*

Αποστολέας Θέμα: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€  (Αναγνώστηκε 38180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« στις: Μάρτιος 11, 2011, 12:26:28 πμ »

Ποιος είπε ότι τα παράθυρα καταργούνται;

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=57042950

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:19 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2011, 10:14:32 πμ »
πρώτη φορα το ακουμε? ή δεν ξερουμε πως συμβαινει? Κομιζουν γλαυκας εις Αθήνας?

τους έπιασε τωρα η κ@λοπιλάλα γιατι οι θεσεις με τον Καλλικρατη λιγοστευουν και σφαζονται για το ποιος θα παρει τη θεση.

Μα δεν φταινε ουτε αυτοι που τα πουλαν ουτε αυτοι που τα αγοραζουν. "ουδεις εκων κακός".Φταινε αυτοι που αλλαζουν τους νομους μεσα σε μια νυχτα και ερχονται στη ζωη μας τα πανω-κατω.

Για τους διευθυντες λιγο με ενδιαφερει, κυριως για μας, που οχι μονο αλλαξαν το τροπο διορισμου μας, αλλα μας ζητουν και ενα σωρο χαρτια ECDL, 1,2 ξενες γλωσσες,μεταπτυχιακα,διδακτορικα, κλπ κλπ ταχα μου για αξιοκρατια.

εχετε σκεφτει ποσοι απο μας θα παρουσιασουν τιτλους "μαιμου" οταν προκηρυχθει ο διαγωνισμος?.....και αντε να τους εντοπισεις....μπαχαλο η κατασταση.

λοιπον, δεν φταιμε ουτε μεις ουτε οι δ/ντες, αλλα αυτοι που δεν ξερουν τι τους γινεται και στο τελος, τρωγόμαστε μεταξυ μας....

γιατι μη ζηταω απο τον αλλον, ο οποιος εχει αναγκη και αυτος να δουλεψει, να ειναι ηθικος.επειδη δεν μπορω εγω να ειμαι ανηθικος?

Αυτα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 11, 2011, 11:55:47 πμ »
Καλά ο άλλος είναι μεγάλος απατεώνας που "πουλάει" μεταπτυχιακά...

Εγώ που το πληρώνω είμαι κλεπταποδόχος...

Και στην τελική "πηδάω" (και κυριολεκτικά και μεταφορικά) άλλο συνάδελφο....

Είμαστε και η κοιτίδα του πολιτισμού...

ΥΓ να δω αυτόν που πλήρωσε να πάρει μεταπτυχιακό να το έχει κρεμασμένο με καμάρι στον τοίχο να πέσω κάτω.... φαντάζομαι κάνουν και δώρο κορνίζα περιοπής...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 11, 2011, 02:37:39 μμ »
Για εμένα είναι θέμα και προσωπικής ηθικής. Απατεώνας δεν είναι μόνο αυτός που παρέχει το μεταπτυχιακό-μαϊμού, αλλά και αυτός που το αγοράζει, ώστε με μηδενική προσπάθεια από μέρους του να πετάξει έξω τον συνάδελφό του που το απέκτησε με κόπο. Και ούτε πιστεύω ότι όσοι είναι ηθικοί, είναι απλά γιατί δεν μπορούν να είναι ανήθικοι. Υπάρχουν άνθρωποι που συνειδητά δεν επιλέγουν τον εύκολο (και αναξιοπρεπή) δρόμο. Θα μου πείτε, με την ατιμωρησία και την ατελείωτη άφεση αμαρτιών από μέρους της ελληνικής πολιτείας, ο απατεώνας, το λαμόγιο, ο καταπατητής βγαίνει τζάμι και ακόμα και επιβραβεύεται κάποιες φορές, ενώ ο συνεπής και έντιμος μπαίνει στο περιθώριο και αισθάνεται κορόιδο.
Πάντως λύση δεν είναι να καταργηθούν τα προσόντα για τον διορισμό, αλλά να ελέγχεται σε βάθος ποίος έχει τι, από που και πως το απέκτησε.
Το μεγάλο όμως ερώτημα εν τέλει είναι, τώρα που ανακινήθηκε αυτό το γνωστό θέμα, και αν υπάρξουν οι απαραίτητες αποδείξεις μετά την έρευνα, θα έχουν κάποια τιμωρία οι ένοχοι; Η θα συνεχίσουν να βρωμίζουν τον χώρο της εκπαίδευσης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:33:19 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 11, 2011, 02:45:27 μμ »

Πάντως λύση δεν είναι να καταργηθούν τα προσόντα για τον διορισμό, αλλά να ελέγχεται σε βάθος ποίος έχει τι, από που και πως το απέκτησε.


Nα αγιάσει το στόμα σου.. Αλλά πως θα γίνει αυτό? Πχ. αν ο άλλος έδωσε κανονικά εξεταστική -άσχετα αν είχε τα θέματα και πέρασε. Ανίστοιχχα και κάτι ανάλογα θα γινότανε και με τις εργασίες. Δεν γίνεται πανεπιστημιακά ιδρύματα να διακινδυνεύουν το όνομα τους, σίγουρα η κομπίνα θα είανι καλοστημένη!
Μέσα στα 8000 θα υπάρχει άτομο που θα σου κάνει ή θα φαίνεται πως σου κάνει τις εργασίες, θα υπάρχει άτομο που θα δίνει ή θα κάνειπως θα δίνει εξετάσεις ή θα σου δίνουν τα θέματα- με τις λύσεις.... Δεν μπορεί να τα δώσανε έτσι τα πτυχία ρε παιδιά..
***

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2011, 02:54:17 μμ »
Και ούτε πιστεύω ότι όσοι είναι ηθικοί, είναι απλά γιατί δεν μπορούν να είναι ανήθικοι.

και ομως, ετσι ειναι. Αν εγω δεν θελω να "πηδηξω" τον συναδελφο μου σημαινει πως δεν μπορω να ειμαι ανηθικος. Αρα ειμαι ηθικος.


Πάντως λύση δεν είναι να καταργηθούν τα προσόντα για τον διορισμό, αλλά να ελέγχεται σε βάθος ποίος έχει τι, από που και πως το απέκτησε.

συμφωνω απολυτα, λυση δεν ειναι, αλλα ουτε ειναι λυση καθε λιγο και λιγακι να σου ζητανε τα κέρατα τους και συ να τρεχεις για να τα αποκτησεις. Για παραδειγμα, ουτε το ECDL  ουτε οι ξενες γλωσσες ειναι κατι που χρειαζεται απαραιτητα να το εχεις. και οταν μοριοδοτουν ολα τα μεταπτυχιακα πλουσιοπαροχα, ναι...πολλοι θα επωφεληθουν με οποιο τροπο και μαλιστα συντομα  ( γιατι χρονος δεν υπαρχει) να τα αποκτησουν. 

υπαρχει τετοιος μηχανισμος ελεγχου ? ΟΧΙ, αρα ....τα λαμογια επιζουν.



Το μεγάλο όμως ερώτημα εν τέλει είναι, τώρα που ανακινήθηκε αυτό το γνωστό θέμα, και αν υπάρξουν οι απαραίτητες αποδείξεις μετά την έρευνα, θα έχουν κάποια τιμωρία οι ένοχοι; Η θα συνεχίσουν να βρωμίζουν τον χώρο της εκπαίδευσης;


ου γαρ εστι των κακων παυλα ( Πλατων)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος HelenB

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2011, 03:13:38 μμ »
Έναντι αδράς αμοιβής αποκτούν τίτλους σπουδών κάποιοι «εξυπνάκηδες» με στόχο να συμπληρώσουν τα μόρια που απαιτούνται για μια διευθυντική θέση στο Δημόσιο! Η ταρίφα για ένα μεταπτυχιακό ανέρχεται σε 8.000 ευρώ, με το πτυχίο να καταφτάνει απευθείας στην πόρτα σας από πανεπιστήμια του εξωτερικού, κυρίως των Βαλκανίων.

Όπως διαβάζουμε στο «Εθνος», το απίστευτο που συμβαίνει καταγγέλουν εκπαιδευτικοί, που έχουν ενημερώσει ήδη την υπουργό Παιδείας.

«Ένας συνάδελφος μου είπε ότι με 8.000 μπορώ να πάρω μεταπτυχιακό χωρίς να σπουδάσω σε κάποια χώρα και ότι όλες οι συνεδρίες θα γίνονταν στην Ελλάδα. Δεν δέχτηκα, αλλά δύο συνάδελφοι το έκαναν και πήραν τους σχετικούς τίτλους. Και οι δύο, όμως, δεν κατέχουν ούτε στοιχειώδεις γνώσεις στα αγγλικά και τώρα είναι προϊστάμενοι Εκπαίδευσης», αναφέρει στην εφημερίδα ο πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής και Νότιας Χαλκιδικής, Χρήστος Καρανικόλας.

Τα περισσότερα από αυτά τα μεταπτυχιακά είναι από ξένα ΑΕΙ και σχεδόν όλα με σπουδές εξ αποστάσεως, ενώ οι τίτλοι  προέρχονται από χώρες όπως οι Βουλγαρία, Ρουμανία, Ιταλία, Κύπρος και Αγγλία.

Η τιμή για ένα πλαστό μεταπτυχιακό κυμαίνεται από 6.000 έως 8.000 ευρώ, με αντικείμενο... ό,τι τραβάει η όρεξή σου!

Τα μεταπτυχιακά αυτά δίνουν στους κατόχους τους μόρια για την κατάληψη θέσεων στελεχών της εκπαίδευσης, χωρίς αυτοί να γνωρίζουν καν το αντικείμενο του πτυχίου, ενώ λαμβάνουν και τα μόρια για την γνώση ξένης γλώσσας που δεν πιστοποιείται από άλλο τίτλο.
 
Πηγή: star.gr
http://www.star.gr/ellada_kosmos/83578/%CE%A0%CE%AC%CF%81%CE%B5_%CE%BA%CE%B9_%CE%B5%CF%83%CF%8D_%28%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8C%29_%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BC%CE%B5_8.000_%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E!.htm


Πρωτότυπο άρθρο από Έθνος:
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=57042950
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2011, 11:10:28 μμ από HelenB »
Hello!!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2011, 03:23:33 μμ »
@ MARKOS
Μην παίζουμε με τις λέξεις. Εννοώ ότι συνειδητά κάποιοι δεν καταφεύγουν στη λαμογιά αν και θα μπορούσαν.

Σχετικά με τα προσόντα διορισμού. Πως μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά πλουσιοπάροχα; 2 μοριάκια θα δίνουν και 3 το διδακτορικό, το οποίο έφαγε 4 και 5 χρόνια από τη ζωή κάποιων. Σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με τα μόρια από τη βαθμολογία του ΑΣΕΠ και την προϋπηρεσία.
Δεν πιστεύεις ότι σήμερα ένας εκπαιδευτικός δεν μπορεί πια να μην γνωρίζει έστω μία ξένη γλώσσα και υπολογιστές; Πως θα κάνει μία έρευνα στο ιντερνέτ για το μάθημα του και πως θα προτείνει μία ξενόγλωσση ιστοσελίδα στους μαθητές του για συμπληρωματικές πληροφορίες; Τα αντίστοιχα πτυχία δεν διασφαλίζουν τις γνώσεις αυτές; Δεν θα έπρεπε να δίνουν κάποια μόρια, όπως εξάλλου δίνουν σε όλες τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ;




Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 11, 2011, 04:13:54 μμ »
@ MARKOS
Μην παίζουμε με τις λέξεις. Εννοώ ότι συνειδητά κάποιοι δεν καταφεύγουν στη λαμογιά αν και θα μπορούσαν.

Σχετικά με τα προσόντα διορισμού. Πως μοριοδοτούνται τα μεταπτυχιακά πλουσιοπάροχα; 2 μοριάκια θα δίνουν και 3 το διδακτορικό, το οποίο έφαγε 4 και 5 χρόνια από τη ζωή κάποιων. Σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με τα μόρια από τη βαθμολογία του ΑΣΕΠ και την προϋπηρεσία.
Δεν πιστεύεις ότι σήμερα ένας εκπαιδευτικός δεν μπορεί πια να μην γνωρίζει έστω μία ξένη γλώσσα και υπολογιστές; Πως θα κάνει μία έρευνα στο ιντερνέτ για το μάθημα του και πως θα προτείνει μία ξενόγλωσση ιστοσελίδα στους μαθητές του για συμπληρωματικές πληροφορίες; Τα αντίστοιχα πτυχία δεν διασφαλίζουν τις γνώσεις αυτές; Δεν θα έπρεπε να δίνουν κάποια μόρια, όπως εξάλλου δίνουν σε όλες τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ;

Συναδελφε, θα προσπαθησω να σου απαντησω οσο πιο συντομα μπορω.

1. Μαλλον παιζουμε με τις λεξεις, αφου το ιδιο ακριβως λεμε !!!  ;). Επομενως στο 1ο συμφωνουμε.

2. Κατα τη γνωμη μου ΔΕΝ πρεπει να προσμετρονται γιατι σημερα λιγο πολυ ολοι ξερουμε και απο τεχνολογια και απο ξενες γλωσσες. Χαρτι απο πανεπιστημιο λαβαμε, αρα ξενη γλωσσα θα επρεπε εκει να τη γνωριζουμε ΠΡΙΝ μπουμε.

Ολοι οι διαγωνισμοι του ΑΣΕΠ που δεν ειναι γραπτοι. Εκει μοριοδοτουνται αυτα.(στους γραπτους υπερ-ισχυει η βαθμολογια που ελαβες)

Ξαφνικα αρχισαν να μοιραζουν μορια σε ολα τα προσοντα, χωρις να υπαρξει μια περιοδος τουλαχιστον 5 ετων, οπως και για την παιδαγωγικη επαρκεια.
Δλ.πιο φυσικο θα μου φαινοταν να μετρουσαν ΤΩΡΑ τη παιδαγωγικη επαρκεια παρα ολα τα αλλα, για τα οποια τρεχουμε και δε φτανουμε. ή μηπως η παιδαγωγικη επαρκεια εχει λιγοτερη σημασια για το εργο μας?


3 μοριακια? Δεν ειναι και λιγα σε πληροφορω. αν σκεφτεις οτι στο γραπτο διαγωνισμο ειναι 3 ερωτησεις ολοσωστες και να μην τις εχουν ολοι οι αλλοι απαντησει σωστα.
 
γνωμη μου ειναι και ισως πολλοι να μη συμφωνουν μαζι μου. Αλιμονο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 11, 2011, 04:17:41 μμ »
Αυτά συμβαίνουν  σε περιπτώσεις ήδη διορισμένων που θέλουν να γίνουν διευθυντές κτλ. Στους διαγωνισμούς που κάνει το ΑΣΕΠ για να γίνει δεκτό πτυχίο ή master πρέπει να είναι αναγνωρισμένο απο το ΔΟΑΤΑΠ πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ. Τό θέμα είναι γιατί δεν περνάνε και τα πτυχία των διορισμένων που θέλουν να εξελιχθούν απο το ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση.


πρώτη φορα το ακουμε? ή δεν ξερουμε πως συμβαινει? Κομιζουν γλαυκας εις Αθήνας?

τους έπιασε τωρα η κ@λοπιλάλα γιατι οι θεσεις με τον Καλλικρατη λιγοστευουν και σφαζονται για το ποιος θα παρει τη θεση.

Μα δεν φταινε ουτε αυτοι που τα πουλαν ουτε αυτοι που τα αγοραζουν. "ουδεις εκων κακός".Φταινε αυτοι που αλλαζουν τους νομους μεσα σε μια νυχτα και ερχονται στη ζωη μας τα πανω-κατω.

Για τους διευθυντες λιγο με ενδιαφερει, κυριως για μας, που οχι μονο αλλαξαν το τροπο διορισμου μας, αλλα μας ζητουν και ενα σωρο χαρτια ECDL, 1,2 ξενες γλωσσες,μεταπτυχιακα,διδακτορικα, κλπ κλπ ταχα μου για αξιοκρατια.

εχετε σκεφτει ποσοι απο μας θα παρουσιασουν τιτλους "μαιμου" οταν προκηρυχθει ο διαγωνισμος?.....και αντε να τους εντοπισεις....μπαχαλο η κατασταση.

λοιπον, δεν φταιμε ουτε μεις ουτε οι δ/ντες, αλλα αυτοι που δεν ξερουν τι τους γινεται και στο τελος, τρωγόμαστε μεταξυ μας....

γιατι μη ζηταω απο τον αλλον, ο οποιος εχει αναγκη και αυτος να δουλεψει, να ειναι ηθικος.επειδη δεν μπορω εγω να ειμαι ανηθικος?

Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 11, 2011, 05:04:30 μμ »
Ασχολείται και με τέτοια θέματα το star  ;)
Είμαι σίγουρος ότι θα μπει το "μαχαίρι στο κόκκαλο" και αν δεν μπει θα το κάνουμε σούπα  ;)

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2011, 05:19:45 μμ »
Και ούτε πιστεύω ότι όσοι είναι ηθικοί, είναι απλά γιατί δεν μπορούν να είναι ανήθικοι.

και ομως, ετσι ειναι. Αν εγω δεν θελω να "πηδηξω" τον συναδελφο μου σημαινει πως δεν μπορω να ειμαι ανηθικος. Αρα ειμαι ηθικος.


Πάντως λύση δεν είναι να καταργηθούν τα προσόντα για τον διορισμό, αλλά να ελέγχεται σε βάθος ποίος έχει τι, από που και πως το απέκτησε.
.

συμφωνω απολυτα, λυση δεν ειναι, αλλα ουτε ειναι λυση καθε λιγο και λιγακι να σου ζητανε τα κέρατα τους και συ να τρεχεις για να τα αποκτησεις. Για παραδειγμα, ουτε το ECDL  ουτε οι ξενες γλωσσες ειναι κατι που χρειαζεται απαραιτητα να το εχεις. και οταν μοριοδοτουν ολα τα μεταπτυχιακα πλουσιοπαροχα, ναι...πολλοι θα επωφεληθουν με οποιο τροπο και μαλιστα συντομα  ( γιατι χρονος δεν υπαρχει) να τα αποκτησουν. 

υπαρχει τετοιος μηχανισμος ελεγχου ? ΟΧΙ, αρα ....τα λαμογια επιζουν.



Το μεγάλο όμως ερώτημα εν τέλει είναι, τώρα που ανακινήθηκε αυτό το γνωστό θέμα, και αν υπάρξουν οι απαραίτητες αποδείξεις μετά την έρευνα, θα έχουν κάποια τιμωρία οι ένοχοι; Η θα συνεχίσουν να βρωμίζουν τον χώρο της εκπαίδευσης;


ου γαρ εστι των κακων παυλα ( Πλατων)
εγώ πτυχίο αγγλικών δεν έχω αλλά δεν καταλαβαίνω και σε τι θα το χρειαστώ για να διδάξω σε ένα γυμνάσιο ή λύκειο φυσική, χημεία. όσο για τα πλαστά πτυχία -μεταπτυχιακά πριν από κάποια χρόνια είχε βγάλει θέμα ο Τριανταφυλλόπουλος για κάποιους βουλευτές που είχαν τέτοια πτυχία. το θέμα τελείωσε και κανείς δεν ασχολήθηκε. η δική μου λογική λέει ότι ή ήταν αλήθεια και έπρεπε να τιμωρηθούν οι βουλευτές ή ήταν ψέματα και έπρεπε να πληρώσει ο Τριανταφυλλόπουλος. το να μην συμβεί τίποτα από τα δύο δεν έχει λογική
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2011, 05:22:11 μμ από TEO FYSIKOS »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 11, 2011, 05:46:55 μμ »
Αν θες να "αναγνωρίσεις" τα προσόντα κάποιου φροντίζεις να το κάνεις με τα χρήματα που θα πάρει και με την εξέλιξη που θα έχει στην δουλειά(π.χ κάποιος σχολικός σύμβουλος να έχει κάποιο μεταπτυχικό στην εκπαίδευση). Ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ θα έπρεπε θεωρητικά να ασχολείται μόνο με τα "γραπτά" και την προυπηρεσία που είχε κάποιος(νόμιμα και όχι από το παράθυρο). Πολλά "προσόντα" που αναφέρουμε θα έπρεπε να είναι αυτονόητα όχι μόνο για έναν (υποψήφιο) εκπαιδευτικό αλλά για κάθε απόφοιτο Λυκείου (π.χ βασικές γνώσεις Η/Υ και γνώση μιας ξένης γλώσσσας).Όσο και αν δεν μας αρέσει ο κόσμος γύρω μας προχωράει.
Τώρα για τα υπόλοιπα π.χ παιδαγωγική επάρκεια θα έπρεπε να έχει κάποιο bonus μόνο αν έχει γίνει σοβαρά και οργανωμένα π.χ από κάποιο πανεπιστήμιο και όχι βιαστικά και πρόχειρα  για να προσθέσουμε απλά ένα ακόμα χαρτί στα υπόλοιπα. Και φυσικά θα έπρεπε να δίνει μεταβατική περίοδο εφόσον είναι αναγκαία προυπόθεση για να πάρει μέρος κάποιος στο διαγωνισμό.
Όσο για τα εικονικά διπλώματα το ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποιος να τα ελέγχει. Δεν νομίζω και αυτό είναι ενδεικτικό της κατάντιας που έχουμε τώρα. Κανείς δεν ελέγχει κανένα. 
π.χ δεν φαντάζομαι να γινόταν ποτέ τέτοιο θέμα στην Ελλάδα
Κατηγορείται για λογοκλοπή ο γερμανός υπ. Άμυνας
http://www.tanea.gr/default.asp?artid=4618763&ct=2&pid=2

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 11, 2011, 06:23:04 μμ »
πρώτη φορα το ακουμε? ή δεν ξερουμε πως συμβαινει? Κομιζουν γλαυκας εις Αθήνας?

τους έπιασε τωρα η κ@λοπιλάλα γιατι οι θεσεις με τον Καλλικρατη λιγοστευουν και σφαζονται για το ποιος θα παρει τη θεση.

Μα δεν φταινε ουτε αυτοι που τα πουλαν ουτε αυτοι που τα αγοραζουν. "ουδεις εκων κακός".Φταινε αυτοι που αλλαζουν τους νομους μεσα σε μια νυχτα και ερχονται στη ζωη μας τα πανω-κατω.

Για τους διευθυντες λιγο με ενδιαφερει, κυριως για μας, που οχι μονο αλλαξαν το τροπο διορισμου μας, αλλα μας ζητουν και ενα σωρο χαρτια ECDL, 1,2 ξενες γλωσσες,μεταπτυχιακα,διδακτορικα, κλπ κλπ ταχα μου για αξιοκρατια.

εχετε σκεφτει ποσοι απο μας θα παρουσιασουν τιτλους "μαιμου" οταν προκηρυχθει ο διαγωνισμος?.....και αντε να τους εντοπισεις....μπαχαλο η κατασταση.
λοιπον, δεν φταιμε ουτε μεις ουτε οι δ/ντες, αλλα αυτοι που δεν ξερουν τι τους γινεται και στο τελος, τρωγόμαστε μεταξυ μας....

γιατι μη ζηταω απο τον αλλον, ο οποιος εχει αναγκη και αυτος να δουλεψει, να ειναι ηθικος.επειδη δεν μπορω εγω να ειμαι ανηθικος?

Αυτα.

Για αυτό το λόγο το θέμα το άνοιξα στην ομάδα ΄΄διαγωνισμοί ΑΣΕΠ΄΄.
Αν συνεχίσουν οι αρμόδιοι/υπεύθυνοι του κρατικού μηχανισμού και της κυβέρνησης να περνάνε στα ψιλά τέτοιες καταγγελίες σίγουρα και η νέα λίστα μετά τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ θα είναι σε μεγάλο βαθμό παραποιημένη.
Όπως συναίβει και στις τωρινές λίστες με τους ΟΑΕΔ και την ΠΔΣ σε ένα βαθμό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.