*

Αποστολέας Θέμα: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά  (Αναγνώστηκε 94757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 11, 2011, 01:14:54 πμ »
Πάντως κάτι βγήκε Γιαννιό και από αυτήν την κουβέντα. Αν εσύ που μπαίνεις συχνά στο φόρουμ δεν είχες αντιληφθεί αυτή τη σημαντική λεπτομέρεια, τότε φαντάσου πόσοι άλλοι συνάδελφοι την αγνοούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:49 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 11, 2011, 01:17:24 πμ »
Το νέο σύστημα το ίδιο αποτέλεσμα έχει με το παλιό. Και πριν αν δεν έδινες κάθε φορά και μάλιστα με καλό αποτέλεσμα πάλι βρισκόσουν τόσο πίσω στους πίνακες που στην ουσία έμενες εκτός σχολείου. Τώρα για να βρεθείς εκτός πινάκων θα πρέπει να μην πας δυο φορές να δώσεις και την τρίτη που θα πας να γράψεις κάτω από τη βάση.
Φυσικά μπορείς να δίνεις φορά παρά φορά ώστε αν κάποια ατυχήσεις να έχεις το δικαίωμα να κρατήσεις την πρώτη.
(Δηλαδή δίνεις το 2012, δεν δίνεις το 14 και ξαναδίνεις το 16 ώστε αν χρειαστεί να μη χάσεις το δικαίωμα στο βαθμό του 2012). Με το προηγούμενο σύστημα αν δεν έδινες το '14 ο βαθμός του '12 που έπεφτε στο μισό δεν σου έφτανε να εξασφαλίσεις προβάδισμα έναντι όσων έδωσαν.   Το κοινό στοιχείο είναι ότι παραμένεις αδιόριστος γιατί οι διορισμοί θα βαίνουν μειούμενοι. Αυτά έχω καταλάβει σε γενικές γραμμές, ελπίζω να κάνω λάθος και να είναι καλύτερα τα πράγματα.
Το κερασάκι στην τόύρτα θα έρθει όταν θα εφαρμόσουν την μαστεροποίηση των εξετάσεων και θα επιτρέπεται μόνο σε κατόχους μάστερ να δώσουν. Ναι, αυτό ισχύει σε αρκετές ευρωπαϊκές χώρες ήδη. Θα είναι μια λύση απέναντι στους χιλιάδες που δίνουν και μετά αξιώνουν διορισμό, θα ξεφορτωθούν αρκετούς έτσι.
Φυσικά κανείς δε μας αναγκάζει να δίνουμε αλλά εδώ τιμωρείται ο αριστούχος γιατί "γλυκαίνεται" και αρχίζει να ελπίζει και μετά λυπάται να χάσει τα μόρια που πήρε και μπαίνει στο τριπάκι να δίνει και να ξαναδίνει. Ο αποτυχών είναι συχνά πιο τυχερός γιατί στρέφεται αλλού και βρίσκει το δρόμο του πιο γρήγορα ίσως. 
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 11, 2011, 02:29:31 πμ »
Eγω ξέρω πάντως στην Αγγλία δεν δίνεις εξετάσεις, παρά κάποιες ειδικές που αφορούν γνώσεις μαθηματικών κ.τλ. oι οποίες ομως είναι απαραίτητη προυπόθεση να τις έχουν περάσει όλοι εκπαιδευτικοί μια φορά μόνο. Επίσης είναι ααπραίτητο να έχεις Pgcert κάτι σαν master στην παιδαγωγική επάρκεια. Σε αντίθεση νε το Ελλαdistan αυτό το pgcert το προσφέρουν πολλά πανεπιστήμια και μάλιστα  με εξειδικεύσεις ανάλογα με το τι είσαι.

Επίσης δίνεις βιογραφικό αφού τα χεις όλα αυτά και άμα θέλουν σε παίρνουν

Το σύστημα  δεν είναι το ίδιο με το παλαιό ΑΣΕΠ διότι ειειδκότητες που είχαν πολύ απορρόφηση δεν χρειαζόταν να ξαναδώσεις ΑΣΕΠ και χαμηλά να ήσουν περνούσες. Τώρα τους αποκλείει αν δεν γράψουν ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος alexpolis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 17, 2011, 05:50:57 μμ »
Καλησπέρα! Πήρα πτυχίο τον Ιούνιο του 2009 και μετά τελείωσα το στρατιωτικό μου. Το Μάιο του 2010 επηρεασμένος από τις προβλέψεις ότι θα πάρουν ελάχιστους αναπληρωτές το σχ. έτος 2010-2011 υπέγραψα σύμβαση με ιδιωτικό σχολείο. Τελικά με κάλεσαν την 1η Σεπτεμβρίου 2010 αναπληρωτή από το δημόσιο (είχα μπει στους πίνακες μηδενικής προϋπηρεσίας) κι έκανα τη χρήση του νόμου 3577 για την ιδιωτική εκπαίδευση και παρέμεινα στο ιδιωτικό σχολείο. Θα ήθελα να μου απαντήσετε αν γνωρίζετε στα εξής:
- Εγώ θα διοριστώ τελικά μόνο μέσω ΑΣΕΠ;
- Αν παραμείνω στο ιδιωτικό σχολείο και δεν κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής το σχ. έτος 2011-2012 (Είχα ενημερωθεί απο το Υπουργείο πέρυσι ότι το νόμο αυτόν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω μόνο για μια φορά. Άρα υποθέτω πως αν κάνω τα χαρτιά μου, με καλέσουν και αρνηθώ θα έχω κυρώσεις. Σωστά;) κινδυνεύω σε κάτι όσον αφορά το μόνιμο διορισμό; Θα έχω επιπτώσεις; Θα με βόλευε πολύ, λόγω οικονομικών κυρίως να παραμείνω στο ιδιωτικό σχολείο. Εξάλλου δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το αν θα με καλέσουν και πότε αναπληρωτή το σχ. έτος 2011-2012. Ωστόσο, υπάρχει κάποιο ρίσκο σε αυτή μου την απόφαση ή τελικά να ρισκάρω και να παραιτηθώ από το σχολείο και να περιμένω αν και πότε θα με καλέσουν αναπληρωτή;
Συγνώμη αν δεν είμαι κατανοητός σε κάποια σημεία και φλυαρώ πολύ. Βρίσκομαι σε τεράστιο δίλημμα. Είμαι καινούριος στο φόρουμ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:11:49 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #158 στις: Απρίλιος 17, 2011, 06:53:46 μμ »
Kοίταξε πως πάνε τα πράγματα στο ιδιωτικό και η γνώμη μου είναι να κάτσεις εκεί γιατί είσαι πιο σίγουρος και στο μισθό σου και σε όλα ...

Αποσυνδεδεμένος alexpolis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 17, 2011, 06:56:47 μμ »
Τα πράγματα τουλάχιστον και την επόμενη χρονιά θα είναι πολύ καλά στο ιδιωτικό. Και αυτό θέλω να κάνω. Απλά δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάποιο παραθυράκι που δεν ξέρω και μετά έχω επιπτώσεις και το μετανιώσω...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 17, 2011, 07:01:21 μμ »
Δεν θα το μετανιώσεις αγαπητέ ...Όλα θα πάνε καλά  ;)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 18, 2011, 09:30:52 πμ »
Ένα νέο παράθυρο ανοίγει στις προσλήψεις αναπληρωτών από το Σεπτέμβριο.
Στα πειραματικά-πρότυπα σχολεία οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνονται εκτός σειράς πινάκων απευθείας από την ΔΕΠΠΣ, το όργανο διοίκησης των πειραματικών-προτύπων.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2011, 09:38:08 πμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 18, 2011, 10:09:29 πμ »
Ένα νέο παράθυρο ανοίγει στις προσλήψεις αναπληρωτών από το Σεπτέμβριο.
Στα πειραματικά-πρότυπα σχολεία οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνονται εκτός σειράς πινάκων απευθείας από την ΔΕΠΠΣ, το όργανο διοίκησης των πειραματικών-προτύπων.
Με τι είδους κριτήρια,άραγε και πώς;Γνωρίζεις κάτι παραπάνω;
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 18, 2011, 10:32:25 πμ »
Ένα νέο παράθυρο ανοίγει στις προσλήψεις αναπληρωτών από το Σεπτέμβριο.
Στα πειραματικά-πρότυπα σχολεία οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνονται εκτός σειράς πινάκων απευθείας από την ΔΕΠΠΣ, το όργανο διοίκησης των πειραματικών-προτύπων.
Με τι είδους κριτήρια,άραγε και πώς;Γνωρίζεις κάτι παραπάνω;

σύμφωνα με το νομοσχέδιο θα γίνεται πρόσληψη αναπληρωτών με αυξημένα προσόντα από τους επιτυχόντες στον τελευταίο διαγωνισμό του ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 18, 2011, 04:48:22 μμ »
Ένα νέο παράθυρο ανοίγει στις προσλήψεις αναπληρωτών από το Σεπτέμβριο.
Στα πειραματικά-πρότυπα σχολεία οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνονται εκτός σειράς πινάκων απευθείας από την ΔΕΠΠΣ, το όργανο διοίκησης των πειραματικών-προτύπων.
Με τι είδους κριτήρια,άραγε και πώς;Γνωρίζεις κάτι παραπάνω;

σύμφωνα με το νομοσχέδιο θα γίνεται πρόσληψη αναπληρωτών με αυξημένα προσόντα από τους επιτυχόντες στον τελευταίο διαγωνισμό του ασεπ.
Α καλάαααα!!! Πάει η αξιοκρατία και πάλι. Όποιος από τους επιτυχόντες έχει δόντι θα έχει και να τρώει.
Οι υπόλοιποι θα περιμένουν στη σειρά, ενώ κάνουν δίαιτα:-X

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 18, 2011, 04:59:36 μμ »
Ένα νέο παράθυρο ανοίγει στις προσλήψεις αναπληρωτών από το Σεπτέμβριο.
Στα πειραματικά-πρότυπα σχολεία οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνονται εκτός σειράς πινάκων απευθείας από την ΔΕΠΠΣ, το όργανο διοίκησης των πειραματικών-προτύπων.

Μπορείς να παραθέσεις την πηγή αν σου είναι εύκολο για να ενημερωθούμε καλύτερα;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 18, 2011, 05:20:50 μμ »
Ένα νέο παράθυρο ανοίγει στις προσλήψεις αναπληρωτών από το Σεπτέμβριο.
Στα πειραματικά-πρότυπα σχολεία οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνονται εκτός σειράς πινάκων απευθείας από την ΔΕΠΠΣ, το όργανο διοίκησης των πειραματικών-προτύπων.

Μπορείς να παραθέσεις την πηγή αν σου είναι εύκολο για να ενημερωθούμε καλύτερα;

http://www.pde.gr/index.php?page=2529
σε παραπέμπει στη Βουλή και στο νομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 18, 2011, 05:57:02 μμ »
Eσυ Lasid τι πιστευες; οτι δεν θα γινοντουσαν νεες ρυθμισεις;αλλωστε ο νεος ασεπ προοριζεται να'ναι απλα μια δεξαμενη συμφωνα με τις προσληψεις του Καλλικρατη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.