*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Λυκειο και β γλωσσα  (Αναγνώστηκε 43806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 04, 2011, 10:37:46 μμ »
Ως προς τα στερεότυπα για τις γλώσσες έχω να πω ότι δεν ισχύουν μόνο για τη γαλλική αλλά και για τη γερμανική, πολλοί γονείς θυμούνται το καμμένο πατρικό στο χωριό και λένε "ουστ Γερμαναράδες" και για τα αγγλικά πολύ τα συνδέουν με την αμερικάνικη κυριαρχία κλπ. και φυσικά τα Γαλλικά θεωρούνται γλώσσα για κουλτουριάρηδες ή ψώνια και μάλλον υπάρχει μια αλήθεια σε αυτό γιατί να μην ξεχνάμε ότι η Γαλλία είναι η πατρίδα που επιλέγουν να υιοθετήσουν πολλοί διανοούμενοι, καλλιτέχνες κλπ. Και για τα ιταλικά λένε ότι είναι εύκολα, αλλά δεν λένε ότι είναι εύκολα για όποιον γνωρίζει ήδη μια άλλη λατινογενή γλώσσα.
Όμως τη γλωσσική πολιτική δεν τη χαράσσουν τα παιδιά και οι γονείς, ούτε αυτοί έχουν πρόσβαση στην πληροφόρηση που χρειάζεται για να σκεφτείς με προοπτική δεκαετιών ως προς το τί αξίζει να μάθει το ελληνόπουλο, είναι δουλειά του υπουργείου να καθορίσει τα αναλυτικά προγράμματα και το τί θα πρέπει να μάθει ο έλληνας μαθητής. Ο απλός μέσος έλληνας δεν έχει τη γνώση να αποφασίσει τί αξίζει να μάθει το παιδί του, οι "σοφοί" σύμβουλοι του υπουργείου και οι υπουργοί πληρώνονται αδρά γι αυτή τη δουλειά. Η επιλογή του γονιού γίνεται με συναισθηματικά κριτήρια και ελλιπή πληροφόρηση δυστυχώς.

Ως προς την οικονομική ανάγκη του μόνιμου που δεν απεργεί έχω μια ένσταση όμως γιατί κι εμείς οι ΑΜΩ έχουμε οικογένειες και πληρώνουμε ενοίκια, οι περισσότεροι δεν είμαστε στην πρώτη μας νιότη και μετράμε χρόνια ωρομισθίας, αναπλήρωσης  κλπ. Και όλοι είμαστε απογοητευμένοι από τον συνδικαλισμό, εμείς περισσότερο γιατί μας έχει αφήσει αδιόριστους με τα κομματικά του τερτίπια και τους χειρισμούς του ΑΛΛΑ δε χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς ότι όταν προωθούνται τέτοια μέτρα και ούτε μια μονοήμερη απεργία δεν έχει επιτυχία ουσιαστικά συναινούμε σε αυτά και δίνουμε το πράσινο φως στο υπουργείο να κάνει και χειρότερα και δικαιώνει την παθητική και φιλοκυβερνητική στάση των συνδικαλιστών, οι οποίοι πατάνε πάνω σε αυτό για να μην διοργανώσουν καμία περαιτέρω αντίδραση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2011, 10:45:08 μμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:37 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 04, 2011, 10:42:52 μμ »
Τα γαλλικα ακουγονται σαν γαργαρα ενω τα ισπανικα με το θου θου ειναι απιστευτα στο ακουσμα!
Ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε πια???
Τελος παντων marketing στη γαλλικη δεν κανω για μενα εγω ειμαι μονιμη και θα μπορουσα ανετα να αραξω αλλα δεν ειναι του τυπου μου και θελω να υπαρχει δουλεια για ολες τις συναδελφους στο μελλον.
Τελος τα φυλλαδια τα μοιραζω σε συνεργασια με την συναδελφο των γερμανικων -εγω το προτεινα-γι'αυτο μας το επιτρεπουν οι διευθυντριες.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 04, 2011, 10:46:02 μμ »
Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι οι ξένες γλώσσες τελείωσαν στο Λύκειο... Και από μας οι μεν αδιόριστες δεν θα διοριστούν, οι δε μόνιμες θα ψοφήσουμε για να πάρουμε μετάθεση...

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 04, 2011, 10:52:01 μμ »
Τοτε να σταυρωσουμε τα χερια , να παρουμε τη γαργαρη και ψωνιστικη γλωσσα μας αγκαλια .και να περιμενουμε το μοιραιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:37 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 04, 2011, 10:54:47 μμ »
τη γλωσσική πολιτική βεβαίως και θα τη χαράξει ( λέμε τώρα) το υπουργείο!! Ωστόσο την επιλογή την κάνουν τα παιδιά και οι γονείς τους. Ναι, συμφωνώ , αυτοί επιλέγουν με συναισθηματικά ή άλλα κριτήρια. Εκεί νομίζω είναι και ευθύνη του ξενόγλωσσου καθηγητή ΟΧΙ να προωθήσει το μάθημά του ( επέλεξε γαλλικά και θα σου βάλω μεγάλο βαθμό ή γερμανικά και θα περάσουμε καλα)...είναι ευθύνη να καταλάβει ο μαθητής ( και ο γονιός του) τι χρειάζεται η ξενόγλωσση εκπ/ση, τι μορφή έχει ή μπορεί να πάρει, τι μπορεί να προσφέρει....όταν έχουν περάσει έξι χρόνια στο δημοτικό και το παιδί που στο γυμνάσιο καλείται να επιλέξει μία γλώσσα μεταξύ γαλλικών, γερμανικών, ιταλικών και ισπανικών δεν ξέρει τι είναι η καθεμία, που ομιλείται, σε τι μπορεί να του χρησιμεύσει, τι κουλτούρα αντιπροσωπεύει ή ακόμα πιο απλά, πώς ακούγεται όταν τη μιλάς νομίζω περιττεύει να μιλαμε για ευθύνες μόνο του υπουργείου.  Νομίζω πρεπει να επαναδιαπραγματευτούμε το ρόλο του ξενόγλωσσου καθηγητή στο σχολείο. Αν κάποιος επαναπαύεται στο να διδάξει εκατό λέξεις και πέντε γραμματικά φαινόμενα, άντε να κάνει και δύο listening το χρόνο, φοβάμαι ότι το παιχνίδι έχει χαθεί. Για να αγαπήσει ένα παιδί μια ξένη γλώσσα πρέπει πρώτον, να κατανοήσει τι ειναι αυτή η ξενη γλώσσα και τι συναισθήματα εκφράζει και δεύτερον να μη τη συνδέει αποκλειστικά και μόνο με εξετάσεις γλωσσομάθειας.  Ξέρεις ποιό είναι το μεγαλύτερο κέρδος μου απο τα χρόνια μου στα σχολεία; όταν οι μαθητές μου κάθε χρόνο - ΚΑΘΕ χρόνο - μου έλεγαν 'κυρία, νομίζαμε θα είναι η ώρα του παιδιού τα αγγλικά..τελικά δυσκολα ήταν αλλά μας άρεσε και διασκεδάζαμε"....

όσον αφορά στις απόψεις σου για την απεργία θα διαφωνήσω. Θα πρέπει να ψάξουμε πέραν απο τα ποσοστά συμμετοχής ή όχι στην απεργία. Το ΓΙΑΤΙ τα ποσοστά είναι αυτά που είναι θα πρέπει να μας προβληματίσει. Και το πώς καταλήξαμε ως εδώ. Ήμουν ακόμα μαθήτρια όταν το 88 έγινε μια τεράστια απεργία εν μέσω πανελλαδικών. Ας δούμε τι μεσολάβησε από τότε μέχρι σήμερα και απο 99% συμμετοχή φτάνουμε με το ζόρι στο 10%!! Το κόκκινο φως στο υπουργείο δε θα δοθεί απο την απεργία - θα δοθεί όταν η γενικότερη στάση μας θα καταστήσει απαγορευτικό για το κάθε υπουργείο να σκεφτεί και μόνο να κάνει αυτά που κάνει. Όσο μπορούν να βρίσκουν πατήματα για να αποδομούν την εικόνα του εκπ/κό στο κοινωνικό σύνολο θα το κάνουν. Όταν πάψει ο κλαδος να δίνει τέτοια δικαιώματα θα αποκαλυφθεί επιτέλους ότι ο ...βασιλιάς είναι γυμνός....
έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:00:24 μμ »
Τοτε να σταυρωσουμε τα χερια , να παρουμε τη γαργαρη και ψωνιστικη γλωσσα μας αγκαλια .και να περιμενουμε το μοιραιο
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D 
όχι βέβαια...πρέπει να κινητοποιηθείτε όλοι οι κλάδοι μαζί. Μου προκαλεί εντύπωση που τόσες μέρες μετά την ανακοίνωση του ...θεόπνευστου νέου λυκείου ( τρομαρα του) δεν έχει ακουστεί ούτε κιχ απο τους ξενόγλωσσους συλλόγους....μου φαινεται όλοι γαργάρα το καναν  ( και όχι μόνο οι των γαλλικών.... :P :P )

mariefrance εμένα πάντως ούτε τα γαλλικά ούτε τα ισπανικά μου αρέσουν. Η κόρη μου έχει εμμονή με τα ισπανικά αλλά εμένα δε μου αρέσουν. Περί ορέξεως όμως....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:00:44 μμ »
Από ποιους ετοιμάστηκε αυτό το σχέδιο για το <<Νέο Λύκειο>>; Και ποιοι εξέτασαν την αποτελεσματικότητά του; Σε ποιας προοδευμένης χώρας το σύστημα βασίστηκαν; Η Γιαννάκου κατάργησε χωρίς αιτιολόγηση την τρίτη ώρα στο Γυμνάσιο (ακόμα εκδικάζεται η προσφυγή μας) και η Διαμαντ. εξοστρακίζει εντελώς τις ξένες γλώσσες από τη Β΄και Γ΄Λυκείου! Ισχύει αυτό που μου είπαν για ελάχιστο αριθμό μαθητών 18 για τη δημιουργία τμήματος; Η συνάδελφος των Γαλλικών κι εγώ έχουμε πολύ μικρότερα τμήματα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:03:14 μμ »
Μα ακριβως για αυτου του τυπου την προωθηση μιλαω εγω. Για ποιους πολυ συγκεκριμενους -17 τον αριθμο- λογους πρεπει καποιος να επιλεξει την γαλλικη.Αυτο τους λεω.Αν θελαμε να κανουμε το μαθημα ωρα του παιδιου και να μοιραζουμε 10αρια ειναι το μονο ευκολο.Οσο για την ανταμοιβη του δασκαλου φυσικα θα συμφωνησω: και μονο που πινω καφε με πρωην μαθητριες μου 25 χρονων σημερα και θυμουνται τα χρονια του φροντιστηριου που περασαμε μαζι με αγαπη ,μου φτανει.

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:04:21 μμ »
όχι βέβαια...πρέπει να κινητοποιηθείτε όλοι οι κλάδοι μαζί. Μου προκαλεί εντύπωση που τόσες μέρες μετά την ανακοίνωση του ...θεόπνευστου νέου λυκείου ( τρομαρα του) δεν έχει ακουστεί ούτε κιχ απο τους ξενόγλωσσους συλλόγους....μου φαινεται όλοι γαργάρα το καναν  ( και όχι μόνο οι των γαλλικών.... :P :P )

Αυτο ακριβως ειναι που με εχει προβληματισει. Τι κανουν οι συλλογοι μας? Γιατι δεν αντιδρουν?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:06:02 μμ »
για τη λειτουργια των τμημάτων επιλογής κοίτα εδώ : πάει ανάλογα με το πόσα τμήματα λειτουργούν γενικά στο λύκειο:
http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1012-leiturgia-katevthynsewn-lykeiu-mathhmata-epiloghs.html

τώρα όσο για τον εμπνευστή του νέου λυκείου...δεν είναι πασιφανές; κάποιος παντελώς άσχετος με την ελληνική πραγματικότητα, καποιος που απο τότε που πήρε απολυτήριο ( αν δεν πήρε τίποτα ΙΒ) δεν έχει ξαναπατήσει σε σχολική αίθουσα.

το σύστημα έχει στοιχεία απο το βρετανικό, γερμανικό και ολίγον φινλανδικό μοντέλο. βέβαια εκεί δεν έχουν πανελλαδικές οπότε το υπόλοιπο έκτρωμα είναι δικιά μας, παγκόσμια πατέντα....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:13:23 μμ »
Ευχαριστώ ! Πάντως στο δικό μας Λύκειο έχουμε τμήματα με αρκετά λιγότερους μαθητές από όσους προβλέπονται. Είναι βέβαια θέμα διευθυντή που θέλει να μας βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:15:16 μμ »
καλό είναι αυτό και μπράβο του.Και σεις τυχεροί που τον έχετε!! Μήπως ειστε δυσπρόσιτο οπότε γίνεται και με λιγότερους μαθητές;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:28:33 μμ »
Το λογοπαιγνιο με τη γαργαρα των συλλογων μας ηταν πολυ καλο πρεπει να το παραδεχτω I don't want to seem like  a  bitch after all  :P

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:32:08 μμ »
Τοτε να σταυρωσουμε τα χερια , να παρουμε τη γαργαρη και ψωνιστικη γλωσσα μας αγκαλια .και να περιμενουμε το μοιραιο

Εγώ προσωπικά έχω απεργήσει σε ΟΛΕΣ τις απεργίες από τότε που διορίστηκα και τα χρήματα δεν μου περισσεύουν, γιατί  συντηρώ δύο σπίτια και ζω και 70 χιλιόμετρα μακριά από το Γυμνάσιο που δουλεύω. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να γίνει. Η Αννούλα δεν ακούει κανέναν και τίποτα. Επέλεξαν την πιο φτηνή λύση και για το Λύκειο. Είδες να κουνιέται φύλλο για όλα τα υπόλοιπα που συμβαίνουν γύρω μας; Ή καμία φοβερή αντίδραση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.