*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 794645 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:41:34 μμ »
Με το διαγωνισμό όμως αποφεύγεις φαινόμενα όπως αυτό που συνάντησε ο πατέρας μου πριν δύο χρόνια. Δάσκαλος με πτυχίο από Βουλγαρία, διορισμένος από τον ενιαίο που είχε αναλάβει την πρώτη δημοτικού, προσκόμισε αίτηση για άδεια στο γραφείο του σχολείου με την επικεφαλίδα "ΕΤΙΣΙ ΓΙΑ ΑΔΓΙΑ".Δεν το άκουσα απλά, το είδα με τα μάτια μου, γιατί ο πατέρας μου το φωτοτύπησε και το έφερε σπίτι. Τους μαθητές του λυπάμαι. Αν περνούσε μια βόλτα από τον ΑΣΕΠ, πολύ απλά δε θα περνούσε. Εξάλλου το σύνταγμα ορίζει ότι όλοι οι διορισμοί πρέπει να γίνονται από τον ΑΣΕΠ, γιατί οι εκπαιδευτικοί να εξαιρούνται;
Συμφωνώ μαζί σου LEONTITO. Ε...όχι και ΕΤΙΣΙ ΓΙΑ ΑΔΓΙΑ...Τι θα μάθει αυτός ο δάσκαλος στα παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:04 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:41:59 μμ »
leontito το μεμονωμενο παραδειγμα που αναφερεις, δεν μας πειθει για την αναγκαιοτητα του ασεπ ουτε για την αξιοκρατια.

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:44:43 μμ »
leontito το μεμονωμενο παραδειγμα που αναφερεις, δεν μας πειθει για την αναγκαιοτητα του ασεπ ουτε για την αξιοκρατια.
Δεν είχα σκοπό να πείσω κανέναν. Απλά κατέθεσα την άποψή μου και απάντησα μόνο στην anixia που με ρώτησε κάτι. Πιστεύω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει και να το λέει.  ;)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:48:46 μμ »
Επίσης θα ηθελα να συμπληρώσω οτι την προυπηρεσια μας δεν την αποκτησαμε ολοι βυσματικα,αλλα δινοντας ασεπ και τρεχοντας στην καθε ραχουλα που μας εστελνε το υπουργειο,δεν μπορει τωρα η καθε διαμαντοπουλου να μας απαξιωνει ετσι!Θεωρω οτι δεν εχεις καταλαβει οτι τα νεα μετρα παρθηκαν μονο και μονο για να γινουν λιγοτερες προσληψεις στην εκπαιδευση και για καμια αξιοκρατια!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2011, 01:02:31 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:12:04 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:51:42 μμ »
Τοτε περα απ'αυτους που 'χουν με φεκ δικαιωμα διορισμου,σας ευχομαι ολοψυχα να γραψετε 80 plus + τα ''προσοντα σας'' 5με 6 μοναδες για να 'χετε μια καλη ελπιδα γιατι θα'ρθουν με μια επιτυχια ηδη αυτοι με υψηλες προυπηρεσιες!Τωρα ισως δεν γινομαι κατανοητη ισως..σε κανα δυο χρονακια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2011, 12:55:53 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:52:40 μμ »
Συγχωρηστε με για την ορθογραφια,αλλα βιαστηκα!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:55:29 μμ »
leontito το μεμονωμενο παραδειγμα που αναφερεις, δεν μας πειθει για την αναγκαιοτητα του ασεπ ουτε για την αξιοκρατια.

τι ειναι αυτο που θα μας επειθε για την αναγκαιοτητα του ΑΣΕΠ ? ;)

( ο leontito  απλως αναφερθηκε με ενα ακομα "κτυπητό"παραδειγμα στα χάλια του συστηματος)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2011, 12:58:45 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:56:15 μμ »
Νομιζω οτι η anixia παραπανω υποννοει οτι πρεπει να υπαρχει ενα οριο και στην αναπληρωση ωστε με την παρελευση αυτου να διοριστει καποιος.Δηλαδη μια διαδικασια με ορατο και διακριτο τελος. Φοβαμαι ομως οτι μαλλον διαπιστωσαν οτι το συστημα αυτο θα γεννουσε καποια στιγμη τοσους πολλους διοριστεους που θα ηταν αδυνατο να τους διορισει ολους.Με αποτελεσμα να καταληξουν στο  προσφατο συστημα.Το οποιο διχως αμφιβολια αφηνει την πρωτοβουλια κινησεων στο υπουργειο.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 10, 2011, 12:58:36 μμ »
Συγχωρηστε με για την ορθογραφια,αλλα βιαστηκα!
Δεν πειράζει. Μπορείς να τη διορθώσεις ακόμα κια τώρα. Εγώ σε αρκετές περιπτώσεις όταν διαπιστώνω ότι έκανα κάποιο λάθος επειδή έγραφα βιαστικά κάνω τροποποίηση του μηνύματος και διορθώνω τα λάθη μου. Εξάλλου αυτά θα τα διαβάσουν πολλοί συνάδελφοι στη συνέχεια...επειδή τα γραπτά μένουν. Άρα αξίζει η τροποποίηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2011, 01:24:42 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 10, 2011, 01:01:51 μμ »
Αυτο ακριβως που λεει ο mk75 αλλωστε ρε παιδια και εγω με ασεπ μπηκα περσι στον εννιαιο ΑΛΛΑ αυτο δεν σημαινει οτι δεν βλεπω οτι δεν το'χω ψαξει για τις παγιδες που κρυβει το νεο συστημα οπως οι ελαχιστοι διορισμοι το πιο ΣΟΒΑΡΟ για μενα!Γνωστος μου λιγο πριν βγει στη φορα ο 3848 μου λεει ''κριμα βρε Α.... ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ στους 78 η' τουλαχιστον στο 24μηνο ,ε δεν πειραζει μωρε, σε πειραζει να πηγαινεις αναπληρωτρια και μετα απο 5με6 χρονια θα δεις τι θα κανεις'' αυτος ανακατευεται με τα συνδικαλιστικα τωρα υποψιαζομαι τι εννοουσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2011, 01:10:45 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 10, 2011, 01:04:52 μμ »
Lasid σε ευχαριστώ πολύ,τώρα μολις την έκανα!

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 10, 2011, 01:05:51 μμ »
Τοτε περα απ'αυτους που 'χουν με φεκ δικαιωμα διορισμου,σας ευχομαι ολοψυχα να γραψετε 80 plus + τα ''προσοντα σας'' 5με 6 μοναδες για να 'χετε μια καλη ελπιδα γιατι θα'ρθουν με μια επιτυχια ηδη αυτοι με υψηλες προυπηρεσιες!Τωρα ισως δεν γινομαι κατανοητη ισως..σε κανα δυο χρονακια.
Δεν ξερω πραγματικα ποσοι ειναι αυτοι με προυπηρεσια και ανα ειδικοτητα.Φυσικα ολοι αυτοι για να αξιοποιησουν
την υψηλη προυπηρεσια πρεπει να γραψουν και σχετικα καλα κατι μη δεδομενο για κανενα.Βεβαια και το υψηλη προυπηρεσια σχετικο ειναι παλι. 

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 10, 2011, 01:08:03 μμ »
anixia όπως ακριβώς τα λες,οι ελαχιστοι διορισμοι και σε καποιες ειδικοτητες οι μηδενικοι διορισμοι.Αυτη ειναι η αναγκαιοτητα του ΑΣΕΠ και η αξιοκρατια!

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 10, 2011, 01:15:26 μμ »
Συγγνώμη αλλά, αν το σύστημα κινδυνεύει από περιστατικά αγραμματοσύνης (ευτυχώς μεμονωμένα και όχι μόνο για το σύστημα διορισμού εκπαιδευτικών), τότε κινδυνεύει επίσης απ'όσους ναι μεν δεν κάνουν τέτοια λάθη αλλά κάνουν γενικεύσεις. Κι αυτό που λέω αφορά όσους κατηγορούν όσους ανήκουν στο 40% και τους κατατάσσουν στο ίδιο τσουβάλι με τους βισματούχους. Εχοντας επιτύχει 3 φορές  και για 1,5 ερώτηση δεν κρίθηκα διοριστέα και έχοντας 15 μήνες προϋπηρεσίας, αν μη τι άλλο απαιτώ να σέβονται τον κόπο και τον πόνο μου. Κι όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό οφείλει πρώτα να κοιτάξει τους πίνακες ωρομισθίων/αναπληρωτών όπου φαίνεται πως οι τελευταίοι τα τελευταία χρόνια έχουν επιτυχίες στον ασεπ. Κι όλοι αυτοί είναι πρώην αφελείς που πίστεψαν στο διαγωνισμό της αξιοκρατίας, διαγωνίστηκαν με λάθος θέματα κλπ και προσπάθησαν κι από τις δυο πλευρές (έδιναν ασεπ και παράλληλα συγκέντρωναν περοϋπηρεσία κι όποιο τους κάτσει πρώτο). Κι είναι άνθρωποι που δούλευαν αμισθοί στην ουσία (μιλάμε για ωρομισθία των 300 ευρώ όπου τα 200 τα έδινες στις βενζίνες) και με πολλά χιλιόμετρα στους κατσικόδρομους, χρόνο που ποτέ δεν ξεπληρώθηκε. Κι εμένα μου τη δίνουν όσοι απέκτησαν προϋπηρεσία με μέσο αλλά δεν είναι δυνατό να την πληρώσουν όλοι. Και στην τελική είναι βέβαιο ότι η μαντάμ το μόνο που δεν ήθελε είναι η αξιοκρατία. Διαφορετικά δε θα είχε αναγνωρίσει τέτοιου είδους προϋπηρεσία εκτός υπουργείου παιδείας λίγο πριν εφαρμόσει το υποτιθέμενο αξιοκρατικό σύστημα. Αν τώρα κάποιος θέλει να τα βάλει με κάποιον, ε, αυτοί δεν είναι οι του 40%. Είναι αυτοί που δε θέλουν διορισμούς και κοροϊδεύουν τον κοσμάκη να δίνεί συνέχεια εξετάσεις για ελάχιστες θέσεις και πολύ περισσότερο τώρα.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161483
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.