*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 226993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #546 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:21:43 μμ »
σε ευχαριστω bitch, αλλα δεν υπηρχε ουτε σαν πιθανο κενο. οποτε οταν θα συνεδριασει το πυσπε απλα αν φτασει μεχρι αυτη την επιλογη της, απλα θα το προσπερασει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:28 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #547 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:31:45 μμ »
ακριβώς!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #548 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:33:28 μμ »
σε ευχαριστω πολυ bitch :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #549 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:37:25 μμ »
τίποτις!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:09:28 »

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #550 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 07:30:56 μμ »
bitch, εχει δικαιωμα η φιλη μ να ζητησει να αλλαξει το σχολειο που εκανε λαθος ή θα αρνηθει το πυσπε?

Αποσυνδεδεμένος sybe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #551 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 07:34:47 μμ »
να θέσω μια απόρια μου... Στην οργανική μου θέση δεν υπάρχουν ώρες για μένα κ έτσι σήμερα με διαθέτει η Β/μια εξ'ολοκλήρου στην Α/μια (ειδικότητα). Ποιος προηγείται στην διαδικασία επιλογής σχολείου; Εγώ ή συνάδελφος που ήρθε πριν λίγες μέρες με απόσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ; Αν γίνεται ταυτόχρονα η επιλογή, με ποια κριτήρια θα γίνει αυτή;  :-\

εσύ προηγείσαι γιατί σε στέλνουν για συμπλήρωση ωραρίου και γιατί οργανικά ανήκεις στην ίδια περιφερειακή ενότητα ( πρώην νομό ) στην οποία ανήκει και το πυσπε. (δηλ. πυσδε και πυσπε ανήκουν στον ίδιο νομό).

το ίδιο ακριβώς συνέβει και στον σύζυγό μου. Τον διεθέσαν εξ ολοκλήρου στην Α βάθμια. Bitch, υπάρχει κάποιος νόμος που μπορούμε να στηριχθούμε? ή θα τους βάλουν όλους στο ίδιο τσουβάλι και θα επιλέξουν βάση μορίων απόσπασης

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #552 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:16:23 μμ »
 Το ΠΥΣΔΕ Χανίων στην υπ’ αριθμ. 29/06-09-2011 συνεδρίασή του, συζήτησε διεξοδικά το θέμα της διαδικασίας τοποθέτησης των Καθηγητών περιόδου Σεπτεμβρίου 2011 και αφού έλαβε υπόψη το υπ’ αριθμ. 92117/Δ2/27-07-2009  έγγραφο του ΥΠ.Δ.Β.Μ.Θ., ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΟΜΟΦΩΝΑ την παρακάτω σειρά εξέτασης των δηλώσεων τοποθέτησης:
1. Ειδικές κατηγορίες (σε θέση όπου υπάρχει πλήρης ωράριο)
2. Λειτουργικά υπεράριθμοι, Διάθεση ΠΥΣΔΕ με αίτησή τους (θα παίρνουν τα μόρια του σχολείου που θα τοποθετηθούν)
3. Αποσπάσεις και συμπλήρωση ωραρίου
4. Νεοδιόριστοι
5. Αποσπάσεις  για τις ανάγκες της Υπηρεσίας (χωρίς αίτησή τους).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

α. Οι τοποθετήσεις της παραγράφου 2 θα γίνουν με βάση τα μόρια μετάθεσης
β. Οι τοποθετήσεις της παραγράφου 3 θα γίνουν με βάση το υπ’ αριθμ. πρωτοκ. 67353/Δ2/15-06-2011 έγγραφο του ΥΠ.Δ.Β.Μ.Θ. (μόρια αποσπάσεων).

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=44386

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #553 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:26:05 μμ »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #554 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:33:52 μμ »
bitch, εχει δικαιωμα η φιλη μ να ζητησει να αλλαξει το σχολειο που εκανε λαθος ή θα αρνηθει το πυσπε?

τυπικά όχι αλλά αν δεν είναι δυσκοίλιοι μπορεί να της επιτραπεί να το σβήσει και να υπογράψει δίπλα με τη σημείωση "ΔΙΌΡΘΩΣΗ ΔΙΑ ΧΕΙΡΟΣ ΜΟΥ"

να θέσω μια απόρια μου... Στην οργανική μου θέση δεν υπάρχουν ώρες για μένα κ έτσι σήμερα με διαθέτει η Β/μια εξ'ολοκλήρου στην Α/μια (ειδικότητα). Ποιος προηγείται στην διαδικασία επιλογής σχολείου; Εγώ ή συνάδελφος που ήρθε πριν λίγες μέρες με απόσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ; Αν γίνεται ταυτόχρονα η επιλογή, με ποια κριτήρια θα γίνει αυτή;  :-\

εσύ προηγείσαι γιατί σε στέλνουν για συμπλήρωση ωραρίου και γιατί οργανικά ανήκεις στην ίδια περιφερειακή ενότητα ( πρώην νομό ) στην οποία ανήκει και το πυσπε. (δηλ. πυσδε και πυσπε ανήκουν στον ίδιο νομό).

το ίδιο ακριβώς συνέβει και στον σύζυγό μου. Τον διεθέσαν εξ ολοκλήρου στην Α βάθμια. Bitch, υπάρχει κάποιος νόμος που μπορούμε να στηριχθούμε? ή θα τους βάλουν όλους στο ίδιο τσουβάλι και θα επιλέξουν βάση μορίων απόσπασης

Δυστυχώς δεν υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για αυτό το ζήτημα - επειδή ως πολυ πρόσφατα δεν υπήρχε καν απόσπαση απο πυσδε σε πυσπε και οι διαθέσεις απο β/θμια σε α/θμια είναι σχετικά νέο φρούτο...επομένως υπάρχει νομικό κενό...
και στις δύο περιπτώσεις νομότυπα τα πράγματα ισχύουν το ίδιο.
Δηλαδή, απο τη μία ισχύει αυτό που έγραψα πριν - πως η φίλη σου ή ο σύζυγός σου ανήκουν στην ίδια περιφερειακή ενότητα της ίδιας περιφέρειας ΠΕ και ΔΕ και υπό αυτή την έννοια θεωρούνται υπεράριθμοι της ίδιας περιφέρειας.
από την άλλη βέβαια θα μπορούσε κανείς να ισχυρισθεί ότι η αποσπασμένη απο πυσδε σε πυσπε ήρθε με υπουργική αποφαση που ειναι ισχυρότερη της θέλησης του οικείου πυσδε/πυσπε...
αλλά και πάλι η τοποθέτηση των υπεραρίθμων και των αποσπασμένων ορίζεται απο τις κείμενες διατάξεις -που τόσες φορές έχουμε παραθέσει.

το θέμα είναι πώς θα μεταφράσει το πυσπε την διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου και την απόσπαση και ποιό θα θεωρήσει ισχυρότερο. Εν προκειμένω μπορει να κάνει και τα δύο και να ειναι καλυμμένο . Μόνο με ερώτημα στο υπουργείο μπορεί να λυθεί οριστικά το ζήτημα. Αν λοιπόν δημιουργηθεί μια στραβή τότε στέλνετε ερώτημα μέσω της δ.δ.ε. η οποία είναι υποχρεωμένη απο "υπηρεσιακό καθήκον" να την διαβιβάσει στην αρμόδια δ/νση του υπουργείου και εκεινοι θα απαντήσουν με κοινοποιήση προς εσάς . Επομένως θα έχετε την -  όποια - απάντηση (κατόπιν εορτής βεβαίως ) αλλά τουλάχιστον θα ειναι μια απάντηση δεσμευτική για την επομενη φορά - και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό γιατί τέτοιες καραμπόλες θα συμβαίνουν πολλές απο δω και πέρα....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #555 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:58:12 μμ »
να θέσω μια απόρια μου... Στην οργανική μου θέση δεν υπάρχουν ώρες για μένα κ έτσι σήμερα με διαθέτει η Β/μια εξ'ολοκλήρου στην Α/μια (ειδικότητα). Ποιος προηγείται στην διαδικασία επιλογής σχολείου; Εγώ ή συνάδελφος που ήρθε πριν λίγες μέρες με απόσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ; Αν γίνεται ταυτόχρονα η επιλογή, με ποια κριτήρια θα γίνει αυτή;  :-\

εσύ προηγείσαι γιατί σε στέλνουν για συμπλήρωση ωραρίου και γιατί οργανικά ανήκεις στην ίδια περιφερειακή ενότητα ( πρώην νομό ) στην οποία ανήκει και το πυσπε. (δηλ. πυσδε και πυσπε ανήκουν στον ίδιο νομό).


ευχαριστώ bitch για την απάντηση  :) ... στη δικιά μου περίπτωση, η υπάλληλος της Α/μιας μου είπε ότι οι αποσπασμένοι εκτός ΠΥΣΔΕ προηγούνται επειδή "έρχονται" προορισμένοι για την Α/μια οπότε έχουν ήδη επιλέξει φυσικά τα σχολεία-"φιλέτα" για μόρια. Όταν κάπως το έθεσα το θέμα, μου έλεγε κάτι για μόρια απόσπασης, για εντοπιότητες κ χρόνια υπηρεσίας  :o  (κάπως τα μασούσε δηλαδή)... Η εγκύκλιος που ρυθμίζει τη σειρά τοποθέτησης (υπεράριθμοι-αποσπάσεις) ποια είναι?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:00:05 μμ από lens888 »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #556 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:00:45 μμ »
οι τοποθετήσεις ρυθμίζονται απο τα πδ50/96 και πδ100/97.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος IAAPM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρέχουμε!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #557 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:22:49 μμ »
Ερώτηση προς Bitch και όποιον άλλο.
Είμαι νεοδιόριστος. Το ΠΥΣΔΕ μου ανακοίνωσε τις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων και με τοποθέτησε στην τελευταία μου επιλογή, ενώ γνωρίζω ότι διοριστήκαμε μονο δυο άτομα στην περιφέρεια μου και ότι υπάρχουν πολλά κενά και ότι μετά τις αποσαπάσεις και τις βελτιώσεις και τις οριστικές τοποθετήσεις πάλι περισσεύουν θέσεις στα σχολεία που είχα δηλώσει πρώτα στην δήλωση τοποπθέτησης. Εννοείται έκανα ένσταση. Είδα όμως ότι στην α' φάση των αναπληρωτών στην περιφέρειά μου διορίστηκαν δυο άκομα συνάδελφοι. Αν τελικά αυτοί οι αναπληρωτές (ντόπιοι και οι δυο στο νομο) πάρουν τις θέσει στα σχολεία που εγώ είχα δηλώσει και δεν με έβαλαν, τί άλλο μπορώ να κάνω;;;;
Να τονίσω βέβαια ότι μας έβαλαν να δηλώσουμε σχολεία χωρίς το ΠΥΣΔΕ να μας έχει κοινοποιήσει τα κενά! Επιτρέπεται αυτό ;
Μπορεί να φαίνονται γελοίες οι ερωτήσεις, αλλά είμαι στην κυριολεξία νεοδιόριστος και γνωρίζω πολύ λίγα!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #558 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:50:11 μμ »
κατ΄αρχην συγχαρητήρια για το διορισμό σου και καλή σταδιοδρομία.
Επί του θέματος τώρα:
α. μπορουν να σε βάλουν να δηλώσεις κενά πριν τα ανακοινώσουν επισημα  (ειδικά φέτος όλα έγιναν πολύ γρήγορα σ΄αυτόν τον τομέα) . Ωστόσο αν τα ανακοινώσουν πριν σε τοποθετήσουν μπορείς να τροποποιήσεις την αίτησή σου αναλόγως.
β. είναι σίγουρο ότι όσοι προηγούνται απο εσάς τους νεοδιόριστους ( δηλ. υπεράριθμοι, διάθεση πυσδε και αποσπάσεις εντός και εκτός ) δεν δήλωσαν κανένα απο τα κενά στα οποία αναφέρεσαι;
γ. υπάρχουν βέβαια λόγοι που θα μπορούσε να μην είχε βγει το κενό πιο πριν ( πχ να άνοιξε μετά απο τη δεύτερη φάση αποσπάσεων οπότε εσείς είχατε ήδη τοποθετηθει).

Μπορεις να ζητήσεις τροποποίηση τοποθέτησης - εκθέτοντας τους λόγους , ότι δηλαδη το είχες δηλώσει στην αιτησή σου και προηγείσαι στην τοποθέτηση απο τους αναπληρωτές  - αλλά δυστυχώς, το σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο που ειναι στη διακριτική ευχέρεια του πυσδε να κάνει το αίτημα αποδεκτό... γιατί μπορεί να πατήσει στο ότι το κενό προέκυψε μετά την τοποθέτησή σου.
ακόμα και αν ζητήσεις αντίγραφο του μέιλ με τα κενά και πλεονάσματα που έβγαλαν όλες οι δ.δ.ε.  και πότε εστάλη στο υπουργείο πάλι άκρη δε θα βρεις ....

θα έλεγα απλά να κάνεις μια αιτηση τροποποίησης τοποθέτησης λέγοντας πως επιθυμείς να τοποθετηθείς σε κενό που τοποθετήθηκε αργότερα αναπληρωτής, καθώς το είχες δηλώσει στην αρ. πρωτοκόλλου τάδε αίτηση τοποθέτησής σου και σε περιπτωση μη ικανοποίησης του αιτηματός σου να σου γνωστοποιηθούν οι λόγοι....αλλά όλο αυτό να το κανεις ήρεμα, χωρίς τσαμπουκά και ευγενικά....τύπου αν γίνει έγινε αλλιώς δεν τρέχει και τίποτα. Εξάλλου, όλα συμβαίνουν για κάποιον λόγο οπότε μπορεί και να σου βγει σε καλό  ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #559 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:51:43 μμ »
παιδια εχω να κανω μια ερωτηση και χρειαζομαι βοηθεια. μια φιλη μ σημερα στην δηλωση τοποθετητσης εβαλε ενα σχολειο καταλαθος που δεν υπηρχε στα κενα που δοθηκαν. Θα υπαρξει προβλημα?υπαρχει περιπτωση ακυρωσης της αιτησης απο το πυσπε?ευχαριστω

Αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πήγα πρώτη μέρα να κάνω αίτηση τοποθέτησης και έβαλα στην τύχη όσα σχολεία ήθελα (δεν είχαν βγει τα κενά). Την επόμενη μέρα που βγήκαν τα κενά πήγ ανα κάνω τροποποιητική και μου είπε ο αιρετός που ήταν εκεί ότι δεν υπάρχει καν λόγος να αλλάξω την αρχική μου αίτηση, γιατί και στα άλλα σχολεία που έχω βάλει μπορεί να βγούνε κενά στην πορεία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.