*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 226974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #532 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 04:17:42 μμ »
Τελικά στη Χίο -λόγω βαβούρας που δημιουργήθηκε- το ΠΥΣΔΕ υπαναχώρησε: θα γίνει πρώτα τοποθέτηση των σε διάθεση (με βάση τα μόρια των μεταθέσεων) και κατόπιν οι εσωτερικές αποσπάσεις (με τα μόρια των αποπάσεων). Ένα είναι το συμπέρασμα: μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί! Πιέστε τους να τηρήσουν τη νομιμότητα!
knkn ευχαριστώ για την απάντηση!

Αν είσαι η αιτία της βαβούρας που επέβαλε τη νομιμότητα τότε μπράβο σου !
Και φυσικά μπράβο στη bitch   ( γιατί εγώ απλά παραθέτω τις γνώσεις της … )


και τον σεπτέμβρη να γινουν οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά και πάλι προηγούνται οι οντες στην διάθεση. Αυτό το έψαξα σήμερα - και με το υπουργείο για επαλήθευση -  και προκύπτουν τα εξής;
αυτοί που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πυσδε αλλά δεν έχουν οργανική  βγαίνουν υπεράριθμοι στο πυσδε αυτό. Εφόσον λοιπόν θεωρουνται υπεράριθμοι τότε τους διαχειριζόμαστε και με τον αυτό τρόπο - δηλαδή τοποθετούνται πρώτα από όλους τους άλλους.
 αυτό προκυπει απο τα πδ50/96 και πδ100/97 και πιο συγκεκριμένα από αυτή την διάταξη του πδ50/96
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.    

πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον είναι υπεράριθμοι λογω μη τοποθέτησής τους σε οργανικό κενό εννοείται ότι προτάσσονται έναντι όλων των υπολοιπων.

παρα το γεγονος οτι καποια ΠΥΣΔΕ λειτουργουν με οποιο τροπο βολευονται, κανονικα οι καθε ειδους αποσπασμενοι στις προσωρινες τοποθετησεις του Σεπτεμβριου επονται οσων ειναι στη διαθεση ανεξαρτητως μοριων.
α) αριθμ. 58044/Δ2/22-06-2004 απόφαση του ΥΠΕΠΘ &
β) την αριθμ  Δ2/58044α/14-07-2004 διευκρινι-στική της,

Η σειρά των τοποθετήσεων  είναι ευρισκόμενοι στη διάθεση μαζί με όσους διορίστηκαν πέρισυ ( περισινούς νεοδιόριστους) - αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  - αποσπάσεις απο άλλα ΠΥΣΔΕ και τέλος φετινοί νεοδιόριστοι.

Το λάθος προκύπτει μόνο όταν συνεξετάζονται οι ευρισκόμενοι στη διάθεση με όσους ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ. Αν αυτό συμβεί  γίνεται παράβαση της κείμενης νομοθεσίας. Στην περίπτωση αυτή υποβάλλεις ένσταση με κοινοποίηση στο Υπουργείο και φυσικά, η ένσταση δικαιώνεται ( χωρίς την κοινοποίηση, "παίζει" και να πάει άκλαυτη...).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:49:01 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #533 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 04:22:43 μμ »
bitch να σε ρωτησω κατι?επειδη δεν θα υπαρχουν ατομα για τον αγιασμο καποια γραφεια ζητησαν απο τους εκπαιδευτικους να πανε να βοηθησουν τους εκει εκπαιδευτικους μεχρι να γινει η τοποθετηση τους. Υπαρχει καμμια πιθανοτητα να τους τοποθετησουν εκει χωρις την θεληση τους?

αν πλεονάζουν μπορούν να τους διαθεσουν ολικά για τις ανάγκες της υπηρεσίας - το οποίο ενίοτε είναι και πολύ βολικό γιατί παιρνεις συν δύο μόρια ( του γραφείου).... 8) 8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #534 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 04:26:16 μμ »
Τελικά στη Χίο -λόγω βαβούρας που δημιουργήθηκε- το ΠΥΣΔΕ υπαναχώρησε: θα γίνει πρώτα τοποθέτηση των σε διάθεση (με βάση τα μόρια των μεταθέσεων) και κατόπιν οι εσωτερικές αποσπάσεις (με τα μόρια των αποπάσεων). Ένα είναι το συμπέρασμα: μην τους αφήνετε σε χλωρό κλαρί! Πιέστε τους να τηρήσουν τη νομιμότητα! KnKn ευχαριστώ για την απάντηση!

αυτά είναι!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

ΈΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ .... ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΜΉΝΥΜΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #535 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:04:19 μμ »
Λιθοσφαιριστή είναι βαθύ το λαγούμι του λαγού και δεν ξέρω από πού να βγω (και αν θέλω να βγω...)

Έχω κι άλλη απορία. Σήμερα η διεύθυνση απόσπασής μου έβγαλε ανακοίνωση, σύμφωνα με την οποία καλούνται οι εκπαιδευτικοί που έμειναν στην διάθεση μετά τις τελευταίες τοποθετήσεις να υποβάλουν δήλωση τοποθέτησης. Εμένα που είμαι αγγλικών και στο 6θέσιο δημοτικό που με έχουν στείλει ΔΕΝ συμπληρώνω ωράριο, με αφορά αυτή η ανακοίνωση, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:49:01 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #536 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:17:24 μμ »
έτσι όπως το διατυπώνεις δε σε αφορά το ζήτημα....ωστόσο πάρε ένα τηλεφωνάκι τη Δευτέρα για σίγουρα...Πρωτοβάθμια είναι αυτή....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #537 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:18:01 μμ »
να θέσω μια απόρια μου... Στην οργανική μου θέση δεν υπάρχουν ώρες για μένα κ έτσι σήμερα με διαθέτει η Β/μια εξ'ολοκλήρου στην Α/μια (ειδικότητα). Ποιος προηγείται στην διαδικασία επιλογής σχολείου; Εγώ ή συνάδελφος που ήρθε πριν λίγες μέρες με απόσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ; Αν γίνεται ταυτόχρονα η επιλογή, με ποια κριτήρια θα γίνει αυτή;  :-\
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Χαγιάτε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #538 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:20:29 μμ »
παιδιά, καλησπέρα κι από μενα.. Τελικά, πράγματι το κάθε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ κάνει ό,τι θέλει.Σε εμάς αρχικά ειπώθηκε πως στα σχολεία ανεξαρτήτως μορίων θα προτιμηθούν όσοι ήταν ήδη στα σχολεία και όχι όσοι λόγω συγχωνεύσεων κατέληξαν σε αυτά. Επειτα, ειπώθηκε πως οι τοποθετήσεις θα γίνουν με βάση τα μόρια απόσπασης (και στους όντες σε διαθεση). Τελικά, χωρις καλά καλά να προλάβουν να αποφασισουν μας καλεσαν να δηλώσουμε περιοχες με βάση τα μόρια μετάθεσης μόνο έμας τους υπεράριθμους νεοδιοριστους του 10 και όχι όλους τους περσινους νεοδιοριστους και μάλιστα χώρις να τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα που ορίζει το πδ... μεσα σε ΄2-3 ώρες δηλώσαμε και μας τοποθέτησαν... Τι να πω.. αυτό που αναρωτιέμαι τώρα είναι αν ο διπλασιασμός των μορίων τον τρίτο χρόνο της τριετίας υφίσταται σε εμάς που αλλάξαμε σχολεία και δεν τοποθετηθηκαμε στο νέο -μετά τη συγχώνευση- σχολείο...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #539 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:39:04 μμ »
να θέσω μια απόρια μου... Στην οργανική μου θέση δεν υπάρχουν ώρες για μένα κ έτσι σήμερα με διαθέτει η Β/μια εξ'ολοκλήρου στην Α/μια (ειδικότητα). Ποιος προηγείται στην διαδικασία επιλογής σχολείου; Εγώ ή συνάδελφος που ήρθε πριν λίγες μέρες με απόσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ; Αν γίνεται ταυτόχρονα η επιλογή, με ποια κριτήρια θα γίνει αυτή;  :-\

εσύ προηγείσαι γιατί σε στέλνουν για συμπλήρωση ωραρίου και γιατί οργανικά ανήκεις στην ίδια περιφερειακή ενότητα ( πρώην νομό ) στην οποία ανήκει και το πυσπε. (δηλ. πυσδε και πυσπε ανήκουν στον ίδιο νομό).
παιδιά, καλησπέρα κι από μενα.. Τελικά, πράγματι το κάθε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ κάνει ό,τι θέλει.Σε εμάς αρχικά ειπώθηκε πως στα σχολεία ανεξαρτήτως μορίων θα προτιμηθούν όσοι ήταν ήδη στα σχολεία και όχι όσοι λόγω συγχωνεύσεων κατέληξαν σε αυτά. Επειτα, ειπώθηκε πως οι τοποθετήσεις θα γίνουν με βάση τα μόρια απόσπασης (και στους όντες σε διαθεση). Τελικά, χωρις καλά καλά να προλάβουν να αποφασισουν μας καλεσαν να δηλώσουμε περιοχες με βάση τα μόρια μετάθεσης μόνο έμας τους υπεράριθμους νεοδιοριστους του 10 και όχι όλους τους περσινους νεοδιοριστους και μάλιστα χώρις να τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα που ορίζει το πδ... μεσα σε ΄2-3 ώρες δηλώσαμε και μας τοποθέτησαν... Τι να πω.. αυτό που αναρωτιέμαι τώρα είναι αν ο διπλασιασμός των μορίων τον τρίτο χρόνο της τριετίας υφίσταται σε εμάς που αλλάξαμε σχολεία και δεν τοποθετηθηκαμε στο νέο -μετά τη συγχώνευση- σχολείο...

κατά πρώτον κάντε ένσταση κατά της διαδικασίας και κοινοποιήστε στο υπουργείο υποβάλλοντας και το σχετικό ερώτημα - είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ( απο υπηρεσιακό καθήκον ονομάζεται αυτό ) να αποστείλουν την ένσταση στο υπουργείο.

κατά δεύτερον - ο διπλασιασμός υφίσταται για όλους.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Χαγιάτε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #540 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:01:47 μμ »
bitch, ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. ενσταση εννοείς για το ότι δεν τηρήθηκε το χρονοδιάγραμμα;για το ότι δεν έκαναν αίτηση όλοι οι νεοδιοριστοι του 10 παρα μόνον οι υπεράριθμοι;;και για τα δύο; κατά τα άλλα προηγηθήκαμε από τις αποσπάσεις και τα μόρια που μέτρησαν ήταν αυτά της μετάθεσης..αυτό ήταν οκ,έτσι;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #541 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:13:11 μμ »
για το ότι δεν έκαναν αίτηση όλοι οι νεοδιόριστοι ( ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΟ ) και για το ότι οι αιτήσεις όσων έκαναν δεν συνεξετάστηκαν με αυτές των υπολοίπων που βρίσκονται στη διάθεση του πυσπε. Και φυσικά για την τήρηση του χρονοδιαγράμματος. Για τις προηγούμενες αποφάσεις ( αυθαιρετες) που τις πήραν πίσω και για το γεγονός ότι αναστάτωσαν έναν ολόκληρο κλάδο που τελούσε εν πανικώ....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:21:59 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bubblegum

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #542 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:13:23 μμ »
παιδια εχω να κανω μια ερωτηση και χρειαζομαι βοηθεια. μια φιλη μ σημερα στην δηλωση τοποθετητσης εβαλε ενα σχολειο καταλαθος που δεν υπηρχε στα κενα που δοθηκαν. Θα υπαρξει προβλημα?υπαρχει περιπτωση ακυρωσης της αιτησης απο το πυσπε?ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #543 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:16:40 μμ »
όχι βρε, μην ανησυχεί η φίλη σου....άσε που μπορεί να ανοίξει το σχολείο αυτό και να το πιάσει κιόλας  :) :) :) Μπορεί να μη βγήκε ως κενό αλλα μπορεί να θέλει αποσπαση αυτός που έχει την οργανική ή να πάει κάπου με θητεία...ποτέ δεν ξέρεις...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Χαγιάτε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #544 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:19:08 μμ »
για τόσα πολλά πράγματα λοιπόν, μπορούν να χαρακτηριστούν επιεικώς τραγικότατοι... αχ,αχ!!!βρίσκουν και τα κάνουν όμως, βέβαια!σε ευχάριστώ, bitch, για ακόμα μια φορά!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #545 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:21:06 μμ »
ever so welcome... ;) ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.