*

Αποστολέας Θέμα: Απόλυση εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 27468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απόλυση εκπαιδευτικού
« στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 11:34:56 πμ »
παραθέτω από esos

Απόφαση με την οποία απολύεται  καθηγήτρια Γυμνασίου της Αττικής , υπέγραψε η υπουργός Αννα Διαμαντοπούλου, σε εκτέλεση απόφασης του Δευτεροβάθμιου Πειθαρχικού Συμβουλίου του ΥΠ.ΕΣ., με την οποία επιβλήθηκε η ποινή της οριστικής παύσης

 εξαιτίας χαρακτηριστικώς αναξιοπρεπούς ή ανάξιας για υπάλληλο διαγωγή εντός ή  εκτός  υπηρεσίας(άρθρο 109 παρ 2 περ. δ του Ν 3528/2007

γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για το θέμα;
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:12:03 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 01:32:26 μμ »
 το λεει,  "ανάξια για υπάλληλο διαγωγή" , ετσι επρεπε να γινει, ετσι εγινε!

Δε νομιζω πως θα υπαρξουν "λεπτομερειες" λογω προσωπικων δεδομενων.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 02:16:45 μμ »
Θα πρέπει να ήταν κάτι πολύ "χοντρό", αλλιώς θα μπορούσε να πάει στα δικαστήρια για να αναιρεθεί η απόλυση. Ίσως να την έπεσε σε κανέναν μαθητή, όπως γίνεται κατά καιρούς στο εξωτερικό  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:54:47 μμ »
δεν ξέρω αν προκειται για την ίδια πάντως πριν απο κανα χρόνο ειχε κυκλοφορήσει σε blog κείμενο και "καυτά" βιντεάκια με "νυμφομανη" καθηγήτρια.... ( ή τουλάχιστον, υποτίθεται οτι ήταν καθηγήτρια...). Πάντως, πράγματι για να φτάσει να απολυθεί πρέπει να ήταν κάτι πάρα πολύ χοντρό...ή αυτό ή ξεκινησαν οι καμπάνες για την άρση της μονιμότητας.... (αν είναι για το καλό του μαθητή πάντως, ας είναι....οι ισορροπίες πάντως είναι λεπτές....για να δούμε...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:12:03 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 05:34:10 μμ »
μα για ποιες καμπανες,? για ποιες "λεπτες" ισορροπιες μιλας? για να φτασει να την απολυσουν θα εκανε κατι "χοντρο"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 05:48:57 μμ »
αυτό πρέπει να γίνει και σε άλλους κλάδους και όχι μόνο στους εκπαιδευτικούς. πολλοί πρέπει να πάνε σπίτι τους αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. αν κάποι πήγαιναν στο σπίτι τους για αυτά που έχουν κάνει τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 05:52:42 μμ »
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι εν προκειμένω πρέπει να έγινε κατι χοντρό. Αυτό που λέω είναι ότι ίσως αυτό να αποτελεί απαρχή για απολύσεις λιγότερο "χοντρών" περιπτώσεων. Ως προς αυτό λέω ότι οι ισορροπίες είναι λεπτές...Γιατί ποιος θα κρινει το χοντρό από το λιγότερο χοντρό;....Και αν ας πούμε - λέω εγώ τώρα- απολυθεί κάποιος γιατί ξαμολιόταν τα απογεύματα στα ιδιαίτερα, φαντάζεσαι τι έχει να γίνει και τι αλληλοκάρφωμα θα πέσει στο σκεπτικό του " γιατί εγώ και όχι κι αυτός;" ( και καλά θα γίνει- ΑΝ φτάσουμε σε τέτοια σημεία βέβαια, να καθαρίσει κι ο τόπος ) αλλά πάλι, κοντά στα ξερά καιγονται και τα χλωρά....γι' αυτά τα χλωρά ανησυχώ...Γιατί συνήθως τα ¨ξερά" έχουν και γνωριμίες και βγαίνουν λάδι (τόσα χρόνια τώρα)...τα χλωρά όμως;.... Με πιάνεις;  8) 8) 8)

Κατά τα άλλα πάντως συμφωνώ απόλυτα και με τον ΤΕΟ FYSIKOS.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 06:04:49 μμ »
υπάρχουν περιπτώσεις που βγάζουν μάτια και δεν μιλάμε για περιπτώσεις που είναι υπό την κρίση του κάθε ενός. π.χ. οι εφοριακοί που βλέπουν δηλώσεις εισοδήματος μεγαλογιατρών 5000 ευρώ και την περνάνε σαν να μην τρέχει τίποτα όλα καλώς καμομένα.

Αποσυνδεδεμένος gata123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 06:18:45 μμ »
Πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα κάποια στιγμή, δεν μπορεί εγώ που δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα 10 ώρες την ημέρα για 850 ευρώ, να είμαι ο μλκς της ιστορίας και η Σ να έχει 3 χρόνια "εκπαιδευτική" άδεια μετ' αποδοχών για μεταπτυχιακό και να κάνει ιδιαίτερα και να τσεπώνει άλλα 500 ευρώ το μήνα.

Στο κάτω κάτω της γραφής τι παραπάνω έχει το δικό της πτυχίο? Η θα πρέπει να γίνουμε όλοι καθηγητές για να αποκτήσουμε ανθρώπινα δικαιώματα στην εργασία?

Πρέπει να γίνει έλεγχος εις βάθος στο χώρο της εκπαίδευσης, γιατί πολλοί βρέθηκαν εκεί όχι γιατί αγαπούσαν το επάγγελμα, αλλά τα κέρδη από αυτό: Άδειες, αποσπάσεις εξωτερικού, μειωμένο ωράριο, ιδιαίτερα, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 06:46:03 μμ »
Πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα κάποια στιγμή, δεν μπορεί εγώ που δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα 10 ώρες την ημέρα για 850 ευρώ, να είμαι ο μλκς της ιστορίας και η Σ να έχει 3 χρόνια "εκπαιδευτική" άδεια μετ' αποδοχών για μεταπτυχιακό και να κάνει ιδιαίτερα και να τσεπώνει άλλα 500 ευρώ το μήνα.

Στο κάτω κάτω της γραφής τι παραπάνω έχει το δικό της πτυχίο? Η θα πρέπει να γίνουμε όλοι καθηγητές για να αποκτήσουμε ανθρώπινα δικαιώματα στην εργασία?

Πρέπει να γίνει έλεγχος εις βάθος στο χώρο της εκπαίδευσης, γιατί πολλοί βρέθηκαν εκεί όχι γιατί αγαπούσαν το επάγγελμα, αλλά τα κέρδη από αυτό: Άδειες, αποσπάσεις εξωτερικού, μειωμένο ωράριο, ιδιαίτερα, κλπ.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

με σύνεση βέβαια ώστε να μην αδικηθούν όσοι δεν πρέπει.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 07:12:12 μμ »
Πρέπει να γίνει έλεγχος εις βάθος στο χώρο της εκπαίδευσης, γιατί πολλοί βρέθηκαν εκεί όχι γιατί αγαπούσαν το επάγγελμα, αλλά τα κέρδη από αυτό: Άδειες, αποσπάσεις εξωτερικού, μειωμένο ωράριο, ιδιαίτερα, κλπ.
Καλά, αυτό έχει πολλή πλάκα!!!
Πράγματι το επάγγελμα του εκπαιδευτικού είναι πολύ προσοδοφόρο και ξεκούραστο. Εγώ ας πούμε σκέφτομαι να αγοράσω και τρίτο σπίτι (έχω ήδη αγοράσει ένα βασικό και φυσικά ένα εξοχικό). Παράλληλα βαριέμαι απίστευτα, γιατί δεν έχω τι να κάνω με τον τόσο ελεύθερο χρόνο που μου απομένει μετά τη δουλειά. Αυτή δεν είναι δουλειά, είναι χόμπυ. Μήπως να πάρω μία απόσπαση στο εξωτερικό για να αγοράσω και τέταρτο σπίτι ή μήπως να προτιμήσω εκπαιδευτική άδεια στις Μπαχάμες; Περιμένω προτάσεις.

Αποσυνδεδεμένος gata123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 07:19:32 μμ »
Πρέπει να γίνει έλεγχος εις βάθος στο χώρο της εκπαίδευσης, γιατί πολλοί βρέθηκαν εκεί όχι γιατί αγαπούσαν το επάγγελμα, αλλά τα κέρδη από αυτό: Άδειες, αποσπάσεις εξωτερικού, μειωμένο ωράριο, ιδιαίτερα, κλπ.
Καλά, αυτό έχει πολλή πλάκα!!!
Πράγματι το επάγγελμα του εκπαιδευτικού είναι πολύ προσοδοφόρο και ξεκούραστο. Εγώ ας πούμε σκέφτομαι να αγοράσω και τρίτο σπίτι (έχω ήδη αγοράσει ένα βασικό και φυσικά ένα εξοχικό). Παράλληλα βαριέμαι απίστευτα, γιατί δεν έχω τι να κάνω με τον τόσο ελεύθερο χρόνο που μου απομένει μετά τη δουλειά. Αυτή δεν είναι δουλειά, είναι χόμπυ. Μήπως να πάρω μία απόσπαση στο εξωτερικό για να αγοράσω και τέταρτο σπίτι ή μήπως να προτιμήσω εκπαιδευτική άδεια στις Μπαχάμες; Περιμένω προτάσεις.


Να έρθεις εδώ να κάτσεις 10 ώρες μπροστά σε μια οθόνη, να γράφεις κώδικα και να σκέπτεσαι λύσεις σε προβλήματα ακούγοντας 20 άλλα άτομα να μιλάνε στο τηλέφωνο με πελάτες, να έχεις το αφεντικό να σε πρίζει για την αποδοσή σου και να σε αξιολογεί καθημερινά και τα λάθη του να τα ρίχνει σε σένα, να ζεις καθημερινά με την πιθανότητα να βρεθείς στο δρόμο χωρις αποζημίωση, να γυρίζεις σπίτι πτώμα και το πέφτεις για ύπνο αμέσως, να μην έχεις καθόλου κοινωνική ζωή και να προσπαθείς να ζεις με 850 ευρώ!!!

Εσύ μήπως θέλεις να δουλέυεις 2 ώρες την ημέρα και μετά να κάνεις ιδιαίτερα στους μαθητές σου και να βγάζεις "ΜΑΥΡΑ" 500 με 1000 ευρώ το μήνα? Και αν πάρεις καμια απόσπαση στην Γερμανία άλλα 1800  καθαρά!!

Μιλάτε και από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος gata123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 07:21:19 μμ »
με σύνεση βέβαια ώστε να μην αδικηθούν όσοι δεν πρέπει.

Με σύνεση και δίκαια πάντα. Αλλά και αυτοί να είναι πιο σεμνοί.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απόλυση εκπαιδευτικού
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 07:41:47 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου Γατόνι!! Μην κάνουμε ότι δεν τα βλέπουμε κιόλας. Ναι, υπάρχουν καθηγητές που βάζουν ψυχή και δίνουν ό,τι καλύτερο έχουν και μπορούν μέσα κι έξω απο την τάξη. Υπάρχουν όμως κι άλλοι όπως αυτοί που περιγράφεις και για τους οποίους όλοι ( πρέπει να) ντρεπόμαστε.

Para5 μπορεί κι εσύ να έχεις δίκιο για όσα λες αλλά ξέρεις ότι δεν ζούμε σ΄έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο. Υπάρχουν και αυτοί που και ιδιαίτερα κάνουν, και φραμπαλά αντί για μάθημα, και τα λεφτά τους τα παίρνουν τζάμπα κοροϊδεύοντας (τον εαυτό τους πάνω απ΄όλα) και που δεν θα πρεπε ούτε απ έξω απ΄τα σχολεία να περνάνε....Και ίσως θα ήταν καλύτερο να ακούμε και λίγο τους "απ έξω απ΄το συνάφι μας" μήπως βλέπουν κάτι που εμείς αγνοούμε.

Τώρα όσο για τις συνθηκες στον Ιδιωτικό Τομεα, σίγουρα ειναι πιο σκληρές απο ό,τι στο Δημόσιο. Απ την άλλη όμως, αν κάποιος είναι ευσυνείδητος και εργατικός θα είναι τέτοιος και στον Ιδιωτικό και στον Δημόσιο τομέα και ΜΕ και ΧΩΡΙΣ αξιολόγηση. Και υπόψη ότι δεν είναι όλοι οι εκπ/κοί χάλια ( και στο λέω εγώ που χρόνια έζησα μ΄ένα σύλλογο που χειρότερος δεν πρέπει να υπάρχει στην Ελλάδα). Αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι ΟΛΟΙ έτσι.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.