*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον των κλασσικών σπουδών σε σχέση με την επαγγελματική αποκατάσταση  (Αναγνώστηκε 15196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Τι πστεύετε σχετικά με το μέλλον των κλασσικών σπουδών στη σημερινή εποχή? Αξίζει κάποιος να σπουδάσει μια συναφή επιστήμη( Αρχαιολογία, Φιλολογία, Ιστορία κλπ. ) μονο και μόνο επειδή του αρέσει και όχι με βάσει τις ανάγκες ( επαγγελματικές ) εννοώ! Και εν τέλει πρέπει να σπουδάζουμε ότι μας αρέσει η να ακολουθούμε ότι μας προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση κάτι που προσφέρουν οι θετικές επιστήμες?

1η απαντηση: Να κανεις αυτο που "γουσταρεις"φιλε!

2η απαντηση: Επειδη ποτε δεν ειναι αργα, φροντισε την επαγγελματικη αποκατασταση και μετα σπουδαζεις αυτο που θελεις. Αν εχεις πραγματικα το "μικροβιο" μεσα σου, να ξέρεις πως αυτο δεν φευγει ευκολα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Τι πστεύετε σχετικά με το μέλλον των κλασσικών σπουδών στη σημερινή εποχή? Αξίζει κάποιος να σπουδάσει μια συναφή επιστήμη( Αρχαιολογία, Φιλολογία, Ιστορία κλπ. ) μονο και μόνο επειδή του αρέσει και όχι με βάσει τις ανάγκες ( επαγγελματικές ) εννοώ! Και εν τέλει πρέπει να σπουδάζουμε ότι μας αρέσει η να ακολουθούμε ότι μας προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση κάτι που προσφέρουν οι θετικές επιστήμες?
Μα ούτε οι φυσικές επιστήμες προσφέρουν αποκατάσταση! Κάνω λάθος; Κάποια αποκατάσταση έχουν μόνο οι παραΪατρικές ειδικότητες αλλά οι συνθήκες εργασίας στον τομέα της υγείας δεν είναι και οι καλύτερες...

1η απαντηση: Να κανεις αυτο που "γουσταρεις"φιλε!

2η απαντηση: Επειδη ποτε δεν ειναι αργα, φροντισε την επαγγελματικη αποκατασταση και μετα σπουδαζεις αυτο που θελεις. Αν εχεις πραγματικα το "μικροβιο" μεσα σου, να ξέρεις πως αυτο δεν φευγει ευκολα.
Συμφωνώ και με τις 2 απαντήσεις! Αλλά λόγω οικον. συγκυρίας με την 2η πιο πολύ!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Αν έχει κάποιον να τον τραβάει και κάποιον να το σπρώχνει μπορεί να τα καταφέρει. Κοινώς, αν έχει μπάρμπα στην κορώνη αλλά και μέσα στο πανεπιστήμιο (γιατί ένας μόνο δεν φτάνει). Επ΄σιςη, αν είναι διατεθημένος να βγάλει δουλειά για τον καθηγητή του, να κάνει διδασκαλίες "εθελοντικά", να διορθώνει γραπτά και εργασίες επίσης "εθελοντικά".....μπορεί και να του δώσουν το διδακτορικό του και μετά να τον κρατήσουν....
++++++

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για την ανεργία των αποφοίτων των εν λόγω σχολών φταίει σίγουρα και το γεγονός ότι δεν έχουν τα πτυχία αυτά άμεση σύνδεση με την αγορά εργασίας (βλέπε ασεπ-πιθανότητα 1 στους 40), αλλά όχι μόνο.

Εγώ βλέπω να υπάρχει άγνοια των κανόνων που διέπουν την αγορά εργασίας. Μπορεί να φταίει το γεγονός ότι τόσα χρόνια η κοινωνία πίστεψε ότι ο μόνος σίγουρος δρόμος για την επαγγελματική αποκατάσταση περνούσε μέσα από το γραφείο ενός βουλευτή. Μπορεί όμως να φταίει και η έλλειψη κριτικής ικανότητας και η καλλιέργεια της παθητικότητας μέσα στις σχολές των κλασσικών σπουδών. Τέσσερα χρόνια μέσα στη σχολή οι φοιτητές/τριες μαθαίνουν πως με την παπαγαλία προκόβουν, πως έτσι βγαίνουν οι υψηλοί βαθμοί.  Η αγορά εργασίας όμως δε λειτουργεί έτσι, εκεί χρειάζεται πολύς περισσότερος δυναμισμός. Εκεί για την επαγγελματική αποκατάσταση βοηθούν και τα πτυχία, αλλά βοηθά και η προσωπικότητα.

Τέλος, από τη στιγμή που η αγορά εργασίας στο δημόσιο τομέα συρρικνώνεται, η εστίασή μας καλό είναι να στρέφεται και στον ιδιωτικό. Όσο περίεργο και να μας φαίνεται, εκεί είναι περισσότερες οι πιθανότητες να βρούμε δουλειά. Είτε ως μισθωτοί είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Και αυτό είναι κάτι που και στον εαυτό μου το λέω συχνά, μπας και ξεκολλήσω επιτέλους! Κι αυτό το λέω για να μη νομίζετε ότι εγώ έχω λύσει τα προβλήματά μου...

Οπότε, η άποψή μου είναι ότι αν σε κάποιον δεν αρέσουν τα μαθηματικά και τα συναφή μαθήματα, ας επιλέξει τις κλασσικές σπουδές, αλλά να ξέρει ότι αυτές οι σπουδές από μόνες τους δε θα του εξασφαλίσουν επαγγελματική αποκατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
.........  Η αγορά εργασίας όμως δε λειτουργεί έτσι, εκεί χρειάζεται πολύς περισσότερος δυναμισμός. Εκεί για την επαγγελματική αποκατάσταση βοηθούν και τα πτυχία, αλλά βοηθά και η προσωπικότητα.


Αυτο ειναι αληθεια! (στεκομαι στις 2 λεξεις: "δυναμισμός" και "προσωπικότητα" )

**** Να το θεμα της Εκθεσης.  ;)


Τέλος, από τη στιγμή που η αγορά εργασίας στο δημόσιο τομέα συρρικνώνεται, η εστίασή μας καλό είναι να στρέφεται και στον ιδιωτικό. Όσο περίεργο και να μας φαίνεται, εκεί είναι περισσότερες οι πιθανότητες να βρούμε δουλειά. Είτε ως μισθωτοί είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες.

+++++++++++++++++
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν έχει κάποιον να τον τραβάει και κάποιον να το σπρώχνει μπορεί να τα καταφέρει. Κοινώς, αν έχει μπάρμπα στην κορώνη αλλά και μέσα στο πανεπιστήμιο (γιατί ένας μόνο δεν φτάνει). Επ΄σιςη, αν είναι διατεθημένος να βγάλει δουλειά για τον καθηγητή του, να κάνει διδασκαλίες "εθελοντικά", να διορθώνει γραπτά και εργασίες επίσης "εθελοντικά".....μπορεί και να του δώσουν το διδακτορικό του και μετά να τον κρατήσουν....
++++++

Ξεχάσες 2 ακόμη πολύ βασικά στοιχεία: να του κουβαλάει την τσάντα και να του φέρνει καφέ!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
οι κλασικές σπουδές θα έπρεπε να έχουν πρωταγωνιστική θέση ειδικά στην ελληνική κοινωνία που τις ανέδειξε

για εμένα προσωπικά αποτελούν όνειρο κα ταξίδι μαζί και να ναι καλά ο Θεός εργάζομαι και ζω ασκώντας την επιστήμη μου

όντως είναι χαλεποί καιροί για τους ρομαντικούς αλλά η ζωή θέλει έμπνευση και διαφυγή από τη μιζέρια οπότε

κάνε αυτό που λαχταρά η καρδιά σου !!!

πέρα από τσάντα και καφέ έχω δει να κρατούν και την ομπρέλα :)

υ.γ. η λέξη είναι κλασικός μ ένα -σ- ,με 2 σσ είναι το αντίστοιχο στα λατινικά διότι δεν είναι ελληνική ,με διπλά γράφουμε ελληνικές λέξεις στα πλαίσια της ιστορικής ορθογραφίας

Αποσυνδεδεμένος wulf_bull

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απο ότι έχω διαβάσει και σε άλλα forum διαπιστώνω ότι όντως οι κλασσικές σπουδές δεν έχουν αντίκτυπο στη σημερινή κοινωνία! Η επιλογή μου είναι να σπουδάσω στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό κάτι το οποίο με χαροποιεί ιδιαίτερα αν και ξέρω τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω ! Είναι το μεράκι μου και αυτό που θέλω να κάνω απο μικρός. Προς στιγμή σκέφτηκα να ασχοληθώ με τις φυσικές επιστήμες και να φύγω στο εξωτερικό για περαιτέρω σπουδές. Αλλά αυτό φαντάζομαι μπορώ να το κάνω σπουδάζωντας και Αρχαιολογία! Νομίζω ότι στο εξωτερικό οι δυνατότητες τόσο για τις φυσικές επιστήμες όσο και για τις κλασσικές σπουδές είναι ίδιες !

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Αγαπητέ -  ή wulf bull, εφ'  όσον η οικογένειά σου έχει την οικονομική δυνατότητα να σε στηρίξει οικονομικά για να κάνεις σπουδές στο εξωτερικό, μπορείς να προχωρήσεις. Αρχικά, σου εύχομαι να περάσεις στο Ιστορικό- Αρχαιολογικό που επιθυμείς και να πάρεις το πτυχίο σου. Υπολόγισε ότι για την Αρχαιολογία τα Γερμανικά είναι άκρως απαραίτητα, όπως και τα αγγλικά. Δεν νομίζω να είσαι αρκετά καλός στην επιστήμη αυτή χωρίς το εφόδιο των Γερμανικών, καθώς υπάρχει πολλή βιβλιογραφία στα Γερμανικά. Μετά κατ'  ευθείαν για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό σε κάποιο τμήμα με καλή φήμη στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Είπαμε, εφ'  όσον οι γονείς σου σε στηρίζουν οικονομικά και εσύ έχεις την διάθεση και επιθυμία, θα βρεις το δρόμο σου. Αν θες ακαδημαϊκή σταδιοδρομία στην Ελλάδα. πρέπει να δικτυωθείς πολύ, μα πάρα πολύ.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Εγώ είμαι φιλόλογος, κλασικής ειδίκευσης, έχω κάνει μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, δούλεψα σε φροντιστήρια, πέρασα δις ασεπ, βρέθηκα σε σχολείο ως ωρομίσθια, έζησα την επαγγελματική ανασφάλεια που μου προκάλεσε υπαρξιακή δύσπνοια και τώρα άνεργη,ταπί και όμορφη κάνω το κέφι μου σπουδάζοντας αρχαιολογία, που το γουστάρω τρελά και το κάνω με πολύ μεράκι, κέφι και όρεξη, παραμερίζοντας το φιλολογικό-διδακτικό μου παρελθόν, το οποίο πολύ με κούρασε και με έκανε να αηδιάσω τον κλάδο!Είναι τόσο το πάθος μου με την αρχαιολογία, που το παρατηρούν όλοι καθηγητές και συμφοιτητές και μου εκφράζουν το θαυμασμό τους για την αφοσίωσή μου! Δεν πρόκειται να κερδίσω τίποτα από αυτό το δεύτερο πτυχίο μου!ΤΟ ΞΕΡΩ!Όμως δεν μπορούσα να μην το κάνω, με έτρωγε μια εσωτερική βαθύτατη παρόρμηση...Η συνειδητοποίηση ότι αυτό που κάνω δεν πρόκειται να έχει κανένα αντίκρισμα επαγγελματικο, η απουσία δηλ ωφελιμισμού σε αυτό που σπουδάζω, με έχει κάνει να το απολαμβάνω, γιατί ξέρω ότι το κάνω γιατί με γεμίζει και το αγαπω και για κανέναν άλλο λόγο!Έτσι είμαι τόσο δοσμένη σε αυτό που χαίρομαι με καθετι που μαθαίνω, γιατί βοηθάει εμένα να γίνω καλύτερος άνθρωπος.Στο πρώτο μου πτυχίο ουκ ολίγες φορές, αγανάκτησα , καταπιέστηκα και σηχτήρισα, περιμένοντας πως και πως να τελειώσω...Τώρα, δε θέλω να τελειώσει αυτό το ταξίδι των όψιμων σπουδών, γιατί πραγματικά είναι ένα απολαυστικό ταξιδι...

και μετά από αυτά τα ωραία και αισιόδοξα, να προσθέσω ότι ο βασικός λόγος που μπορώ και κάνω ό,τι κάνω είναι ο άντρας μου που μου έχει εξασφαλίσει τα προς το ζην.....Αυτό τα λέει όλα!!!!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ είμαι φιλόλογος, κλασικής ειδίκευσης, έχω κάνει μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, δούλεψα σε φροντιστήρια, πέρασα δις ασεπ, βρέθηκα σε σχολείο ως ωρομίσθια, έζησα την επαγγελματική ανασφάλεια που μου προκάλεσε υπαρξιακή δύσπνοια και τώρα άνεργη,ταπί και όμορφη κάνω το κέφι μου σπουδάζοντας αρχαιολογία, που το γουστάρω τρελά και το κάνω με πολύ μεράκι, κέφι και όρεξη, παραμερίζοντας το φιλολογικό-διδακτικό μου παρελθόν, το οποίο πολύ με κούρασε και με έκανε να αηδιάσω τον κλάδο!Είναι τόσο το πάθος μου με την αρχαιολογία, που το παρατηρούν όλοι καθηγητές και συμφοιτητές και μου εκφράζουν το θαυμασμό τους για την αφοσίωσή μου! Δεν πρόκειται να κερδίσω τίποτα από αυτό το δεύτερο πτυχίο μου!ΤΟ ΞΕΡΩ!Όμως δεν μπορούσα να μην το κάνω, με έτρωγε μια εσωτερική βαθύτατη παρόρμηση...Η συνειδητοποίηση ότι αυτό που κάνω δεν πρόκειται να έχει κανένα αντίκρισμα επαγγελματικο, η απουσία δηλ ωφελιμισμού σε αυτό που σπουδάζω, με έχει κάνει να το απολαμβάνω, γιατί ξέρω ότι το κάνω γιατί με γεμίζει και το αγαπω και για κανέναν άλλο λόγο!Έτσι είμαι τόσο δοσμένη σε αυτό που χαίρομαι με καθετι που μαθαίνω, γιατί βοηθάει εμένα να γίνω καλύτερος άνθρωπος.Στο πρώτο μου πτυχίο ουκ ολίγες φορές, αγανάκτησα , καταπιέστηκα και σηχτήρισα, περιμένοντας πως και πως να τελειώσω...Τώρα, δε θέλω να τελειώσει αυτό το ταξίδι των όψιμων σπουδών, γιατί πραγματικά είναι ένα απολαυστικό ταξιδι...

και μετά από αυτά τα ωραία και αισιόδοξα, να προσθέσω ότι ο βασικός λόγος που μπορώ και κάνω ό,τι κάνω είναι ο άντρας μου που μου έχει εξασφαλίσει τα προς το ζην.....Αυτό τα λέει όλα!!!!

Σημαντικό αυτό το τελευταίο  :) Να σε αγαπάει και να σε στηρίζει κάποιος  :)

Πράγματι, οι σπουδές στην αρχαιολογία είναι κάτι ξεχωριστό.Είναι μεγάλο εφόδιο στη ζωή σου.Οι περισσότεροι το κάνουν με κέφι, πόσο μάλλον εσύ που το κάνεις συνειδητά και σε όψιμη ηλικία.

Σου προτείνω να το ακολουθήσεις ως επάγγελμα. Οταν θέλεις κάτι πολύ όλες οι πιθανότητες να το αποκτήσεις είναι υπέρ σου!

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Θα πως κάτι: για όλους υπάρχουν δουλείες.

Το λέω αυτό και στα παιδιά δίνουν πανελλήνιες. Για όλους ότι και να τελειώσουν υπάρχουν δουλειές. Άμα αγαπάς κάτι πάντα βρίσκεις δουλειά. Επαναλαμβάνω κοινότυπα λόγια που μας έλεγαν και λέω εγώ στους μαθητές.

Με μια βασική όμως διαφορά: Θα βρεις μόνο αν κάνεις θυσίες πολλές και το πιο πιθανό αναγκαστείς να φύγεις από την Ελλάδα και πας εξωτερικό!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα πως κάτι: για όλους υπάρχουν δουλείες.

Το λέω αυτό και στα παιδιά δίνουν πανελλήνιες. Για όλους ότι και να τελειώσουν υπάρχουν δουλειές. Άμα αγαπάς κάτι πάντα βρίσκεις δουλειά. Επαναλαμβάνω κοινότυπα λόγια που μας έλεγαν και λέω εγώ στους μαθητές.

Με μια βασική όμως διαφορά: Θα βρεις μόνο αν κάνεις θυσίες πολλές και το πιο πιθανό αναγκαστείς να φύγεις από την Ελλάδα και πας εξωτερικό!!!!!!


Οταν αγαπάς κάτι, ναι θα πας και στο εξωτερικό  :) Η κοπέλα που της αρέσει η αρχαιολογία θα βρει εκεί πολλές ευκαιρίες.
Εξάλλου, τι είναι το εξωτερικό? Δύο ώρες δρόμος με το αεροπλάνο  :) 15 ώρες με πλοίο για να πας σε ένα από τα μεγάλα νησιά της Ελλάδος. Τι σε συμφέρει?

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Για αυτό εξαρτάται και από την προσωπικότητα που έχει ο καθένας, τις υποχρεώσεις κοινωνικές κ.υ.λ. που έχει στην Ελλάδα.

Εγώ προσωπικά δεν είμαι αυτός ο τύπος. Υπάρχουν άλλοι άνθρωποι που παίρνουν αεροπλάνο και πάνε όπου υπάρχει δουλειά

Και διαφορετικά σκέφτεσαι τα πράγματα όταν είσαι παιδί και διαφορετικά όταν μεγαλώσεις.

Για αυτό πολύ βασικό στο μάθημα ΣΕΠ (που μάλλον καταργείται, μιας και για το Υπουργείο είναι δεδομένο ότι όλοι άνεργοι θα είναι ότι και να τελειώσουν, άρα δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του μαθήματος), είναι να δίνονται στοιχεία επαγγελματικής αποκατάστασης και στο εξωτερικό και με επιστημονικές μεθόδους να προτείνονται επαγγέματα που τα επόμενα χρόνια θα έχουν ζήτησει στην Ελλάδα(ε συγνώμη λάθος έκανα, ποια είναι η Ελλάδα;;, στο εξωτερικό εννοούσα). Στην Ελλάδα για τα επόμενα χρόνια θα είναι οι πωλήσεις όπως ανέφερα σε προηγούμενο thread

Π.χ. στο εξωτερικό και στην Αμερική και σε άλλες προηγμένες χώρες το επάγγελμα που θα έχει μεγάλη ζήτηση τα επόμενα χρόνια είναι η βιορομποτική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159841
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.