*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012;  (Αναγνώστηκε 794640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #868 στις: Μάιος 30, 2011, 08:33:22 μμ »
Lucinda το είχα πει και εγώ παραπάνω! Είναι έπαρση να νομίζει κανείς ότι θα περάσει  τη βάση. Είναι πολύ δύσκολο! Υπερεκτιμά τις δυνάμεις του!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:59:26 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #869 στις: Μάιος 31, 2011, 12:26:26 πμ »
Τι άλλο; Πραγματικά θα ήθελα να μάθω,Μάρκο!
 
Lasid, ;Όλες αυτές είναι δικαιολογίες σε καταστάσεις φυσιολογικών συνθηκών.Όχι μόνο δικαιολογίες,είναι η πραγματικότητα. Όταν όμως λέω δικαιολογίες, εννοώ πώς θα δικαιολογηθεί το υπουργείο στην Τρόικα αν κάνει ΑΣΕΠ!
Θα πει στην τρόικα ότι κάνω ΑΣΕΠ όχι για να μονιμοποιήσω, αλλά για να κατοχυρώσω τον περιορισμό έως και το μηδενισμό των διορισμών όπου χρειάζεται. Αφού έχει φτιάξει έτσι τον 3848 ώστε για να κλείσει η πόρτα άλλων προσλήψεων/διορισμών πρέπει να την τσιμεντάρει με το νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Άσε που θα αφήσει στην κοινωνία την εντύπωση ότι πάμε σε ένα πολύ αξιοκρατικό σύστημα διορισμών (κι ας μη διορίζει και πολλούς) αλλά τουλάχιστον οι προσλήψεις αναπληρωτών θα είναι μέσω ΑΣΕΠ.

Νομίζεις δε θα πειστεί με τα παραπάνω η τρόικα; Στο κάτω κάτω δε θα επιβαρυνθεί καθόλου ο κρατικός προϋπολογισμός. Ακόμα και τα παράβολα (ίσως και αρκετά προσαυξημένα) τα πληρώνει ο ίδιος ο εξεταζόμενος εκπαιδευτικός. Πες μου γιατί να σταματήσει η τρόικα την πλήρη εφαρμογή του 3848/2010;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2011, 01:09:34 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #870 στις: Μάιος 31, 2011, 12:59:58 πμ »
Τι άλλο; Πραγματικά θα ήθελα να μάθω,Μάρκο!
 
Lasid, ;Όλες αυτές είναι δικαιολογίες σε καταστάσεις φυσιολογικών συνθηκών.Όχι μόνο δικαιολογίες,είναι η πραγματικότητα. Όταν όμως λέω δικαιολογίες, εννοώ πώς θα δικαιολογηθεί το υπουργείο στην Τρόικα αν κάνει ΑΣΕΠ!
Θα πει στην τρόικα ότι κάνω ΑΣΕΠ όχι για να μονιμοποιήσω, αλλά για να κατοχυρώσω τον περιορισμό έως και το μηδενισμό των διορισμών όπου χρειάζεται. Αφού έχει φτιάξει έτσι τον 3848 ώστε για αν κλείσει η πόρτα άλλων προσλήψεων/διορισμών πρέπει να την τσιμεντάρει με το νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Άσε που θα αφήσει στην κοινωνία την εντύπωση ότι πάμε σε ένα πολύ αξιοκρατικό σύστημα διορισμών (κι ας μη διορίζει και πολλούς) αλλά τουλάχιστον οι προσλήψεις αναπληρωτών θα είναι μέσω ΑΣΕΠ.

Νομίζεις δε θα πειστεί με τα παραπάνω η τρόικα; Στο κάτω κάτω δε θα επιβαρυνθεί καθόλου ο κρατικός προϋπολογισμός. Ακόμα και τα παράβολα (ίσως και αρκετά προσαυξημένα) τα πληρώνει ο ίδιος ο εξεταζόμενος εκπαιδευτικός. Πες μου γιατί να σταματήσει η τρόικα την πλήρη εφαρμογή του 3848/2010;

Τις ίδιες μαύρες σκέψεις έκανα και εγώ προηγουμένως... Βαριέμαι να κάνω και εκείνο το ρημαδοECDL  :P...
Θα περιμένω λίγο όμως μπας και βγούμε από το Ευρώ, οπότε με βλέπω  να επιστρέφω μετανάστης και πάλι στην ξενιτιά...  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2011, 01:02:33 πμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #871 στις: Μάιος 31, 2011, 01:04:17 πμ »
Τι άλλο; Πραγματικά θα ήθελα να μάθω,Μάρκο!
 
Lasid, ;Όλες αυτές είναι δικαιολογίες σε καταστάσεις φυσιολογικών συνθηκών.Όχι μόνο δικαιολογίες,είναι η πραγματικότητα. Όταν όμως λέω δικαιολογίες, εννοώ πώς θα δικαιολογηθεί το υπουργείο στην Τρόικα αν κάνει ΑΣΕΠ!
Θα πει στην τρόικα ότι κάνω ΑΣΕΠ όχι για να μονιμοποιήσω, αλλά για να κατοχυρώσω τον περιορισμό έως και το μηδενισμό των διορισμών όπου χρειάζεται. Αφού έχει φτιάξει έτσι τον 3848 ώστε για αν κλείσει η πόρτα άλλων προσλήψεων/διορισμών πρέπει να την τσιμεντάρει με το νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Άσε που θα αφήσει στην κοινωνία την εντύπωση ότι πάμε σε ένα πολύ αξιοκρατικό σύστημα διορισμών (κι ας μη διορίζει και πολλούς) αλλά τουλάχιστον οι προσλήψεις αναπληρωτών θα είναι μέσω ΑΣΕΠ.

Νομίζεις δε θα πειστεί με τα παραπάνω η τρόικα; Στο κάτω κάτω δε θα επιβαρυνθεί καθόλου ο κρατικός προϋπολογισμός. Ακόμα και τα παράβολα (ίσως και αρκετά προσαυξημένα) τα πληρώνει ο ίδιος ο εξεταζόμενος εκπαιδευτικός. Πες μου γιατί να σταματήσει η τρόικα την πλήρη εφαρμογή του 3848/2010;
Μπορεί να γίνει και έτσι. Γιατί όχι; Εχει ξαναγίνει! Οι Ευρωπαίοι πίστεψαν τα ελληνικά στατιστικά που τους παρουσιάσαμε!Αν καταφέρουμε και πιστέψουν πως κάνουμε διαγωνισμό πρόσληψης για να μειώσουμε τους εργαζομενους στο δημόσιο τότε τι να πω!!!! Δε νομίζω όμως πως ενδιαφέρεται η Τρόικα για τον τρόπο που θα μπει κάποιος Ελληνας στο δημόσιο(ΑΣΕΠ ή άλλο τρόπο) αλλά ενδιαφέρεται μόνο να μη μπει κανένας!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:59:26 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #872 στις: Μάιος 31, 2011, 01:15:58 πμ »
Τι άλλο; Πραγματικά θα ήθελα να μάθω,Μάρκο!
 
Lasid, ;Όλες αυτές είναι δικαιολογίες σε καταστάσεις φυσιολογικών συνθηκών.Όχι μόνο δικαιολογίες,είναι η πραγματικότητα. Όταν όμως λέω δικαιολογίες, εννοώ πώς θα δικαιολογηθεί το υπουργείο στην Τρόικα αν κάνει ΑΣΕΠ!
Θα πει στην τρόικα ότι κάνω ΑΣΕΠ όχι για να μονιμοποιήσω, αλλά για να κατοχυρώσω τον περιορισμό έως και το μηδενισμό των διορισμών όπου χρειάζεται. Αφού έχει φτιάξει έτσι τον 3848 ώστε για αν κλείσει η πόρτα άλλων προσλήψεων/διορισμών πρέπει να την τσιμεντάρει με το νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Άσε που θα αφήσει στην κοινωνία την εντύπωση ότι πάμε σε ένα πολύ αξιοκρατικό σύστημα διορισμών (κι ας μη διορίζει και πολλούς) αλλά τουλάχιστον οι προσλήψεις αναπληρωτών θα είναι μέσω ΑΣΕΠ.

Νομίζεις δε θα πειστεί με τα παραπάνω η τρόικα; Στο κάτω κάτω δε θα επιβαρυνθεί καθόλου ο κρατικός προϋπολογισμός. Ακόμα και τα παράβολα (ίσως και αρκετά προσαυξημένα) τα πληρώνει ο ίδιος ο εξεταζόμενος εκπαιδευτικός. Πες μου γιατί να σταματήσει η τρόικα την πλήρη εφαρμογή του 3848/2010;
Μπορεί να γίνει και έτσι. Γιατί όχι; Εχει ξαναγίνει! Οι Ευρωπαίοι πίστεψαν τα ελληνικά στατιστικά που τους παρουσιάσαμε!Αν καταφέρουμε και πιστέψουν πως κάνουμε διαγωνισμό πρόσληψης για να μειώσουμε τους εργαζομενους στο δημόσιο τότε τι να πω!!!! Δε νομίζω όμως πως ενδιαφέρεται η Τρόικα για τον τρόπο που θα μπει κάποιος Ελληνας στο δημόσιο(ΑΣΕΠ ή άλλο τρόπο) αλλά ενδιαφέρεται μόνο να μη μπει κανένας!!!!
Ακριβώς για αυτό δε θα έχουν καμιά αντίρρηση από την τρόικα να γίνει ΑΣΕΠ για να μπει σε εφαρμογή πλήρως ο 3848, ο οποίος έχει στόχο να ελέγχει, να περιορίζει, ακόμα και να μηδενίζει τους διορισμούς κάποιες χρονιές με δύσκολο προϋπολογισμό. Μελετημένα τα είχε όλα η Αννούλα όταν κατέθεσε τον Νόμο για ψήφιση και πέρασε μια χαρά κι ας μην τον θέλει η πλειοψηφία του εκπαιδευτικού κόσμου.

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #873 στις: Μάιος 31, 2011, 01:22:04 πμ »
Αν γίνει κάτι τέτοιο τότε θα ησυχάσω! Σίγουρα θα τους πουμε πως δε τους χρωστάμε τίποτα και αυτοί θα το πιστέψουν!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #874 στις: Μάιος 31, 2011, 01:37:39 πμ »
Εγώ ρε παιδιά θα ήθελα να σας πω το εξής: σε περίπτωση που τελικά γίνει ΑΣΕΠ μπορείτε να σκεφτείτε τι πανωλεθρία θα έχουμε; Κι αυτό αφορά σε όλους τους κλάδους. Τα θέματα που θα βάλουν, προκειμένου να ξεχωρίσουν τους "καλούς" θα είναι τέτοια που ούτε οι ίδιοι που τα βάλανε δεν θα μπορούν να απαντήσουν. Εγώ σας λέω πως η συντριπτική πλειοψηφία θα είναι κάτω από τη βάση, έτσι ώστε  να περάσουν κάποιοι ελάχιστοι που απλώς θα καλύπτουν θέσεις ωρομισθίων των 4 ωρών. Και δεν είναι απαισιόδοξη η άποψη, αλλά η κατεύθυνση προς την οποία ωθούν την κατάσταση. Συγχωνεύσεις-κλείσιμο σχολείων και υποχρεωτικές συμπληρώσεις ωραρίου από Β/θμια σε Α/θμια και μειώσεις διορισμών παρά τις συντάξεις και τις ανάγκες και...και...και..., αλλά ταυτόχρονα εξαγγελία περί των καλύτερων μέσω ΑΣΕΠ. Οι μόνιμες θέσεις θα είναι τόσο λίγες, που απλά οι επιτυγχόντες του επόμενου (αν γίνει) ΑΣΕΠ θα είναι αφενός είδος προς εξαφάνιση κι αφετέρου οι "τυχεροί" του διαγωνισμού, που θα έχουν τη μοναδική ευκαιρία να καλύψουν ένα ολόκληρο 4ωρο (ουάου!), δεδομένου ότι οι όποιες θέσεις θα σπάνε σε τετράωρα έτσι ώστε και να καλύπτονται οι ανάγκες και να μη διορίζονται.
Αυτό σημαίναι ανοιχτός διαγωνισμός.
Νομίζω ότι δεν έχει κανένα νόημα να βάλουν πάρα πολύ δύσκολα θέματα. Αυτό θα είχε νόημα αν ο Νόμος έλεγε ότι όποιος πιάνει τη βάση διορίζεται. Τώρα ακόμα κι αν γράψουν οι περισσότεροι πάνω από τη βάση θα πάρει εκείνους που θα βρίσκονται στην κορυφή του νέου πίνακα (αφού έχει ληφθεί υπόψη κάθε προσόν που διαθέτουν) είτε λίγους μόνιμους και μετά αναπληρωτές, είτε αναπληρωτές μόνο. Το υπουργείο δεν έχει καμιά υποχρέωση να διορίζει με τον 3848. Ούτε καν αναλογία μονίμων - αναπληρωτών έχουν θεσμοθετήσει. (Καλό δε θα ήταν να έλεγε π.χ. ότι το πρώτο 10% όσων θα εργαστούν από κάθε πίνακα θα έχει μόνιμη σύμβαση εργασίας και το υπόλοιπο 90% αναπληρωτές; Κι όμως δεν έχουν κανέναν τέτοιο περιορισμό)

Εξάλλου θα αδίκουνταν κατάφωρα οι νέοι απόφοιτοι αν έμπαιναν δύσκολα θέματα στο νέο ΑΣΕΠ, επειδή αυτοί δεν έχουν  επιτυχία σε κάποιον από τους δυο προηγούμενους για να εξασφαλίσουν θέση στον πίνακα. Ενώ συνάδελφοι με παλιότερες επιτυχίες μαζί με εκείνους που έχουν 23,5 τουλάχιστον μήνες προϋπηρεσίας θα είναι στον πίνακα ακόμα κι αν πιάσουν πάτο βαθμολογικά στον ΑΣΕΠ 2012.

Για το ζήτημα της κατάργησης της αναπλήρωσης και του σπασίματος των κενών σε τετράωρα ωρομισθίας επιφυλάσσομαι. Απορώ πώς το συμπεραίνεις και το λες με τόση σιγουριά. Είπαμε ότι δίνοντας ΑΣΕΠ πια δεν εξασφαλίζεις μονιμότητα, αλλά είσαι τουλάχιστον αναπληρωτής αν είσαι ψηλά στη λίστα του πίνακα. Άντε τώρα να δεχτούμε ότι θα γράφοντας στο διαγωνισμό κερδίζεις ένα τετράωρο ωρομισθίας... :o Σαν θρίλερ ακούγεται!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #875 στις: Μάιος 31, 2011, 01:44:22 πμ »
Αν γίνει κάτι τέτοιο τότε θα ησυχάσω! Σίγουρα θα τους πουμε πως δε τους χρωστάμε τίποτα και αυτοί θα το πιστέψουν!!!!!
Μπα αυτό δε θα το πιστέψουν. Όμως για το πώς γίνεται ο 3848/2010 ένα υπερόπλο μείωσης διορισμών αμέσως μετά από την πραγματοποίηση του επόμενου διαγωνισμού ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών δεν έχουν λόγο να μην το πιστέψουν. Ο 3848 το αναφέρει σαφέστατα! Για αυτό δε θέλουν οι περισσότεροι να γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ...

Πάντως και οι Ισλανδοί όταν είπαν μέσω του δημοψηφίσματός τους ότι δεν σας χρωστάμε τίποτα δεν τους πίστευαν, αλλά σιγά σιγά το εμπέδωσαν ότι δεν πρόκειται να πάρουν δεκάρα τσακιστή!  ;)

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #876 στις: Μάιος 31, 2011, 11:28:44 πμ »
Αν γίνει κάτι τέτοιο τότε θα ησυχάσω! Σίγουρα θα τους πουμε πως δε τους χρωστάμε τίποτα και αυτοί θα το πιστέψουν!!!!!
Μπα αυτό δε θα το πιστέψουν. Όμως για το πώς γίνεται ο 3848/2010 ένα υπερόπλο μείωσης διορισμών αμέσως μετά από την πραγματοποίηση του επόμενου διαγωνισμού ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών δεν έχουν λόγο να μην το πιστέψουν. Ο 3848 το αναφέρει σαφέστατα! Για αυτό δε θέλουν οι περισσότεροι να γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ...

Πάντως και οι Ισλανδοί όταν είπαν μέσω του δημοψηφίσματός τους ότι δεν σας χρωστάμε τίποτα δεν τους πίστευαν, αλλά σιγά σιγά το εμπέδωσαν ότι δεν πρόκειται να πάρουν δεκάρα τσακιστή!  ;)

κορώνα τσακιστή ;)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #877 στις: Μάιος 31, 2011, 11:59:17 πμ »
Τι άλλο; Πραγματικά θα ήθελα να μάθω,Μάρκο!
 
Lasid, ;Όλες αυτές είναι δικαιολογίες σε καταστάσεις φυσιολογικών συνθηκών.Όχι μόνο δικαιολογίες,είναι η πραγματικότητα. Όταν όμως λέω δικαιολογίες, εννοώ πώς θα δικαιολογηθεί το υπουργείο στην Τρόικα αν κάνει ΑΣΕΠ!
Θα πει στην τρόικα ότι κάνω ΑΣΕΠ όχι για να μονιμοποιήσω, αλλά για να κατοχυρώσω τον περιορισμό έως και το μηδενισμό των διορισμών όπου χρειάζεται. Αφού έχει φτιάξει έτσι τον 3848 ώστε για αν κλείσει η πόρτα άλλων προσλήψεων/διορισμών πρέπει να την τσιμεντάρει με το νέο διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Άσε που θα αφήσει στην κοινωνία την εντύπωση ότι πάμε σε ένα πολύ αξιοκρατικό σύστημα διορισμών (κι ας μη διορίζει και πολλούς) αλλά τουλάχιστον οι προσλήψεις αναπληρωτών θα είναι μέσω ΑΣΕΠ.

Νομίζεις δε θα πειστεί με τα παραπάνω η τρόικα; Στο κάτω κάτω δε θα επιβαρυνθεί καθόλου ο κρατικός προϋπολογισμός. Ακόμα και τα παράβολα (ίσως και αρκετά προσαυξημένα) τα πληρώνει ο ίδιος ο εξεταζόμενος εκπαιδευτικός. Πες μου γιατί να σταματήσει η τρόικα την πλήρη εφαρμογή του 3848/2010;
Μπορεί να γίνει και έτσι. Γιατί όχι; Εχει ξαναγίνει! Οι Ευρωπαίοι πίστεψαν τα ελληνικά στατιστικά που τους παρουσιάσαμε!Αν καταφέρουμε και πιστέψουν πως κάνουμε διαγωνισμό πρόσληψης για να μειώσουμε τους εργαζομενους στο δημόσιο τότε τι να πω!!!! Δε νομίζω όμως πως ενδιαφέρεται η Τρόικα για τον τρόπο που θα μπει κάποιος Ελληνας στο δημόσιο(ΑΣΕΠ ή άλλο τρόπο) αλλά ενδιαφέρεται μόνο να μη μπει κανένας!!!!
Ακριβώς για αυτό δε θα έχουν καμιά αντίρρηση από την τρόικα να γίνει ΑΣΕΠ για να μπει σε εφαρμογή πλήρως ο 3848, ο οποίος έχει στόχο να ελέγχει, να περιορίζει, ακόμα και να μηδενίζει τους διορισμούς κάποιες χρονιές με δύσκολο προϋπολογισμό. Μελετημένα τα είχε όλα η Αννούλα όταν κατέθεσε τον Νόμο για ψήφιση και πέρασε μια χαρά κι ας μην τον θέλει η πλειοψηφία του εκπαιδευτικού κόσμου.

Να υποθέσουμε οτι οι πληροφορίες σου σχετικά με τις προθέσεις της τρόικας ειναι εκ των εσω και ο 3848 ελαχιστοποιεί τις μειώσεις ενώ φέτος που εφαρμόζεται ο παλιός νόμος δεν θα έχουμε μειώσεις. Θα μου πεις ο 3848 δεν τουε ελαττώνει τους μηδενίζει....

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #878 στις: Μάιος 31, 2011, 12:38:16 μμ »

Πάντως και οι Ισλανδοί όταν είπαν μέσω του δημοψηφίσματός τους ότι δεν σας χρωστάμε τίποτα δεν τους πίστευαν, αλλά σιγά σιγά το εμπέδωσαν ότι δεν πρόκειται να πάρουν δεκάρα τσακιστή!  ;)

όντως δεν χρωστούσε η Ισλανδική κυβέρνηση. Όλο το χρέος (600% του ΑΕΠ) το είχαν δύο τράπεζες.. τυπικά ήταν πτώχευση, όχι ουσιαστικά καθώς λίγο πριν πτωχεύσουν οι τράπεζες κρατικοποιήθηκαν, και επειδή το χρέος δεν το είχε δημιουργήσει το κράτος, δεν υπήρχε στη συνέχεια φόβος επένδυσης σε κρατικά ομόλογα.
Καμία μα καμία σχέση με το δικό μας χρέος. Υπάρχουν ελληνικά ομόλογα σε κυκλοφορία που λήγουν ακόμα και το 2040.
Μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Το δικό μας χρέος το δημιούργησαν οι κυβερνήσεις μας, οπότε αν πτωχεύσουμε μπορεί και να μην δούνε δεκάρα τσακιστή, το ίδιο όμως και εμείς για πολλά χρόνια.
Επιπλέον, όλες οι εισαγωγές θα έχουν τριπλάσια αξία. Ακόμα και προϊοντα που φαινομενικά παράγουμε (πχ ξυραφάκια bic) οι πρώτες ύλες τους εισάγονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2011, 12:40:18 μμ από greeker »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10843
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #879 στις: Μάιος 31, 2011, 12:56:32 μμ »
Να υποθέσουμε οτι οι πληροφορίες σου σχετικά με τις προθέσεις της τρόικας ειναι εκ των εσω και ο 3848 ελαχιστοποιεί τις μειώσεις ενώ φέτος που εφαρμόζεται ο παλιός νόμος δεν θα έχουμε μειώσεις. Θα μου πεις ο 3848 δεν τουε ελαττώνει τους μηδενίζει....
Όχι καμία πληροφορία δεν έχω εκ των έσω. Η απάντησή μου ήθελε να δείξει ότι υπάρχουν πολύ σημαντικά δεδομένα/επιχειρήματα να χρησιμοποιήσει το υπουργείο παιδείας για να πείσει την τρόικα για την ανάγκη του επόμενου ΑΣΕΠ. Εφόσον γνωρίζουμε ότι ο επόμενος ΑΣΕΠ δεν σημαίνει απαραίτητα μόνιμους διορισμούς, αλλά εδραίωση του Ν.3848/2010 (ο οποίος περιορίζει τους διορισμούς που έχει την υποχρέωση να κάνει το υπουργείο με το παλιό σύστημα) γιατί να έχει η τρόικα αντιρρήσεις για τη διεξαγωγή του; Λογικές σκέψεις κάνω, δεν έχω προσβάσεις πουθενά για να γνωρίζω τις προθέσεις τους!

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #880 στις: Μάιος 31, 2011, 02:52:37 μμ »
Να υποθέσουμε οτι οι πληροφορίες σου σχετικά με τις προθέσεις της τρόικας ειναι εκ των εσω και ο 3848 ελαχιστοποιεί τις μειώσεις ενώ φέτος που εφαρμόζεται ο παλιός νόμος δεν θα έχουμε μειώσεις. Θα μου πεις ο 3848 δεν τουε ελαττώνει τους μηδενίζει....
Όχι καμία πληροφορία δεν έχω εκ των έσω. Η απάντησή μου ήθελε να δείξει ότι υπάρχουν πολύ σημαντικά δεδομένα/επιχειρήματα να χρησιμοποιήσει το υπουργείο παιδείας για να πείσει την τρόικα για την ανάγκη του επόμενου ΑΣΕΠ. Εφόσον γνωρίζουμε ότι ο επόμενος ΑΣΕΠ δεν σημαίνει απαραίτητα μόνιμους διορισμούς, αλλά εδραίωση του Ν.3848/2010 (ο οποίος περιορίζει τους διορισμούς που έχει την υποχρέωση να κάνει το υπουργείο με το παλιό σύστημα) γιατί να έχει η τρόικα αντιρρήσεις για τη διεξαγωγή του; Λογικές σκέψεις κάνω, δεν έχω προσβάσεις πουθενά για να γνωρίζω τις προθέσεις τους!

Θα αυξήσουν το παράβολο πάνω από 50€ που ήταν το τεστ δεξιοτήτων και θ αβγάλουν επιπλέον!!!

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ΑΣΕΠ το 2012?
« Απάντηση #881 στις: Μάιος 31, 2011, 02:54:39 μμ »


Τις ίδιες μαύρες σκέψεις έκανα και εγώ προηγουμένως... Βαριέμαι να κάνω και εκείνο το ρημαδοECDL  :P...


Panos2 όταν μίλησα εγώ για τις προσαυξήσεις πέσατε να με φάτε  :D Κάθησε τώρα να διαβάσεις και για το ECDL!  :)  Εγώ ευτυχώς το έχω και αυτό! (+ επιτυχία στους 2 προηγούμενους ΑΣΕΠ + ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ). Να δω πως θα μας ανταγωνιστείτε εσείς που δεν έχετε τίποτα από αυτά! Πως θα καταφέρετε να μπείτε στους νέους πίνακες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161483
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.