*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 228986 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #756 στις: Οκτώβριος 17, 2011, 04:51:41 μμ »
το οτι η απόφαση του Υ.Σ. ήταν ομόφωνη μπορεί πράγματι να υποδηλώνει σοβαρό "κοινωνικό" λόγο . Ωστόσο πάντα οι γραπτές απαντήσεις είναι οι καλύτερες. αν την ένσταση την υπέβαλες εντός του χρονικου ορίου που ορίζει ο νομος  ( πέντε μέρες το αργότερο μετά την ανακοίνωση των τοποθετήσεων ) τότε μπορείς να περιμένεις. Αν οχι - και επειδή μπορουν να "πατήσουν" εκεί, τότε μπορείς να υποβάλεις εκ νέου αίτημα προς απάντηση επικαλούμενος το έννομο συμφέρον σου.

Σε κάθε περίπτωση αν συνεχίσεις ή όχι θα το αποφασίσεις εσύ΄σκεπτόμενος αν αξίζει ή όχι τον κόπο. Εγώ πάντως αν το σχολείο στο οποίο τοποθετήθηκα είναι αρκετά μακριά και με επιβαρύνει οικονομικά σε μεγάλο βαθμό, σίγουρα θα την έκανα την κίνηση. Αν πάλι μπορεις να "χαρίσεις" κάποια χρήματα έτσι, με το σκεπτικό "κομμάτια να γίνει" τότε άστο ως έχει..... Εσύ θα ζυγίσεις τα υπέρ και τα κατά.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος tassos75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #757 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:21:33 μμ »
Να θέσω κι εγώ μια ερώτηση. Έχω οργανική σε σχολείο της Α Αθήνας. Πήρα απόσπαση για άλλο ΠΥΣΔΕ αλλά τελικά έκανα αίτηση ανάκλησης που έγινε δεκτή. Τώρα τίθεμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ ή επιστρέφω στην οργανική μου; Και εάν πάω εν τέλει στην οργανική μου, θα πρέπει να φύγει ο αναπληρωτής ή αυτός που τοποθετήθηκε με προσωρινή τοποθέτηση; Βοηθήστε με επειγόντως, γιατί ο καθένας μού λέει το κοντό και το μακρύ του...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #758 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:28:45 μμ »
πας πίσω στην οργανική σου. Ανάκληση σημαίνει "επιστρέφω εκεί που ήμουν πριν"...δεν έχεις χάσει την οργανική σου όπως πχ κάποιος που αποσπάται στο εξωτερικό, ώστε να είσαι στη διάθεση.
το τι θα γίνει αυτος που σε αντικατέστησε δεν είναι δικό σου θέμα πάντως.  και δεν μπορούν ούτε παιδαγωγικούς λόγους να επικαλεστούν γιατι δε μιλάμε ότι πέρασε η μισή χρονιά και τα παιδιά συνήθισαν με άλλον καθηγητή και τα σχετικά.....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος tassos75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #759 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:34:10 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την αμεσότατη απάντησή σου. Μήπως ξέρεις να μου πεις εάν υπάρχει κάποιο πδ που να ορίζει ότι ο ανακαλών την απόσπασή του επιστρέφει στην οργανική του; Και πάλι σ' ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #760 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 03:39:24 μμ »
δεν υπάρχει συγκεκριμένη διάταξη επ αυτού. Εφόσον όμως ο αποσπασμένος ούτως ή άλλως ( χωρίς την ανάκληση)  επιστρέφει στην οργανική του όταν η απόσπαση ληξει, με τον ίδιο τρόπο επιστρέφει αν αυτή ανακληθεί για οποιονδήποτε τρόπο....

αν λοιπόν κάποιος σου πει κάτι άλλο απο αυτό που ισχύει και γίνεται, τότε ζήτα το εγγράφως και με συγκεκριμένη διάταξη ( ότι δηλαδή πχ, λόγω ανάκλησης της απόσπασης ο αποσπασθείς τοποθετείται όπου  να ναι και όχι στην οργανική του). Οι αυθαιρεσίες στηρίζονται πάντα στην άγνοια αυτών στις πλατες των οποίων γινονται...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #761 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 07:23:50 μμ »
Να θέσω κι εγώ μια ερώτηση. Έχω οργανική σε σχολείο της Α Αθήνας. Πήρα απόσπαση για άλλο ΠΥΣΔΕ αλλά τελικά έκανα αίτηση ανάκλησης που έγινε δεκτή. Τώρα τίθεμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ ή επιστρέφω στην οργανική μου; Και εάν πάω εν τέλει στην οργανική μου, θα πρέπει να φύγει ο αναπληρωτής ή αυτός που τοποθετήθηκε με προσωρινή τοποθέτηση; Βοηθήστε με επειγόντως, γιατί ο καθένας μού λέει το κοντό και το μακρύ του...

Δεν υπαρχει καμια απολυτως διαταξη που να ρυθμιζει την τοποθετηση εκπαιδευτικου, κατεχοντος οργανικη θεση, που επιστρεφει μετα απο ανακληση αποσπασης στο ΠΥΣΔΕ οργανικης του. Σε τετοιες περιπτωσεις οπου καταγραφεται κενο στη σχετικη νομοθεσια, εναποκειται στην ευχερεια του ΠΥΣΔΕ να λαβει τις σχετικες αποφασεις και να διευθετησει το ζητημα. Μαλιστα η απουσια σχετικης νομοθεσιας δεν προσφερει απολυτως κανενα νομικο ερεισμα επι του οποιου μπορεις να βασιστεις, προκειμενου να τεκμηριωσεις ενσταση κατα της τοποθέτησής σου σε λειτουργικο κενο και οχι στην οργανικη σου θεση. 

Στο σημειο αυτο επισημαινω πως, σε αντιθεση με την περιπτωση σου, υπαρχει  προβλεψη στην οποια οριζεται ρητα πως ο εκπαιδευτικος που επιστρεφει απο μακροχρονια αδεια επανερχεται στην οργανικη του θεση. Συναγεται λοιπον πως ο νομοθετης αναγνωριζει οτι στην περιπτωση που ο εκπαιδευτικος δεν απουσιαζει απο τη θεση του με δικη του ευθυνη (πχ κατοπιν αποσπασης με αίτησή του) αλλα για λογους υπερανω βιας (ασθενεια) δικαιουται να επανακαμψει στην οργανικη του θεση και μαλιστα φροντιζει να το ρυθμισει με σχετικη εγκυκλιο. Τελος εχε υποψιν οτι τυχον επανατοποθέτησή σου στην οργανικη σου δυναται να προκαλεσει σειρα επανακαταξεων στις τοποθετησεις αλλων εκπαιδευτικων της ειδικοτητας σου, αν ο συναδελφος που καλυπτει το λειτουργικο σου κενο τελει στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ και υποβαλει ενσταση για την επομενη επιλογη του (πραγμα πολυ πιθανον), και ως εκ τουτου, το θεμα δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται μεμονωμενα και αποσπασματικα και σιγουρα ειναι κατι που λαμβανεται σοβαρα υποψιν απο τα Υ.Σ..   

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος jeune

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #762 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 12:13:36 πμ »
Καλημερα  σε  όλους. Μια  ερωτηση  ηθελα  να  κανω. Οι  αποσπασμενοι  απο  αλλα  ΠΥΣΔΕ  τοποθετουνται  με  αποκλειστικο  κριτηριο  τα  μορια  αποσπασης  τους  ή
α. μπορει  το  πυσδε  να  συνεκτιμησει  τυχον  κοινωνικα  κριτηρια?
β. μπορει ο  προισταμενος  να  τοποθετησει  κατα  το  δοκουν, παραβιαζοντας  τη  σειρα  που  εχουν  οι  αποσπασμενοι  βασει  των  μοριων  αποσπασης?
Θα  διευκολυνε  τα  μεγιστα  στις  κινησεισ  μου  η  παραθεση  λινκ  με  σχετικη  εγκυκλιο, π/δ, ή  νομο. Μερσι  εκ  των  προτερων!

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις εσύ, αντιμετωπίζω κι εγώ.Πήρα απόσπαση από πύσπε σε πύσπε και ενώ έπρεπε να πάω σε συγκεκριμένο σχολείο βάσει μορίων και αιτήσεως τοποθέτησης, με τοποθέτησαν σε σχολείο το οποίο δε δήλωσα. Αντίθετα στο σχολείο της πρώτης προτίμησης μου  τοποθέτησαν συνάδελφο με λιγότερα μόρια από εμένα επικαλούμενοι κοινωνικούς λόγους (τριτεκνία). Αυτό όμως δεν ισχύει εφόσον τα οκτώ μόρια του τρίτου παιδιού ήταν στο σύνολο των μορίων της. Την ίδια μέρα κιόλας έκανα αίτηση επανεξέτασης η οποία απορρίφθηκε μετά από δύο εβδομάδες (ακόμη δεν έχω ειδοποιηθεί επίσημα) κι έτσι έκανα και δεύτερη αίτηση επανεξέτασης. Και τις δύο φορές που πήγα να κάνω τις αιτήσεις επανεξέτασεις μου λέγαν τις ίδιες ανεδαφικές δικαιολογίες που είπαν και σε σένα. Για τους αιρετούς που γράφεις, ποιός θα σε βοηθήσει αφού οι ίδιοι έχουν υπογράψει την απόφαση των τοποθετήσεων; Πάλι καλά που σε δέχτηκε ο διευθυντής. Η  Διαφάνεια και η Διαύγεια έχουν πάει διακοπές, όταν γυρίσουν θα το μάθουμε. Εδώ και πέντε βδομάδες προσπαθώ να βγάλω άκρη και ακόμη επιμένω και θα επιμένω. Τα μόρια τους έχουν χαλάσει την σούπα!
Κοίτα και κάποιες αποφάσεις από πυσπε http://blogs.sch.gr/gartzios/page/2/

Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι
και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
Γιάννης Αγγελάκας

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #763 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 12:04:54 πμ »
Πώς γίνεται εκπαιδευτικός να έχει τοποθετηθεί σε σχολείο με πολλά μόρια, αλλά να μην πηγαίνει ούτε μια μέρα σε αυτό το σχολείο και να συμπληρώνει ωράριο σε σχολεία μέσα στην πόλη για τις ανάγκες της υπηρεσίας; Πάλι τα ίδια γίνονται; Δεν πρόκειται να απαλλαγούμε ποτέ από τα κομματόσκυλα; Αναφέρομαι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις σε ΠΥΣΠΕ της Β. Ελλάδας και σε ΠΥΣΔΕ της Κρήτης, αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αμέτρητες παρόμοιες περιπτώσεις!

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #764 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 07:00:52 μμ »
1. Σε πόσα σχολεία μπορεί να διατεθεί ένας μόνιμος; (είμαι μόνιμη με ολική διάθεση από Β/μια σε Α/μια χωρίς δική μου αίτηση)
2. οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ δουλεύουν μόνο σε πιλοτικά δημοτικά και όχι σε ολοήμερα; Με τοποθέτησαν σε πιλοτικό αι τώρα έστειλαν αναπληρωτή ΕΣΠΑ και στέλνουν εμένα σε 5 (?) ολοήμερα...

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #765 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 11:05:40 πμ »
κανείς; :P

Αποσυνδεδεμένος jeune

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #766 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 03:41:42 μμ »
Δες το θετικά: θα γνωρίσεις τόσο κόσμο  ;)
Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι
και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
Γιάννης Αγγελάκας

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #767 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 07:20:38 μμ »
Δες το θετικά: θα γνωρίσεις τόσο κόσμο  ;)

 :o σε νησί είμαι, τους έχω μάθει σχεδόν όλους! 8)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1710
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #768 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 07:32:26 μμ »
1. Σε πόσα σχολεία μπορεί να διατεθεί ένας μόνιμος; (είμαι μόνιμη με ολική διάθεση από Β/μια σε Α/μια χωρίς δική μου αίτηση)
2. οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ δουλεύουν μόνο σε πιλοτικά δημοτικά και όχι σε ολοήμερα; Με τοποθέτησαν σε πιλοτικό αι τώρα έστειλαν αναπληρωτή ΕΣΠΑ και στέλνουν εμένα σε 5 (?) ολοήμερα...
[/quot
Οσα χρειάζονται αν θελουν να εξαντλήσουν τις 21 ωρες με τις οποιες μετακινεισαι στην Αθμια (5 ή και 6 σχολεια αν δεις τις τοποθετησεις απο άλλες Αθμιες)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #769 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 08:11:53 μμ »
1. Σε πόσα σχολεία μπορεί να διατεθεί ένας μόνιμος; (είμαι μόνιμη με ολική διάθεση από Β/μια σε Α/μια χωρίς δική μου αίτηση)
2. οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ δουλεύουν μόνο σε πιλοτικά δημοτικά και όχι σε ολοήμερα; Με τοποθέτησαν σε πιλοτικό αι τώρα έστειλαν αναπληρωτή ΕΣΠΑ και στέλνουν εμένα σε 5 (?) ολοήμερα...

1. Δεν υπαρχει οριο στον αριθμο των σχολειων.

2. Μονο σε πιλοτικα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161828
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 514
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.