*

Αποστολέας Θέμα: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 6562 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« στις: Απρίλιος 07, 2011, 06:29:00 μμ »
Γνωριζει καποιος (bitch) τι συμβαινει με το θεμα αυτο..?βγηκαν στην περιοχη μου τα μορια βελτιωσεων και ειδα συναδελφο που διοριστηκε μετα απο μενα και ειχε λιγοτερα μορια συνολικης υπηρεσιας, ξαφνικα να εμφανιζεται με πολλα παραπανω χρονια υπηρεσιας και μορια..!!αυτη δηλωνει πως τα εχει απο προυπηρεσια στον ΟΑΕΔ..!!!ισχυει αυτο ή ειναι παρατυπο..?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:12 »

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:03:18 μμ »
Δυστυχώς έχει αναγνωριστεί η προϋπηρεσία τους. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ. ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ.
Αν η δικαιοσύνη δεν επηρεαστεί από τις καταστάσεις και βγάλει αντικειμενική απόφαση, η αναγνώριση της προϋπηρεσίας τους πρέπει να κριθεί αντισυνταγματική. Φυσικά όταν τρέχαμε ήμασταν 100 άτομα. ΤΩΡΑ αρχίζουν όλοι να συνειδητοποιούν τι σήμαινε η αναγνώριση της προϋπηρεσίας των ΟΑΕΔιτών

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:07:10 μμ »
ειναι τραγικο και το συνειδητοποιησα τωρα που το βρηκα μπροστα μου...!!δηλαδη προς το παρον ειναι κατοχυρωμενοι ολοι αυτοι με προυπηρεσια οαεδ?

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:27:05 μμ »
ειναι τραγικο και το συνειδητοποιησα τωρα που το βρηκα μπροστα μου...!!δηλαδη προς το παρον ειναι κατοχυρωμενοι ολοι αυτοι με προυπηρεσια οαεδ?
Από το καλοκαίρι του 2009. Τώρα το κατάλαβες; Οταν φωνάζαμε και ψάχναμε κόσμο να συμμετάσχει στο δικόγραφο οι πιο πολλοί έκαναν την πάπια. Το Σεπτέμβριο του 2009 μπήκαν αναπληρωτές, τη φετινή χρονιά οι πιο πολλοί διορίστηκαν με το 40%. Ίσως έμειναν κάποιοι στους πίνακες αναπληρωτών. Η αντιπαράθεση εδώ στο PDE ήταν μεγάλη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:12 »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 07, 2011, 07:56:50 μμ »
Ειναι το ιδιο με το παρακατω??



Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:59:17 μμ »
Γνωριζει καποιος (bitch) τι συμβαινει με το θεμα αυτο..?βγηκαν στην περιοχη μου τα μορια βελτιωσεων και ειδα συναδελφο που διοριστηκε μετα απο μενα και ειχε λιγοτερα μορια συνολικης υπηρεσιας, ξαφνικα να εμφανιζεται με πολλα παραπανω χρονια υπηρεσιας και μορια..!!αυτη δηλωνει πως τα εχει απο προυπηρεσια στον ΟΑΕΔ..!!!ισχυει αυτο ή ειναι παρατυπο..?

πρώτον ηρεμήστε ! δε φταιει ο ΟΑΕΔ για όλα τα κακά της εκπ/σης!
Κατά δεύτερον - άλλο τα μόρια με τα οποία διοριστήκατε λογω προϋπηρεσίας και άλλο τα μόρια μεταθέσεων. Κατά πρώτον, η προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ δεν υπολογίζεται ούτε για μόρια δυσμενών συνθηκών ούτε για μόρια συνολικής υπηρεσίας επειδή ο ΟΑΕΔ δεν ανηκει στο υπουργείο παιδείας. Για να καταλάβουμε λίγο τους όρους, μόρια δυσμενών είναι τα μόρια που παίρνει κανείς από το σχολείο στο οποίο υπηρέτησε και για ΟΣΟ χρόνο υπηρέτησε σε αυτά. ( πχ, ένα σχολείο στην αθήνα είναι κατηγορίας Α που σημαίνει στο  χρόνο έχει 1 μόριο, ενώ ένα σχολείο ας πούμε στο Μεσολόγγι έχει 3 μόρια τη χρονιά. Επομένως αν εσύ έχεις επτά μήνες προϋπηρεσία στην Αθήνα και εγώ πέντε μήνες στο Μεσολόγγι, ενδεχομένως και να σε "φάω " στα μόρια.  Τα μόρια συνολικής υπηρεσίας είναι αυτο που λέμε ¨δυόμιση μόρια για κάθε χρόνο. Επομένως, αν εσύ έχεις δύο χρονια υπηρεσία θα πάρεις πέντε μόρια συνολικης ενώ αν εγώ έχω δυομιση χρόνια θα πάρω 6.25 μόρια συνολικής (αν την έκανα καλα την πράξη, συγχωρέστε με έχω βάλει άπειρη καφεϊνη στο στομάχι μου σήμερα....χαχα).
Έπειτα βεβαίως υπολογίζονται τα μόρια οικογενειακών συνθηκών ( αν κανείς είναι παντρεμένος ή ανύπαντρος), τα  μόρα εντοπιότητας, τέκνων, συνυπηρέτησης και εντοπιότηας. Όλα αυτά αθροίζονται και μπορουν να βγάλουν ένα πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα απο αυτό που βγαίνει στην αναγνώριση προϋπηρεσίας.
Επίσης κάποιος χάνει ή κερδίζει μόρια ανάλογα αν έχει 14 ή 15 μέρες υπηρεσίας...Δηλ. αν κάποιος έχει πχ ως ωρομίσθιος για το μήνα νοέμβριο ώρες που αντιστοιχούν σε 15 μέρες υπηρεσίας, τότε θα κερδίσει όλα τα μόρια δυσμενών που αντιστοιχούν στο μήνα αυτό. Αν όμως έχει ώρες που αντιστοιχούν σε 14 μέρες υπηρεσίας, τότε θα χάσει όλα τα  μόρια που αντιστοιχούν στο μήνα αυτό.

Επομένως, ψυχραιμία!!Απ την άλλη, αν ξέρεις ότι η μόνη προϋπηρεσία που έχει το..αντίπαλον δέος προέρχεται απο ΟΑΕΔ δεν αποκλείω να του το χουν περάσει εκ παραδρομής - αν και θεωρώ απίθανο τα τζιμάνια του υπουργείου να μην το χουν εντοπίσει...ωστόσο, δε βλάπτει να ρίξεις μια ματιά στο γραφείο όπου περάστηκαν τα μόριά της, ζητώντας να δεις αναλυτικά τις υπηρετήσεις της επειδη έχεις έννομο συμφέρον ( αρκεί να κάνεις μια αίτηση επ΄αυτού..)
Απορίες;  ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 07, 2011, 10:25:54 μμ »
Αρα Bitch εδω μιλαμε για καραμπινατη παρανομια...!η συναδελφος διοριστηκε το 2005 και σημερα φαινεται να εχει 11 χρονια προυπηρεσιας!!δεν εχει παει αναπληρωτρια ουτε μια μερα..εχει δουλεψει μονο οαεδ..!!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 07, 2011, 10:29:08 μμ »
παρδόν; μήπως έχει αει/τει;ή ιδιωτικό σχολείο;  αν δεν έχει, όντως είναι πολύ ύποπτο!! Δεν αποκλείω να περάσανε τον οαεδ μέσα ενώ δεν θα έπρεπε...για ψάξτο αύριο πουρνό πουρνό....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2011, 10:30:41 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:45:22 μμ »
παρδόν; μήπως έχει αει/τει;ή ιδιωτικό σχολείο;  αν δεν έχει, όντως είναι πολύ ύποπτο!! Δεν αποκλείω να περάσανε τον οαεδ μέσα ενώ δεν θα έπρεπε...για ψάξτο αύριο πουρνό πουρνό....

συγνώμη κιόλας, δεν ξέρω αν πρόκειται για το ίδιο αλλά έχω μια ερώτηση: συνάδελφος που διορίστηκε φέτος, με πολλά μορια απο οαεδ, μπήκε κατευθείαν σε ωράριο 19 ωρών και χαμηλότερο κλιμάκιο. Και σε αυτή λοιπόν την περίπτωση, δεν θα επρεπε να μετρήσει ο οαεδ ή είναι νόμιμο;;

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:45:50 μμ »
Ρε μαύρε ακόμη το δικαστήριο περιμένεις, εμείς κερδίσαμε τρία μέχρι τώρα και σε μερικούς μήνες θα κερδίσουμε και το δικαστήριο για τα μόρια μεταθέσεων.
Το πολύ μίσος σου για τους οαεδίτες σ έφαγε. Καλή υπομονή και περίμενε να κερδίσεις το δικαστήριο. Κούνια που σε κούναγε.

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:57:49 μμ »
Όσον αφορά την προυπηρεσία οαεδ αναγνωρίζεται μισθολογικά, για προαγωγή , για μείωση ωραρίου και λιαν συντόμως για τα μόρια μεταθέσεων . Έχουμε ξεκινήσει ήδη την διαδικασία. Αυτά σαν ενημέρωση για όλους τους συναδέλφους μου οαεδίτες .

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 08, 2011, 12:00:40 πμ »
παρδόν; μήπως έχει αει/τει;ή ιδιωτικό σχολείο;  αν δεν έχει, όντως είναι πολύ ύποπτο!! Δεν αποκλείω να περάσανε τον οαεδ μέσα ενώ δεν θα έπρεπε...για ψάξτο αύριο πουρνό πουρνό....

συγνώμη κιόλας, δεν ξέρω αν πρόκειται για το ίδιο αλλά έχω μια ερώτηση: συνάδελφος που διορίστηκε φέτος, με πολλά μορια απο οαεδ, μπήκε κατευθείαν σε ωράριο 19 ωρών και χαμηλότερο κλιμάκιο. Και σε αυτή λοιπόν την περίπτωση, δεν θα επρεπε να μετρήσει ο οαεδ ή είναι νόμιμο;;

για ΜΚ και ωράριο αναγνωρίζεται κανονικά. Για μεταθέσεις όχι!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 08, 2011, 12:03:29 πμ »
Ρε μαύρε ακόμη το δικαστήριο περιμένεις, εμείς κερδίσαμε τρία μέχρι τώρα και σε μερικούς μήνες θα κερδίσουμε και το δικαστήριο για τα μόρια μεταθέσεων.
Το πολύ μίσος σου για τους οαεδίτες σ έφαγε. Καλή υπομονή και περίμενε να κερδίσεις το δικαστήριο. Κούνια που σε κούναγε.

κοίτα,μπορει να κερδίσατε τα δικαστήρια και όλα αυτά ειναι σεβαστά - αλλά το να δίνονται μόρια μεταθέσεων σε προϋπηρεσίες που ακόμα δεν έχουν κερδίσει αυτό το δικαιωμα, νομίζω θα συμφωνήσεις, είναι άδικο και παράνομο. Όταν με το καλό αναγνωρισθεί η προϋπηρεσια του ΟΑΕΔ και για τις μεταθέσεις, βεβαίως και να περαστούν - σε κάθε άλλη περίπτωση οι νομοι οφείλουν να εφαρμόζονται.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Uranios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: προυπηρεσια απο ΟΑΕΔ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 08, 2011, 12:08:54 πμ »
Με ποια λογική αναγνωρίζει την προυπηρεσία για μεταθέσεις απο όλα τα υπουργεία όλων των κρατών της  ΕΕ και δεν αναγνωρίζει την προυπηρεσία απο άλλο υπουργείο της Ελλάδος. Έχω βρεί όμως την γνωμοδότηση  του ΝΣΚ για το θέμα αυτό και σύντομα το θέμα θα λυθεί δικαστικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.