*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 226713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #210 στις: Ιούνιος 28, 2011, 03:42:23 μμ »
επανέρχομαι και ας τα πάρουμε με τη σειρά:

α. τα λειτουργικά κενα λόγω συνταξιοδοτήσων δεν ξεκαθαρίζουν τον Σεπτέμβριο. Οι εκπ/κοί ως γνωστόν δεν μπορούν να αιτηθούν συνταξιοδοτησης εν μέσω του ετους ( παρά μόνο για σοβαρούς λόγους υγειας και οικογενειακούς όπως προβλέπεται απο τον υπαλληλικό κώδικα).Επομένως παραίτηση εκπ/κού για συνταξιοδότηση γίνεται το αργοτερο έως 10 Αυγούστου. Άρα το αργότερο έως 10 Αυγούστου οι διευθύνσεις γνωρίζουν ποιά λειτουργικά κενά θα προκύψουν για Σεπτμέμβριο. Συν τοις άλλοις, τα στοιχεία αυτά για πρόθεση αίτησης υποβολής συνταξιοδότησης, ζητώνται κάθε χρόνο και απο το υπουργείο και από τις αρμόδιες υπηρεσίες οικονομικών ( γιατί φυσικά παίζει και η μισθοδοσία). Άρα, το δεν ξέραμε ποιά κενά θα προκυψουν είναι μια μεγάλη δικαιολογία. Τον μεγαλύτερο αριθμό τον γνωρίζουμε ήδη από τον ιούλιο.

β. και τον σεπτέμβρη να γινουν οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά και πάλι προηγούνται οι οντες στην διάθεση. Αυτό το έψαξα σήμερα - και με το υπουργείο για επαλήθευση -  και προκύπτουν τα εξής;
αυτοί που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πυσδε αλλά δεν έχουν οργανική  βγαίνουν υπεράριθμοι στο πυσδε αυτό. Εφόσον λοιπόν θεωρουνται υπεράριθμοι τότε τους διαχειριζόμαστε και με τον αυτό τρόπο - δηλαδή τοποθετούνται πρώτα από όλους τους άλλους.
 
γ. αυτό προκυπει απο τα πδ50/96 και πδ100/97 και πιο συγκεκριμένα από αυτή την διάταξη του πδ50/96 
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.    

πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον είναι υπεράριθμοι λογω μη τοποθέτησής τους σε οργανικό κενό εννοείται ότι προτάσσονται έναντι όλων των υπολοιπων.

δ. happiness διαφωνώ με την άποψή σου ότι εφόσον κρίνονται με βάση τα μόρια ο αποσπασμένος αν προηγείται στα μόρια προηγείται και στην τοποθέτηση. Πρώτον γιατι σαφώς οριζεται απο την προηγούμενη διάταξη ότι κάτι τέτοιο δεν πρέπει να γίνει  και δεύτερον γιατί αν τα μόριά τους ήταν αρκετά θα είχαν "μπει" στην περιοχή που ζητούν αποσπαση με μετάθεση. Αν τα μόριά τους δεν ειναι αρκετά για να μπει με μετάθεση πώς τα κάνουμε αρκετά για να μπει με  απόσπαση; 
Και εν  πάσει περιπτώσει, για να βρίσκονται ήδη κάποιοι σε μια περιοχή και να ανήκουν σε αυτην σημαίνει οτι με κάποιον τρόπο έκαναν τον κύκλο που έπρεπε και κέρδισαν επάξια τη θέση τους σε αυτή την περιοχή. Είναι λίγο άδικο να μπαινει σφήνα ο χ άσχετος - δεν ειναι;

αυτά λοιπόν απο εμένα  ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2011, 03:52:50 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:56:16 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #211 στις: Ιούνιος 28, 2011, 04:26:57 μμ »
Στη χθεσινη εγκυκλιο για τις τοποθετησεις των εκπαιδευτικων με αρ. πρωτ. Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010, το υπουργειο επιτελους λαμβανει θεση σε ο,τι αφορα τις προτεραιοτητες των διαφορων κατηγοριων εκπαιδευτικων κατα τις τοποθετησεις στις σχολικες μοναδες. Συγκεκριμενα, σε σχετικη επισημανση οριζεται οτι προτασσονται οι μετατιθεμενοι, στη συνεχεια επονται οι νεοδιοριστοι και τελευταιοι τοποθετουνται οι αποσπασμενοι.



και τον σεπτέμβρη να γινουν οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά και πάλι προηγούνται οι οντες στην διάθεση. Αυτό το έψαξα σήμερα - και με το υπουργείο για επαλήθευση -  και προκύπτουν τα εξής;
αυτοί που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πυσδε αλλά δεν έχουν οργανική  βγαίνουν υπεράριθμοι στο πυσδε αυτό. Εφόσον λοιπόν θεωρουνται υπεράριθμοι τότε τους διαχειριζόμαστε και με τον αυτό τρόπο - δηλαδή τοποθετούνται πρώτα από όλους τους άλλους.
 
 αυτό προκυπει απο τα πδ50/96 και πδ100/97 και πιο συγκεκριμένα από αυτή την διάταξη του πδ50/96 
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.    

πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον είναι υπεράριθμοι λογω μη τοποθέτησής τους σε οργανικό κενό εννοείται ότι προτάσσονται έναντι όλων των υπολοιπων.

Τώρα βγήκε άκρη !       Ευχαριστούμε πάρα πολύ  bitch  !        Να  είσαι καλά  !   

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #212 στις: Ιούνιος 28, 2011, 04:48:52 μμ »
@knkn
Παράθεση
Και αν τα μόρια τα έπαιρνε από την Αθήνα ?   Επειδή έχει ποιο πολλά μόρια δεν πάει να πει ότι ήταν στις δύσκολες περιοχές . Μπορεί να είχε απόσπαση στο υπουργείο και να έπαιρνε τα μόρια του Καστελόριζου .
Αλλά και κάτι ακόμα . Αν είχε ποιο πολλά μόρια γιατί δεν έκανε αίτηση μετάθεσης ?  Θα την είχε πάρει πριν από αυτόν που είναι τώρα στη διάθεση .
knkn εξακολουθώ να επιμένω ότι έχεις αναγάγει την προσωπική σου περίπτωση (και προτίμηση) σε "ηθική" και εμένεις σε αυτή χωρίς λογικά επιχειρήματα. Μόρια με βυσματικές αποσπάσεις μπορεί να έχει πάρει και ο τωρινός διαθεσίτης, ίσως όταν ήταν πριν σε άλλη περιοχή μετάθεσης ή ακόμα και στην ίδια. Η λαμογιά δεν είναι προνόμιο όσων κάνουν αίτηση απόσπασης από πυσδε σε πυσδε και αυτό θα το έβλεπες εύκολα εάν δεν θεωρούσες την προσωπική σου περίπτωση ως γενικό κανόνα.
Το δε άλλο ότι άμα είχε πολλά μόρια θα είχε πάρει μετάθεση, που το λέει και η bitch, θα ήθελα να ξερα πως σας κόλλησε στο μυαλό; Τι σχέση έχουν τα μόρια με τις μέχρι πέρισυ αποσπάσεις;;;;  :o Οι αποσπάσεις έως πέρισυ ΔΕΝ γινόταν με βάση μόρια. ΔΕΝ υπήρχαν θεσμοθετημένα κριτήρια. Φέτος απ ότι φαίνεται θα υπάρχουν, αλλά και πάλι τα μόρια διαφοροποιούνται από αυτά των μεταθέσεων και δεν λαμβάνουν καθόλου υπόψη τους σε πόσο "δύσκολες" περιοχές έχει υπηρετήσει ο εκπαιδευτικός. Επιπλέον, ένας συνάδελφος που ζητάει απόσπαση για άλλο τόπο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θέλει να πάρει και μετάθεση εκεί. Μπορεί οι λόγοι του να είναι προσωρινοί. Οπότε ας μην τον κρίνουμε με βάση τι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι θέλει να κάνει.
Παραμένω στην άποψή μου ότι άμα εσύ ήθελες να "χτυπάς" λειτουργικό κενό σε περιοχή όχι πολύ hot που όμως έχει καλυμένες τις οργανικές της, θα έψαχνες να βρεις πάτημα για να συνεξετάζονται οι αιτήσεις των διαθεσίτων με τους υπόλοιπους για να εποφεληθείς από κενά που τυχόν προκύψουν.
Παράθεση
Σε κάθε περίπτωση εγώ είπα αυτό που είδα να συμβαίνει στην Αθήνα .  Οι αιτήσεις για τα λειτουργικά κενά έγιναν μαζί από όσους είναι στη διάθεση + αποσπασμένους εντός και εκτός ΠΥΣΔΕ .  Όμως γνωρίζω ( και το γνωρίζω από αποσπασμένο ) πως ενώ πήρε ( με βύσμα ) καλή τοποθέτηση , στην συνέχεια την έχασε από κάποιον που είναι στη διάθεση και έκανε ένσταση .  Το βύσμα του μάλιστα του είχε πει εκ τον προτέρων  ΄΄ ας ελπίσουμε να μην κάνουν ένσταση γιατί θα την χάσεις ΄΄  και είχε δίκιο .  Μάλιστα είδα ( γιατί οι τροποποιήσεις μετά τις ενστάσεις ανακοινώνονται στο διαδίκτυο  )   ότι δικαιώθηκαν πάρα πολλές ενστάσεις .  Από αυτό έβγαλα το συμπέρασμα ότι προηγούνται όσοι είναι στη διάθεση .  Αλλά επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος γι αυτό το συζητάω μπας και βγάλουμε άκρη .
Εάν ο εν λόγω αποσπασμένος πήρε με βύσμα όπως λες την τοποθέτησή του , αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ είχε τα μόρια να την πιάσει και έγινε ειδικό μαγείρεμα στο πυσδε για χάρη του . Δηλαδή ή γίναν σε δόσεις οι τοποθετήσεις αποκρύπτοντας κενά ή απλά τελείως παρανόμως αγνοήσανε την σειρά με βάση τα μόρια. Και στις δύο περιπτώσεις, πολύ καλά έγινε και δικαιώθηκε ο διαθεσίτης, αλλά η διόρθωση της ΠΑΡΑΝΟΜΙΑΣ δεν έχει να κάνει με το αν είναι ορθό ή όχι να συνεξετάζονται όλες οι αιτήσεις και ούτε η λαμογιά του αποσπασμένου μπορεί να αποτελεί επιχείρημα για να προηγούνται οι διαθεσίτες, γιατί όσα βύσματα αποσπασμένοι υπάρχουν, τόσα υπάρχουν και διαθεσίτες. Το ξαναλέω, η λαμογιά δεν είναι προνόμιο όσων ζητάνε απόσπαση.


@bitch
Δεν το είχα προφανώς υπόψη μου το εδάφιο που παραθέτεις. Φαίνεται σωστό αυτό που λες, αλλά από την εμπειρία έχω την αίσθηση ότι δεν εφαρμόζεται αυτή η παράγραφος ακόμα και στις περιπτώσεις των πυσδε που τοποθετούν πρώτα τους διαθεσίτες, γιατί άμα ήταν έτσι θα τους βγάζαν επισήμως υπεράριθμους (με πράξη πυσδε, ανακοινωτήρια κτλ) και θα εξετάζοταν οι τοποθετήσεις τους μαζί με τους έχοντες οργανική υπεράριθμους (αυτούς δλδ που είναι ήδη σε σχολείο και έχουν κριθεί υπεράριθμοι) που δεν έχουν λύσει οργανικά την υπεραριθμία τους. Νομίζω ότι όποιο πυσδε ξεχωρίζει τους διαθεσίτες από τους αποσπασμένους (εντός και εκτός) το κάνει από επιλογή και όχι βάση κάποιου νόμου.
Εν τέλει νομίζω ότι μόνο καινούρια οδηγία του υπουργείου θα μας διαφωτίσει. Ελπίζω πάντως και γω να λέει να προηγούνται οι διαθεσίτες  ;D

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #213 στις: Ιούνιος 28, 2011, 05:05:06 μμ »
Εάν ο εν λόγω αποσπασμένος πήρε με βύσμα όπως λες την τοποθέτησή του , αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ είχε τα μόρια να την πιάσει και έγινε ειδικό μαγείρεμα στο πυσδε για χάρη του .

Ο αποσπασμένος είχε πιο πολλά μόρια και παρόλα αυτά κέρδισε την ένσταση αυτός που ήταν στη διάθεση .

Δεν έχει πάρει ακόμα μετάθεση γιατί παίρνει διαρκώς αποσπάσεις και ακόμα δεν έχει υπηρετήσει την οργανική του .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:56:16 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #214 στις: Ιούνιος 28, 2011, 05:30:52 μμ »
knkn εξακολουθώ να επιμένω ότι έχεις αναγάγει την προσωπική σου περίπτωση (και προτίμηση) σε "ηθική" και εμένεις σε αυτή χωρίς λογικά επιχειρήματα.

Γενικά έχω μια ευαισθησία σε θέματα διαφάνειας και δικαιοσύνης .
Για κάποιο λόγο βλέπω πως σε ενοχλεί αυτό .
Σε κάθε περίπτωση σέβομαι την άποψή σου για μένα .



Είναι θέμα απλής λογικής.

Πρώτα καλύπτεις τις θέσεις με αυτούς που ανήκουν στο εν λόγω ΠΥΣΔΕ ( με αυτούς που είναι στη διάθεση ) .

Αν περισσέψουν θέσεις ικανοποιείς αποσπάσεις από άλλο ΠΥΣΔΕ . 

Τέλος αν περισσέψουν επιπλέον θέσεις τότε τις συμπληρώνεις με αναπληρωτές .

Τουλάχιστον αυτό θεωρώ εγώ λογικό .  Αλλά υπάρχει λογική σε αυτή τη χώρα ?

Τελικά υπάρχει λογική σε αυτή τη χώρα ε ?          :D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #215 στις: Ιούνιος 28, 2011, 05:48:51 μμ »

@bitch
Δεν το είχα προφανώς υπόψη μου το εδάφιο που παραθέτεις. Φαίνεται σωστό αυτό που λες, αλλά από την εμπειρία έχω την αίσθηση ότι δεν εφαρμόζεται αυτή η παράγραφος ακόμα και στις περιπτώσεις των πυσδε που τοποθετούν πρώτα τους διαθεσίτες, γιατί άμα ήταν έτσι θα τους βγάζαν επισήμως υπεράριθμους (με πράξη πυσδε, ανακοινωτήρια κτλ) και θα εξετάζοταν οι τοποθετήσεις τους μαζί με τους έχοντες οργανική υπεράριθμους (αυτούς δλδ που είναι ήδη σε σχολείο και έχουν κριθεί υπεράριθμοι) που δεν έχουν λύσει οργανικά την υπεραριθμία τους. Νομίζω ότι όποιο πυσδε ξεχωρίζει τους διαθεσίτες από τους αποσπασμένους (εντός και εκτός) το κάνει από επιλογή και όχι βάση κάποιου νόμου.
Εν τέλει νομίζω ότι μόνο καινούρια οδηγία του υπουργείου θα μας διαφωτίσει. Ελπίζω πάντως και γω να λέει να προηγούνται οι διαθεσίτες  ;D

όχι, διαφωνώ....οι υπεράριθμοι οι οποίοι βγαίνουν ως τέτοιοι με πράξη πυσδε και τα σχετικά έχουν προηγουμένως οργανική θέση,κάτι το οποίο δεν ισχύει για όσους βρισκονται στην διάθεση. Επομένως, έχουμε δύο διαφορετικές περιπτώσεις υπεραρίθμων και άρα δεν μπορούμε να τους κρίνουμε με τα ίδια κριτήρια. Είναι περίπου σαν τις ειδικές κατηγορίες που προηγουνται άλλων κατηγοριών....
από την άλλη, δε νομίζω ότι χρειάζεται καινούρια οδηγία απο το υπουργείο καθώς οι κείμενες διατάξεις ως προς αυτό ειναι σαφείς. Το μόνο που χρειάζεται είναι εγρήγορση απο τους εκπ/κούς γιατί οι όποιες "παραβάσεις" γίνονται λόγω ανοχής και περισσότερο άγνοιας των εκπ//κών. Να , ας πούμε εσύ λες " απο εμπειρία γνωρίζω ότι...." όταν απο εμπειρία οι εκπ/κοί θεωρούν ότι έτσι πρέπει και να γίνεται κάτι, τελικά συνεχίζει να γίνεται ενώ δεν πρέπει....
οι εκπ/κοί πρέπει να καταλάβετε ότι εφόσον υπάρχουν διοικητικές ενέργειες που διέπουν την υπηρεσιακη σας κατάσταση, οφείλετε να τις γνωρίζετε. Καλή η διδασκαλία - δεν το συζητώ - και το κύριο μέλημά σας πρέπει εκεί να στρέφεται, αλλά εφόσον υπάρχουν και διοικητικές "παγαποντιές" φροντίστε κι εσείς να φυλάτε τα ρούχα σας για να τα έχετε όλα.....
τεσπά...πάω γυμναστήριο και τα λέμε σε κανα τρίωρο...  8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #216 στις: Ιούνιος 28, 2011, 07:12:05 μμ »
@bitch
Καλα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι συμφωνω με αυτα που λες  :) Με βλεπεις να αντιδραω γιατι ακομα δεν ειμαι πεισμενη για την σαφηνεια του νομου. Ας πουμε, εμενα μου φαινεται παραλογο να εφαρμοζεται η διαταξη που παραθετεις και η "εφαρμογη" της να μην φαινεται πουθενα επισημως, οπως πχ σε μια πραξη πυσδε, μια πραξη οικειου γραφειου εστω, η ενα ανακοινωτηριο, οταν φετος στο γραφειο εχουμε κανει αντιστοιχα πραγματα για θεματα ειναι πολυ πιο αυτονοητα απο αυτο, οπως ο ορισμος προισταμενων μονοθεσιων σχολειων (!!!) για το οποιο καναμε ΚΑΙ πραξη γραφειου ΚΑΙ ανακοινωτηρια. Ενω το γεγονος οτι καποιος οταν παραμενει στην διαθεση του συμβουλιου ειναι επισημως υπεραριθμος δεν αναφερεται πουθενα;;; :o Κανει δλδ τον κοπο η υπηρεσια να φτιαξει ανακοινωτηριο που λεει "σας ανακοινωνουμε οτι παραμενετε στην διαθεση του πυσπε/πυσδε" και δεν κανει τον κοπο να γραψει διπλα "ως υπεραριθμος" ;; Περιεργο μου φαινεται. Αλλα επαναλαμβανω οτι ολες οι αντιρρησεις μου βασιζονται σε εμπειρια και οχι σε νομο και στο γεγονος οτι οι νομοι που εχω δει μεχρι τωρα δεν μου φαινονται σαφεις. Εγω δεν λεω οτι ισχυει αλλο απο αυτο που ισχυριζεσαι. Λεω οτι δεν ξερω τι ισχυει και πιστευω οτι δεν ειναι σαφες νομικα το τι ισχυει, γι αυτο αλλωστε και υπαρχουν παρα μα παρα πολλες διαφορετικες πρακτικες ανα την Ελλαδα. Τεσπα.

@knkn
Με τα θεματα διαφανειας εχω και γω ευαισθησια και σε καταλαβαινω. Η διαφωνια μας -φαινεται πως δεν το εχω κανει σαφες και δεν το εχεις καταλαβει- ειναι στο γεγονος οτι αναγορευεις ως "δικαιοσυνη" την αποψη σου  πανω στο θεμα και αρνεισαι να δεις το δικιο και της αλλης πλευρας. Εγω πχ στην περιπτωση που ανεφερες βλεπω εναν εκπ/κο που η εχει πολλα χρονια υπηρεσιας η τα λιγα τα εχει φαει στα νησια και στα κορφοβουνια, και ο οποιος για καποιον εκτακτο και επιτακτικο λογο επιθυμει να υπηρετει σε αλλη περιοχη. Και βλεπω και εναν αλλο εκπ/κο που ΕΤΥΧΕ (γιατι περι τυχης προκειται σε μεγαλο ποσοστο, καλης η κακης) να διοριστει στην περιοχη αυτη η να προλαβει να μετατεθει σε αυτη, ο οποιος ΕΠΙΛΕΓΕΙ (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) να περναει τα χρονια του πιο ανετα και να υπηρετει σε πιο προσβασιμα σχολεια. Και εσυ μου λες οτι δικαιοσυνη ειναι ο 2ος να εχει το προνομιο να διαλεγει πρωτος που θα υπηρετησει καθε χρονια. Και αυτο το σημειο ακριβως ειναι που διαφωνουμε :)
Εμενα στο μυαλο μου τα μορια , παρολο που γνωριζω πολυ καλα και στο πετσι μου οτι δεν αποκτιουνται παντα με ηθικους τροπους και μερικες φορες ουτε με νομιμους, ειναι το πιο αντικειμενικο κριτηριο. Διοτι μπορει εσυ ως καινουριος διαθεσιτης να ξεμενεις επειδη δεν εχεις πολλα μορια ειτε στις δυσκολες περιοχες, ειτε σε αυτες με τα λιγοτερα μορια, αλλα στην πρωτη περιπτωση θα μαζεψεις γρηγορα μορια για να ανεβεις στον πινακα επιλογης, και στην δευτερη ζεις πιο ανετη ζωη.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #217 στις: Ιούνιος 28, 2011, 07:35:29 μμ »
Η λαμογιά δεν είναι προνόμιο όσων κάνουν αίτηση απόσπασης από πυσδε σε πυσδε και αυτό θα το έβλεπες εύκολα εάν δεν θεωρούσες την προσωπική σου περίπτωση ως γενικό κανόνα.

διόρθωση της ΠΑΡΑΝΟΜΙΑΣ δεν έχει να κάνει με το αν είναι ορθό ή όχι να συνεξετάζονται όλες οι αιτήσεις και ούτε η λαμογιά του αποσπασμένου μπορεί να αποτελεί επιχείρημα για να προηγούνται οι διαθεσίτες, γιατί όσα βύσματα αποσπασμένοι υπάρχουν, τόσα υπάρχουν και διαθεσίτες. Το ξαναλέω, η λαμογιά δεν είναι προνόμιο όσων ζητάνε απόσπαση.

Κατ αρχήν να πω πως συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω .
Κατά δεύτερον να πω ότι είμαι κατά του ρουσφετιού γενικά ( και όχι ειδικά σε όσα θέματα με αφορούν ) .
Στο θέμα που συζητάμε ναι έχω και προσωπικό συμφέρον να έχουν προτεραιότητα αυτοί που είναι στη διάθεση και όχι οι αποσπασμένοι .  Αλλά όπως έχεις προσέξει παίρνω θέση και σε θέματα που δεν με αφορούν άμεσα .  Ένα θέμα για παράδειγμα είναι τα κριτήρια των αποσπάσεων . Δεν έχω κάνει ποτέ αίτηση απόσπασης ( και ούτε θα κάνω αφού ανήκω στο ΠΥΣΔΕ της μόνιμης κατοικίας μου ) αλλά παίρνω θέση γιατί με εκνευρίζει η όλη κατάσταση ρουσφετιού που επικρατεί .  Είναι κακό αυτό ?

Για να επανέλθουμε στο θέμα μας όμως , νομίζω πως χάρη στην bitch λύθηκε η απορία μας .  Οπότε αν τοποθετήσουν αποσπασμένο σε σχολείο που θες εσύ , κάνε ένσταση  !!!   :D

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #218 στις: Ιούνιος 28, 2011, 07:52:45 μμ »
@knkn
Με τα θεματα διαφανειας εχω και γω ευαισθησια και σε καταλαβαινω. Η διαφωνια μας -φαινεται πως δεν το εχω κανει σαφες και δεν το εχεις καταλαβει- ειναι στο γεγονος οτι αναγορευεις ως "δικαιοσυνη" την αποψη σου  πανω στο θεμα και αρνεισαι να δεις το δικιο και της αλλης πλευρας. Εγω πχ στην περιπτωση που ανεφερες βλεπω εναν εκπ/κο που η εχει πολλα χρονια υπηρεσιας η τα λιγα τα εχει φαει στα νησια και στα κορφοβουνια, και ο οποιος για καποιον εκτακτο και επιτακτικο λογο επιθυμει να υπηρετει σε αλλη περιοχη. Και βλεπω και εναν αλλο εκπ/κο που ΕΤΥΧΕ (γιατι περι τυχης προκειται σε μεγαλο ποσοστο, καλης η κακης) να διοριστει στην περιοχη αυτη η να προλαβει να μετατεθει σε αυτη, ο οποιος ΕΠΙΛΕΓΕΙ (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων) να περναει τα χρονια του πιο ανετα και να υπηρετει σε πιο προσβασιμα σχολεια. Και εσυ μου λες οτι δικαιοσυνη ειναι ο 2ος να εχει το προνομιο να διαλεγει πρωτος που θα υπηρετησει καθε χρονια. Και αυτο το σημειο ακριβως ειναι που διαφωνουμε :)
Εμενα στο μυαλο μου τα μορια , παρολο που γνωριζω πολυ καλα και στο πετσι μου οτι δεν αποκτιουνται παντα με ηθικους τροπους και μερικες φορες ουτε με νομιμους, ειναι το πιο αντικειμενικο κριτηριο. Διοτι μπορει εσυ ως καινουριος διαθεσιτης να ξεμενεις επειδη δεν εχεις πολλα μορια ειτε στις δυσκολες περιοχες, ειτε σε αυτες με τα λιγοτερα μορια, αλλα στην πρωτη περιπτωση θα μαζεψεις γρηγορα μορια για να ανεβεις στον πινακα επιλογης, και στην δευτερη ζεις πιο ανετη ζωη.

Χαίρομαι που τελικά οι απόψεις μας ( στην ουσία ) δεν απέχουν πάρα πολύ αφού και οι δύο μιλάμε με γνώμονα τη δικαιοσύνη .
Όμως θα μου επιτρέψεις να πω ότι μιλάς με πολύ ειδικό παράδειγμα για κάτι πολύ πιο γενικό .
Μπορώ να σου φέρω κι εγώ ένα σωρό ειδικά παραδείγματα που αποδεικνύουν πως έχεις άδικο ( παραπάνω είχα γράψει ένα ) αλλά δεν θα βγάλουμε άκρη έτσι .
Ξαναλέω ότι σέβομαι την άποψή σου πάντως .

Για να επανέλθουμε στο βασικό θέμα όμως , η bitch με έπεισε  ( και όχι γιατί αυτό ήθελα να ακούσω    :D  ) .
Είναι πολύ λογικό αυτό που λέει και σε συνδυασμό με τις ενστάσεις που γνωρίζω πως έχουν δικαιωθεί , είμαι σίγουρος πλέον .  Έχεις δίκιο που απορείς γιατί δεν το ξεκαθαρίζουν . Ίσως να γίνεται σκόπιμα αυτό τόσα χρόνια .  Γιατί με το ομιχλώδες τοπίο κάποιοι δεν γνωρίζουν ότι προηγούνται και έτσι δεν κάνουν ένσταση .
Είναι αυτό που είπε στον γνωστό μου ( αποσπασμένο ) το βύσμα του  '' ας ελπίσουμε πως δεν θα κάνουν ένσταση ''  ...

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #219 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:55:40 μμ »
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό.
Πήρα πρόσφατα οργανική (την προηγούμενη χρονιά ήμουν στην διάθεση). Επειδή θα ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ (η σχετική εγκύκλιος δεν βγήκε ακόμη στο ΠΥΣΔΕ μου) μου είπαν ότι μπορώ να ζητήσω σε οποιοδήποτε Σχολείο όχι μόνο της περιοχής που ανήκω π.χ. Α αλλά και σε άλλες περιοχές εντός ΠΥΣΔΕ π.χ. Γ. Γνωρίζετε αν κάτι τέτοιο ισχύει;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #220 στις: Ιούνιος 28, 2011, 10:05:54 μμ »
εννοείται ότι ισχυει!! Το ΠΥΣΔΕ ειναι ένα και ενιαίο - οι περιοχές μετάθεσης στο νομό μπορεί να είναι και περισσότερες. Αλλά το ΠΥΣΔΕ είναι ένα Ιεκτός και μιλάμε για πυσδε α αθήνας, πυσδε β αθήνας κτλ)
Στις άλλες περιπτώσεις λοιπον, ισχύει ότι μπορείς να ζητήσεις αποσπαση εντός όλων των περιοχών του ιδιου πυσδε.
Και μάλιστα, ακριβώς επειδή μετατέθηκες πέρισυ και παρέμεινες ήδη έναν χρόνο ων στη διάθεση, θεωρείται ότι έχεις ήδη υπηρετήσει την οργανική σου - ανεξάρτητα αν τοποθετήθηκες οργανικά φέτος.
άντε, καλή επιτυχία!!  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος johnmel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #221 στις: Ιούνιος 28, 2011, 10:19:22 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
σύμφωνα με τον προγραμματισμό του υπουργείου, φέτος πρώτα θα γίνουν οι διορισμοί με βάση τα οργανικά κενά και στη συνέχεια οι αποσπάσεις από πύσδε σε πύσδε με βάση τα λειτουργικά.
Η ερώτηση λοιπόν προς όποιον γνωρίζει είναι η εξής :
 Στις τοποθετήσεις θα προηγηθούν οι φετινοί νεοδιόριστοι από τους αποσπασμένους από πύσδε σε πύσδε???

(σημειωτέον ότι η  ομάδα εργασίας προτείνει να προηγούνται οι αποσπασμένοι των νεοδιόριστων)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #222 στις: Ιούνιος 28, 2011, 10:26:42 μμ »
με βάση το περισινό έγγραφο επί του προκειμενου ( το έχει αναφέρει και ο khkh πιο πάνω) οι νεοδιόριστοι και οι αποσπασμένοι κρίνονται απο κοινού με βάση κοινωνικά κριτήρια (όχι μορια).
Αν δεν έρθει κάτι καινουριο, θα ισχυσει αυτο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #223 στις: Ιούνιος 28, 2011, 11:05:11 μμ »
αληθεια, ξερεις bitch ή κανεις αλλος, αν τα κοινωνικα κριτηρια θα ισχυσουν κ φετος για τους διοριστεους του 2010 που ειναι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ;βασει λογικης τα διαφορα προβληματα δεν εξαφανιζονται φετος, εε;δεν πρεπει να εχουν μια προτεραιοτητα;;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 238
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.