*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 227088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 26, 2011, 11:20:49 πμ »
Τελικά εγώ συμπέρασμα για τις τοποθετήσεις δεν έβγαλα. Μάλλον οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να κάνουμε ερωτήματα στο υπουργείο μήπως στείλει και φέτος καμία οδηγία.

Κανονικά πρέπει να βγάλουν νέα εγκύκλιο .
Διαφορετικά οι ενστάσεις θα ''πατήσουν'' στα παρακάτω . 

Στη χθεσινη εγκυκλιο για τις τοποθετησεις των εκπαιδευτικων με αρ. πρωτ. Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010, το υπουργειο επιτελους λαμβανει θεση σε ο,τι αφορα τις προτεραιοτητες των διαφορων κατηγοριων εκπαιδευτικων κατα τις τοποθετησεις στις σχολικες μοναδες. Συγκεκριμενα, σε σχετικη επισημανση οριζεται οτι προτασσονται οι μετατιθεμενοι, στη συνεχεια επονται οι νεοδιοριστοι και τελευταιοι τοποθετουνται οι αποσπασμενοι.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:23 »

Αποσυνδεδεμένος GrayNik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 26, 2011, 04:23:09 μμ »
Μία ερώτηση σχετική με τις τοποθετήσεις στα οργανικά κενά, για όποιον γνωρίζει. Στην ειδικότητά μου απέμεινε ένα οργανικό  κενό σε ένα συγκεκριμένο σχολείο, που δεν ήθελε κανείς για τον χ ή ψ λόγο. Μας καλούν για συμπληρωματική αίτηση. Τα ερωτήματά μου είναι δύο. Αν δεν μας ενδιαφέρει το σχολείο και δεν θέλουμε την οργανική αυτή, μπορούμε να μην πάμε να καταθέσουμε συμπληρωματική αίτηση; ή είναι υποχρεωτικό με κάποιο τρόπο να καταθέσουμε αίτηση όπου να λέμε ότι δεν επιθυμούμε το συγκεκριμένο κενό;; Και η δεύτερη ερώτηση: Λένε πως αν δεν διατεθεί το κενό, το ΠΥΣΔΕ θα προχωρήσει σε αυτοδίκαιη τοποθέτηση; Ποιόν επιλέγουν, με ποιά κριτήρια για να πάρει το ανεπιθύμητο κενό; Έχει διακίωμα αυτος να αρνηθεί; Ευχαριστώ προκαταβολικά, παιδιά

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #184 στις: Ιούνιος 26, 2011, 04:35:56 μμ »
αν κανείς δε θέλει αυτή την κενή οργανική θέση (ΕΠΑΛ, λόγω απόστασης) με την νέα πρόσκληση τοποθέτησης το πυσδε τοποθετεί αυτόν που έχει λιγότερα μόρια. Όταν βγαίνει μια οργανική αναγκαστικά δίνεται σε κάποιον.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #185 στις: Ιούνιος 26, 2011, 05:00:26 μμ »
Bitch ευχαριστώ  πολύ για  τις  διευκρινήσεις. έχω  όμως  και   κάτι  άλλο. Σαν  νεοδιόριστη  ανέλαβα  υπηρεσία  σε  σχολείο  της  περιοχής  Α, όπως  ήταν  και  ο  τόπος   διορισμού. Όμως  μετά  απο  λίγες  μέρες  με  απέσπασαν  σε  σχολείο της  περιοχής  Β (του  ίδιου  νομού  εννοείται) γιατί  υπήρχε  κενό. Εγώ  λοιπόν  θα  παρουσιαστώ  στο  σχολείο της  περιοχής  Α, σωστά;  Για  το  νέο  έτος   μπορώ  να  ζητήσω   να  με  τοποθετήσουν  πάλι  στην  περιοχή  Β, γιατί  έμεινα  πολύ  ευχαριστημένη  απο  το  σχολείο;  Σε  αυτή  την  περίπτωση  θα  θεωρηθεί  οτι  ξεχρεώνω  την  οργανική  (η  οποία  είναι στην  Α)  ή  θα  βρεθώ  προ  εκπληξεων;  Και  πάλι  ευχαριστώ  και  συγνώμη  αν  σε  κουράζω  με  τις  απορίες  μου.

κατά πρώτον πρέπει να διευκρινίσουμε κάτι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο:
είτε σε απέσπασαν είτε άλλαξε η τοποθέτησή σου ( τροποποίηση τοποθέτησης λέγεται αυτό) κοίταξε το χαρτί με την κοινοποίηση να γράφει "χωρίς αίτησή της και για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Αυτό είναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ γιατι διαφορετικά φαίνεται ότι εσύ έκανες αίτηση οπότε φαίνεται ότι χρωστάς την υπηρέτηση στην οργανική.  Κάποιες διευθύνσεις δεν το γράφουν αυτό και απλά αναγράφουν την πράξη του πυσδε/ απυσδε . Πχ γράφουν " ο εκπ/κος χ, τοποθετείτε στο ψ σχολείο βάση της τάδε απόφασης της Περιφερειακής Δ/νσης που βασίστηκε στην τάδε πράξη του πυσδε". Στην περίπτωση αυτή ζήτα απο την διεύθυνση στην οποια ανήκεις αντίγραφο της πράξης του πυσδε ώστε να βεβαιωθείς ότι εκεί αναγράφεται οτι εκείνοι σε μετακινούν, χωρίς δική σου υπαιτιότητα και για τις ανάγκες της υπηρεσίας.

Τουτων λεχθέντων, συνεχίζω:
αν έγινε α π ό σ π α σ η τότε 30/6 παρουσιάζεσαι στο σχολείο αρχικής τοποθέτησης.
Αν έγινε τ ρ ο π ο π ο ί η σ η   τ ο π ο θ έ τ η σ η ς  τότε αναλαμβάνεις στο σχολείο που ήδη βρίσκεσαι.

΄τωρα όσον αφορά την δήλωση τοποθέτησης, βάσει του 3848 δεν κάνεις καν αίτηση ως νεοδιόριστη. Βάσει του ίδιου νόμου πάλι, οφείλουν να σε τοποθετήσουν στο ιδιο σχολειο με την πρώτη χρονιά. Αν δεν υπάρχει κενό εκεί σε τοποθετουν κάπου αλλού. Σε κάθε περίπτωση εσύ θεωρείται ότι ξεχρεώνεις την οργανική ( εννοείται και με το τρίτο έτος υπηρέτησης που στα μόρια μετράει διπλό).
κάποια πυσδε αποφάσισαν να επιτρέψουν στους νεοδιόριστους - άτυπα ομως - να δηλώσουν σχολεία προτίμησης για τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό  ώστε να διευκολυνθούν στην τοποθέτηση. Αλλά αυτό είναι εντελώς άτυπο και καμία νομιμότητα δεν έχει οποτε δεν γίνεται να επικαλεστεί κάποιος "στην αθήνα το έκαναν γιατι δεν το έκαναν και στη σάμο..;" 
Πάντως, αν τελικα δε σας επιτρέψουν να δηλώσετε συγκεκριμένο σχολείο, μπορείς ωστόσο προφορικά να το συζητήσεις με τον διευθυντή δευτεροβάθμιας ( που προεδρευει στο πυσδε) ή με κάποιον του πυσδε τελοσπάντων, ώστε αν καταστεί δυνατό να σε επανατοποθετήσουν στο σχολείο που υπηρετείς φέτος...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:23 »

Αποσυνδεδεμένος GrayNik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #186 στις: Ιούνιος 26, 2011, 05:17:45 μμ »
αν κανείς δε θέλει αυτή την κενή οργανική θέση (ΕΠΑΛ, λόγω απόστασης) με την νέα πρόσκληση τοποθέτησης το πυσδε τοποθετεί αυτόν που έχει λιγότερα μόρια. Όταν βγαίνει μια οργανική αναγκαστικά δίνεται σε κάποιον.

Ευχαριστώ loulou. Δηλαδή, πολύ απλά αν δεν το θέλεις, δεν πας για συμπληρωματική, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος zeroout

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • it's all about the journey, not the destination...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #187 στις: Ιούνιος 26, 2011, 06:03:08 μμ »
Bitch ευχαριστώ  πολύ για  τις  διευκρινήσεις. έχω  όμως  και   κάτι  άλλο. Σαν  νεοδιόριστη  ανέλαβα  υπηρεσία  σε  σχολείο  της  περιοχής  Α, όπως  ήταν  και  ο  τόπος   διορισμού. Όμως  μετά  απο  λίγες  μέρες  με  απέσπασαν  σε  σχολείο της  περιοχής  Β (του  ίδιου  νομού  εννοείται) γιατί  υπήρχε  κενό. Εγώ  λοιπόν  θα  παρουσιαστώ  στο  σχολείο της  περιοχής  Α, σωστά;  Για  το  νέο  έτος   μπορώ  να  ζητήσω   να  με  τοποθετήσουν  πάλι  στην  περιοχή  Β, γιατί  έμεινα  πολύ  ευχαριστημένη  απο  το  σχολείο;  Σε  αυτή  την  περίπτωση  θα  θεωρηθεί  οτι  ξεχρεώνω  την  οργανική  (η  οποία  είναι στην  Α)  ή  θα  βρεθώ  προ  εκπληξεων;  Και  πάλι  ευχαριστώ  και  συγνώμη  αν  σε  κουράζω  με  τις  απορίες  μου.

κατά πρώτον πρέπει να διευκρινίσουμε κάτι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο:
είτε σε απέσπασαν είτε άλλαξε η τοποθέτησή σου ( τροποποίηση τοποθέτησης λέγεται αυτό) κοίταξε το χαρτί με την κοινοποίηση να γράφει "χωρίς αίτησή της και για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Αυτό είναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ γιατι διαφορετικά φαίνεται ότι εσύ έκανες αίτηση οπότε φαίνεται ότι χρωστάς την υπηρέτηση στην οργανική.  Κάποιες διευθύνσεις δεν το γράφουν αυτό και απλά αναγράφουν την πράξη του πυσδε/ απυσδε . Πχ γράφουν " ο εκπ/κος χ, τοποθετείτε στο ψ σχολείο βάση της τάδε απόφασης της Περιφερειακής Δ/νσης που βασίστηκε στην τάδε πράξη του πυσδε". Στην περίπτωση αυτή ζήτα απο την διεύθυνση στην οποια ανήκεις αντίγραφο της πράξης του πυσδε ώστε να βεβαιωθείς ότι εκεί αναγράφεται οτι εκείνοι σε μετακινούν, χωρίς δική σου υπαιτιότητα και για τις ανάγκες της υπηρεσίας.

Τουτων λεχθέντων, συνεχίζω:
αν έγινε α π ό σ π α σ η τότε 30/6 παρουσιάζεσαι στο σχολείο αρχικής τοποθέτησης.
Αν έγινε τ ρ ο π ο π ο ί η σ η   τ ο π ο θ έ τ η σ η ς  τότε αναλαμβάνεις στο σχολείο που ήδη βρίσκεσαι.

΄τωρα όσον αφορά την δήλωση τοποθέτησης, βάσει του 3848 δεν κάνεις καν αίτηση ως νεοδιόριστη. Βάσει του ίδιου νόμου πάλι, οφείλουν να σε τοποθετήσουν στο ιδιο σχολειο με την πρώτη χρονιά. Αν δεν υπάρχει κενό εκεί σε τοποθετουν κάπου αλλού. Σε κάθε περίπτωση εσύ θεωρείται ότι ξεχρεώνεις την οργανική ( εννοείται και με το τρίτο έτος υπηρέτησης που στα μόρια μετράει διπλό).
κάποια πυσδε αποφάσισαν να επιτρέψουν στους νεοδιόριστους - άτυπα ομως - να δηλώσουν σχολεία προτίμησης για τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό  ώστε να διευκολυνθούν στην τοποθέτηση. Αλλά αυτό είναι εντελώς άτυπο και καμία νομιμότητα δεν έχει οποτε δεν γίνεται να επικαλεστεί κάποιος "στην αθήνα το έκαναν γιατι δεν το έκαναν και στη σάμο..;" 
Πάντως, αν τελικα δε σας επιτρέψουν να δηλώσετε συγκεκριμένο σχολείο, μπορείς ωστόσο προφορικά να το συζητήσεις με τον διευθυντή δευτεροβάθμιας ( που προεδρευει στο πυσδε) ή με κάποιον του πυσδε τελοσπάντων, ώστε αν καταστεί δυνατό να σε επανατοποθετήσουν στο σχολείο που υπηρετείς φέτος...
bitch,
στη δική μου δευτεροβάθμια επέτρεψαν κανονικά στους νεοδιόριστους να κάνουν αιτήσεις τοποθέτησης μαζί με αυτούς που είναι στη διάθεση. Μάλιστα, κάποιοι (οι φιλόλογοι περισσότερο που έχουν κενά) σκέφτονται να βάλουν στην πρώτη τους προτίμηση άλλο σχολείο από αυτό που ήταν φέτος, για να αλλάξουν περιβάλλον και μήπως είναι καλύτερα για αυτούς. Υπάρχει όμως περίπτωση για κάτι τέτοιο??? Δηλαδή να υπάρχει π.χ. κενό φιλολόγου σε σχολείο στο οποίο ήταν την χρονιά που μας πέρασε μία ή ένας νεοδιόριστος και τώρα να πάνε αυτοί αλλού και να καλυφθεί από κάποιον άλλο το κενό???

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 26, 2011, 06:49:04 μμ »
Bitch ευχαριστώ  πολύ για  τις  διευκρινήσεις. έχω  όμως  και   κάτι  άλλο. Σαν  νεοδιόριστη  ανέλαβα  υπηρεσία  σε  σχολείο  της  περιοχής  Α, όπως  ήταν  και  ο  τόπος   διορισμού. Όμως  μετά  απο  λίγες  μέρες  με  απέσπασαν  σε  σχολείο της  περιοχής  Β (του  ίδιου  νομού  εννοείται) γιατί  υπήρχε  κενό. Εγώ  λοιπόν  θα  παρουσιαστώ  στο  σχολείο της  περιοχής  Α, σωστά;  Για  το  νέο  έτος   μπορώ  να  ζητήσω   να  με  τοποθετήσουν  πάλι  στην  περιοχή  Β, γιατί  έμεινα  πολύ  ευχαριστημένη  απο  το  σχολείο;  Σε  αυτή  την  περίπτωση  θα  θεωρηθεί  οτι  ξεχρεώνω  την  οργανική  (η  οποία  είναι στην  Α)  ή  θα  βρεθώ  προ  εκπληξεων;  Και  πάλι  ευχαριστώ  και  συγνώμη  αν  σε  κουράζω  με  τις  απορίες  μου.

κατά πρώτον πρέπει να διευκρινίσουμε κάτι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο:
είτε σε απέσπασαν είτε άλλαξε η τοποθέτησή σου ( τροποποίηση τοποθέτησης λέγεται αυτό) κοίταξε το χαρτί με την κοινοποίηση να γράφει "χωρίς αίτησή της και για τις ανάγκες της υπηρεσίας". Αυτό είναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ γιατι διαφορετικά φαίνεται ότι εσύ έκανες αίτηση οπότε φαίνεται ότι χρωστάς την υπηρέτηση στην οργανική.  Κάποιες διευθύνσεις δεν το γράφουν αυτό και απλά αναγράφουν την πράξη του πυσδε/ απυσδε . Πχ γράφουν " ο εκπ/κος χ, τοποθετείτε στο ψ σχολείο βάση της τάδε απόφασης της Περιφερειακής Δ/νσης που βασίστηκε στην τάδε πράξη του πυσδε". Στην περίπτωση αυτή ζήτα απο την διεύθυνση στην οποια ανήκεις αντίγραφο της πράξης του πυσδε ώστε να βεβαιωθείς ότι εκεί αναγράφεται οτι εκείνοι σε μετακινούν, χωρίς δική σου υπαιτιότητα και για τις ανάγκες της υπηρεσίας.

Τουτων λεχθέντων, συνεχίζω:
αν έγινε α π ό σ π α σ η τότε 30/6 παρουσιάζεσαι στο σχολείο αρχικής τοποθέτησης.
Αν έγινε τ ρ ο π ο π ο ί η σ η   τ ο π ο θ έ τ η σ η ς  τότε αναλαμβάνεις στο σχολείο που ήδη βρίσκεσαι.

΄τωρα όσον αφορά την δήλωση τοποθέτησης, βάσει του 3848 δεν κάνεις καν αίτηση ως νεοδιόριστη. Βάσει του ίδιου νόμου πάλι, οφείλουν να σε τοποθετήσουν στο ιδιο σχολειο με την πρώτη χρονιά. Αν δεν υπάρχει κενό εκεί σε τοποθετουν κάπου αλλού. Σε κάθε περίπτωση εσύ θεωρείται ότι ξεχρεώνεις την οργανική ( εννοείται και με το τρίτο έτος υπηρέτησης που στα μόρια μετράει διπλό).
κάποια πυσδε αποφάσισαν να επιτρέψουν στους νεοδιόριστους - άτυπα ομως - να δηλώσουν σχολεία προτίμησης για τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό  ώστε να διευκολυνθούν στην τοποθέτηση. Αλλά αυτό είναι εντελώς άτυπο και καμία νομιμότητα δεν έχει οποτε δεν γίνεται να επικαλεστεί κάποιος "στην αθήνα το έκαναν γιατι δεν το έκαναν και στη σάμο..;" 
Πάντως, αν τελικα δε σας επιτρέψουν να δηλώσετε συγκεκριμένο σχολείο, μπορείς ωστόσο προφορικά να το συζητήσεις με τον διευθυντή δευτεροβάθμιας ( που προεδρευει στο πυσδε) ή με κάποιον του πυσδε τελοσπάντων, ώστε αν καταστεί δυνατό να σε επανατοποθετήσουν στο σχολείο που υπηρετείς φέτος...
[/quote]

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι.
Εμένα γράφει το χαρτί μου οτι έχω διατεθεί από το τάδε σχολείο στο τάδε. Και όταν τους ρώτησα αν πρέπει να γράφει για τις ανάγκες τις υπηρεσίας μου είπαν οτι με καλύπτει. Να τους πιέσω κι άλλο; Μη μου πουν μετά τον τρίτο χρόνο οτι δεν μπορώ να κάνω χαρτιά για μετάθεση....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 06:59:50 μμ από casperini »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 26, 2011, 11:23:12 μμ »
΄τωρα όσον αφορά την δήλωση τοποθέτησης, βάσει του 3848 δεν κάνεις καν αίτηση ως νεοδιόριστη.
Δεν αναφέρει τέτοιο πράγμα ο διαμαντονόμος. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνει κάποιος αίτηση τοποθέτησης.
Απλώς πολλά ΠΥΣΔΕ δε δίνουν τα κενά από πριν (είτε γιατί δε θέλουν είτε γιατί δεν ξέρουν τι ακριβώς θα προκύψει ως το Σεπτέμβρη) και η αίτηση γίνεται στα τυφλά.

κάποια πυσδε αποφάσισαν να επιτρέψουν στους νεοδιόριστους - άτυπα ομως - να δηλώσουν σχολεία προτίμησης για τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό  ώστε να διευκολυνθούν στην τοποθέτηση. Αλλά αυτό είναι εντελώς άτυπο και καμία νομιμότητα δεν έχει οποτε δεν γίνεται να επικαλεστεί κάποιος "στην αθήνα το έκαναν γιατι δεν το έκαναν και στη σάμο..;" 
;;;
Όπως κάνει αίτηση τοποθέτησης οποιοσδήποτε "παλιός" βρίσκεται στη διάθεση, έτσι κάνουν και οι νεοδιόριστοι (είτε πρώτης είτε δεύτερης χρονιάς). Κι αυτοί "στη διάθεση" είναι.
Αν μου διαφεύγει κάτι, παρακαλώ διόρθωσέ με.
Δηλαδή μας κάνουν και χάρη που κάνουμε αίτηση τοποθέτησης;

Βάσει του ίδιου νόμου πάλι, οφείλουν να σε τοποθετήσουν στο ιδιο σχολειο με την πρώτη χρονιά. Αν δεν υπάρχει κενό εκεί σε τοποθετουν κάπου αλλού.
Επίσης λάθος. Ο 3848 στις "μεταβατικές διατάξεις" αναφέρεται σε σχολική μονάδα της ίδιας περιοχής, χωρίς να δίνει οποιαδήποτε προτεραιότητα στο σχολείο της πρώτης χρονιάς. Αν π.χ. έχει έρθει στην ίδια περιοχή με μετάθεση κάποιος με περισσότερα μόρια, και δεν πήρε οργανική, άρα παραμένει στη διάθεση (όπως και ο περσινός νεοδιόριστος), εννοείται ότι προηγείται στην επιλογή του συγκεκριμένου σχολείου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 11:30:51 μμ από λιθοσφαιριστής »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 26, 2011, 11:27:45 μμ »

Εμένα γράφει το χαρτί μου οτι έχω διατεθεί από το τάδε σχολείο στο τάδε. Και όταν τους ρώτησα αν πρέπει να γράφει για τις ανάγκες τις υπηρεσίας μου είπαν οτι με καλύπτει. Να τους πιέσω κι άλλο; Μη μου πουν μετά τον τρίτο χρόνο οτι δεν μπορώ να κάνω χαρτιά για μετάθεση....
Ίσως ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα εάν ζητήσεις επικυρωμένο αντίγραφο του πρακτικού της πραξης του πυσδε που αναφέρει την μετακίνησή σου. Εκεί φαντάζομαι θα αναγράφεται σαφώς ο τρόπος, οπότε θα έχεις χαρτί στα χέρια σου εάν στο μέλλον δημιουργηθεί πρόβλημα.
Αλλά σαφώς είναι πιο σίγουρο πράμα να έχεις στα χέρια σου ανακοινωτήριο που να γράφει "χωρίς αιτησή του".

Edit: τώρα είδα ότι γράφεις ότι το χαρτί γράφει "διατεθεί" όχι "αποσπαστεί". Εάν ισχύει όντως αυτό, τότε έχουν δίκιο. Η διάθεση σε καλύπτει για υπηρέτηση οργανικής γιατί δεν τίθεται θέμα αίτησης ή όχι. Δεν κάνουμε αιτήσεις για να διατεθούμε μερικώς ή ολικώς κάπου. Μόνο να αποσπαστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2011, 11:29:32 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 26, 2011, 11:40:55 μμ »
΄τωρα όσον αφορά την δήλωση τοποθέτησης, βάσει του 3848 δεν κάνεις καν αίτηση ως νεοδιόριστη.
Δεν αναφέρει τέτοιο πράγμα ο διαμαντονόμος. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνει κάποιος αίτηση τοποθέτησης.
Απλώς πολλά ΠΥΣΔΕ δε δίνουν τα κενά από πριν (είτε γιατί δε θέλουν είτε γιατί δεν ξέρουν τι ακριβώς θα προκύψει ως το Σεπτέμβρη) και η αίτηση γίνεται στα τυφλά.

κάποια πυσδε αποφάσισαν να επιτρέψουν στους νεοδιόριστους - άτυπα ομως - να δηλώσουν σχολεία προτίμησης για τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό  ώστε να διευκολυνθούν στην τοποθέτηση. Αλλά αυτό είναι εντελώς άτυπο και καμία νομιμότητα δεν έχει οποτε δεν γίνεται να επικαλεστεί κάποιος "στην αθήνα το έκαναν γιατι δεν το έκαναν και στη σάμο..;" 
;;;
Όπως κάνει αίτηση τοποθέτησης οποιοσδήποτε "παλιός" βρίσκεται στη διάθεση, έτσι κάνουν και οι νεοδιόριστοι (είτε πρώτης είτε δεύτερης χρονιάς). Κι αυτοί "στη διάθεση" είναι.
Αν μου διαφεύγει κάτι, παρακαλώ διόρθωσέ με.
Δηλαδή μας κάνουν και χάρη που κάνουμε αίτηση τοποθέτησης;

Βάσει του ίδιου νόμου πάλι, οφείλουν να σε τοποθετήσουν στο ιδιο σχολειο με την πρώτη χρονιά. Αν δεν υπάρχει κενό εκεί σε τοποθετουν κάπου αλλού.
Επίσης λάθος. Ο 3848 στις "μεταβατικές διατάξεις" αναφέρεται σε σχολική μονάδα της ίδιας περιοχής, χωρίς να δίνει οποιαδήποτε προτεραιότητα στο σχολείο της πρώτης χρονιάς. Αν π.χ. έχει έρθει στην ίδια περιοχή με μετάθεση κάποιος με περισσότερα μόρια, και δεν πήρε οργανική, άρα παραμένει στη διάθεση (όπως και ο περσινός νεοδιόριστος), εννοείται ότι προηγείται στην επιλογή του συγκεκριμένου σχολείου.

μου θυμίζεις λίγο το "έλα παπού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου..." Ο 3848 ορίζει σαφώς

4. Ο χρόνος πραγματικής υπηρεσίας στη σχολική μο−
νάδα της πρώτης τοποθέτησης μετά το διορισμό δεν
μπορεί να είναι μικρότερος των τριών ετών. Ο τρίτος
χρόνος της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το διπλάσιο
του αριθμού μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας
όπου υπηρετεί ο νεοδιοριζόμενος. Κάθε διάταξη που
ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται.

άρα, έχουμε και λέμε
α. μιλάει για ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΠΡΩΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ και όχι αφηρημένα για περιοχή τοποθέτησης.
β. καθ' ην στιγμήν μιλάει για τριετία στην ίδια σχολική μονάδα πρώτης τοποθέτησης σημαίνει ότι δεν κάνει αίτηση για πουθενά αλλού. Εξ αυτού συνεπάγεται και το ΜΗ νόμιμο των αιτήσεων οριστικής τοποθέτησης που κάποια πυσδε ζητάν.
γ. το "κάθε διάταξη που ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται" σημαίνει ότι δεν ισχύουν όσα ως τώρα ξέραμε.

όσο για τον μετατιθέμενο, η ειδοποιός διαφορά ειναι ότι εκείνος μπορεί να ζητήσει και να λάβει ΟΡΓΑΝΙΚΗ τοποθέτησης ενώ ο νεοδιόριστος τοποθετείται προσωρινά. Ωστόσο, αν προκύψει το ζήτημα ο μετατιθέμενος να πάρει την οργανική και μετά να μην προκυπτει λειτουργικό κενό για τον νεοδιόριστο στην ίδια σχολική μονάδα της πρώτης τοποθέτησης τοτε επικαλούμαστε ως διοίκηση την διευκρινιστική που μας έφτασε τελευταία ότι δύναται ο νεοδιοριστος να τοποθετηθεί σε άλλη σχολικη μονάδα, διαφορετική της πρώτης του τοποθέτησης. Αλλά και αυτή η διευκρινιστική δεν αναφέρει κάπου οτι κάνει αίτηση για αυτό...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 26, 2011, 11:50:31 μμ »
Συνεχίζεις να κάνεις λάθος. Εσύ παραθέτεις όσα θα ισχύουν (λέμε τώρα), μετά τη λήξη της μεταβατικής περιόδου. Δες το άρθρο 9.
"12. Μέχρι τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του
Α.Σ.Ε.Π. σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος νόμου,
ο νεοδιοριζόμενος εκπαιδευτικός της πρωτοβάθμιας ή
της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τίθεται στη διάθεση
της οικείας διεύθυνσης εκπαίδευσης και τοποθετείται
προσωρινά με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύ-
στερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού υπηρε-
σιακού συμβουλίου σε κενή θέση σχολικής μονάδας της
περιοχής και οριστικά στο τέλος της πρώτης διετίας κα-
τά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός της ίδιας περιο-
χής, όπως ορίζεται στις οικείες διατάξεις. Ο χρόνος
πραγματικής υπηρεσίας σε σχολική μονάδα της περιο-
χής της πρώτης τοποθέτησης
μετά το διορισμό δεν μπο-
ρεί να είναι μικρότερος των τριών ετών. Ο τρίτος χρόνος
της υπηρεσίας μοριοδοτείται με το διπλάσιο του αριθμού
μονάδων μετάθεσης της σχολικής μονάδας όπου υπηρε-
τεί ο νεοδιοριζόμενος."
Άρα θα γίνει αίτηση τοποθέτησης.
Και δεν αναφέρθηκα σε μετατιθέμενο που πήρε οργανική, αλλά σε κάποιον που έμεινε στη διάθεση και θα κάνει αίτηση για λειτουργικό κενό.

Αν εσείς οι ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΙ, δεν ξέρετε να διαβάζετε ολοκληρωμένα ένα νόμο και ζητάτε διευκρινιστικές για τέτοια ζητήματα, φαντάζομαι τι γίνεται με πιο σύνθετα θέματα...


Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 27, 2011, 12:13:02 πμ »
Ευχαριστώ πολύ happiness! Καλού κακού θα πάρω κι ένα τηλέφωνο αύριο, πάντως...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 27, 2011, 12:40:01 πμ »
 
Πρώτον  το χωρίο που παρέθεσες γράφει - με απόφαση περιφερειακού διευθυντή και ύστερα απο΄πρόταση του οικείου πυσδε - βλέπεις να γράφει πουθενά κατόπιν αιτήσεως του εκπαιδευτικού; Η ερώτηση που ετέθη στο φόρουμ ήταν αν θα υποβάλλουν οι νεοδιόριστοι αίτηση για τοποθέτηση. Από κανένα σημείο του νόμου δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. Αυτό που ελέχθη είναι ότι προς διευκόλυνση των πυσδε ίσως ζητηθεί να υποβάλουν αίτηση χωρίς όμως αυτό να προκύπτει από τον ίδιο το νόμο.

δεύτερον - διευκρινιστικές σε κάτι τέτοια θέματα δίνονται γιατί υποβάλλουν τα ανάλογα ερωτήματα οι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ που υπηρετούν σε διευθύνσεις και γραφεία και τα στελεχώνουν κατά πλειοψηφία . Και επειδή διορισμοί διοικητικών στο υπουργείο παιδείας  έχουν να γίνουν από τότε που πρωθυπουργός ήταν ο Ανδρέας και όχι ο γιόκας του, και επειδή οι περισσότεροι διοικητικοί  την έκαναν για σύνταξη, η μεγάλη πλειοψηφία όσων στελεχώνουν πλέον διευθύνσεις και γραφεία είναι εκπ/κοί - επομένως αν θες να ειρωνευτείς κάποιον κοίτα στον καθρέπτη ....

τρίτον - αναμένεται οσονούπω εγκύκλιος του υπουργείου οικονομικών που θα ρυθμίζει τα του παγώματος των διαγωνισμών του ΑΣΕΠ και σταδιακής απορρόφησης των ήδη επιτυχόντων / διοριστέων του τελευταίου ΑΣΕΠ σε βάθος τριετίας. Απο τη στιγμή λοιπόν που αναστέλλεται η διεξαγωγή των διαγωνισμών του ΑΣΕΠ αναστέλλονται και οι μεταβατικές διατάξεις που τον αφορούν ως μη έχουσες λόγω ύπαρξης και επομένως περνάμε αυτόματα στην εφαρμογή των νόμων χωρίς τις μεταβατικές διατάξεις. 

Το τελειώνω εδώ και πάω για ύπνο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 27, 2011, 12:54:34 πμ »
Και πριν τον 3848 με απόφαση του διευθυντή περιφ. εκπαίδευσης και μετά από πρόταση του ΠΥΣΔΕ γίνονταν οι τοποθετήσεις. Πώς την έκανε την πρόταση το ΠΥΣΔΕ, χωρίς αιτήσεις των ενδιαφερομένων;
Για το πάγωμα ή το ξεπάγωμα, ο νόμος ορίζει σαφώς: "Μέχρι τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π.".
Θα μπορούσες απλά να πεις ότι έκανες λάθος, αλλά αναφέρθηκες σε αμπελοχώραφα.

Το τελειώνω κι εγώ εδώ, δε συνηθίζω να μπλέκω σε διαμάχες με ΜΗ εκπαιδευτικούς σε αυτό το φόρουμ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159902
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.