*

Αποστολέας Θέμα: Απεργία - χρήματα που χάνουμε  (Αναγνώστηκε 14988 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 09, 2021, 08:02:16 μμ »
Ξέρεις κανέναν που να μην έχει μεγάλη ανάγκη στις μέρες μας;
Επειδή υπάρχει τόση μεγάλη βρωμιά, ο τόπος δεν ξεβρωμίζει με τίποτα. Το μόνο μου όπλο είναι να μην ξαναδώσω την συνδρομή μου!
Ο καθένας που διάβασε το άρθρο 2, ας βγάλει τα συμπεράσματά του...
"Η οικονο΅ική στήριξη προς τα ΅έλη των ΕΛΜΕ, σε περιόδους απεργιακών
κινητοποιήσεων, όταν, ΅ετά από παρακράτηση των αποδοχών τους, αδυνατούν να καλύψουν
βασικές ανάγκες και υποχρεώσεις τους. " Να είσαι καλά, φίλε μου, που μας ανοίγεις τα μάτια. Φυσικά, στις πλάτες άλλων κάνουν επανάσταση κάποιοι!!!! Από καιρό έχω διακόψει κάθε σχέση με το αστείο αυτό σωματείο. Προτιμώ να παίρνω τσίχλες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:40 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 09, 2021, 08:06:24 μμ »
Τι σημασία έχουν τα χρήματα μπροστά στην αξιοπρέπειά μας;;;
 Θα δουλεύεις κι εσύ 10ωρο στο εξής; Θα έχεις κάρτα ψηφιακή;;; Ποιον του δημοσίου αφορά το νομοσχέδιο που κατατίθεται; Μη μας κοροϊδεύετε!!!
Είναι απαράδεκτο να λύεται η συλλογική σύμβαση...θα λειτουργούσε μόνο σε έναν εξιδανικευμένο κόσμο αυτό το πράμα. Απεργία όμως δεν θα κάνω. Με άλλες κινήσεις άλλαξαν κάποιες επαίσχυντες διατάξεις για τις αποζημειώσεις απόλυσης, όχι με απεργίες...μετακινούμενες και χωρίς συμμετοχή... κανένας του ιδιωτικού τομέα δεν θα απεργήσει και αυτούς αφορά το νομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:04:17 μμ »
στην ημερα της απεργίας μπορεί να πάρει κανείς κανονική άδεια;

Γενικότερα όχι. Και αυτό είναι το λογικό, με όλο το θάρρος, ως ένδειξη σεβασμού απέναντι στους συναδέλφους και στην ίδια την έννοια της απεργίας. Από εκεί και πέρα αν όντως υπάρχει λόγος, προφανώς θεωρητικά ο διευθυντής μπορεί να δικαιολογήσει κάποια άδεια, αλλά όπως καταλαβαίνεις άπτεται στην διακριτική του ευχέρεια. Επίσης αναρρωτική μπορείς να πάρεις με την προϋπόθεση ότι θα προσκομίσεις χαρτί γιατρού βεβαίως.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:26:11 μμ »
Γενικότερα όχι. Και αυτό είναι το λογικό, με όλο το θάρρος, ως ένδειξη σεβασμού απέναντι στους συναδέλφους και στην ίδια την έννοια της απεργίας. Από εκεί και πέρα αν όντως υπάρχει λόγος, προφανώς θεωρητικά ο διευθυντής μπορεί να δικαιολογήσει κάποια άδεια, αλλά όπως καταλαβαίνεις άπτεται στην διακριτική του ευχέρεια. Επίσης αναρρωτική μπορείς να πάρεις με την προϋπόθεση ότι θα προσκομίσεις χαρτί γιατρού βεβαίως.
διοικητικα στέκει αυτό ρωτάω; διοτι υπάρχουν διευθυντές που λένε όχι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:10:40 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 09, 2021, 10:03:34 μμ »
διοικητικα στέκει αυτό ρωτάω; διοτι υπάρχουν διευθυντές που λένε όχι

Η απάντηση είναι στέκει υπό τις προϋποθέσεις που σου ανέφερα, αλλά δεν συνίσταται και κατά συνέπεια συνήθως δεν δίνεται. Διαφορετικά οι περισσότεροι θα προφασίζονταν προβλήματα και μιά χαρά ούτε τα χρήματά τους θα έχαναν, ούτε τα ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 09, 2021, 10:29:41 μμ »
αν εδιναν κανονικη σε μερα απεργιας ολα τα σχολεια θα ηταν αδεια και η συμμετοχη 0%
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 10:33:52 μμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 10, 2021, 11:29:31 πμ »
Μα ο λόγος που απεργώ είναι για να ανεβάσω το ποσοστό συμμετοχής και αυτό ανεβαίνει μόνο αν η απεργία δηλωθεί κανονικά αλλιώς για πιο λόγο να κάνω ότι απεργώ;;;;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 10, 2021, 02:12:01 μμ »
Γενικότερα όχι. Και αυτό είναι το λογικό, με όλο το θάρρος, ως ένδειξη σεβασμού απέναντι στους συναδέλφους και στην ίδια την έννοια της απεργίας. Από εκεί και πέρα αν όντως υπάρχει λόγος, προφανώς θεωρητικά ο διευθυντής μπορεί να δικαιολογήσει κάποια άδεια, αλλά όπως καταλαβαίνεις άπτεται στην διακριτική του ευχέρεια. Επίσης αναρρωτική μπορείς να πάρεις με την προϋπόθεση ότι θα προσκομίσεις χαρτί γιατρού βεβαίως.

Εμένα μου έχει τύχει να πάρω άδεια σε απεργία, ήταν όμως κανονική που είχα ζητήσει από καιρό κ όχι μεμονωμένη, 3-4 μέρες για συγκεκριμένο σοβαρό λόγο. Μετά προκηρύχθηκε η απεργία αλλά δεν μου είπε κάτι ο διευθυντής.

Πάντως συνάδελφος που είχε αποσπαστεί στο υπουργείο, ανακάλυψε έκπληκτοι ότι όλοι σχεδον οι υπάλληλοι έπαιρναν κάποια άδεια εκείνη την ημέρα κ μάλιστα τη ρωτούσε ο προϊστάμενος της τι άδεια ήθελε να της γράψει, ενώ εκείνη είχε δηλώσει απεργία στο σχολείο της!!!!
Γενικα έχω κ μια απορία για κλάδους που απεργούν συχνά, μήπως έχουν κάποια πατέντα κ δν χάνουν χρήματα; Γιατί ειλικρινα το ποσο που κόβεται είναι μεγάλο θέμα. Ξέρω ότι στα παν/μια πχ το δήλωναν ως αποχη από διδακτικά καθήκοντα. Ή ότι σε συγκοινωνίες, τη μια δηλώνουν απεργία οι οδηγοί, την άλλοι οι τεχνικοί κοκ.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 10, 2021, 05:21:03 μμ »
Εμένα μου έχει τύχει να πάρω άδεια σε απεργία, ήταν όμως κανονική που είχα ζητήσει από καιρό κ όχι μεμονωμένη, 3-4 μέρες για συγκεκριμένο σοβαρό λόγο. Μετά προκηρύχθηκε η απεργία αλλά δεν μου είπε κάτι ο διευθυντής.

Πάντως συνάδελφος που είχε αποσπαστεί στο υπουργείο, ανακάλυψε έκπληκτοι ότι όλοι σχεδον οι υπάλληλοι έπαιρναν κάποια άδεια εκείνη την ημέρα κ μάλιστα τη ρωτούσε ο προϊστάμενος της τι άδεια ήθελε να της γράψει, ενώ εκείνη είχε δηλώσει απεργία στο σχολείο της!!!!
Γενικα έχω κ μια απορία για κλάδους που απεργούν συχνά, μήπως έχουν κάποια πατέντα κ δν χάνουν χρήματα; Γιατί ειλικρινα το ποσο που κόβεται είναι μεγάλο θέμα. Ξέρω ότι στα παν/μια πχ το δήλωναν ως αποχη από διδακτικά καθήκοντα. Ή ότι σε συγκοινωνίες, τη μια δηλώνουν απεργία οι οδηγοί, την άλλοι οι τεχνικοί κοκ.

Προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση... Αυτοί που είναι να βρουν παραθυράκια πάντα βρίσκουν. Και μιάς και ανέφερες το υπουργείο, την Τσικνοπέμπτη του '20 (προτού ξεκινήσει η ιστορία με τον covid) ο σύλλογος εργαζομένων έκανε θέμα γιατί δεν τους δόθηκε ημιαργία... και προέτρεπαν όλους τους υπαλλήλους να κάνουν χρήση της άδειας πρόωρης αποχώρησης για να παρευρεθούν στην ταβέρνα που είχαν κλείσει για τσίκνισμα! Θεμιτή η όποια διαφωνία πάνω σε αυτό, αλλά δεν κρατήθηκα να μην το αναφέρω. Κάποια στιγμή πρέπει και εμείς να αντιμετωπίζουμε την δουλειά μας με σύνεση.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 10, 2021, 09:19:13 μμ »
Ξέρουμε τα σημερινά ποσοστά συμμετοχής των εκπαιδευτικών;

Αποσυνδεδεμένος Χάρις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 11, 2021, 12:36:43 μμ »

Γενικα έχω κ μια απορία για κλάδους που απεργούν συχνά, μήπως έχουν κάποια πατέντα κ δν χάνουν χρήματα; Γιατί ειλικρινα το ποσο που κόβεται είναι μεγάλο θέμα. Ξέρω ότι στα παν/μια πχ το δήλωναν ως αποχη από διδακτικά καθήκοντα. Ή ότι σε συγκοινωνίες, τη μια δηλώνουν απεργία οι οδηγοί, την άλλοι οι τεχνικοί κοκ.

Υπάρχουν κάποια σωματεία, τα οποία ένα μέρος της συνδρομής του μέλους ( πχ αν η συνδρομή είναι 7 ευρω το μήνα), το ενα ευρώ το πιστώνουν στο λεγόμενο απεργιακό ταμείο. Ετσι, όταν ο εργαζόμενος απεργεί παίρνει απο το απεργιακό ταμείο πχ το 50% ή το 60% του μεροκάματου.
Το οτι δηλώνουν κάθε μορφής άδεια τη μέρα της απεργίας, ασχολίαστο (άλλο αν την είχες δηλώσει από πριν, χωρίς να το ξέρεις). Επιπλέον, αν σκεφτεί κανείς το πόσα μεροκάματα έχουμε χάσει απο τη μείωση των μισθών και απο την αύξηση των ωρών εργασίας, κάθε μήνα, για χρόνια, δε θα αντιμετώπιζε έτσι την απώλεια ενός μεροκάματου. Νομίζω οτι πίσω απο αυτό υπάρχει η αντίληψη , ας το κάνουν οι άλλοι, γιατί να χάσω εγω χρήματα ή/ και να εκτεθώ στην εργοδοσία;
Να σημειώσω οτι η εμπειρία μου προέρχεται μόνο απο τον ιδιωτικό τομέα κ απο άλλους κλαδους, εκτός εκπαίδευσης.
Τωρα, το γιατί να απεργήσει ενας δημόσιος υπάλληλος αφου δε θα τον πιάσουν τα μέτρα, το απαντάει η ίδια η πραγματικότητα που ζούμε κι εχουμε ζήσει. Στόχος είναι συνολικά ο εργαζόμενος, αφού θεωρείται κόστος και όχι μόνο οι ιδιωτικοί - πχ κατάργηση 8ώρου- ή μόνο οι δημόσιοι - πχ μείωση μισθών. Συγγνώμη, αλλά θα το πω. Αυτή η γνώμη εκφράζει ανόητο παρτακισμό. Τέλος, έχουμε και παιδιά. Και αν εγω είχα το προνόμιο να δουλεψω 8ωρο γιατί κάποιοι πριν απο μένα σκέφτηκαν και το δικό τους και το συλλογικό συμφάρον (γιατί ταυτίζονται αυτά τα δύο), για το παιδί μου το 8ωρο θα είναι ημιαργία και άλλα δικαιώματα θα είναι "εμπόδια στον ανταγωνισμό".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2021, 01:04:44 μμ από Χάρις »

Αποσυνδεδεμένος Χάρις

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 11, 2021, 01:05:14 μμ »
Υπάρχουν κάποια σωματεία, τα οποία ένα μέρος της συνδρομής του μέλους ( πχ αν η συνδρομή είναι 7 ευρω το μήνα), το ενα ευρώ το πιστώνουν στο λεγόμενο απεργιακό ταμείο. Ετσι, όταν ο εργαζόμενος απεργεί παίρνει απο το απεργιακό ταμείο πχ το 50% ή το 60% του μεροκάματου.
Το οτι δηλώνουν κάθε μορφής άδεια τη μέρα της απεργίας, ασχολίαστο (άλλο αν την είχες δηλώσει από πριν, χωρίς να το ξέρεις). Επιπλέον, αν σκεφτεί κανείς το πόσα μεροκάματα έχουμε χάσει απο τη μείωση των μισθών και απο την αύξηση των ωρών εργασίας, κάθε μήνα, για χρόνια, δε θα αντιμετώπιζε έτσι την απώλεια ενός μεροκάματου. Νομίζω οτι πίσω απο αυτό υπάρχει η αντίληψη , ας το κάνουν οι άλλοι, γιατί να χάσω εγω χρήματα ή/ και να εκτεθώ στην εργοδοσία;
Να σημειώσω οτι η εμπειρία μου προέρχεται μόνο απο τον ιδιωτικό τομέα κ απο άλλους κλαδους, εκτός εκπαίδευσης.
Τωρα, το γιατί να απεργήσει ενας δημόσιος υπάλληλος αφου δε θα τον πιάσουν τα μέτρα, το απαντάει η ίδια η πραγματικότητα που ζούμε κι εχουμε ζήσει. Στόχος είναι συνολικά ο εργαζόμενος, αφού θεωρείται κόστος και όχι μόνο οι ιδιωτικοί - πχ κατάργηση 8ώρου- ή μόνο οι δημόσιοι - πχ μείωση μισθών. Συγγνώμη, αλλά θα το πω. Αυτή η γνώμη εκφράζει ανόητο παρτακισμό. Τέλος, έχουμε και παιδιά. Και αν εγω είχα το προνόμιο να δουλεψω 8ωρο γιατί κάποιοι πριν απο μένα σκέφτηκαν και το δικό τους και το συλλογικό συμφέρον (γιατί ταυτίζονται αυτά τα δύο), για το παιδί μου το 8ωρο θα είναι ημιαργία και άλλα δικαιώματα θα είναι "εμπόδια στον ανταγωνισμό".

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 11, 2021, 01:47:59 μμ »
Εγω σε μονοήμερες συμβολικές απεργίες δεν συμμετέχω. Το ποσο που θα χάσουμε σαν ζευγάρι θα μας λείψει στο μήνα… ειλικρινα έτσι θεωρώ ότι είναι δώρισμα του μισθού μας.
μΕιλικρινα όμως σε απεργία στις πανέλληνες θα συμμετείχα τρέχοντας όσες μέρες κ αν ήταν. γενικα σε κάτι με αντίκτυπο.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία - χρήματα που χάνουμε
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 11, 2021, 09:15:18 μμ »
Εγω σε μονοήμερες συμβολικές απεργίες δεν συμμετέχω. Το ποσο που θα χάσουμε σαν ζευγάρι θα μας λείψει στο μήνα… ειλικρινα έτσι θεωρώ ότι είναι δώρισμα του μισθού μας.
μΕιλικρινα όμως σε απεργία στις πανέλληνες θα συμμετείχα τρέχοντας όσες μέρες κ αν ήταν. γενικα σε κάτι με αντίκτυπο.
Σίγουρα, εδώ που φτάσαμε, μετά τον λήθαργο τόσων χρόνων, μια απεργία πυροτέχνημα δεν πετυχαίνει και πολλά. Ωστόσο, όταν γίνεται συντεταγμένα και συσπειρωμένα με το υπόλοιπο δημόσιο και τη ΓΣΕΕ, μια χαρά το περνάει το μήνυμα.
Απεργία στις πανελλαδικές μόνο κακό μπορεί να κάνει ως προς τα αιτήματα της κινητοποίησης αλλά και της στάσης της κοινωνίας απέναντι στον κλάδο μας (που ήδη μας λοιδωρούν).
’σε που μια χαρά μπορεί να γίνει επίταξη, όπως είχε συμβεί πριν μερικά χρόνια και κανείς σχεδόν -πλην ελαχίστων- δεν τόλμησε να απεργήσει στις πανελλαδικές!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.