*

Ψηφοφορία

Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;

Ναι
Όχι

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;  (Αναγνώστηκε 16674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« στις: Μάιος 02, 2011, 12:09:05 πμ »
Αν βάλουμε τα πράγματα κάτω, θα πρέπει ελάχιστοι μαθητές να συνεχίζουν στο Λύκειο...
Όλοι μας συναντάμε μαθητές στην Γ Λυκείου που δεν ξέρουν να κάνουν ούτε πρόσθεση και αναρωτιόμαστε μα καλά πως έφτασαν μέχρι την Γ Λυκείου...
Σπρώχνοντας, όλοι οι μαθητές κουτσά στραβά τελειώνουν το Λύκειο.

Εχει νόημα να αφήσουμε μαθητή να επαναλάβει μια χρονιά; ή άντε βάλτου ένα 10 να περάσει; Ποιά είναι η φιλοσοφία σας;

Συνήθως κάποιοι βάζουμε 8άρια και 9άρια και οι μαθητές προβιβάζονται από τον γενικό μέσο όρο. Το θέμα είναι , αν ήταν στο χέρι σας, αν δηλαδή εξαρτώταν από το μάθημά σας και μόνο, θα τον αφήνατε στην ίδια τάξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:50 »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 02, 2011, 07:27:28 μμ »
Οχι, γιατι τους λυπαμαι.Ολοι ξερουμε οτι οι αδιαφοροι μαθητες προερχονται κατα το πλειστον απο οικογενειακο περιβαλλον που δεν τους δινει τα εφοδια να προχωρησουν και δεν αναφερομαι στα φροντιστηρια αλλα απλα αν οι γονεις δεν ξερουν τι ειναι το ΕΚΠ πώς θα τους το εξηγησουν;Αν δεν εχουν χρηματα για να αγορασουν υπολογιστη πώς θα ανταποκριθει στην πληροφορικη΄;Ή μηπως θα ξερουν πώς να βοηθησουν το παιδι τους αν εχει μαθησιακες δυσκολιες; Το παιδι του δικηγορου γιατι δεν εχει 9;Τυχαιο; Δε νομιζω

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 02, 2011, 09:02:16 μμ »
όσο ήμουν εκπ/κός στα πρώτα 3-4 χρόνια έβαζα πολύ χαμηλούς βαθμούς ( το χαμηλότερο 5!!! - σε γυμνάσιο και 7!!! σε λύκειο). Βεβαίως έβαζα και 20ρια. Βασικά έβαζα αυτό που πραγματικά άξιζε ο καθένας.Φυσικά στην αρχή οι γονείς φρίκαραν και κανα δυο διευθυντές προσπάθησαν να παρέμβουν αλλά δεν άκουγα τίποτα γιατί ήξερα ότι έκανα απολύτως σωστά το μάθημά μου - δεν ζητούσα εξωπραγματικά πράγματα αλλά και δεν θα χάριζα βαθμό σε κανέναν μόνο και μόνο γιατί το μάθημα ήταν...αγγλικά ή γιατί η προηγούμενη συνάδελφος βαθμολογούσε από 19 έως 20.
Αργότερα βέβαια είδα ότι το παιχνίδι παίζονταν πολύ περίεργα από τις λεγόμενες "πρωτοκλασάτες" ειδικότητες (από το κλασικό βάζω εικοσάρια στα δικά μου ιδιαίτερα και χαντακώνω τα ιδιαίτερα του άλλου που δεν τον πάω μέχρι του "βάζω τα δικά μου ιδιαίτερα να επιλέξουν πχ πληροφορική/ανάπτυξη εφαρμογών που ο ΠΕ19 είναι κολλητός μου ώστε να συμπληρώνει ωράριο...
στο φαινόμενο αυτό ομολογώ ότι κι εγώ έπαιξα με τη δική τους λογική. Χωρις βέβαια να χαρίζω εικοσάρια (πχ όλο το τμήμα 20 όπως ήταν στην ανάπτυξη εφαρμογών στο συγκεκριμένο σχολείο που δούλευα -γιατί για να είμαι δίκαιη δεν ξέρω τι γίνεται αλλού)...αλλά σίγουρα πάνω από 12, ενίοτε και 15....
Νομίζω πάντως ότι για να ξεφύγουμε και να γλυτώσουμε από τέτοια φαινόμενα καλό θα είναι να ελέγχεται η προφορική βαθμολογία με την γραπτή -ειδικά των πανελλαδικών - και αν προκύπτουν μεγάλες διαφορές να ελέγχεται ο διδάσκων....αλλιώς απλά θα "χαρίζονται" απολυτήρια χωρίς αντίκρυσμα.....δυστυχώς....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 02, 2011, 09:12:28 μμ »
Το να βαθμολογήσεις μαθητές είναι σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες! Με τι κριτήρια να τους βαθμολογήσεις?

Εγώ τάσσομαι υπερ της περιγραφικής αξιολόγησης. Οι βαθμοί πρέπει να παίζουν επικουρικό ρόλο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:50 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 02, 2011, 11:29:18 μμ »
Έχω ιδιαίτερη ευαισθησία με τους αλλοδαπούς μαθητές. Γνωρίζω ότι αντιμετωπίζουν το πρόβλημα της γλώσσας και κυρίως ξέρω ότι το σύστημα όχι μόνο δεν τους βοηθά, αλλά τους καταποντίζει. Όταν όμως έχεις όλη την καλή διάθεση να ενισχύσεις κάποιος και βλέπεις ότι αυτός δεν ανταποκρίνεται, αλλά αντίθετα προκαλεί φασαρίες, τότε πώς να βοηθήσεις... Εννοώ ότι ασυναίσθητα όλοι μας βοηθάμε τους μαθητές που δεν προκαλούν φασαρίες μες στο μάθημα, ενώ εξοργιζόμαστε με όσους κάνουν τον χαμό...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 02, 2011, 11:34:43 μμ »
συμφωνώ με dessi. Η βαθμολογία θα έπρεπε να είναι A, B, C, D.
Άντε τώρα να διακρίνεις το 14 από το 16.

Το θέμα της συζήτησης & ψηφοφορίας που άνοιξα αναφέρεται στη "σαβούρα" των μαθητών. Ξέρετε τους μαθητές στουρνάρια που λέμε. Που σου δίνουν πάντα λευκή κόλα. Αυτοι, αν κρίναμε με βάση την επίδοσή τους θα έπρεπε ποτε να μην προβιβαστούν στην επόμενη τάξη. Όμως δεν συμβαίνει αυτό. τους περνάμε και τους σπρώχνουμε να πάρουν ένα απολυτήριο ώστε να κάνουν κάτι στη ζωή τους. Σωστά;

Άρα, αυτό που θέλω να εστιάσουμε σε αυτήν την συζήτηση είναι, τελικά έχει νόημα να αφήσεις κάποιον στην ίδια τάξη; ή τον καταστρέφεις έτσι;

Σε όσα σχολεία και αν έχω περάσει η γραμμή είναι:
"Βάλτε του ένα 10 να περάσει να τελειώσει και αυτός το λύκειο να μπορεσει να βρει μια δουλειά με το απολυτήριο λυκείου, έστω και γκαρσόνι"

Μήπως επομένως πρέπει να καταργηθούν οι βαθμοί κάτω του 10 τουλάχιστον να μην κοροιδευόμαστε, απο τη στιγμή που υπάρχει η 12χρονη υποχρεωτική εκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 02, 2011, 11:40:13 μμ »
κοίτα..."στουρνάρι" απο "στουρνάρι" έχει διαφορά. Μπορεί ας πούμε κάποιος να σου δίνει λευκή κόλλα αλλά να προσπαθεί όσο μπορεί, ή να μη δημιουργεί πρόβλημα με τη συνοχή της τάξης ή να συνεργάζεται καλά με τους συμμαθητές του. Μπορεί να έχει άλλα θέματα, προσωπικα, οικογενειακά, εθνικά κτλ.....

και επίσης, οκ να δεχτω ότι δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το 14 με το 16. Το Α από το Β πώς θα το ξεχωρίσεις; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 02, 2011, 11:53:03 μμ »
Απλά μου είναι πολύ εύκολο να χωρίσω ένα τμήμα 25 μαθητών σε 4 ομάδες διαφορετικής δυναμικότητας, παρά να πρέπει να αντιστοιχήσω βαθμούς σε κλίμακα από 8 μέχρι 20
D: τα στουρνάρια που λέγαμε. Δεν ανοίγουν βιβλίο και ενοχλούν στο μάθημα, δεν φέρουν βιβλία γενικά τουρίστες.
C: άσχετοι αλλά προσέχουν, δεν δημιουργούν ποτέ πρόβλημα, σημειώνουν, φέρνουν βιβλία, ανοίγουν το στόμα τους 1-2 φορές προκειμένου να προσπαθήσουν αλλά πετάνε κοτσάνες!
Β: Προσπαθούν, καταφέρουν κάποια πράγματα καλά, αλλά δεν πετάνε. Θα έλεγα οι μαθητές του 14, 15, 16
Α: Οι καλοί από 17 έως 20.

κάπως έτσι... Απλά είναι κάτι που εφαρμόζω φτιάχνοντας 4 κύκλους (Α, B, C, D) και μπορώ με 100% σιγουριά και μέσα σε 1 λεπτό να κατατάξω τους μαθητές σε αυτές τις ομάδες. Μετά σκέφτομαι τι βαθμό θα πάρουν ανάλογα με τον κύκλο που τους έβαλα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 02, 2011, 11:59:19 μμ »
μμμμ έτσι που το γράφεις έχει μια λογική.

αλλά και πάλι, δε σου έχει ποτέ τύχει να είναι κάποιος ας πούμε στην κατηγορια C αλλά να βλέπεις ότι έχει potential  (σόρρυ δε μου ρχεται η λέξη στα ελληνικά) και να θες να τον πριμοδοτήσεις με Β?
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2011, 12:04:09 πμ »
Μπα όχι, τα όρια μεταξύ των A, B, C, D είναι σαφή και πολύ ξεκάθαρα. Ο C με τον B έχουν πολύ μεγάλη διαφορά. ο C θα μου δώσει ένα γραπτό του 10-12 ενώ ο Β ένα γραπτό του 15-16. Τέλος πάντων.

Πιστεύεις ότι θα πρέπει να απαγορευτεί από την νομοθεσία να αφήνουμε στην ίδια τάξη λόγω κακής επίδοσης; Γιατί αν είναι έτσι κάποιοι μαθητές θα έπρεπε να μείνουν 50 χρόνια στην Α Λυκείου ή στο Γυμνάσιο και να εγκαταλείψουν έτσι το σχολείο. Είναι σωστό να αφήνουμε λοιπόν;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2011, 12:13:30 πμ »
μμμμ έτσι που το γράφεις έχει μια λογική.

αλλά και πάλι, δε σου έχει ποτέ τύχει να είναι κάποιος ας πούμε στην κατηγορια C αλλά να βλέπεις ότι έχει potential  (σόρρυ δε μου ρχεται η λέξη στα ελληνικά) και να θες να τον πριμοδοτήσεις με Β?

"δυναμικό"
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 03, 2011, 12:15:01 πμ »
Νομίζω ναι, είναι σωστό να αφήνουμε. Δεν πρέπει όλοι να παίρνουν απολυτήριο και μετά να διεκδικουν τις ιδιες θέσεις....ή αυτό ή όταν προκηρύσσονται θέσεις να οριζουν "βαθμός απολυτηρίου απο 1 έως 10 ή από 11 ως 15..." και βέβαια να βρεθεί ένας τρόπος να τηρείται κοινή γραμμή από όλους..γιατί όπως έχει τώρα, αν αφήσεις κάποιον είσαι ο κακός της υπόθεσης ενώ αν τους περάσεις όλους με 20 είσαι Θεός... ούτε το ένα ούτε το άλλο όμως είναι σωστό...
αλλά νομίζω ότι το να αφήσεις έναν μαθητή, έχει και μια παιδαγωγική αξία που δεν πρέπει να αγνοούμε....από τη στιγμή που η αποτυχία είναι μέρος της ζωής και απο τη στιγμή που το σχολείο - υποτίθεται- διδάσκει και για τη ζωή εκεί έξω...το να αφήσεις κάποιον στην ίδια τάξη μπορεί και πρέπει να δράσει ενισχυτικά στους μαθητές.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 03, 2011, 12:16:22 πμ »
μμμμ έτσι που το γράφεις έχει μια λογική.

αλλά και πάλι, δε σου έχει ποτέ τύχει να είναι κάποιος ας πούμε στην κατηγορια C αλλά να βλέπεις ότι έχει potential  (σόρρυ δε μου ρχεται η λέξη στα ελληνικά) και να θες να τον πριμοδοτήσεις με Β?

"δυναμικό"

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!! αυτή είναι η λέξη...αχ αυτή η mother-tongue interference ...(εμπλοκή μητρικής γλώσσας)..Ευχαριστώωωωωωωωωωωωω
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία:Αφήνετε μαθητές στην ίδια τάξη;
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 03, 2011, 12:20:13 πμ »
Τίποτα ;)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.