*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Λυκειο και β γλωσσα  (Αναγνώστηκε 43228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2011, 05:54:21 μμ »
Παράθεση
Θεατρο,χορος,τραγουδι βγαινουν ενισχυμενα.Τι εννοει ο ποιητης;

Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων το έχουν ονομάσει. Εφ΄ όσον τα παιδιά μετά το σχολείο θα είναι αντιμέτωπα με την ανεργία, θα πρέπει να καλλιεργήσουν το χορό και το τραγούδι για την συμμετοχή σε τηλεριάλιτι του τύπου "Dancing with the stars" και "Greek Idol".


θα το ρίξουμε στο τσάμικο,λοιπόν, αφού -όπως λέει και η μάνα μου : "η Ελλάδα τα έκανε στα βρακιά της"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:17:18 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 22, 2011, 06:59:48 μμ »
Δε θελω απαισιοδοξιες ,το οτι μπηκε στο δημοτικο ηταν σημαντικο βημα ,πιστευω θα δοθουν και οργανικες ,εχω επισημη ενημερωση απο Βικη Παγιατακη και αν τελικα υπαρξει και τριτη ωρα στο λυκειο εστω ως επιλεγομενο θα κινηθουν λιγο τα πραγματα.Κι εμεις ζωη να'χουμε ειμαστε πολλες,ας μας μεταταξουν στις αεροσυνοδους που μιλαμε 2 γλωσσες και δε μας λειπει και η φινετσα

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 22, 2011, 07:01:39 μμ »
Γεια σε όλους! Απ' ό,τι μου είπε η σύμβουλος μας, ο σχεδιασμός για τη β' ξένη γλώσσα παραμένει ως έχει  στο Λύκειο, δηλαδή υποχρεωτικό με επιλογή ανάμεσα σε Γαλλικά, Γερμανικά κλπ. Το αρνητικό είναι ότι στην ίδια κατηγορία μπαίνουν και τα .... Λατινικά, οπότε παιδιά από τη θεωρητική κατεύθυνση θα τα προτιμούν, ιδίως αν οριστούν ως προαπαιτούμενο μάθημα από Φιλοσοφική και Νομική...

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 22, 2011, 07:21:35 μμ »
Έχεις δίκιο...
η ελεύθερη πτώση του κλάδου μας
έχει ξεκινήσει από τότε
που οι ώρες μας μειώθηκαν στο Γυμνάσιο
και που το αντικείμενό μας στο Λύκειο
είναι υποχρεωτικό / κατ' επιλογήν.

Έχουμε εκπαιδευθεί να εργαζόμαστε
σε συνθήκες αβεβαιότητας
- σχηματισμός ή μη τμημάτων Γαλλικής -
εδώ και μερικά χρόνια.

Είμαστε επαγγελματικά αιχμάλωτοι
των παρορμήσεων των μαθητικών επιλογών..

Το τοπίο παραμένει το ίδιο άνυδρο και σκοτεινό..

Πολύ φοβάμαι ότι το εργοστάσιο με τους Γιαπωνέζικους φακούς
έκλεισε κι εκείνο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:17:18 »

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 22, 2011, 07:27:31 μμ »
Δε θελω απαισιοδοξιες ,το οτι μπηκε στο δημοτικο ηταν σημαντικο βημα ,πιστευω θα δοθουν και οργανικες ,εχω επισημη ενημερωση απο Βικη Παγιατακη και αν τελικα υπαρξει και τριτη ωρα στο λυκειο εστω ως επιλεγομενο θα κινηθουν λιγο τα πραγματα.Κι εμεις ζωη να'χουμε ειμαστε πολλες,ας μας μεταταξουν στις αεροσυνοδους που μιλαμε 2 γλωσσες και δε μας λειπει και η φινετσα

 :D :D :D

Tελικά αυτή είναι η λύση...
Να παίρνουμε τα πάντα στα σοβαρά εκτός από την ειδικότητά μας..:-)
Να σαι καλά Κυριακή! ΄Το χιούμορ στ ' αλήθεια είναι το δυναμωτικό σιρόπι
να θωρακισθούμε έναντι του πυρετού των εξελίξεων...

 ;)

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 22, 2011, 07:31:59 μμ »
καλωσηρθες gallikou, δε μενει ως εχει ακριβως, γιατι τη χρονια που διανυουμε ηταν επιλεγομενο μεν αλλα ολοι προτιμουσαν την πληροφορικη που δεν βαθμολογουνταν ενω η β'ξενη γλωσσα βαθμολογειται.Επιπλεον ηταν 2 ωρες τη βδομαδα ενω τωρα
γινονται 3 οι ωρες και αντι για πληροφορικη λατινικα οπως σωστα λες.Τουλαχιστον στην προταση του Ιανουαριου,κατι καινουριο δε  βγηκε .Tres coulo,στην ιδια κατηγορια τα λατινικα με γαλλ/γερμ, τι εμπνευση!Δε φτανει που δε μας χωνευουν οι ΠΕ02 λογω ιστοριας ,τωρα το κραξιμο θα πεσει συννεφο.Ερχονται στιγμες που τη θαυμαζω την υπουργο για το πώς μας χορευει στους φολκ ρυθμους της- ειδικα αν διαβαζω "να συνασπιστουμε οι ασεπιτες"ή οι μη ασεπιτες κι εγω δεν ξερω πού να παω γιατι και μεγαλη προυπηρεσια εχω και 3 επιτυχιες ΑΣΕΠ ,μαλλον εκει που ειναι οι πιο πολλοι. 

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 22, 2011, 07:46:09 μμ »
Εσυ παλι weakforce, σαν ποιημα του Καρυωτακη το προηγουμενο post σου.Περισσοτερο force και λιγοτερο weak, ειμαστε σε καλο δρομο ,μονο μην ξαναδω να διορισουν 11 ,θα παρω αναποδες.Παρεπιμπτοντως οι 2 πρωτες μας αρνηθηκαν το διορισμο

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 22, 2011, 08:06:56 μμ »
Εννοούσα όπως το είχαν ανακοινώσει στον σχεδιασμο για το Νέο Λύκειο, δηλαδή υποχρεωτική η β' ξένη γλώσσα και 3ωρη. Τέλος πάντων, το ζήτημα είναι να συνεννοηθούμε επιτέλους μεταξύ μας, γιατί αν το έχετε καταλάβει πλακωνόμαστε όλοι με όλους: οι αναπληρωτές με τους μόνιμους, οι α'θμιοι με τους β'θμιους, οι ξενόγλωσσοι μεταξύ μας και όλοι μαζί με τους φιλολογους και οι ΑΣΕΠίτες με όσους μπήκαν με προϋπηρεσία... Προσωπικά διορίστηκα με ΑΣΕΠ και μηδενικη προϋπηρεσία, αλλά δεν θεωρώ ότι είμαι ανώτερη από συναδέλφους που έχουν οργώσει την Ελλάδα για να μαζέψουν προϋπηρεσία...
Μόνο μία παρατήρηση προς το παρόν για το ΚΠΓ. Προετοίμαζα παιδιά Λυκείου για το Α επίπεδο, που είχαν επιλέξει Γαλλικά αντί Αγγλικών, όπως είχαν δικαίωμα, αλλά τελικά δεν έδωσαν λόγω των 60 ευρώ για τα εξέταστρα. Μπορεί το ποσό να φαίνεται αστείο, αλλά για παιδιά σε χωριά απομακρυσμένα, με γονείς ανέργους κλπ, δεν είναι και τόσο.

weakforce

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 22, 2011, 08:18:37 μμ »
Εσυ παλι weakforce, σαν ποιημα του Καρυωτακη το προηγουμενο post σου.Περισσοτερο force και λιγοτερο weak, ειμαστε σε καλο δρομο ,μονο μην ξαναδω να διορισουν 11 ,θα παρω αναποδες.Παρεπιμπτοντως οι 2 πρωτες μας αρνηθηκαν το διορισμο


 ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 22, 2011, 08:35:25 μμ »
Μια διευκρινηση μονο εκανα ,δε διαφωνω,οι ξενογλωσσες ειμαστε οι πιο συννενοησιμες, τουλαχιστον στα 30 σχολεια που δουλεψα ως τωρα.Κι εδω τα ιδια ,δεν τους βλεπω να παιρνουν το καραβι να πανε απεναντι να δωσουν κπγ αν και εχω μερικα αστερια και σκεψου οτι εδω δεν υπαρχει φροντιστηριο,ο,τι δουλεψαμε μαζι.Ουτε για εκδρομη δεν ειχαν ,ο συλλογος πληρωσαμε το ποσο για να μη στερηθει εκδρομη καποιο παιδι, μας βλεπω να κανουμε το ιδιο παλι

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 22, 2011, 08:43:30 μμ »
Κι εμείς το ίδιο κάναμε για ένα παιδί και μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε και για άλλα. Ούτε τα δικά μου πάνε φροντιστήριο, αλλά η προηγούμενη συνάδελφος είχε κάνει εξαιρετική δουλειά. Να φανταστείς επέλεξαν τα γαλλικά έναντι των αγγλικών στο Λύκειο. Βέβαια τους είχε ενημερώσει σχετικά και ο Διευθυντής, ενώ σε άλλα Λύκεια οι δ/ντες δεν ενημέρωναν τα παιδιά ότι μπορούσαν να επιλέξουν Γαλλικά ή Γερμανικά αντί Αγγλικών, για να μην χάσει ώρες η Αγγλικών κλπ. Τα ξέρεις, τι να λέμε...

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 22, 2011, 10:51:29 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι ΠΕ07, 10η χρονιά μόνιμη. Τα παιδιά που επιλέγουν στο Λύκειό μας κύρια γλώσσα Γαλλ./ Γερμ. λένε ότι βαρέθηκαν να κάνουν τόσα χρόνια αγγλικά.
Με τη συνάδελφο των Γαλλ. κρατάμε τα τμήματα με νύχια και με δόντια και ευτυχώς έχουμε την υποστήριξη του Λυκειάρχη.
Μαθητές που μου ζητήσαν φέτος μέσα στο μάθημα προετοιμασία για ΚΠΓ, το ανέλαβα ευχαρίστως, αγοράζοντας από την τσέπη μου τα βιβλία και τα Cds για την προετοιμασία τους. Το ίδιο έκανα και για δύο μαθήτριες της Γ΄τάξης που θα δώσουν Γερμ. ειδικό μάθημα.΄Ο,τι μπορώ κάνω στο μάθημα και στα κενά μου, γιατι καταργήθηκε και η ΠΔΣ.
Στο δε Γυμνάσιο τι να κάνεις με το δίωρο που πολλές φορές μένει μονόωρο. Δεν είμαι και θαυματοποιός. Κι εδώ έχω αγοράσει μόνη μου οπτικοακουστικό υλικό, για να είνα το μάθημα πιο ολοκληρωμένο. Το υπουργείο δεν έχει χρήματα, οι εκπαιδευτικοί με τους παχυλούς μισθούς ας πληρώσουμε μόνοι μας το απαραιτητο συνοδευτικό υλικό για τη δουλειά μας!
Και να τους ευχαριστούμε που έχουμε δουλειά και μισθό, αφού μας τα χαρίσανε, δεν είχαμε τα προσόντα για τη θέση αυτή, όπως και να διορίστηκε ο καθένας μας (επετηρίδα, προϋπηρεσία , ΑΣΕΠ κλπ.)

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 23, 2011, 07:39:16 πμ »
μπορει να καταργηθηκε η ΠΔΣ αλλα σε πεισμα τους μενουμε 7η ωρα και κανουμε 3η ωρα ξενη γλωσσα.Gallikou, στο δικο μας δυσπροσιτο εχουμε διαδραστικο πινακα ,προτζεκτορα και ο γνωστος εκδοτικος οικος (να μην κανω διαφημιση)μου εστειλε δωρεαν υλικο για διαδραστικο.Genial!

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 29, 2011, 04:38:17 μμ »
Απ¨το κακό στο χειρότερο... εμείς οι ξενόγλωσσοι. Ποια σύνδεση με ΚΠΓ; Ποιες οργανικές στην Α΄θμια;
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 230
Σύνολο: 231

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.