*

Αποστολέας Θέμα: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;  (Αναγνώστηκε 34426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 02maria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 04:12:36 μμ »
Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπονται οι αλλαγές στο πρόγραμμα τις μέρες των απεργιών και των στάσεων εργασίας;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:34 »

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 04:14:18 μμ »
Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπονται οι αλλαγές στο πρόγραμμα τις μέρες των απεργιών και των στάσεων εργασίας;
Ευχαριστώ.

οχι.   ισα ισα, καταγγελλονται.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 04:18:30 μμ »
Νομίζω πως ναι!Εξάλλου όλοι οι εκπαιδευτικοί τις ημέρες που έχουν ανακοινωθεί ως απεργιακές, οφείλουν να είναι στο σχολείο από την 1η διδακτική ώρα  ακριβώς για να διευκολυνθούν αλλαγές στο πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος 02maria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 04:23:45 μμ »
Υπάρχει σχετική νομοθεσία είτε για τη μια ή την άλλη περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:42:34 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 04:40:29 μμ »
Aπό την μικρή εμπειρία που έχω, στο σχολείο οφείλουν να βρίσκονται όλοι οι εκπαιδευτικοί που δεν συμμετέχουν στην απεργία από την πρώτη ώρα. Αλλαγές στο πρόγραμμα σύμφωνα με τους διευθυντές των σχολείων που διδάσκω δεν γίνονται. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει σχετική νομοθεσία και τι προβλέπει...

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 04:46:06 μμ »
Νομίζω πως ναι!Εξάλλου όλοι οι εκπαιδευτικοί τις ημέρες που έχουν ανακοινωθεί ως απεργιακές, οφείλουν να είναι στο σχολείο από την 1η διδακτική ώρα  ακριβώς για να διευκολυνθούν αλλαγές στο πρόγραμμα.

μα , η απεργια δε γινεται γι α να βολεψουν τα ιδιαιτερα οι συναδελφοι....δε θαπρεπε να δουν και οι μαθητες και οι γονεις οτι "κατι "  δεν παει καλα? ... παντοτε εκπροσωποι των απεργων επισκεπτονται σχολεια για να προλαβουν τετοια "μαγειρεματα"

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 04:52:16 μμ »
http://edu.klimaka.gr/nomothesia.html?start=36
Παράθεση
24. Στις περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης απουσίας τους από το σχολείο ενημερώνουν έγκαιρα το Διευθυντή του σχολείου για την αναπροσαρμογή του προγράμματος.
25. Αντικαθιστούν εκπαιδευτικό ο οποίος λείπει και, ανάλογα με την περίπτωση, ή καλύπτουν το κενό ή απασχολούν τους μαθητές, σύμφωνα με τις υποδείξεις του Διευθυντή.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2011, 04:59:47 μμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 05:03:39 μμ »
Νομίζω πως ναι!Εξάλλου όλοι οι εκπαιδευτικοί τις ημέρες που έχουν ανακοινωθεί ως απεργιακές, οφείλουν να είναι στο σχολείο από την 1η διδακτική ώρα  ακριβώς για να διευκολυνθούν αλλαγές στο πρόγραμμα.

μα , η απεργια δε γινεται γι α να βολεψουν τα ιδιαιτερα οι συναδελφοι....δε θαπρεπε να δουν και οι μαθητες και οι γονεις οτι "κατι "  δεν παει καλα? ... παντοτε εκπροσωποι των απεργων επισκεπτονται σχολεια για να προλαβουν τετοια "μαγειρεματα"
Εγώ απάντησα για το τι γίνεται, δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτό. Θεωρητικά οι αλλαγές γίνονται πρωτίστως για να εξυπηρετηθούν οι μαθητές. Μην ξεχνάμε ότι οι μαθητές που  κάνουν κενό και έκθετοι είναι σε κινδύνους και δημιουργούν προβλήματα με την φασαρία που κάνουν. Θα πρέπει να παραδεχτούμε βέβαια πως πολλές φορές οι αλλαγές στο πρόγραμμα εξυπηρετούν κάποιους καθηγητές του συλλόγου, συνήθως τους ίδιους, και όχι τους μαθητές.
Συμφωνώ ότι μαθητές και γονείς πρέπει να "νιώσουν" τη δυσλειτουργία του σχολείου εκείνη την ημέρα της απεργίας. Να πω μάλιστα ότι πολλοί μαθητές προσπαθούν να εκμαιεύσουν από τους καθηγητές την πρόθεση τους για απεργία από την προηγούμενη με σκοπό να δουν αν χάνονται πολλές ώρες του προγράμματος.Αν χάνονται πολλοί επιλέγουν να μην έρθουν σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος rodolphe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 05:53:14 μμ »
Ο καθηγητής οφείλει να είναι στο σχολείο από την πρώτη μέχρι την τελευταία ώρα. Αν γίνει αλλαγή στο πρόγραμμα και το παιδί πάει στο σπίτι του, οι γονείς βιώνουν την αναταραχή αφού αλλάζει κατά κάποιο τρόπο και το δικό τους πρόγραμμα. Δεν είναι κακό για το στόχο της κινητοποίησης. Κακή είναι η χαμηλή συμμετοχή και η διάσπαση

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 06:06:24 μμ »
http://edu.klimaka.gr/nomothesia.html?start=36
Παράθεση
24. Στις περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης απουσίας τους από το σχολείο ενημερώνουν έγκαιρα το Διευθυντή του σχολείου για την αναπροσαρμογή του προγράμματος.
25. Αντικαθιστούν εκπαιδευτικό ο οποίος λείπει και, ανάλογα με την περίπτωση, ή καλύπτουν το κενό ή απασχολούν τους μαθητές, σύμφωνα με τις υποδείξεις του Διευθυντή.

το  24  μαλλον δεν αφορα  απεργια...το 25 γινεται μονο αν εχει κενο ο συγκεκριμενος..

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 06:12:17 μμ »
Νομίζω πως ναι!Εξάλλου όλοι οι εκπαιδευτικοί τις ημέρες που έχουν ανακοινωθεί ως απεργιακές, οφείλουν να είναι στο σχολείο από την 1η διδακτική ώρα  ακριβώς για να διευκολυνθούν αλλαγές στο πρόγραμμα.

Καλά είσαι σοβαρός? Οι απεργοί χάνουν το 50-60 ευρώ για να δείξουν την αντίθεση τους στα μέτρα, προκαλώντας δυσλειτουργία στο σχολείο (και για να σε προλάβω έτσι γίνεται παντού όπου έχει απεργία βενζινοπώλες, φαρμακοποιοί) και εσύ που παίρνεις το μεροκάματο, θα θες να φύγεις νωρίτερα? Ίσα ίσα, που πρέπει να κάτσεις όλες τις ώρες (απαιτείται σε μέρες απεργίας) και να κάνεις ότι είχες στο πρόγραμμα.

ΑΡΑ ΟΧΙ! Τα κενά των απεργών ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ μόνο και μόνο από δεοντολογία!

Συναδελφικότατη συμπεριφορά
O tempora o mores

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 07:16:38 μμ »
μου έχει τύχει σε β/θμια να κάνουν απεργία συνάδελφοι και να κανονίζουν κάποιες κυρίες μεταξύ τους πως θα καλυψουν τα κενά τους και να κάνουν τις ώρες τους πιο νωρίς για να σχολάσουν και οι ιδιες πιο νωρίς και όχι τόσο για το καλό των μαθητών γιατι οι μαθητές μόνο σπίτι τους που δεν πηγαίνουν...σε καφετέριες την βγάζουν οπότε ποια αναστάτωση στο σπίτι?

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 07:26:35 μμ »
Νομίζω πως ναι!Εξάλλου όλοι οι εκπαιδευτικοί τις ημέρες που έχουν ανακοινωθεί ως απεργιακές, οφείλουν να είναι στο σχολείο από την 1η διδακτική ώρα  ακριβώς για να διευκολυνθούν αλλαγές στο πρόγραμμα.

Καλά είσαι σοβαρός? Οι απεργοί χάνουν το 50-60 ευρώ για να δείξουν την αντίθεση τους στα μέτρα, προκαλώντας δυσλειτουργία στο σχολείο (και για να σε προλάβω έτσι γίνεται παντού όπου έχει απεργία βενζινοπώλες, φαρμακοποιοί) και εσύ που παίρνεις το μεροκάματο, θα θες να φύγεις νωρίτερα? Ίσα ίσα, που πρέπει να κάτσεις όλες τις ώρες (απαιτείται σε μέρες απεργίας) και να κάνεις ότι είχες στο πρόγραμμα.

ΑΡΑ ΟΧΙ! Τα κενά των απεργών ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ μόνο και μόνο από δεοντολογία!

Συναδελφικότατη συμπεριφορά
O tempora o mores
Πετάει ο γαίδαρος;ναι πετάει!!!
Είμαι πολύ σοβαρός σε όσα γράφω αλλά μάλλον επειδή κάποιοι όπως εσύ θέλουν να κάνουν επανάσταση από το πληκτρολόγιο απομονώνεις ότι θέλεις. Με γεια σου και χαρά σου.Εγώ είμαι από αυτούς που θα κάνουν απεργία.Μια και δεν το καταλαβαίνεις, αφού δεν είμαι σοβαρός εγώ, να σου εξηγήσω ότι μιλάω για τη συνήθη πρακτική .To αμέσως επόμενο μήνυμα μου που προηγήθηκε του δικού σου νομίζω ότι στηρίζει αυτά που γράφω τώρα και ταυτόχρονα αποδεικνύει την δική σου ανεύθυνη και βιαστική αντίδραση προς εμένα χρησιμοποιώντας μάλιστα α ενικό.Να το επαναλάβω λοιπόν ή έγινε κατανοητό;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2011, 07:41:40 μμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:49:23 μμ »
Η απεργία είναι απεργία και είναι σεβαστό δικαίωμα των εργαζομένων. Ως εκ τούτου, ΚΑΜΙΑ αναπροσαρμογή προγράμματος δεν προβλέπεται απο την κείμενη νομοθεσία και για το λογο αυτό ΔΕΝ εγκρίνονται και άδειες τις ημέρες της απεργίας. (γιατί συμβαίνει κι αυτό - κάποιοι να δηλώνουν ότι δε θα απεργήσουν και μετά να χτυπάνε άδεια για ό,τι του φανεί του λωλοστεφανή...

και για του λόγου το αληθές :
απόφαση Φ.12/150/Γ1/104/7-2-2000 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
3. Με απόφαση του Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου είναι δυνατό να τροποποιείται η έναρξη και λήξη των μαθημάτων αναλόγως των τοπικών συνθηκών. Λόγω εκτάκτων καταστάσεων μπορούν να γίνουν αλλαγές στο ωράριο εργασίας για συγκεκριμένες ημέρες ή ώρες, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας ή του οικείου Νομάρχη μετά από σχετική έγκριση του Υπουργού Παιδείας.
Η παρούσα απόφαση να δημοσιευτεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.
Αθήνα 14 Ιανουαρίου 2000
Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ
\
ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΝΟΥΛΑ ....ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΓΚΡΙΣΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝ Η ΑΝΝΟΥΛΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ....


όσοι τώρα προβαίνουν σε αλλαγές του ωρολογίου προγράμματος πέραν του ότι παρανομούν υπηρεσιακά, παρανομούν κυρίως ΗΘΙΚΑ απέναντι των συναδέλφων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:14:20 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.