*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 228220 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 13, 2011, 12:36:59 μμ »
Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις πώς να κινηθείς. Όταν κάνεις ένσταση και έχεις βάσιμες υποψίες ότι αυτοί που θα την κρίνουν θα κινηθούν π α ρ α ν ό μ ω ς   τότε απλά κάνεις την ένσταση και την κοινοποιείς ως εξής :
- περιφερεια πρωτ. και δευτ. εκπ/σης
- υπουργείο παιδείας, τμήμα προσωπκού

όταν η ένσταση απορριφθεί παρανομως, ζητάς αντίγραφα των πρακτικών του ΠΥΣΔΕ επειδή έχεις έννομο συμφέρον, υποχρεωτικά σου τα δίνουν και τα κοινοποιείς μαζί με νέα ένσταση στον Επόπτη Δημόσιας Διοίκησης ( κ. Ρακιντζή). Ο συγκεκριμένος επόπτης είναι ΑΔΕΚΑΣΤΟΣ, ο άνθρωπος είναι πραγματικά ανυπέρβλητος σ΄αυτό που κάνει και φυσικά θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

Μερικές φορές - δυσυτχώς - οι έχοντες "εξουσία" βρίσκουν και τα κάνουν πατώντας στην άγνοια των εκπ/κών.
Πάντως είναι όντως περίεργο το περιστατικό που λες γιατί πρώτον , το ΠΥΣΔΕ δεν είναι μονομελές όργανο και είναι "κουλό" να μην αντέδρασε κανένας και δεύτερον ίσως υπάρχουν πτυχές της ιστορίας που δεν γνωρίζεις και ίσως το ΠΥΣΔΕ καλώς γνωμοδότησε για την τοποθέτηση...Σε κάθε περίπτωση επιφυλάσσομαι όταν δεν ξέρω όλα τα στοιχεία μιας υπόθεσης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:15 »

Αποσυνδεδεμένος chal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 13, 2011, 12:38:50 μμ »
Στα Δωδεκάνησα δεν κοιτάνε καν τα μόρια. Μόνο την προϋπηρεσία.

μα από την προϋπηρεσία προκύπτουν τα μόρια. Και επειδή η νομοθεσία επ αυτού είναι σαφής - οι εκπ/κοί τοποθετούνται με βάση τα μόριά τους - τότε καλά θα κάνετε να ρίξετε ενστάσεις
bitch,
είμαι περίεργος να ακούσω τη γνώμη σου... Όταν μια συνάδελφος είχε αδικηθεί στην τοποθέτησή της, όπως η ίδια θεωρούσε, πήγε να συζητήσει το θέμα με τον προϊστάμενο. Αφού λοιπόν μίλησαν για αρκετή ώρα, του λέει πως γνώριζε ότι είχε δίκιο και θα έκανε ένσταση για να το διεκδικήσει. Γυρνάει λοιπόν αυτός επειδικτικά και της απαντά: "Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Απλά να σου πω ένα πράγμα... Υπάρχουν οι ενστάσεις και υπάρχουν και οι απορρίψεις..." Δηλαδή μιλάμε το θράσος φτάνει σε άλλο επίπεδο πλέον... Μερικοί νομίζουν ότι ο κόσμος τους ανήκει και μπορούν να κάνουν ότι τους γουστάρει... Και κανένας δεν έχει λόγο γι' αυτό.... Έλεος δηλαδή....

Αν έχω εγώ 40 μόρια και ο άλλος 30, αλλά αυτός ο άλλος έχει έστω και μία μέρα παραπάνω προϋπηρεσία από μένα, τότε η Δωδεκάνησος (για τις προσωρινές τοποθετήσεις) τον τοποθετεί πιο πάνω από μένα και τοποθετεί πρώτα αυτόν.
Let's See Who Goes Down First

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 13, 2011, 01:02:49 μμ »
οι τοποθετήσεις γινονται βάσει μορίων
βλέπε σχετικά τα ΠΔ50/96 ΚΑΙ ΠΔ100/97

και στην εγκύκλιο μεταθέσεων επίσης αναφέρονται τα κριτήρια μετάθεσης ( συνολική υπηρεσία, δυσμενείς συνθήκες, κτλ ) και αναφέρει ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας λαμβάνεται υπόψη το ΦΕΚ διορισμού.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 13, 2011, 01:57:49 μμ »
bitch,
να σε ρωτήσω κάτι άλλο για το οποίο οι απόψεις διχάζονται... Μέχρι τώρα, όποιον και να έχω ρωτήσει (και όπως έχω αναφέρει και προγενέστερα στο topic) όταν γίνονται οι τοποθετήσεις του ΠΥΣΔΕ τότε συνεξετάζονται οι περιπτώσεις αυτών που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ με αυτούς που έχουν έρθει με απόσπαση εκτός ΠΥΣΔΕ ή έχουν ζητήσει και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, και όποιος περισσότερα μόρια τοποθετείται... Είναι δηλαδή λογικό και δυνατόν να είμαι εγώ π.χ. τρία χρόνια σε ένα νησί στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ξαφνικά να έρθει κάποιος με απόσπαση εντός/εκτός ΠΥΣΔΕ και να προηγείται και ακόμα και να μπορεί να με "πετάξει" έξω από το νησάκι??? Είμαστε σοβαροί??? Αν θέλει σώνει και καλά να έρθει με απόσπαση ας περιμένει να διαλέξουν πρώτα αυτοί που είναι στη διάθεση και είναι "έρμαια" και μετά ας πάρει ότι μείνει... Αλλιώς ας μην ερχόταν ποτέ... Ήρθαν δηλαδή στη κυριολεξία "τα άγρια να διώξουν τα ήμερα"???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:15:15 »

Αποσυνδεδεμένος Λαερτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 13, 2011, 03:53:47 μμ »
Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω μιας και δεν γνωριζω τι συμβαινει:

Πήρα μετάθεση για κάποια περιοχή και το ΠΥΣΔΕ, στα κενά των τοποθετήσεων που έχει αναρτησει, δεν αναφέρει οργανικό κενό στην ειδικότητά μου. (Ανήκω στο κλάδο ΠΕ04) Δεν έπρεπε να υπάρχει οργανικο κενό;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 13, 2011, 04:04:54 μμ »
bitch,
να σε ρωτήσω κάτι άλλο για το οποίο οι απόψεις διχάζονται... Μέχρι τώρα, όποιον και να έχω ρωτήσει (και όπως έχω αναφέρει και προγενέστερα στο topic) όταν γίνονται οι τοποθετήσεις του ΠΥΣΔΕ τότε συνεξετάζονται οι περιπτώσεις αυτών που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ με αυτούς που έχουν έρθει με απόσπαση εκτός ΠΥΣΔΕ ή έχουν ζητήσει και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, και όποιος περισσότερα μόρια τοποθετείται... Είναι δηλαδή λογικό και δυνατόν να είμαι εγώ π.χ. τρία χρόνια σε ένα νησί στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ξαφνικά να έρθει κάποιος με απόσπαση εντός/εκτός ΠΥΣΔΕ και να προηγείται και ακόμα και να μπορεί να με "πετάξει" έξω από το νησάκι??? Είμαστε σοβαροί??? Αν θέλει σώνει και καλά να έρθει με απόσπαση ας περιμένει να διαλέξουν πρώτα αυτοί που είναι στη διάθεση και είναι "έρμαια" και μετά ας πάρει ότι μείνει... Αλλιώς ας μην ερχόταν ποτέ... Ήρθαν δηλαδή στη κυριολεξία "τα άγρια να διώξουν τα ήμερα"???
zeroout αυτά που περιγράφεις είναι πολύ μπερδεμένα και μου φαίνεται ότι εσύ ο ίδιος δεν έχει καταλάβει κάτι καλά στην ιστορία. Όταν λες "τοποθετήσεις" τι ακριβώς εννοείς; Τοποθετήσεις σε ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ; ή σε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ;
Εάν είναι το πρώτο, αυτά που λες δεν ισχύουν. Οι αποσπασμένοι δεν παίρνουν καινούριες οργανικές  :o. Οι αποσπασμένοι τοποθετούνται σε λειτουργικά κενά.
Όποτε μάλλον μιλάς για την δεύτερη περίπτωση και αναφέρεσαι στην διαδικασία τοποθέτησης σε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ μετά τις τοποθετήσεις σε οργανικές θέσεις, που αφορούν :
1. τους σε διάθεση εκπ/κούς που δεν κατάφεραν να πάρουν οργανική με την προηγούμενη διαδικασία
2. τους αποσπασμενους από άλλο νομό
3. τους αποσπασμένους από τον ίδιο νομό
Οι παραπάνω κρίνονται ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ με βάση τα μόριά τους ΚΑΙ ΟΧΙ την προϋπηρεσία τους. Αυτό λέει ο νόμος! Δες εδώ. (τον οποίο νόμο παρεπιπτόντως, οφείλεις να βρεις, να διαβάσεις και να καταλάβεις, πριν αρχίσεις να διαμαρτύρεσαι)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2011, 04:07:30 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3392
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 13, 2011, 04:24:44 μμ »
Παράθεση
Πήρα μετάθεση για κάποια περιοχή και το ΠΥΣΔΕ, στα κενά των τοποθετήσεων που έχει αναρτησει, δεν αναφέρει οργανικό κενό στην ειδικότητά μου. (Ανήκω στο κλάδο ΠΕ04) Δεν έπρεπε να υπάρχει οργανικο κενό;

Λαέρτη, τόσο καιρό το λέω σε αυτό το forum και λίγοι το καταλαβαίνουν: οι μεταθέσεις δεν έγιναν βάσει οργανικών κενών!!!!!!!!!!!!! Αν πήρες μετάθεση σε περιοχή που ήθελες, τότε θα σε έλεγα και τυχερό (ή και άτυχο, εφ΄ όσον θα είσαι στην διάθεση). Μήπως μαζί με σένα πήραν και άλλοι μετάθεση; Μήπως έχουν λιγότερα μόρια από σένα; Μήπως η μετάθεση δόθηκε γι' αυτούς και σε πήραν κι εσένα αναγκαστικά;

Αποσυνδεδεμένος Λαερτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 13, 2011, 04:28:41 μμ »
Παράθεση
Πήρα μετάθεση για κάποια περιοχή και το ΠΥΣΔΕ, στα κενά των τοποθετήσεων που έχει αναρτησει, δεν αναφέρει οργανικό κενό στην ειδικότητά μου. (Ανήκω στο κλάδο ΠΕ04) Δεν έπρεπε να υπάρχει οργανικο κενό;

Λαέρτη, τόσο καιρό το λέω σε αυτό το forum και λίγοι το καταλαβαίνουν: οι μεταθέσεις δεν έγιναν βάσει οργανικών κενών!!!!!!!!!!!!! Αν πήρες μετάθεση σε περιοχή που ήθελες, τότε θα σε έλεγα και τυχερό (ή και άτυχο, εφ΄ όσον θα είσαι στην διάθεση). Μήπως μαζί με σένα πήραν και άλλοι μετάθεση; Μήπως έχουν λιγότερα μόρια από σένα; Μήπως η μετάθεση δόθηκε γι' αυτούς και σε πήραν κι εσένα αναγκαστικά;

Δεν πήρα μετάθεση σε περιοχή που ήθελα.

Απλά έπρεπε να φύγω απο το νησί. Μαζί με εμενα δεν πήρε άλλος στην ειδικότητά μου μετάθεση. Είμαι ο μοναδικός. Και αυτο είναι που με ξενίζει. Ρε παιδιά αν δεν έχετε οργανική γιατι πήρα μετάθεση?


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3392
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 13, 2011, 04:34:26 μμ »
Αυτό είναι πράγματι περίεργο, πώς έδωσαν αυτή την μετάθεση. Αφού έφυγες από το νησί, ε για καλό θα είναι, να αλλάξεις και περιβάλλον! Παρ' όλα αυτά, άκουσα για περιπτώσεις μεταθέσεων που πρέπει να έγιναν για συγκεκριμένα άτομα. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Λαερτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 13, 2011, 04:36:49 μμ »
Αυτό είναι πράγματι περίεργο, πώς έδωσαν αυτή την μετάθεση. Αφού έφυγες από το νησί, ε για καλό θα είναι, να αλλάξεις και περιβάλλον! Παρ' όλα αυτά, άκουσα για περιπτώσεις μεταθέσεων που πρέπει να έγιναν για συγκεκριμένα άτομα. Αυτά.

Θα ηθελα να σε ρωτήσω αν φάγανε την οργανική υπέρ της ομαδοποιημένης ειδικότητας για να βάλουν κανα κολλητό(ΠΥΣΔΕ) και επειδη αύριο παω να κανω την αιτηση να το κανω θέμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2011, 04:43:49 μμ από Λαερτης »

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 13, 2011, 04:41:08 μμ »
bitch,
να σε ρωτήσω κάτι άλλο για το οποίο οι απόψεις διχάζονται... Μέχρι τώρα, όποιον και να έχω ρωτήσει (και όπως έχω αναφέρει και προγενέστερα στο topic) όταν γίνονται οι τοποθετήσεις του ΠΥΣΔΕ τότε συνεξετάζονται οι περιπτώσεις αυτών που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ με αυτούς που έχουν έρθει με απόσπαση εκτός ΠΥΣΔΕ ή έχουν ζητήσει και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, και όποιος περισσότερα μόρια τοποθετείται... Είναι δηλαδή λογικό και δυνατόν να είμαι εγώ π.χ. τρία χρόνια σε ένα νησί στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και ξαφνικά να έρθει κάποιος με απόσπαση εντός/εκτός ΠΥΣΔΕ και να προηγείται και ακόμα και να μπορεί να με "πετάξει" έξω από το νησάκι??? Είμαστε σοβαροί??? Αν θέλει σώνει και καλά να έρθει με απόσπαση ας περιμένει να διαλέξουν πρώτα αυτοί που είναι στη διάθεση και είναι "έρμαια" και μετά ας πάρει ότι μείνει... Αλλιώς ας μην ερχόταν ποτέ... Ήρθαν δηλαδή στη κυριολεξία "τα άγρια να διώξουν τα ήμερα"???
zeroout αυτά που περιγράφεις είναι πολύ μπερδεμένα και μου φαίνεται ότι εσύ ο ίδιος δεν έχει καταλάβει κάτι καλά στην ιστορία. Όταν λες "τοποθετήσεις" τι ακριβώς εννοείς; Τοποθετήσεις σε ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ; ή σε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ;
Εάν είναι το πρώτο, αυτά που λες δεν ισχύουν. Οι αποσπασμένοι δεν παίρνουν καινούριες οργανικές  :o. Οι αποσπασμένοι τοποθετούνται σε λειτουργικά κενά.
Όποτε μάλλον μιλάς για την δεύτερη περίπτωση και αναφέρεσαι στην διαδικασία τοποθέτησης σε ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ μετά τις τοποθετήσεις σε οργανικές θέσεις, που αφορούν :
1. τους σε διάθεση εκπ/κούς που δεν κατάφεραν να πάρουν οργανική με την προηγούμενη διαδικασία
2. τους αποσπασμενους από άλλο νομό
3. τους αποσπασμένους από τον ίδιο νομό
Οι παραπάνω κρίνονται ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ με βάση τα μόριά τους ΚΑΙ ΟΧΙ την προϋπηρεσία τους. Αυτό λέει ο νόμος! Δες εδώ. (τον οποίο νόμο παρεπιπτόντως, οφείλεις να βρεις, να διαβάσεις και να καταλάβεις, πριν αρχίσεις να διαμαρτύρεσαι)
hapiness,
μιλάω για τις τοποθετήσεις που γίνονται σε λειτουργικά κενά και έπονται των μεταθέσεων, όπως πολύ σωστά υπέθεσες. Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι όλες οι κατηγορίες (εκπαιδευτικοί στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, αποσπασμένοι εκτός/εντός ΠΥΣΔΕ) συγκρίνονται με βάση μόνο τα μόριά τους. Είχα την εντύπωση ότι υπήρχε μια προτεραιότητα σε αυτούς που είναι στη διάθεση του οικείου ΠΥΣΔΕ... Και για να σου φέρω απτό παράδειγμα (χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες) ξέρω περιπτώσεις συναδέλφων μου που ανήκουν σε άλλο ΠΥΣΔΕ το οποίο τοποθετεί πρώτα αυτούς τους εκπαιδευτικούς που έχει στη διάθεση και ύστερα συγκρίνει τα μόρια των αποσπασμένων εντός/εκτός που έχει..

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 13, 2011, 06:25:34 μμ »
hapiness,
μιλάω για τις τοποθετήσεις που γίνονται σε λειτουργικά κενά και έπονται των μεταθέσεων, όπως πολύ σωστά υπέθεσες. Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι όλες οι κατηγορίες (εκπαιδευτικοί στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, αποσπασμένοι εκτός/εντός ΠΥΣΔΕ) συγκρίνονται με βάση μόνο τα μόριά τους. Είχα την εντύπωση ότι υπήρχε μια προτεραιότητα σε αυτούς που είναι στη διάθεση του οικείου ΠΥΣΔΕ...
Δεν ξέρω γιατί σου κάνει εντύπωση η διαδικασία τοποθέτησης σε λειτουργικά κενά. Γιατί θεωρείς ότι οι στην διάθεση έχουν περισσότερα "δικαιώματα" από τους αποσπασμένους; Αφού κανένας από τις παραπάνω κατηγορίες δεν έχει οργανική στον νομό (εκτός από τους εντός νομού αποσπασμένους, αλλά αυτοί "αποποιήθηκαν" οικειοθελώς για μία χρονιά την οργανική τους και σε καμία περίπτωση την συγκεκριμένη αυτή χρονιά δεν θα βρεθούν να υπηρετούν στο σχολείο της οργανικής τους), τότε το δίκαιο είναι να κριθούν όλοι με βάση τα μόριά τους. Επειδή εσύ (το "εσύ" εδώ είναι γενικό και όχι προσωπικό) είσαι χρόνια στον συγκεκριμένο νομό και βολοδέρνεις από σχολείο σε σχολείο και αφενός "ζηλεύεις" αυτούς που έχουν οργανική, ενώ αφετέρου κοιτάς με μισό μάτι τους "ξένους" (από άλλο νομό), δεν σημαίνει ότι το δίκαιο είναι να έχεις προτεραιότητα.  :-\ Εγώ πχ θεωρώ άδικο και το γεγονός ότι η τοποθέτηση των νεοδιόριστων σε λ.κ. γίνεται ΜΕΤΑ από αυτή την διαδικασία, δλδ οι νεοδιόριστοι είναι στον πάτο του κουβά. Γιατί δηλαδή; Επειδή έτυχε να διοριστούν αυτή την χρονιά; Πολλοί νεοδιόριστοι έχουν κάνει προϋπηρεσία σε πολύ δυσπρόσιτα μέρη και ενδεχομένως να έχουν περισσότερα μόρια από κάποιον διαθεσίτη ή αποσπασμένο. Γιατί να τους "φάει" αυτός το λ.κ. που θέλουν;
Και για να σου φέρω απτό παράδειγμα (χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες) ξέρω περιπτώσεις συναδέλφων μου που ανήκουν σε άλλο ΠΥΣΔΕ το οποίο τοποθετεί πρώτα αυτούς τους εκπαιδευτικούς που έχει στη διάθεση και ύστερα συγκρίνει τα μόρια των αποσπασμένων εντός/εκτός που έχει..
Αυτό είναι παράνομο (έτσι όπως το βλέπω από τον νόμο που διάβασα). Οι αποσπασμένοι θα έρπεπε να έχουν κάνει ενστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 13, 2011, 06:27:59 μμ »
Στη χθεσινη εγκυκλιο για τις τοποθετησεις των εκπαιδευτικων με αρ. πρωτ. Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010, το υπουργειο επιτελους λαμβανει θεση σε ο,τι αφορα τις προτεραιοτητες των διαφορων κατηγοριων εκπαιδευτικων κατα τις τοποθετησεις στις σχολικες μοναδες. Συγκεκριμενα, σε σχετικη επισημανση οριζεται οτι προτασσονται οι μετατιθεμενοι, στη συνεχεια επονται οι νεοδιοριστοι και τελευταιοι τοποθετουνται οι αποσπασμενοι.



Μεταφέρω από το

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=26298


5.2. Ειδικότερα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια, αποσπούν ή τοποθετούν τους εκπαιδευτικούς με την εξής σειρά:

α. Αποσπάσεις και τοποθετήσεις  υπεραρίθμων

β. Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών που είναι στη διάθεση του ΥΣ

γ. Αποσπάσεις από σχολείο σε σχολείο της περιοχής αρμοδιότητας του συμβουλίου και τοποθετήσεις αποσπασμένων από άλλες περιοχές

δ. Προσωρινές τοποθετήσεις μεταταχθέντων

ε. Προσωρινές τοποθετήσεις νεοδιορίστων

στ. Τοποθετήσεις αναπληρωτών

Πρόταση ΟΛΜΕ:       Οι αποσπάσεις και οι τοποθετέσεις της περίπτωσης 5.2.γ να μη συνεξετάζονται, αλλά να προηγούνται οι αποσπάσεις από σχολείο σε σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2011, 07:03:21 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 13, 2011, 06:37:25 μμ »
knkn δεν έχω υπόψη μου τις καινούριες εξελίξεις. Με τις δύο παραθέσεις που έκανες με μπέρδεψες. Τελικα πάει μετατιθεμένοι->νεοδιόριστοι->αποσπασμένοι , με την σειρά, ή μετατιθεμένοι->νεοδιόριστοι+αποσπασμένοι ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 639

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.