*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Λυκειο και β γλωσσα  (Αναγνώστηκε 43393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 30, 2011, 06:17:30 μμ »
Kαταρχας δε σου μιλησε κανενας ειρωνικα για να απαντας μ αυτο το ύφος...!!στο επιστρεφω λοιπον..!!και δε σου επιτρεπω να αμφισβητεις κανεναν μας γιατι πολυ απλα δεν μας γνωριζεις κι ουτε ξερεις ποσο δουλευουμε..εκτος κι αν πιστευεις οτι μονο εσυ δουλευεις..!!!μαλλον περνας κριση μεγαλειου...!!οσο για την ειδικοτητα μου ειμαι φιλολογος..και ναι δουλευω ισως και παραπανω απο σενα..!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:18 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 30, 2011, 07:14:17 μμ »
   Κριση μεγαλειου το λες ;Γιατι εγω το λεω παθος και οραμα. Απαγορευεται να εχουμε για να μη βρουμε το μπελα μας;Αν θεωρεις οτι εντοπισες μια επηρμενη ,εννοειται πως ειμαι ,ολοι οι καθηγητες ειμαστε.Οι φιλολογοι εχουν πολλα αντικειμενα κι εμεις ομως δεν εχουμε και λιγα ,αν δεις τι βιβλια εχει μεσα η τσαντα μας για δημοτικο-γυμνασιο-λυκειο cd-rom και διασπαρτα στικακια θα πιστευες οτι ειναι η τσαντα του Σπορτ-μπιλλυ.Στα 39 μου με 2 παιδια σε δυσπροσιτο και καθε μερα πιο ευχαριστημενη δεν το λες κακο.Ισως χρειαζεται λιγη τρελλα γιατι οπως λεει ο Ερασμος οι σοφοι ψαχνουν φουρκα να κρεμαστουν .
     Ας επιστρεψουμε στο θεμα μας. Απο τη στιγμη που ειναι επιλεγομενο και 3ωρο στην α'λυκειου , τιποτα δε χαθηκε.Το αν θα συνεχισουν στο λυκειο  τη β'ξενη γλωσσα  ειναι κατα μεγαλο ποσοστο στο χερι μας να κρατησουμε τα τμηματα μας. Να γνωριζουν μονο μια ξενη γλωσσα σημερα ;

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 30, 2011, 08:19:32 μμ »
Ως συνάδελφος ξενόγλωσση κατ' αρχήν να σε συγχαρώ για το πάθος σου για τη διδασκαλία και την αγάπη σου για τα παιδιά, ειδικά μες στις δύσκολες εποχές που ζούμε!

Παρ' όλ' αυτά, οι συνάδελφοι έχουν απόλυτο δίκιο.  Θα έχετε επιπτώσεις αν συμβεί κάποιο απρόοπτο (ο μη γένοιτο φυσικά). Τα πάντα είναι πιθανά, από το να γίνει σεισμός, όπως ειπώθηκε, μέχρι να πέσει ένα παιδί και να σπάσει το πόδι του, να τσακωθούν τα παιδιά μεταξύ τους, πραγματικά οτιδήποτε. Αν γίνει κάτι σοβαρό (ο μη γένοιτο, επαναλαμβάνω), πιθανότατα κανείς δεν θα σας υποστηρίξει, ακόμη κι αν έχετε έγγραφη άδεια από τους γονείς (ακόμα κι αν την έχετε, που πρέπει οπωσδήποτε να την έχετε, την ευθύνη την έχετε εσείς). Δε θα πουν "α, δεν φταίνε αυτοί, το καλό των παιδιών ήθελαν", αλλά "τα παιδιά δεν ώφειλαν επισήμως να βρίσκονται στο σχολείο μετά το πέρας των μαθημάτων". Και κακοπροαίρετοι υπάρχουν παντού, ακόμα και στα απομακρυσμένα και δυσπρόσιτα μέρη (μη πω κυρίως εκεί - τα συμφέροντα είναι πολλά).

Ειλικρινά, δεν εστιάζω στο αν κάνεις καλά τη δουλειά σου (που την κάνεις), αλλά στο τυπικό του θέματος, που πρέπει να έχει λυθεί για να την κάνεις πραγματικά καλά. Το ίδιο λένε και οι συνάδελφοι αν διαβάζω σωστά τα μηνύματά τους.
   

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 02, 2011, 09:22:26 μμ »
Προφανεστατα η υπουργος μας δειχνει την πορτα της εξοδου απο το δημοσιο σχολειο,απο ολες τις βαθμιδες.Δεν μπορω να καταλαβω πως δεν εννoουν οτι σε ενα περιβαλλον υφεσης,φτωχειας,οπου οι γονεις κοβουν τις ξενες γλωσσες απο τα παιδια τους η πληρωνουν ιδιαιτερα και φροντιστηρια,το δημοσιο σχολειο να μην ειναι σε θεση να αναπληρωσει αυτη την αναγκη.Προσωπικο ΥΠΑΡΧΕΙ.Δεν ειναι ανεκδοτο αυτο, οπως το "λεφτα υπαρχουν".Ειναι πραγματικοτητα. Ποιος αρνειται οτι σημερα, η γνωση δυο γλωσσων  καθως και Η/Υ,δεν ειναι οχι απλα προσον αλλα επιβεβλημενη!!Κι ενω υπαρχουν ικανοτατοι εκπαιδευτικοι με ορεξη για δουλεια,δεν αξιοποιουνται προς οφελος των μαθητων,χτυπωντας και την παραπαιδεια.Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει σημερα!Θελεις να αγιασεις και δεν μπορεις,δεν σε αφηνουν!Τελικα εμεις οι Γαλλογερμανοι μαλλον ειμαστε Εβραιοι γιατι πανω μας εφαρμοζεται το ENDLOSUNG

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:18 »

Αποσυνδεδεμένος sko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 03, 2011, 03:48:26 μμ »
Τελικά μήπως δε γίνονται όλα τόσο τυχαία;Τί να τα κάνουν τα παιδιά τις ξένες γλώσσες και τη πληροφορική όταν τους προορίζουν για γκαρσόνια των ευρωπαίων;Αλλωστε πώς αλλιώς θα ξεχωρίζουν τα παιδιά των λίγων προνομιούχων από τα υπόλοιπα;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 03, 2011, 04:32:31 μμ »
Προφανεστατα η υπουργος μας δειχνει την πορτα της εξοδου απο το δημοσιο σχολειο,απο ολες τις βαθμιδες.Δεν μπορω να καταλαβω πως δεν εννoουν οτι σε ενα περιβαλλον υφεσης,φτωχειας,οπου οι γονεις κοβουν τις ξενες γλωσσες απο τα παιδια τους η πληρωνουν ιδιαιτερα και φροντιστηρια,το δημοσιο σχολειο να μην ειναι σε θεση να αναπληρωσει αυτη την αναγκη.Προσωπικο ΥΠΑΡΧΕΙ.Δεν ειναι ανεκδοτο αυτο, οπως το "λεφτα υπαρχουν".Ειναι πραγματικοτητα. Ποιος αρνειται οτι σημερα, η γνωση δυο γλωσσων  καθως και Η/Υ,δεν ειναι οχι απλα προσον αλλα επιβεβλημενη!!Κι ενω υπαρχουν ικανοτατοι εκπαιδευτικοι με ορεξη για δουλεια,δεν αξιοποιουνται προς οφελος των μαθητων,χτυπωντας και την παραπαιδεια.Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει σημερα!Θελεις να αγιασεις και δεν μπορεις,δεν σε αφηνουν!Τελικα εμεις οι Γαλλογερμανοι μαλλον ειμαστε Εβραιοι γιατι πανω μας εφαρμοζεται το ENDLOSUNG

Νομίζεις ότι πραγματικά τους νοιάζει η ύφεση και η φτώχεια;

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 03, 2011, 04:56:33 μμ »
Tα αγγλικά επαρκούν για να γίνεις γκαρσόνι των 400 ευρώ το μήνα και να συννενοήσαι με τους Πακιστανούς συναδέλφους σου. Τα γαλλικά, η γλώσσα της διπλωματίας, είναι μόνο για τους γόνους πολιτικών και πλουσίων που προορίζονται για μεγάλα σαλόνια. Καιρός να ξαναγίνει η γαλλική γλώσσα των πλουσίων στην Ελλάδα, που κατάντησε να τη μιλάει ο κάθε ξεπέτσουλας μαθητής των δημόσιων σχολείων και να διεκδικεί θέσεις σε διεθνείς οργανισμούς, όπου ως γνωστόν η Γαλλική είναι απαραίτητη.... μάλλον αυτό είναι το σκεπτικό του υπουργείου και δυστυχώς το ενστερνίζονται και οι γάλλοι αν κρίνω από την ΤΕΡΑΣΤΙΑ δραστηριοποίηση των μορφωτικών ακολούθων τους για την προώθηση της γλώσσας στη δημόσια εκπαίδευση.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 03, 2011, 05:24:08 μμ »
Tα αγγλικά επαρκούν για να γίνεις γκαρσόνι των 400 ευρώ το μήνα και να συννενοήσαι με τους Πακιστανούς συναδέλφους σου. Τα γαλλικά, η γλώσσα της διπλωματίας, είναι μόνο για τους γόνους πολιτικών και πλουσίων που προορίζονται για μεγάλα σαλόνια. Καιρός να ξαναγίνει η γαλλική γλώσσα των πλουσίων στην Ελλάδα, που κατάντησε να τη μιλάει ο κάθε ξεπέτσουλας μαθητής των δημόσιων σχολείων και να διεκδικεί θέσεις σε διεθνείς οργανισμούς, όπου ως γνωστόν η Γαλλική είναι απαραίτητη.... μάλλον αυτό είναι το σκεπτικό του υπουργείου και δυστυχώς το ενστερνίζονται και οι γάλλοι αν κρίνω από την ΤΕΡΑΣΤΙΑ δραστηριοποίηση των μορφωτικών ακολούθων τους για την προώθηση της γλώσσας στη δημόσια εκπαίδευση.


Για να μην πούμε για την τεράστια υποστήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου! Στη Θεσσαλουνίκη τους ζήτησα γαλλικές ταινίες  για να δείξω στα παιδιά και μου είπε μία "ευγενέστατη" υπάλληλος.: Ψάξτε εκεί, αν επαρκούν βέβαια τα γαλλικά σας"...

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 03, 2011, 06:52:51 μμ »
Τελικά μήπως δε γίνονται όλα τόσο τυχαία;Τί να τα κάνουν τα παιδιά τις ξένες γλώσσες και τη πληροφορική όταν τους προορίζουν για γκαρσόνια των ευρωπαίων;Αλλωστε πώς αλλιώς θα ξεχωρίζουν τα παιδιά των λίγων προνομιούχων από τα υπόλοιπα;

ως συναδελφος ξενογλωσση (αγγλικης) συμφωνω απολυτα. Κανονικα θα επρεπε να γινει υποχρεωτικη και η β' ξενη γλωσσα, και υποβαθμιζουν και την α'. Στο Λυκειο που διδασκω συνεργαζομαστε αψογα με τη συναδελφο που διδασκει Γαλλικα σε ολους τους τομεις, οργανωνουμε μαζι δραστηριοτητες κλπ. Τωρα μας βαζουν να "τρωγομαστε" μεταξυ μας, για να αποκτησουν μαθητες τα τμηματα μας, τουλαχιστον στην α' ταξη, που ειναι υποχρεωτικη η ξενη γλωσσα. Αλλα ειπαμε, τι χρειαζονται οι ξενες γλωσσες? Μονο για τους προνομιουχους πια!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 03, 2011, 07:16:01 μμ »
Οι συλλογοι και το ifa ειναι μια ζωη στη κοσμαρα τους.Το παιζουν ολοι εστετ.Δε βλεπω εγω πως κυκλοφορουν καποιες χρονια μονιμες απο επετηριδα, δικες μας;Βολεμενες χρονια, η μονη τους περισκεψη ειναι το μαλλι,το μακιγιαζ και το νυχι.Αμ κυρα μου,ελα περιποιημενη,μη μου ερχεσαι ομως και μου στηνεσαι σα τη Μανωλιδου.Συμφωνω με το ξεπετσουλες μαθητες,γιατι οι εν λογω μονιμες νομιζουν οτι διδασκουν σε γονους του 18 αιωνα.Τοσο παρωχημενος τροπος διδασκαλιας και τοποθετησης του μαθηματος στην συγχρονη εποχη και στις απαιτησεις της, δεν εχω ξαναδει.Πως να μην σιχαθουν τα παιδια το μαθημα;Και μην ακουσω π@π@ριες του τυπου"ποιος κανει σημερα Γαλλικα,ειναι παρωχημενα"γιατι δεν ξερει που πανε της χωρας τα αλογα.Οταν διδασκεις σοβαρα το μαθημα,δεν σε προδιδει ποτε.Ο τροπος,η μεθοδος,η μεθοδολογια,το περιεχομενο αναδεικνυουν το καθε μαθημα."Κι οποιος δεν καταλαβαινει,δε ξερει που πατα και που πηγαινει".Αυξηση ΤΩΡΑ των ωρων της Β γλωσσας στο δημοτικο και γυμνασιο!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 03, 2011, 07:17:02 μμ »
Νομίζω ότι η όποια φαγωμάρα μεταξύ μας δεν ωφελεί σε τίποτα, έτσι κι αλλιώς... Η ξένη γλώσσα υποβαθμίστηκε, σχεδόν εξαφανίστηκε, στο Λύκειο και νομίζω ότι μόνο αυτό έχει σημασία. Απλά για άλλη μια φορά όλοι διαπιστώνουμε πόσο απέχουν οι διακηρύξεις από την πραγματικόητα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 03, 2011, 07:19:05 μμ »
Οι συλλογοι και το ifa ειναι μια ζωη στη κοσμαρα τους.Το παιζουν ολοι εστετ.Δε βλεπω εγω πως κυκλοφορουν καποιες χρονια μονιμες απο επετηριδα, δικες μας;Βολεμενες χρονια, η μονη τους περισκεψη ειναι το μαλλι,το μακιγιαζ και το νυχι.Αμ κυρα μου,ελα περιποιημενη,μη μου ερχεσαι ομως και μου στηνεσαι σα τη Μανωλιδου.Συμφωνω με το ξεπετσουλες μαθητες,γιατι οι εν λογω μονιμες νομιζουν οτι διδασκουν σε γονους του 18 αιωνα.Τοσο παρωχημενος τροπος διδασκαλιας και τοποθετησης του μαθηματος στην συγχρονη εποχη και στις απαιτησεις της, δεν εχω ξαναδει.Πως να μην σιχαθουν τα παιδια το μαθημα;Και μην ακουσω π@π@ριες του τυπου"ποιος κανει σημερα Γαλλικα,ειναι παρωχημενα"γιατι δεν ξερει που πανε της χωρας τα αλογα.Οταν διδασκεις σοβαρα το μαθημα,δεν σε προδιδει ποτε.Ο τροπος,η μεθοδος,η μεθοδολογια,το περιεχομενο αναδεικνυουν το καθε μαθημα."Κι οποιος δεν καταλαβαινει,δε ξερει που πατα και που πηγαινει".Αυξηση ΤΩΡΑ των ωρων της Β γλωσσας στο δημοτικο και γυμνασιο!


ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΠΙΠΕΔΑ!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 03, 2011, 07:25:52 μμ »
Gallikou,επρεπε να της απαντησεις"Εμενα τα γαλλικα μου υπερεπαρκουν αλλα και η δικη σας γαλατικη ευγενεια ειναι εν αφθονια"

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 03, 2011, 07:32:53 μμ »
ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΕ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ.. ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕΘΟΔΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΑ....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.