*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 796289 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #168 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:15:52 μμ »
Μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής....Δεν θεωρώ ότι κάποιος που τρέχει χρόνια για ωρομισθίες και αναπληρώσεις είναι και ο ικανότερος, όμως είναι ένδεικτικό προσόν το να έχεις μια αξιοσέβαστη προυπηρεσία (και δε μιλάω για βύσματα κλπ). Το να βρεθείς σε καλή μέρα ή έστω να πας φροντιστήρια κλπ δεν μπορεί να σου δώσει προβάδισμα μόνο και μόνο επειδή πέτυχες σε μια 4 ωρη γραπτή δοκιμασία. Ο καθένας βεβαια το βλέπει από τη πλευρά του...Όμως η δική μου λογική λέει ότι τα κριτήρια για να δικαιούσαι "μια θέση στον ήλιο" είναι:
1. Παιδαγωγική επάρκεια
2. Η βάση στον ΑΣΕΠ
3. Μοριοδότηση προσόντων (λογικά και όχι 1 μόριο το ecdl και 1 το lower)
4. Μοριοδότηση προυπηρεσίας (λογικά και όχι 0,1 μόριο για κάθε μήνα πραγματικής προυπηρεσίας). Θα μπορούσε να τεθεί ένα όριο όπως αντίστοιχα και με τη βάση του ΑΣΕΠ.
Γιατί η προυπηρεσία δε σε κάνει πιο ικανό φυσικά αλλά σου δίνει έναν αέρα εμπειρίας που είναι απαραίτητος. Δε μπορώ όμως να πειστώ ότι ένα καλό γραπτό ΑΣΕΠ μπορεί να είναι ο καθοριστικός παράγοντας που θα σε διορίσει (αν και εφόσον διοριστεις ποτέ). Δηλαδή με στέλνεις ως αναπληρωτή στις κυκλάδες (με όλες τις δυσκολίες) για να πάρω 0,9 μόρια (9 μήνες χ 0.1 μόριο) και σε αυτόν που απαντά μια ερώτηση πολλαπλής επιλογής του δίνεις 1,25 μόρια!!!! Άρα μιλάμε για ικανούς τελικά ή για τυχερούς?????????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:57 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #169 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:33:16 μμ »
τον "ικανο" εκπαιδευτικο παντως δεν τον κανει  ουτε ο ΑΣΕΠ, αλλα ουτε και η προυπηρεσια.

για μενα ξερετε τι χρειαζεται ? Να υπαρχει μια μονοετης σχολη στην οποια θα εγγραφεσαι, οποιο κωλοτμημα ή σχολη τελειωσες (ολες πια καθηγητικες τις λεμε,.χ@@@εσε μας) και να κανεις παιδαγωγικα και να μπαινεις σε ταξη και οταν τελειωνεις να σε διοριζουν απο ωρομισθιο μεχρι ΑΚΩ,μ μεχρι μονιμο.
Οπου στη σχολη αυτη θα κρινεσαι και θα βλεπεις και ο ιδιος αν τελικα κάνεις ή σου αρεσει αυτο που πας να κάνεις.

ολα τα αλλα ειναι....@@@@@κιες!
Μερικές σκέψεις για την πρακτική εφαρμογή της ιδέας του Μάρκου...

Αν όσοι θα αποφοιτούν από αυτή την μονοετή σχολή (εγώ θα την προτιμούσα 2ετή...)  έχουν  μεγάλες πιθανότητες για την εύρεση απασχόλησης, σίγουρα θα υπάρξουν αρκετοί υποψήφιοι. Έτσι η σχολή αυτή θα επιλέγει τους φοιτητές μέσα από ένα σύστημα αξιολόγησης, όπως γραπτές εξετάσεις.
Θα προτιμούσα να είχαν οι γραπτές εξετάσεις ύλη παρόμοια με αυτή του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ, για να μην ξαναδιαβάζουμε πάλι άλλη ύλη...  ;D Επειδή ακόμη ο αριθμός των υποψήφιων σπουδαστών θα είναι τεράστιος, καλό θα ήταν να υπήρχε μια αυξημένη δυσκολία θεμάτων...
Έτσι, έχουμε την μετατόπιση του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ απλά σε μικρότερες ηλικίες...

Μια καλύτερη λύση θα ήταν να υπάρξει σε κάθε σχολή μια κατεύθυνση - ειδικότητα καθηγητική και να αφορά μόνο περιορισμένο αριθμό φοιτητών. Η επιλογή των φοιτητών μπορεί να γίνει με πολλούς αντικειμενικούς - αξιοκρατικούς τρόπους, όπως και πάλι με ειδικές εξετάσεις...  :P
Τι θέλω να πω:Όσο ο επαγγελματικός προσανατολισμός στην χώρα μας είναι τόσο απαξιωμένος και  όσο η ανεργία είναι στα ύψη και η ελληνική αγορά δεν παρέχει εναλλακτικές λύσεις σε απόφοιτους, θα υπάρχει πάντα συνωστισμός υποψηφίων και σ' αυτή τη χώρα που βασιλεύει το ρουσφέτι, ο μόνος τρόπος να γίνει αντικειμενικά η επιλογή είναι μέσω διαγωνισμού...  αδιάβλητου...  :P

+++
Και όπως έχει ξαναειπωθεί: τουλάχιστον ας υπάρχει ένας και μοναδικός (εννοείται αντικειμενικος) τρόπος διορισμου.

Πανο μου, δε μιλησα για σχολη που να εχει μονο εξετασεις. ουτε μονο παιδαγωγικα μαθηματα θεωριας. Μιλησα για σχολη που να εχει 30,40,50 ωρες πραγματικης διδασκαλιας σε πειραματικα σχολεια. Οπου εκει θα δει κανεις αν κανει ο ιδιος για εκπ/κος και  αυτα τα  διαβαζουμε καθημερινα εδω τα "δεν αντεχω", τί δυσκολη δουλεια" ειμαι πτωμα και εχω αγχος πολυ" δεν την παλευω" κλπ κλπ,
παραλληλα θα τον κρινουν και για τη διδακτικη διαδικασια που ακολουθει.
Να παω να γραψω ασεπ και να παρω 80 δε λεει κατι, εφοσον απουσιαζει το παιδι.

επειτα τα ecdl, lower  μεταπτυχιακα, διδακτορικα κλπ αυτα ειναι εντελως βοηθητικα στο εργο σου και οχι κριτηρια ικανοτητας. Αυτο ειπα. Δε μιλησα για εξετασεις. 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stathis4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #170 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:41:19 μμ »
Μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής....Δεν θεωρώ ότι κάποιος που τρέχει χρόνια για ωρομισθίες και αναπληρώσεις είναι και ο ικανότερος, όμως είναι ένδεικτικό προσόν το να έχεις μια αξιοσέβαστη προυπηρεσία (και δε μιλάω για βύσματα κλπ). Το να βρεθείς σε καλή μέρα ή έστω να πας φροντιστήρια κλπ δεν μπορεί να σου δώσει προβάδισμα μόνο και μόνο επειδή πέτυχες σε μια 4 ωρη γραπτή δοκιμασία. Ο καθένας βεβαια το βλέπει από τη πλευρά του...Όμως η δική μου λογική λέει ότι τα κριτήρια για να δικαιούσαι "μια θέση στον ήλιο" είναι:
1. Παιδαγωγική επάρκεια
2. Η βάση στον ΑΣΕΠ
3. Μοριοδότηση προσόντων (λογικά και όχι 1 μόριο το ecdl και 1 το lower)
4. Μοριοδότηση προυπηρεσίας (λογικά και όχι 0,1 μόριο για κάθε μήνα πραγματικής προυπηρεσίας). Θα μπορούσε να τεθεί ένα όριο όπως αντίστοιχα και με τη βάση του ΑΣΕΠ.
Γιατί η προυπηρεσία δε σε κάνει πιο ικανό φυσικά αλλά σου δίνει έναν αέρα εμπειρίας που είναι απαραίτητος. Δε μπορώ όμως να πειστώ ότι ένα καλό γραπτό ΑΣΕΠ μπορεί να είναι ο καθοριστικός παράγοντας που θα σε διορίσει (αν και εφόσον διοριστεις ποτέ). Δηλαδή με στέλνεις ως αναπληρωτή στις κυκλάδες (με όλες τις δυσκολίες) για να πάρω 0,9 μόρια (9 μήνες χ 0.1 μόριο) και σε αυτόν που απαντά μια ερώτηση πολλαπλής επιλογής του δίνεις 1,25 μόρια!!!! Άρα μιλάμε για ικανούς τελικά ή για τυχερούς?????????????

Ποιοι είναι οι τυχεροί? Δε μιλάμε για λοττο! (παίζει κι η τυχη τον ρόλο της αλλά τοσο πολύ δεν νομιζω.)
Στις κυκλαδες κάποιος πάει για τα μόρια και για τα λεφτά. Δεν το κάνει τσάμπα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #171 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:41:49 μμ »
Συμφωνώ Μάρκο...Διακρίνω μια ταύτιση και κοινό πνεύμα... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:57 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #172 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:45:36 μμ »
Πανο μου, δε μιλησα για σχολη που να εχει μονο εξετασεις. ουτε μονο παιδαγωγικα μαθηματα θεωριας. Μιλησα για σχολη που να εχει 30,40,50 ωρες πραγματικης διδασκαλιας σε πειραματικα σχολεια. Οπου εκει θα δει κανεις αν κανει ο ιδιος για εκπ/κος και  αυτα τα  διαβαζουμε καθημερινα εδω τα "δεν αντεχω", τί δυσκολη δουλεια" ειμαι πτωμα και εχω αγχος πολυ" δεν την παλευω" κλπ κλπ,
παραλληλα θα τον κρινουν και για τη διδακτικη διαδικασια που ακολουθει.
Να παω να γραψω ασεπ και να παρω 80 δε λεει κατι, εφοσον απουσιαζει το παιδι.

επειτα τα ecdl, lower  μεταπτυχιακα, διδακτορικα κλπ αυτα ειναι εντελως βοηθητικα στο εργο σου και οχι κριτηρια ικανοτητας. Αυτο ειπα. Δε μιλησα για εξετασεις.

Συμφωνώ. Εγώ είδα μόνο μια πλευρά της πρότασης. Την αναγκαιότητα ύπαρξης και πάλι εξετάσεων και τις στρεβλώσεις που θα προκύψουν και πάλι. (βλ. φροντιστήρια...).

ΥΓ. Ήθελα κάπως να αποδομήσω την πρότασή σου και να προτείνω εγώ κάτι καλύτερο... Το δουλεύω...
     Ζήλεψα με τα εύσημα που πήρες με την πρότασή σου... Σιγά... >:(

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #173 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:48:01 μμ »
Εξήγησα τι σημαίνει "τύχη" Στάθη. Το να κυκλώνεις μια απάντηση πολλαπλής επιλογής στον ΑΣΕΠ για παράγειγμα στο γνωστικό αντικείμενο σε σύνολο 80 ερωτήσεων σου δίνει 1,25 μόρια για κάθε ερώτηση. Όταν πάς για ένα χρόνο αναπληρωτής (οκτώβριος - ιούνιος) παίρνεις 9 * 0,1 = 0.9 μόρια. Κι αν θεωρείται δικαιοσύνη αυτό σε συνδυασμό με το να αφήνεις το σπίτι σου, τους δικούς σου και να έχεις ενοίκιο, έξοδα διαμονής και μετακίνησης και να νιώθεις και υπόχρεος που παίρνεις 0,9 μόρια για όλο αυτο τότε πάω πάσο....

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #174 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:58:46 μμ »
Συγνώμη, αν και δεν είναι του χαρακτήρα μου,θα μ αναγκάσετε να πω για όσους λένε για τύχη στον ασεπ, πως όσα δεν φτάνει η αλεπού μου,τα κάνει κρεμαστάρια.Κύριοι, διοριστείτε πρώτα με τον ασεπ και μέτα να να κάνετε σχόλια!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #175 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:07:30 πμ »
Το επιθετικό ύφος δε κολακεύει κανέναν...Εδώ δεν έχω τη διάθεση να αντιπαρατεθώ...Ειμαι επιτυχών στο τελευταίο ΑΣΕΠ άρα σύμφωνα με τη δική σου λογική έχω το δικαίωμα να μιλάω....Ε??? Απλά κατεθέτουμε όλοι τους προβληματισμούς μας και μέσα πό ένα εποικοδομητικό διάλογο ίσως καταλήξουμε στην αλήθεια....Δε μπορώ να θεοποιήσω έναν γραπτό διαγωνισμό όπως ο ΑΣΕΠ όσο κι αν για σένα είναι κριτήριο ύπαρξης στην εκπαίδευση....

Αποσυνδεδεμένος stathis4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #176 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:13:07 πμ »
 Για να πάρεις 1,25 επιπλέον πρέπει να εχεις απαντήσει πανω από τις μισές σωστά. Και στον δικό μου κλάδο τουλάχιστον μόλις 1 στους 7 πέρασε την βάση. Επισης υπάρχει και η αρνητική βαθμολογία που αντισταθμόζει την όποια τύχη... Επίσης το "1,25" διαιρείται με τα ψυχοπαιδαγωγικά και την ειδική διδακτική.
Γνωστοί μου δουλεύουν σε μια κατασκευαστικη εταιρεία. Και η εταιρεία τους έστειλε στην επαρχία για ένα έργο. Και αυτοί είναι μακρύα απο το σπίτι τους, και αν δεν πηγαίνανε... απόλυση. Έτσι είναι κάποιες "δουλείες".(για να μαι δίκαιος,όμως, παίρνουν και μεγαλύτερο μισθο)
Ναι ισως το 0,1 μοριο το μήνα είναι λίγο... Αλλά δεν νομίζω οτι πρέπει να συγκρίνεται με τα μόρια που παίρνει κάποιος από τον διαγωνισμό.
Ηρεμα! Κουβέντα κάνουμε για!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #177 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:13:16 πμ »
Συγνώμη, αν και δεν είναι του χαρακτήρα μου,θα μ αναγκάσετε να πω για όσους λένε για τύχη στον ασεπ, πως όσα δεν φτάνει η αλεπού μου,τα κάνει κρεμαστάρια.Κύριοι, διοριστείτε πρώτα με τον ασεπ και μέτα να να κάνετε σχόλια!
Για να πω κι εγώ την άποψή μου,επειδή έχω καεί.....Είναι ΚΑΙ θέμα τύχης...Σαφώς και μια καλή προετοιμασία σου εξασφαλίζει καλύτερες πιθανότητες,αλλά παίζει και η τύχη ρόλο.....Δεν είναι όλα τόσο εύκολα,άντε λιώσαμε στο διάβασμα,άντε περάσαμε....Αν ήταν έτσι......θα είχε διοριστεί πολύς κόσμος.....Αν κάποιος έχει διαβάσει λιγότερο και τύχει να ξέρει καλύτερα τα συγκεκριμένα θέματα,να εκφέρει καλύτερα το λόγο,να είναι πιο ψύχραιμος δεν μπορεί να είναι στους διοριστέους;;;;;Και αντιστοίχως κάποιος που έχει διαβάσει υπερβολικά δεν μπορεί να βρεθεί σε λάθος μέρα,κάτι να του ξεφύγει,να πλατιάσει;;;;Σοβαρά μιλάμε;;;;;;Πιθανολογώ ότι αυτό εννοούσαν οι συνάδελφοι και όχι να πας τουρίστας.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #178 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:16:51 πμ »
Εξήγησα τι σημαίνει "τύχη" Στάθη. Το να κυκλώνεις μια απάντηση πολλαπλής επιλογής στον ΑΣΕΠ για παράγειγμα στο γνωστικό αντικείμενο σε σύνολο 80 ερωτήσεων σου δίνει 1,25 μόρια για κάθε ερώτηση. Όταν πάς για ένα χρόνο αναπληρωτής (οκτώβριος - ιούνιος) παίρνεις 9 * 0,1 = 0.9 μόρια. Κι αν θεωρείται δικαιοσύνη αυτό σε συνδυασμό με το να αφήνεις το σπίτι σου, τους δικούς σου και να έχεις ενοίκιο, έξοδα διαμονής και μετακίνησης και να νιώθεις και υπόχρεος που παίρνεις 0,9 μόρια για όλο αυτο τότε πάω πάσο....
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολο να πηγαίνεις μακριά από το σπίτι σου τόσα χρόνια, ειδικά όταν ήξερες ότι αυτό θα σε οδηγούσε στο διορισμό και τελικά αυτό καταργείται. Μπορεί να μην είναι απόλυτα δίκαιη η μοριοδότηση της προϋπηρεσίας, αλλά ούτε η σύγκριση με το βαθμό μιας σωστής απάντησης είναι σωστή. Διότι αν κάνεις λάθος στην επόμενη ερώτηση χάνεις το 1/4 της προηγούμενης σωστής και το 1,25 γίνεται 0,81.

Επίσης, για να είμαστε σωστοί στους υπολογισμούς μας οι 9 μήνες δίνουν 0,95 μόρια, επειδή ο ένατος μήνας δίνει 0,15 μόρια. Εξάλλου μόνο τον πρώτο χρόνο οι 9 μήνες δίνουν 0,95. Τον δεύτερο χρόνο οι 9 μήνες δίνουν 1,35. Τον τρίτο χρόνο δίνουν 2,10 και τον τέταρτο χρόνο δίνουν 2,90. Κι έχω φτάσει μόνο ως τους 36 μήνες, ενώ η μοριοδότηση φτάνει τους 60 μήνες και δίνει 16,80 που είναι λίγο πάνω από το 1/6 του άριστα, χωρίς να προσθέσουμε άλλα είδη προσαυξήσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 12:21:24 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #179 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:20:06 πμ »
Κάπου εκεί κινούμαι Lila κι εγώ....Αυτά λέω με απλά λόγια....Το θέμα είναι για μενα ότι ο ΑΣΕΠ πρέπει να είναι ένα κριτήριο αλλά όχι αυτοσκοπός διότι έχω δώσει ΑΣΕΠ και έχω μια αντίληψη των πραγμάτων όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι με περισσότερες "απόπειρες" από μένα....

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #180 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:23:58 πμ »
Κάπου εκεί κινούμαι Lila κι εγώ....Αυτά λέω με απλά λόγια....Το θέμα είναι για μενα ότι ο ΑΣΕΠ πρέπει να είναι ένα κριτήριο αλλά όχι αυτοσκοπός διότι έχω δώσει ΑΣΕΠ και έχω μια αντίληψη των πραγμάτων όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι με περισσότερες "απόπειρες" από μένα....
Aς μην μιλήσουμε για .....απόπειρες και για διάβασμα Πάνο καλύτερα,γιατί.....με πληγώνει το θέμα........Μα έτσι είναι η κατάσταση δυστυχώς......Επίσης σου εύχομαι να μην φτάσεις τις δικές μου απόπειρες(στον αριθμό εννοώ )και να διοριστείς .....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #181 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:25:30 πμ »
Συγνώμη, αν και δεν είναι του χαρακτήρα μου,θα μ αναγκάσετε να πω για όσους λένε για τύχη στον ασεπ, πως όσα δεν φτάνει η αλεπού μου,τα κάνει κρεμαστάρια.Κύριοι, διοριστείτε πρώτα με τον ασεπ και μέτα να να κάνετε σχόλια!


Η θρασύτητα του μηνύματος είναι χαρακτηριστική των παρενεργειών του ΑΣΕΠ. 
Μπορεί να μεταβάλει τον επιτυχόντα σε υπερφίαλο.  Όσο και τον αποτυχόντα σε εχθρό του διαγωνισμού.
Σαφώς και υπάρχει θέμα τύχης. Πχ στον διαγωνισμό των νηπιαγωγών του 2009, διορίστηκαν με τον ασεπ 600 άτομα. Κάπου 600 είχαν γράψει πάνω από 80 συνολική γραπτή βαθμολογία.( Και μόνο ένα μέρος απ’ αυτούς διορίστηκε , λόγω των προσαυξήσεων…)
Αυτοί που γράψανε από [79 μέχρι 80] ήταν  171 άτομα.
Να μην αναφερθώ στους υπόλοιπους επιτυχόντες που πέρασαν την βάση 5826 το σύνολο παρακαλώ.
Ας μιλήσω για τους ±170 , τους τελευταίους απ’ τους 600 που διορίστηκαν και τους αμέσως επόμενους 170 που δεν διορίστηκαν.  Σε αυτή την στενή έστω ζώνη δεν είναι προφανής ο παράγοντας της τύχης;  Δηλαδή αφορά πάνω απ’ το 25% των διοριστέων…
Μα τι καθόμαστε και λέμε νυχτιάτικα ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.