν κάποιο ουσιαστικό ρόλο. Ποια η ουσία των αποσπάσεων??? ρωτάω εγώ... να βοηθήσει τους έχοντας κάποιο πρόβλημα είτε υγείας είτε οικογενειακό.

Ευχή μου..... Να βιώσουν τα προβλήματά μας.....


Εμπρός.... Μας ακούς κανείς.. από τους βολεμένους..... αιρετοί..... πολιτικοί... όλοι μαζί στο σπιτάκι σας με την οικογένειά σας...
ΑΑαααα... ξέχασα... μας συμπονάτε....
Ναι... ή όχι????...
Ποιος είναι μακρυά από τον/την σύζυγο και το παιδί του για ακόμη μια φόρα.... Εσείς ???? Μάλλον όχι... ΕΜΕΙΣ. ναι... Ναι σας λεώ... εγώ που είμαί κοινονικός λειτουργός.. εγώ που στερούμε την οικογένειά μου. εγώ που φωνάζω καθημερινά και κανένας από "εσας" δεν με ακούει και δεν με νιώθει.

Σας βαρέθηκα... Σας βαρεθήκαμε.. Είστε άθλιοι. Είστε Άχρηστοι.
Ακόμη Ούτε καν αυτό το post δεν σας αγγίζει.. γιατί ... επειδή είστε ΑΝΑΞΙΟΙ για την θέση την οποία σας δόθηκε...

Κάθε νύχτα του καλοκαιριού έλεγα στο μικρό παιδί μου ένα παραμυθάκι ... έτσι ... για να κοιμηθεί... ακούγωντας τη φωνή μου....

Και εμείς σαν μικρά παιδιά.. περιμένουμε τις αποστάσεις.. σαν παραμύθι... να σταθούμε δίπλα στα παιδια μας και στους συζύγους μας...

Αίσχος... είστε οι ΑΘΛΙΟΙ...
διαβάζοντας το ποστ του συναδέρφου πραγματικά δακρύζω....είμαι απο τους τυχερούς που μπορεί να μην πήρα απόσπαση αλλά έχω μαζί μου το παιδάκι μου που μαζί με μένα βιώνει όλο το άγχος το δικό μου...
συνάδερφοι ανεξάρτητα αν πήραμε ή όχι απόσπαση...νιώθω μεγάλο εμπαιγμό σε βάρος των εκπαιδευτικών..και επίσης θεωρώ πως όλα ήταν προμελετημένα....όσο για τους αιρετούς να μην εμφανιστούν σε σχολεία φέτος....αν τελικά λειτουργήσουν και τα σχολεία γιατί έρχονται άλλα....
η ερώτηση μου είναι η εξής...υπάρχει περίπτωση να βγάλουμε τίποτα αν κινηθούμε  νομικά όλοι μαζί; δεν είμαι απελπισμένη μόνο...είμαι οργισμένη....που πάνε να μας εξισώσουν με Βουλγαρία και με Αλβανία... και όχι μόνο.....γιατί προς τα εκεί πάει το πράγμα.....διαβάζοντας τη νομοθεσία για τους εκπαιδευτικούς είδα πως υπάρχει το Σ Τ Ε( ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ)...ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ???γνωρίζει κανείς?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2011, 10:03:56 πμ από maria1978 »
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2555 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 02:23:30 μμ »
Η αληθεια ειναι οτι πλεον εδω που φθασαμε δεν πρεπει να περημενουμε απο τους πουλημενους αιρετους να κινηθουν, αυτοι κινηθηκαν, αυτα που ηθελαν τα εχουν.Πιστευω πως μονο μεταξυ μας, με μια φωνη, και χρησιμοποιωντας ολα τα μεσα της συγχρονης τεχνολογιας(βλ αυτο το site, fb κοκ) , μπορουμε να οργανωθουμε και να κινηθουμε ομαδικα....

Αποσυνδεδεμένος jsmith_221

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2556 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 02:31:11 μμ »
Μπάχαλο!και τα νευρα μας στο κοκκινο...αντε παλι αιτηση θεραπειας και νέα αναμονη ή αναμονη για τη β φαση και βλεπουμε...καλο κουραγιο!
γιατί ξανά αίτηση θεραπείας?αφουποτιθεται η β φαση των αποσπάσεων δεν βγηκε....θεωρώ πως όντως πρεπει να ζαλίσουμε τους αιρετούς μπας και βγάλουμε κάποια άκρη γιατί το να στέλνουμε συνέχεια αιτήσεις και να μην προωθούνται ή να μπαίνουυν στο αρχείο τους και αυτό δεν είναι λογικό....όποιος μάθει κάτι νεότερο ας το ανακοινώσει αν και θεωρω οτι μες τη βδομαδα θα εχουμε και δευτερη φαση...

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Δεν πιστεύω να χρειάζεται να κάνουμε και 2η αίτηση. Οι τελευταίες αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ αφορούν τους "κατα προτεραιότητα". Συνεπώς λογικά περιμένουμε να δούμε και τις αποσπάσεις στους υπόλοιπους, όπως έγινε και στην Α/θμια, και να δικαιωθούν αυτοί που αδικήθηκαν, με το καινούργιο κόλπο της υπουργού να μετακινεί όπου θέλει άτομα με μόρια λιγότερα από άλλους.. Τι τα έβαλες τα μόρια τότε.

Γιατί ρε παιδιά τέτοιο φτύσιμο από τους αιρετούς της  Β/θμιας.
Στην Α/θμια, κάθε λεπτό ενημερώνουν για τα πάντα. Αναλυτικό πίνακα με τις ενστάσεις κτλ. Στην Β/θμια ΣΚΟΤΑΔΙ!!!
Για ενημερώστε και εμάς που βρισκόμαστε.

Θα συνεχίσουν με τις αποσπάσεις μας. ΝΑΙ - ΟΧΙ

Είναι απλό. Τσεκάρετε το σωστό.

Τεσπαν... Εν' αναμονή των αποτελεσμάτων...

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2557 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:41:54 μμ »
μια απο τα ιδια!! παιρνω απτο πρωι τηλεφωνο στο υπουργειο κ στο κυσδε κ κανενας δν απανταει.. τι να κανουμε? εγω αυριο λεω να ξανακανω ενσταση για τις συμπληρωματικες.. ποσο θα περμενουμε?


Αποσυνδεδεμένος maria1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • ΠΕ 15
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2558 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:57:12 μμ »
Η αληθεια ειναι οτι πλεον εδω που φθασαμε δεν πρεπει να περημενουμε απο τους πουλημενους αιρετους να κινηθουν, αυτοι κινηθηκαν, αυτα που ηθελαν τα εχουν.Πιστευω πως μονο μεταξυ μας, με μια φωνη, και χρησιμοποιωντας ολα τα μεσα της συγχρονης τεχνολογιας(βλ αυτο το site, fb κοκ) , μπορουμε να οργανωθουμε και να κινηθουμε ομαδικα....
αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω τι ισχύει με τις αποσπάσεις και τι ενστάσεις η προσφυγή μπορούμε να κάνουμε ας μου στείλει παρακαλώ ένα μήνυμα
Δύο πράγματα ειναι απέραντα: η βλακεία των ανθρώπων και το σύμπαν...

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2559 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 04:38:00 μμ »
Πριν τις αποσπασεις στην ειδικοτητα μου είχε πλεονασμα +1 μετα τις αποσπάσεις - 2 έλλειμα - τα κενά βρέθηκαν μετά την παρουσίαση των καθηγητών στο σχολείο-. Τώρα το πιο πιθανό είναι να πάρουν αναπληρωτές στην θέση μου. Πρέπει να κάνουμε κάτι....

Αποσυνδεδεμένος georgeMath

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕΟ3
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2560 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 04:43:42 μμ »
Σίγουρα κάποιες θέσεις θα τις καλύψουν οι αναπληρωτές ( πολύ κακώς ) αλλά πιστεύω ότι θα τοποθετηθούν πρώτα οι αποσπασμένοι και μετά οι αναπληρωτές.Το έχω ζήσει και εγώ ως αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #2561 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 04:46:10 μμ »
 Άμα στην α φάση αναπληρωτών που ψυθιρ'ιζεται οτι θα είναι σήμερα αύριο πάρουν 2 αναπληρωτές bye bye απόσπαση....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.