*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί  (Αναγνώστηκε 19403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 20, 2007, 09:35:33 πμ »
(τηρείται το ωράριο εργασίας καθημερινά ).

Και ποιο είναι το ωράριο εργασίας στον παιδικό σταθμό;
8ωρο να υποθέσω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:18 »

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 21, 2007, 02:18:34 μμ »
Δυστυχός στους περισσότερους σταθμούς εργαζόμαστε 6ωρό!!! Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πέρνουμε ακόμα λιγότερα χρήματα!! Τα ποσά που έγραψα πρίν είναι για 8ωρη απασχόληση!!
Α!!!!Και το καλύτερο?? Όταν αποφασίσουμε να έχουμε και μια δεύτερη απογευματινή δουλειά μπας και έχουμε ένα αξιόλογο χρηματικό ποσό το μήνα για τής ανάγκες μας... έχουμε πρόβλημα απο τους παιδικούς σταθμούς!!! Μια οι συναντήσεις γονέων, μια οι γιορτές... μας δημιουργούν πρόβλημα!! Και έχουμε τους ιδιοκτήτες των νηπιαγωγείων να μας λένε οτι ήμαστε υποχρεωμένες Δουλευεις για εμένα και είναι μέσα στις υποχρεώσεις σου!!! ΑΧ να έχουμε ελέυθερα τα απογευματά μας!!!ΑΧ!!Εκνευρίστηκα πρωι πρωι πάλι!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2007, 10:28:49 μμ »
Κορίτσια ,το εξωφρενικό .Δούλεψα σε παιδικό σταθμό και έμεινα απλήρωτη
6 μήνες.!!!!!
Με είχε και καλά σαν Διευθύντρια (εικονικά) γιατί είχα πτυχίο ΑΕΙ.(Πρέπει καθε ιδιωτικός Σταθμός να έχει διευθύντρια που να έχει πτυχίο ΑΕΙ.).
Εκτός του ότι δε με πλήρωναν , εκεί μέσα γινότανε ο χαμός.
Τρώγανε τα παιδιά στην αποθήκη δίπλα στις χλωρίνες ,για να μή λερώσουν το χαλί.
Τα πήρα στο κρανίο ,φοβήθηκα κιόλας μη βρω το μπελά μου (καθότι όπως προείπαμε με είχε δήθεν Διευθύντρια) και σηκώθηκα και έφυγα.

Τα λευτά μετά από αρκετό καιρό ευτυχώς τα πήρα ....
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 22, 2007, 10:29:13 πμ »
Αυτό που λες Σοφάκι μάλλον γίνεται σε κάποια μεγάλη πόλη, γιατί σε μια πόλη όπως η δική μου θα είχε μαθευτεί. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω, τα παιδιά δεν έχουν πει τίποτα στους γονείς τους;;; Αν πας και τα πεις όλα αυτά στην υγειονομική υπηρεσία, μέχρι και κλείσιμο μπορεί να έχει ο παιδικός. Αν είναι δυνατόν... Και αφού έχεις φύγει δεν θα βρεις και κανένα πρόβλημα.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:18 »

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 22, 2007, 10:40:13 πμ »
Και κάτι επιπλέον... Εγώ δούλευα δυο χρόνια σε παιδικό σταθμό στην επαρχία. Ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει τι έχει... από λεφτά. Κι όμως κοιτούσε να φάει... και να κόψει. Εγώ ήμουν η μοναδική με συγκεκριμένο χρόνο σύμβασης, ενώ όλοι οι υπόλοιποι είχαν αορίστου. Κι όμως ήμουν η μοναδική που δεν δέχτηκα τις μειώσεις που ζητούσε. Εννοείται ότι εν γνώση μου θα με έδιωχνε και πράγματι έφυγα! Αλλά επείδή έβγαλε τη φήμη ότι ζητούσα λεφτά παραπάνω απ' ότι δικαιούμαι... εκνευρίστηκα και πήγα στην επιθεώρηση εργασίας. Δήλωσα τα πάντα που μου έκανε αναλυτικά, και την μέρα και ώρα που μας πλήρωνε... πήγε η επιθεώρηση εργασίας και τον έπιασε. Φυσικά δεν λένε ποιους εκανε καταγγελία, αλλά είναι λογικό να το κατάλαβε. Όμως το πρόστιμο που του έδωσε, τον έκανε να με παρακαλάει να ξαναγυρίσω στον παιδικό και να με πληρώνει παραπάνω. Εννοείται πως δεν πήγα και εννοείται ότι έχει σταματήσει να με κακολογεί. Ο λόγος ήξερα τα πάντα που γινόταν στον παιδικό, και μπορούσε να πάθει κι άλλη ζημιά. Μπορεί να με πείτε κακιά, αλλά όλα αυτά που μου έκανε δυο χρόνια δεν λέγονται.
Όταν έφυγα ήθελα να του κάνω μεγάλη ζημιά, αλλά με συγκράτησαν οι γονείς μου. Τώρα δουλεύω αλλού και οι συνθήκες εργασίας είναι πολύ καλύτερες από αυτόν.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 22, 2007, 08:01:34 μμ »
Φίλη Georgi@ !

Γιατί δεν έκανα τίποτα ακόμα και εγώ δε ξέρω.
Φοβήθηκα μάλλον.Δε μένω σε μεγάλη πόλη ,μένω σε νησί και όπως καταλαβαίνεις οι παιδικοί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.
Αυτά μαθαίνονται αλλά μπαίνεις και στην Black List.
Τα παιδιά ήταν αρκετά μικρά για να μπορέσουν να πουν κάτι στους γονείς τους.
Περίπου 1,5  με 2,5 χρ.Ασχετα αν ο παιδικός σταθμός αυτός δεν είχε βρεφικό τμήμα επιτρέπονταν μόνο παιδιά από 2,5 και πάνω .(Φανταστείται ,δεχόντουσαν παιδιά πιο μικρά )Τελος πάντων.

Η ιδιοκτήτρια είχε βγάλει μόνο ένα εργαστήρι σπουδών.
Απορώ πώς τους επιτρέπονται να λειτουργήσουν σταθμούς

Πάντως μπαίνεις σε μεγάλο δίλημμα .
Να σωπάσεις αν θέλεις να δουλέψεις???
Να καταγγείλεις την αισχρότητα ????
Και μετά ???
Μεμονωμένα δε γίνεται  τίποτα .

Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 22, 2007, 08:07:03 μμ »
Πράγματι αυτές οι καταστάσεις είναι δύσκολες. Στην πόλη μου υπάρχουν 4 παιδικοί σταθμοί... αλλά δεν φοβήθηκα τίποτα. Στην αρχή ήθελα να του κάνω μεγάλη ζημιά, λέγοντας τα πάντα... από την συμπεριφορά στο προσωπικό, ως και συμπεριφορά σε παιδιά κτλ... Συγκρατήθηκα και το μόνο που έκανα ήταν να πω για τη μισθοδοσία. Και αυτό γιατί αυτός μας έβαζε να υπογράφουμε τα νόμιμα και μας έδινε λιγότερα, δηλαδή δεν φαινόταν τίποτα εις βάρος του. Δεν είναι κάτι πρωτοφανές, αλλά δεν το ανεχόμουν. Εκμεταλλευόταν το πτυχίο μου. Και επειδή αυτός δεν έχει ιδέα του τι θα πει σπουδές, διότι βρήκε έτοιμα τα λεφτά... μου την έσπαγε!!! Τέσπα, δεν έχεις κανέναν φόβο να το κάνεις.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Gemini81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60*Ένα 5χρονο είναι πολύ ανώτερό μας στην ψυχή
    • Προφίλ
    • Μουσικοκινητική Page
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 23, 2007, 04:45:32 μμ »
Αυτη ειναι η κατασταση στην Ελλαδα :( Ξερω απο ατομα που εκαναν χρονια στη Γερμανια και δεν υπαρχει συγκριση. Οι ευρωπαιοι συναδελφοι δουλευουν για να ζουν σαν ανθρωποι, ενω εμεις ζουμε για να δουλευουμε σαν τα ζωα.
Και για να μη νομιζετε οτι ειμαστε μονες, παραθετω ενα αρθρακι του Εθνους που βρηκα στην αλφαβητα...

    

22/07/2007

 

Μένουν με τον μπαμπά και τη μαμά και έχουν μισθό... χαρτζιλίκι
 

 

ΤΟΥ ΗΛΙΑ ΜΑΡΟΥΤΣΗ


Η σιωπηρή πλειονότητα των νέων Ελλήνων, της υπερ- εργασίας και της υπο-αμοιβής. Της υπερχρέωσης και της ανασφάλειας». Αυτή είναι η «γενιά 700», δηλαδή η γενιά που αμείβεται με λιγότερα από 700 ευρώ τον μήνα. Που έμαθε να ζει με το φάσμα της ανεργίας, που ακόμα συντηρείται από την οικογένεια και που κάνει δύο δουλειές για να ξεπληρώσει το «όνειρο» που νόμισε ότι μπορούσε να αγοράσει με δανεικά.

Πλέον η «γενιά 700» αρχίζει να αποκτά συνείδηση της κατάστασής και προσπαθεί να βρει την ταυτότητά της. Πριν από λίγο καιρό κάποιοι νέοι πήραν την πρωτοβουλία και δημιούργησαν ένα ομώνυμο blog στο Internet, για να μοιραστούν μαζί με άλλους τους προβληματισμούς τους και να ενώσουν τις φωνές τους. Κάποιοι ξαφνιάστηκαν και κάποιοι πίστεψαν ότι είναι ένα ακόμα πυροτέχνημα και τίποτα παραπάνω.

Η γενιά αυτή όμως υπάρχει. Η έρευνα της εταιρείας δημοσκοπήσεων «Μarc» σε νέους ηλικίας 18 - 30 ετών, αποτυπώνει ανάγλυφα τη σκληρή κοινωνική και οικονομική πραγματικότητα, που βιώνει η νέα γενιά στην Ελλάδα. Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας που δημοσιεύει σήμερα το «Εθνος της Κυριακής», το 56% των νέων ηλικίας 18 έως 30 ετών που εργάζονται αμείβονται με λιγότερα από 700 ευρώ τον μήνα.

Η μάχη είναι άνιση για τις γυναίκες, καθώς το ποσοστό όσων ο μισθός δεν ξεπερνά τα 700 ευρώ φτάνει το 65,2%. Ανάλογα με την ηλικία, σε κάπως καλύτερη κατάσταση φαίνεται να βρίσκονται όσοι πλησιάζουν τα 30. Στις ηλικίες 28 με 30 το ποσοστό όσων αμείβονται με 700 ευρώ είναι 44,5%, ενώ στις ηλικίες 22 με 24, 86,8%.

Και αυτό μπορεί να είναι το καλό σενάριο, αφού όπως προκύπτει από την έρευνα της «Μarc» ένας στους δύο νέους είναι άνεργος. Ειδικότερα το 50,3% δήλωσαν ότι εργάζονται και το 49,7% ότι δεν εργάζονται. Χωρίς δουλειά είναι το 79,5% των νέων μεταξύ 18 και 21 ετών, το 62,6% των νέων μεταξύ 22 και 24 ετών, το 31,5% μεταξύ 25 και 27 ετών και το 25,5% των νέων ηλικίας από 28 έως 30.

Το ποσοστό αυτό θεωρείται ιδιαίτερα υψηλό αφού ένας στους τέσσερις νέους περιμένει να αρχίσει τη ζωή του μετά τα 30.

Μέχρι την ηλικία αυτή μόνο το 29,5% των νέων έχουν καταφέρει να είναι πλήρως ανεξάρτητοι από την οικογένειά τους, ενώ το 31,4% συντηρούνται αποκλειστικά από τους γονείς τους. Στις ηλικίες που θεωρητικά οι νέοι θα μπορούσαν να στηριχθούν αποκλειστικά στις δικές τους δυνάμεις, έχοντας τελειώσει σε μεγάλο βαθμό από τις υποχρεώσεις τους για σπουδές, δηλαδή από τα 25 έως τα 30, παρατηρείται ότι το 67% των νέων ηλικίας 25 έως 27 και το 36,3% ηλικίας 28 έως 30 ετών δέχονται ακόμα κάποιας μορφής οικονομική ενίσχυση από τους γονείς τους.

Η ταυτότητα της έρευνας
Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από την MARC Α.Ε. για λογαριασμό του «Εθνους της Κυριακής».

Χρόνος διεξαγωγής: Η συλλογή των στοιχείων έγινε από τις 03/07 έως τις 11/07/07. Περιοχή: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο, Πάτρα, Λάρισα. Πληθυσμός: Νέοι, 18 - 30 ετών. Μέγεθος Δείγματος: 800 νοικοκυριά.Τεχνική συλλογής πληροφοριών: Συνεντεύξεις βάσει ηλεκτρικού ερωτηματολογίου, με ειδικό λογισμικό που έχει αναπτύξει η MARC Α.Ε. Μέθοδος δειγματοληψίας: Πολυσταδιακή τυχαία δειγματοληψία με χρήση quota ως προς τη γεωγραφική κατανομή του πληθυσμού, το φύλο και την ηλικία.

And they say that a hero can save us.
Im not gonna stand here and wait.
I'll hold onto the wings of the eagles.
Watch as we all fly away.

Now that the world isn't ending, its love that I'm sending to you.
It isn't the love of a hero, and that's why I fear it won't do.

Αποσυνδεδεμένος tinky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 25, 2007, 10:05:35 πμ »
Δήλωσα τα πάντα που μου έκανε αναλυτικά, και την μέρα και ώρα που μας πλήρωνε... πήγε η επιθεώρηση εργασίας και τον έπιασε.

Μπράβο σου!!

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 25, 2007, 05:04:47 μμ »
Πριν λίγο έμαθα ότι ο μισθός τελικά είναι 1012ε μικτά!!!το 8ωρό!!Δε ξέρω γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορά με το προηγούμενο που είχα γράψει!!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 23, 2011, 05:38:42 μμ »
Καλησπέρα στους ήρωες της εκπαίδευσης! :D
Θα ήθελα, αν γνωρίζει κάποιος, ορισμένες πληροφορίες για ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς στην Εύβοια. Συγκεκριμένα, θα ήθελα να ρωτήσω για μερικούς που έχω στο νου μου, αλλά και αν μπορούσε κάποιος που είναι μέσα στα πράγματα να μου δώσει πολύτιμες συμβουλές. Ρωτώ εδώ, διότι δεν βρίσκομαι στην πόλη μου αυτό τον χρόνο, οπότε προσπαθώ να πληροφορηθώ ό,τι μπορώ περισσότερο μέσω διαδικτύου, ώστε, το καλοκαίρι που θα ξεκινήσω την αναζήτηση για το μικρό μου, να έχω μια ιδέα του τι γίνεται.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 02, 2011, 12:12:13 μμ »
Με είχε και καλά σαν Διευθύντρια (εικονικά) γιατί είχα πτυχίο ΑΕΙ.(Πρέπει καθε ιδιωτικός Σταθμός να έχει διευθύντρια που να έχει πτυχίο ΑΕΙ.).
Δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν Νηπιαγωγό οι παιδικοί σταθμοί*....Όποιος θέλει ανοίγει χωρίς να έχει κανένα προσόν! Πρόσφατα άνοιξε έναν μια γνωστή μου και με κάλεσαν να πάω επίσκεψη...Απόφοιτος Λυκείου η ιδιοκτήτρια-διευθύντρια. Κ ας μην συνεχίσω γιατί θα γίνω κακιά.... :-X
 

* Νηπιαγωγό πρέπει να έχουν εφόσον (κακιστα για μένα) έχουν τμήμα Νηπιαγωγείου μέσα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2011, 12:15:15 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 02, 2011, 11:01:25 μμ »
Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά αυτές τις μέρες δίνω βιογραφικά σε ιδιωτικά χωρίς να περιμένω κάτι πια..μένω σε μεγάλη επαρχιακή πόλη και η αγορά είναι αρκετά ανοιχτή δλδ υπάρχουν περίπου 15 νηπιαγωγεία. Και είμαι τόσο περίεργη να μάθω..στις δίκες σας πόλεις μετραει τόσο πολύ το ‘’κονε’’? γτ εδώ η κατάσταση είναι τραγική..αν δεν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη δεν έχεις ελπίδα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ιδιωτικοι παιδικοι σταθμοι
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 02, 2011, 11:16:01 μμ »
Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά αυτές τις μέρες δίνω βιογραφικά σε ιδιωτικά χωρίς να περιμένω κάτι πια..μένω σε μεγάλη επαρχιακή πόλη και η αγορά είναι αρκετά ανοιχτή δλδ υπάρχουν περίπου 15 νηπιαγωγεία. Και είμαι τόσο περίεργη να μάθω..στις δίκες σας πόλεις μετραει τόσο πολύ το ‘’κονε’’? γτ εδώ η κατάσταση είναι τραγική..αν δεν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη δεν έχεις ελπίδα.
Eξαρτάται τι εννοούμε ιδιωτικά. Αν μιλάμε για παιδικούς σταθμούς δεν θεωρώ οτι είναι δύσκολο να σε προσλάβουν...αλλά με τι συνθήκες (μισθό, ωράριο, ασφάλιση) και σε τι θέση (βρεφονηπιοκόμου).
Αν μιλάμε για Νηπιαγωγεία (αυτά που είναι μέσα στα εκπαιδευτήρια) ναι είναι πάρα πολύ δύσκολο και πιστεύω πως θέλει "κονε" ή να έχεις τελειώσει το συγκεκριμένο σχολείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.