*

Αποστολέας Θέμα: Πάλι προσλήψεις Πε19-20! Και οι μόνιμοι;;;; (Σχετικό με τις μεταθέσεις)  (Αναγνώστηκε 10001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Καλά ρε παιδιά αρχίζω και χάνω την ψυχραιμία μου. Δεν έχω τίποτα με Ωρομίσθιους, Αναπληρωτές , ΑΜΩ..... αλλά έχει παραγίνει το κακό.

Περιμένω και εγώ μετά από 7 χρόνια μόνιμος στην παραμεθόριο τις επικείμενες μεταθέσεις... απογοητευμένος από τις λίγες ανακοινώσεις κενών που έχουν δόσεις Διευθύνσεις και  εμφανίζουν τον κλάδο παντού σημαντικά υπεράριθμο. Από την αρχή της χρονιάς παρακολουθώ  εκατοντάδες(και το νούμερο είναι ακριβές) διορισμούς Αναπληρωτών, ωρομισθίων και ΑΜΩ του κλάδου σε μεγάλα αστικά κέντρα (Θεσσαλονίκη, Γιάννενα, Αθήνα κτλ) σε Πρωτοβάθμια αλλά και Δευτεροβάθμια και αναρωτιέμαι τι θα γίνει με εμάς τους μόνιμους. Θα πάμε ποτέ έστω και 50-100  χιλιόμετρα μακρυά από τα σπίτια μας;

Γιατί αφού μας βγάζουν περίσσιους δε παίρνουν από αυτούς για Πρωτοβάθμια; Που στο διάολο βρίσκονται όλοι αυτοί οι υπεράριθμοι και θέλουν και άλλους; Μήπως τελικά είναι οι ΠΕ1920 δεν είναι υπεράριθμοι; Μήπως τελικά πολύ απλά λένε σε εμάς (τους υπηρετούντες σε Νησιά/ΘΡΑΚΗ/ΚΡΗΤΗ κτλ) "να λες καλά που είσαι και μόνιμος", και μας εγκλωβίζουν εκεί ώστε να πάρουν εκπαιδευτικούς μίας χρήσης (μέσω ΕΣΠΑ) σε αστικά κέντρα; Σου λέει τους κακοπληρώνω και τους πετάω όποτε θέλω αλλά τουλάχιστον τους έχω στο σπίτι τους, άλλωστε ποιος ΑΜΩ/Ωρομίσθιος θα τρέχει στην Κω/Λήμνο/Χανιά για τις πενταροδεκάρες που θα τους δίνω.

Αυτό εμένα με εξοργίζει. Παίζουν με τις ζωές μας αλλά και τις ζωές των αναπληρωτών/ωρομισθίων/ΑΜΩ. Δηλαδή η μόνη λύση είναι να ξαμολήσω και εγώ 4-5 παιδιά! ΗΜΑΡΤΟΝ. Αυτό που κάνει η κυβέρνηση είναι στυγνά ΔΝΤ-Μαθηματικά και είναι απαράδεκτο.

Στο κάτω κάτω τι θα πει δίνω λειτουργικό κενό αν έχω 11 ώρες και πάνω σε ένα σχολείο. Έχω 4 σχολεία από 6 ώρες κενό και να ένα λειτουργικό κενό που είναι βλακώδες να μη καλυφθεί με μετάθεση. Συγνώμη αλλά προσωπικά χέστηκα αν θα είμαι σε 4 σχολεία όμως δίπλα στο σπίτι μου και στη γυναίκα μου που δεν είναι εκπαιδευτικός. Ειδικά τέτοια μικρά κενά σε μεγάλα αστικά κέντρα με πολλά σχολεία, αθροίζουν τεράστιο αριθμό εκπαιδευτικών! Αλλά βέβαια το ξέχασα...πως θα βολέψουν τα λαμόγια συνδικάλες με ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ τα δικά τους παιδιά...ναι μωρέ πως μου διέφυγε αυτή η παραμετράρα;

Αλλά υπάρχουν ζώα...που λέγονται και εκπαιδευτικοί που τους ψηφίζουν για να τους βολέψουν....και εν τέλει τους βολεύουν...και τα ζώα τότε αισθάνονται και δικαιωμένα για την ανήθικη επιλογή τους. ΒΡΕ ΟΥΣΤ...έρχονται και εκλογές στις ΕΛΜΕ... αλλά πάλι τα ζώα φοβισμένα και με όλα αυτά που γίνονται στο κλάδο μας πάλι σε ΔΑΚΕ/ΠΑΣΚ μεριά θα τραβήξουν για να "κοιτάνε στα μάτια τα αφεντικά όταν θα τους φτύνουν καμιά ΑΠΟΣΠΑΣΟΥΛΑ".

Εδώ μας έχουν πάει  χρόνια πίσω σαν υπαλλήλους και αντί να χτυπήσουμε μία απεργιάρα μέσα στις πανελλήνιες να σειστεί το σύμπαν... κρυβόμαστε μήπως και μας φακελώσουν στην υπηρεσία ως αριστερούς/αναρχικούς και δε δούμε ποτέ μία τοποθέτηση/αδειούλα/απόσπαση κτλ της προκοπής.

Εγώ να με συμπαθάτε αλλά όταν μιλάνε υποτιμητικά για τους εκπαιδευτικούς, με όσα έχω δει, όχι μόνο δε κρύβομαι αλλά τους επικροτώ και από πάνω! Όταν κάτι το βλέπεις  1-2-3 φορές είναι στερεότυπο και προκατάληψη...όταν το ζεις για 7 χρόνια αδιάκοπα ε τότε είναι βεβαιότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2011, 01:30:16 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Λαερτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Υπνος βαθυς φιλε στους εκπαιδευτικους......

Αγωνια και παρακαλια να παρουν την μετάθεση.....και απο αντιδραση ΜΗΔΕΝ...

ΖΟΜΠΙ.

Βλεπω τα κενα των ΠΥΣΔΕ και με πιανει η ψυχή μου. Έχει πέσει γραμμη και τα στρατιωτακια εκτελουν διαταγή.

ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΕΛΟΣ.

ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.




Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
sensible, έχω την εντύπωση ότι πέρισυ στις αποσπάσεις, σας έδινε το δικαίωμα να κάνετε αίτηση για Πρωτοβάθμια.

Είχες κάνει και δεν πήρες?
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Δε νομίζω ότι αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης....αν θα έπαιρνα απόσπαση εγώ για πρωτοβάθμια.Τη στιγμή μάλιστα που διορίζει αβέρτα στα μεγάλα αστικά κέντρα!

 Εγώ αποφάσισα όπως και πολλοί άλλοι να παραμείνω στην παραμεθόριο και να πάρω και φέτος τα μόρια (έχω συγκεντρώσει περί τα 90!!!) ώστε να επιτύχω επιτέλους αξιοκρατικά την  μόνιμη μετάθεση μου. Να φανταστείς έχω σαν Πε1920 90 μόρια και πάλι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε θα βγουν κενά εκεί που δηλώνω (και πίστεψε με δε δηλώνω καμία περιοχή Α'! Γ' και Δ' έχω σαν πρώτες επιλογές!!!!). Πολύ απλά δε θα δώσουν κενά για να τρέχω εγώ μετά απογοητευμένος για ΑΠΟΣΠΑΣΗ και να εγκλωβιστώ σε ένα φαύλο κύκλο "ΑΡΧΗ. ΠΗΡΕΣ ΑΠΟΣΠΑΣΗ=Λίγα μόρια ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ= Δεν θα δεις μετάθεση ποτέ= Τρέχα πάλι για ΑΠΟΣΠΑΣΗ αν την πάρεις= Γλείψε κατουρημένες ποδιές= GOTO ΑΡΧΗ"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος invader

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι είναι οι Άρχοντες και κάνουν ότι θέλουν. Εσύ πρέπει να χτίσεις την πυραμίδα τους.
Δυστυχώς και μεις φωνάζουμε όταν μας χτυπάνε με το μαστίγιο. Δες τι έγινε με τα διόδια: όσοι δεν περνούσαν από αυτά απλά χάζευαν τι γινόταν.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Δε νομίζω ότι αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης....αν θα έπαιρνα απόσπαση εγώ για πρωτοβάθμια.Τη στιγμή μάλιστα που διορίζει αβέρτα στα μεγάλα αστικά κέντρα!
 

Στην Α/θμια, όπως προφανώς ξέρεις, δεν υπάρχουν οργανικές θέσεις Πληροφορικών και ως εκ τούτου δεν δικαιολογούνται μεταθέσεις. Επίσης είναι αβέβαιο το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημοτικά αφού λήξει το ΕΣΠΑ.

Προσωπικά, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο 'γκρινιάζεις' που διορίζονται αναπληρωτές στα δημοτικά. Αφενός, αφού ξέρεις ως μόνιμος το καθεστώς που διέπει τις μεταθέσεις και αφετέρου, αφού είχες το δικαίωμα μέσω των αποσπάσεων να πας κοντά στο σπίτι σου σε κάποιο δημοτικό αλλά για τους δικούς σου λόγους δεν το εκμεταλλεύτηκες.

Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Δεν βρίσκω τίποτε παράξενο σε αυτά που λέει ο sensible. 7 χρόνια σε παραμεθόριο, είναι ... Respect. Την οργή του εκφράζει ο άνθρωπος, και μην του λέτε ότι δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία της απόσπασης, σαν τόσα άλλα λαμόγια... Δεν θα ξεχάσω μια πρώην συμφοιτήτριά μου, που μου έλεγε ότι ζήτησε απόσπαση από παραμεθόριο στην Αθήνα, για να έχει και τα ιδιαίτερά της.  Ή την άλλη που πήγε μια χρονιά σε νησί και από τότε στρογγυλοκάθεται στο Υπουργείο. Και χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις. Τώρα, αν ο sensible, μετά από 7 χρόνια, ζητήσει απόσπαση, δεν θα τον πω "λαμόγιο". Τις άλλες κυρίες, όμως, θα τις πω.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
erietta, αυτό που λέω είναι ότι: Στην Α/θμια δεν υπάρχουν οργανικές άρα δεν μπορούν να γίνουν και μεταθέσεις. Ως εκ τούτου κι εφόσον υπάρχουν ανάγκες λογικό είναι να παίρνει αναπληρωτές.

Τους 'αφορισμούς' δεν μπορώ να καταλάβω....

Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Μπράβο ρε geok_salonika... το έπιασες απόλυτα το νόημα των όσων είπα!!!
"αλλά για τους δικούς σου λόγους δεν το εκμεταλλεύτηκες. "

Εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμα γιατί δεν το "εκμεταλλεύτηκα" όπως λες αλλά μάλλον είσαι σε άλλη συχνότητα συντονισμένος!

ΑΠΟΣΠΑΣΗ(για ένα χρόνο και ίσως του χρόνου)=ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΠΟΤΕ (γιατί χάνεις τα μόρια της παραμεθόριας περιοχής που υπηρετείς και σου έδιναν το advantage έναντι άλλων που παίρνουν την απόσπαση "και δε βαριέσαι για το μέλλον")

Τι δεν μπορείς να καταλάβεις όταν λέω ότι θέλω αξιοπρεπέστατα να πάρω μετάθεση μόνιμα και χωρίς την μεσολάβηση κανενός λαμογο-παρατρεχάμενου στο τόπο μου;

Εμείς που φτύσαμε αίμα τόσα χρόνια στα νησιά να μετατεθούμε εκεί που θέλουμε και ας μας διαθέσουν έπειτα και στα δημοτικά (αν και δε πιστεύω το παραμύθι ότι είμαστε πολλοί γιατί κάθε χρόνο τα λειτουργικά κενά μια χαρά καλύπτονται και μάλιστα με extra διορισμούς αναπληρωτών στην Δευτεροβάθμια παρακαλώ)

Εσένα δηλαδή αυτό το το αβέβαιο μέλλον με Πληροφορική στα Δημοτικά δε σε ενοχλεί; Ή η πρόσληψη αναπληρωτών εκεί που έπρεπε οι ίδιοι να είναι μόνιμοι δε σε ενοχλεί. Τι έγινε ρε παιδιά...ΔΝΤ-τρέλα μας έχει πιάσει.... αρχίζουμε και ξεχνούμε τη μονιμότητα; Έπιασαν τόπο βλέπω τα λόγια του Γιωργάκη για ευέλικτο δυναμικό στο δημόσιο τομέα. Τη μία χρονιά αναπληρωτές Πληροφορικής στα δημοτικά και την άλλη να ψήνουν καφέδες στα καφενεία, στην καλύτερη των περιπτώσεων με αυτή την ανεργία!!

Νομίζω δεν έχετε καταλάβει ότι οι αποσπάσεις είναι για λόγους υγείας και άλλους πολύ σοβαρούς λόγους και όχι για να κουρνιάσουμε για ένα χρόνο κοντά στο σπιτάκι μας και για το μέλλον δε βαριέσαι..Ελλάδα είναι εδώ μπορεί και να με ξεχάσουν!

Για όλους τους άλλους λόγους υπάρχουν οι ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ απλά και αξιοκρατικά με μόρια.

Έχει ανάγκες το κράτος τότε μόνιμοι διορισμοί και όχι κοροϊδίες.

Θα δεις όμως φίλε μου ότι δεν θα πάρουν μεταθέσεις οι πληροφορικοί τώρα και μετά οι αποσπάσεις θα πέφτουν σαν το χαλάζι και θα ακολουθήσουν διορισμοί και αναπληρωτών στην Δευτεροβάθμια Σεπτέμβρη! Τι θα σημαίνει αυτό; Ότι ξαφνικά το 1/4 των Πληροφορικών είναι ανάπηροι; Ανάγκες υπήρχαν και θα υπάρχουν αλλά προτιμούν βύσματα και αναπληρωτές παρά να μεταθέσουν τους μόνιμους και θαλασσοδαρμένος.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Δεν βγαζουν οργανικές γιατι είχαν κοψει ωρες πληροφορικής οταν τα ΤΕΕ γίναν ΕΠΑΛ και τωρα που τα Γενικα Λυκεια εχουν νεο προγραμμα.....αστα μα πάνε...
Πολλές Δ/νσεις δεν δίνουν οργανικές γιατι εχουν τη φιλοσοφία να καλύψουν τους δικούς τους υπεράριθμους....
Προσωπικά δεν με ενοχλει να πάρω μετάθεση στο νομό μου και να πηγαίνω σε 2-3 σχολεία....Ολη αυτη η ομηρία μακριά απο το σπίτι μου με έχει εξαντλήσει ψυχολογικά....και το ιδιο λουκι τραβαει και η οικογενεια μου που δεν χρωσταει και τιποτα...
Απο το κακό στο χειρότερο πάμε....

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξουν επιτέλους οργανικές και στην πρωτοβάθμια για ΠΕ05, ΠΕ07 και ΠΕ19-20.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Πολλές Δ/νσεις δεν δίνουν οργανικές γιατι εχουν τη φιλοσοφία να καλύψουν τους δικούς τους υπεράριθμους....

Πως στο καλό(για να μη πω...στο διάολο....χεχε) τότε πέρυσι που και πάλι ήταν πολύ λιγότερες οι μεταθέσεις ΠΕ1920 πήραν σε πολλές διευθύνσεις αποσπάσεις και αναπληρωτές σε Δευτεροβάθμιες (χώρια από αυτούς για πρωτοβάθμια);

Δεν δίνω μετάθεση σημαίνει ότι δεν δίνω και απόσπαση μετά εκεί (εκτός από πολύ λίγες) και δε δίνω αναπληρωτές εκεί εκτός από πολύ λίγες ίσως λόγω απροόπτων ή εγκυμοσύνες κτλ.

Δεν ξέρω, πιστεύω ότι τα πράγματα είναι απλά. Κρατάνε καβάτζα κάποιες θέσεις για εξυπηρέτηση της πολιτικής του πελατείας συνδικαλιστές και προϊστάμενοι (πρώην συνδικαλιστές)...και για να μη με πείτε ισοπεδωτικό ..συνδικαλιστές των σάπιων πολιτικών κομμάτων εξουσίας ..δηλαδή ΔΑΚΕ/ΠΑΣΚ

Θα προσπαθήσω με μία σύντομη έρευνα στο internet να σας δώσω και αριθμούς περσινών μεταθέσεων ΠΕ1920 μετά αποσπάσεων και μετά προσλήψεων αναπληρωτών μόνο για Δευτεροβάθμια με ένα παράδειγμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2011, 07:20:13 μμ από sensible »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
sensible, δεν έχω καμιά διάθεση να αντιδικήσω μαζί σου, απλά εκφράζω τις ενστάσεις μου

Μπράβο ρε geok_salonika... το έπιασες απόλυτα το νόημα των όσων είπα!!!
"αλλά για τους δικούς σου λόγους δεν το εκμεταλλεύτηκες. "

.....

Θα δεις όμως φίλε μου ότι δεν θα πάρουν μεταθέσεις οι πληροφορικοί τώρα και μετά οι αποσπάσεις θα πέφτουν σαν το χαλάζι και θα ακολουθήσουν διορισμοί και αναπληρωτών στην Δευτεροβάθμια Σεπτέμβρη! Τι θα σημαίνει αυτό; Ότι ξαφνικά το 1/4 των Πληροφορικών είναι ανάπηροι; Ανάγκες υπήρχαν και θα υπάρχουν αλλά προτιμούν βύσματα και αναπληρωτές παρά να μεταθέσουν τους μόνιμους και θαλασσοδαρμένος.

Αν διαβάσεις ψύχραιμα το μήνυμά μου θα δεις ότι συμφωνούμε και κατανοώ πολύ καλά τους λόγους που δεν ζήτησες απόσπαση σε δημοτικά...

Τα τελευταία που αναφέρεις είναι σίγουρο ότι θα γίνουν όπως λέει και το Υπουργείο:

Δελτίο Τύπου                                             03/05/2011
 
Σχετικά με τις μεταθέσεις που ανακοίνωσε το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και τη συζήτηση που προκλήθηκε, θα θέλαμε να διευκρινίσουμε τα εξής:

Οι μεταθέσεις έγιναν όπως ορίζει ο νόμος με βάση τα οργανικά και όχι τα λειτουργικά κενά. Ως γνωστόν με βάση τα λειτουργικά κενά γίνονται οι αποσπάσεις.


Είναι κοινό μυστικό ότι η Πληροφορική στα δημοτικά μετά το 2013 (λήξη ΕΣΠΑ) είναι πολύ πιθανό να μη γίνεται από Πληροφορικούς αλλά να διδάσκεται οριζόντια με τα άλλα μαθήματα από τους δασκάλους. Για ποιο λόγο λοιπόν το Υπουργείο να μεταθέσει στα μεγάλα αστικά κέντρα πλήθος Πληροφορικών?

Το ζητούμενο είναι να δημιουργηθούν οργανικές στην Α/θμια και να αυξηθούν οι ώρες στο Γυμνάσιο. Εκεί πρέπει να το παλέψουμε μόνιμοι και αναπληρωτές.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Sensible έτσι όπως τα λες είναι. Κι εμείς οικογενειακώς αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα. 7 χρόνια επαρχία και πάλι μετάθεση σε επαρχία ζητάμε κι όμως για πληροφορικούς ούτε κατά διάνοια να δώσουν κενό. Κενά υπάρχουν και τα κρύβουν τα τοπικά ΠΥΣΔΕ. Αυτό φαίνεται από τις αποσπάσεις και τις προσλήψεις αναπληρωτών. Το βαθύτερο νόημα είναι ότι μετάθεση δε δίνουν για να μην ανοίγουν κενά στην περιφέρεια και οι προσλήψεις στο εξής να γίνονται με ελαστική σχέση εργασίας. Κρατάν δεμένο το γάιδαρό τους στα σιγουράκια της παραμεθορίου και όπου έχουν ανάγκη παίρνουν αμω ή ωρομίσθιους (σπάνε τα κενά σε 4ωρίτες κι αυτό δε μπορούμε να το ελέγξουμε εύκολα). Ξάδερφός μου π.χ. πήρε πτυχίο το 2010 και μέσα σε 2 μήνες προσλήφθηκε ωρομίσθιος σε μικρή πόλη. Μαζί με αυτόν πήραν δεκάδες άλλους και σάμπως είναι για καλό αυτή τους η πρόσληψη; Με μισθό ούτε για γαλέρα (160 ευρώ το μήνα maximum) κάνουν τσάμπα πολιτική και δηθεν προσλαμβάνουν νέο κόσμο στα σχολεία. Όσον αφορά στο γιατί να μην πάμε εμείς εκεί με απόσπαση; Το μόνο σίγουρο είναι πως όταν έχεις οικογένεια και ξεκινάς να χτίζεις το μέλλον σου με αυτά τα σάπια υλικά που σου δίνουν, πρέπει να σκεφτείς μακροπρόθεσμα τη στρατηγική σου, γιατί δεν είσαι "το καπελάκι μου και φεύγω". Τι να το κάνεις να πάρεις απόσπαση σε τόπο με 1 ή 2 μόρια; Αφού όταν θ' ανοίξει το κενό, τα δικά σου δε θα φτάνουν. Λες άντε να μείνω και φέτος μήπως και γίνει του χρόνου κανένα θαύμα... Στην τελική, όπως πολύ σωστά λέει ο sensible, οι αποσπάσεις είναι ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, όχι μαζικές μετακινήσεις στα ήδη υπάρχοντα κενά!
    Τέλος, κατανοητό πλήρως geok salonika το ζήτημα έλλειψης οργανικών πληροφορικής στα δημοτικά. Έτσι όπως το λες ορίζει το γράμμα του νόμου. Αλλά όταν κάποιοι αποφασίσαν να βάλουν εκεί το μάθημα κάνοντας "πειραματάκια", ήξεραν πολύ καλά τα προβλήματα των πληροφορικών στη δευτεροβάθμια και ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ τους έχουν φέρει σε αυτή την ομηρία. Και για να λέμε τα πράγματα σωστά, υπάρχουν κενά ΚΑΙ στη δευτεροβάθμια! Μην το ξεχνάμε! Εμάς μας έχουν φέρει ένα κάρο αποσπασμένους, οι οποίοι δουλεύουν ΟΛΟΙ χωρίς να συμπληρώνουν στα δημοτικά και για την πρωτοβάθμια πήραν αναπληρωτές. Και να πεις ότι έχουμε πολλούς αποσπασμένους εκτός νομου; Είναι σαφώς λιγότεροι από αυτούς που ήρθαν!
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159738
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.