*

Αποστολέας Θέμα: Σκλήρυνση κατά πλάκας  (Αναγνώστηκε 9998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xara_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Σκλήρυνση κατά πλάκας
« στις: Μάιος 12, 2011, 03:41:01 μμ »
Καλησπέρα σας!
Ψάχνοντας σε διάφορα sites, η μόνη πληροφορία που βρήκα για όσους πάσχουν από σκλήρυνση κατά πλάκας είναι πως πρέπει να προσκομίσουν ένα πιστοποιητικό υγείας από πρωτοβάθμια επιτροπή ή κρατικό νοσοκομείο. Στη Δευτεροβάθμια δε μπόρεσαν να με διαφωτίσουν στο ελάχιστο... Το μόνο που μου είπαν είναι πως για να υποβάλλει κανείς κάτι τέτοιο πρέπει να έχει ένα χρόνο προϋπηρεσία (διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...)
Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι πιο συγκεκριμένο; Τι ακριβώς πρέπει να γράφει το συγκεκριμένο πιστοποιητικό; Είναι απλώς ένα χαρτί με διάγνωση; Από ποιον θα δοθεί; (Θεράποντα γιατρό; Διευθυντή νοσοκομείου;) Χρειάζεται κάτι επιπλέον;
Επειδή φοβάμαι πως και στο νοσοκομείο θα έχουν μαύρα μεσάνυχτα, παρακαλώ διαφωτίστε με!!!
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:13:54 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2011, 03:56:17 μμ »
Είναι πολύ απλό! Εφόσον πάσχεις από την ασθένεια, πάιρνεις μια βεβαίωση από το γιατρό σου και απευθύνεσαι στη Ββάθμια. Θα σου πουν τότε τι επιπλέον πιθανώς χρειάζεσαι!

Αν βέβαια βρεις επακριβώς τι θέλουν, ενημέρωσε και το φόρουμ... όλο και κάποιος συγγενής 1ου βαθμού κάποιου μεγαλογιατρού μπορεί να ασθενήσει στο μεταξύ! ;) Να ξέρει το παιδί πώς να του γράψουν τη βεβαίωση, να μην ξέρει;

Αποσυνδεδεμένος konna70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2011, 04:12:08 μμ »
..Αν απευθυνθείς στο σύλλογο για άτομα με σκλήρυνση κατά πλάκας  θα σε βοηθήσουν για το τι πιστοποιητικα πρέπει να προσκομίσεις.

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2011, 04:28:53 μμ »
Φίλη έλα στο mssociety.gr , θα τα συζητήσουμε εκεί , απλά γράφεσαι , συστήνεσαι και ρωτάς .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:13:54 »

Αποσυνδεδεμένος xara_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2011, 08:12:45 μμ »
Φίλη έλα στο mssociety.gr , θα τα συζητήσουμε εκεί , απλά γράφεσαι , συστήνεσαι και ρωτάς .

Δεν αφορά εμένα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν σωστό να γραφτώ στο site. Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!  :)

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2011, 06:02:54 μμ »
Αφού δεν αφορά εσένα προφανώς αφορά κάποιο άτομο που θέλει να γίνει καθηγητής! Γιατί να μην το ρωτήσει ο ίδιος εκεί πυ πρέπει; Μαθήματα λαμογισμού για υποψήφιους καθηγητές θα παραδίδουμε στο φόρουμ;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2011, 06:07:54 μμ »
Ρε sec κι αν έχει όντως, μετά τι θα λες; Ντροπή! Αντί να κάνεις μόκο και να μην το συνεχίζεις, 2 φορές ειρωνεύτηκες. Την 3η φορά καίγεσαι...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος invader

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2011, 06:42:07 μμ »
χρειάζεται να πάρει βεβαίωση από κρατικό νοσοκομείο. λογικά θα τον παρακολουθούν σε κάποιο νοσοκομείο (για να γράφει ενέσεις κλπ)


nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2011, 06:53:47 μμ »
Είναι πολύ απλό! Εφόσον πάσχεις από την ασθένεια, πάιρνεις μια βεβαίωση από το γιατρό σου και απευθύνεσαι στη Ββάθμια. Θα σου πουν τότε τι επιπλέον πιθανώς χρειάζεσαι!

Αν βέβαια βρεις επακριβώς τι θέλουν, ενημέρωσε και το φόρουμ... όλο και κάποιος συγγενής 1ου βαθμού κάποιου μεγαλογιατρού μπορεί να ασθενήσει στο μεταξύ! ;) Να ξέρει το παιδί πώς να του γράψουν τη βεβαίωση, να μην ξέρει;

Sec,  επειδη  ειχα δει  πριν ενα χρονο, πως ειναι ενα άτομο να εχει υποτροπιασει απο σκλήρυνση κατά πλάκας, θα σου ευχόμουν να μην ειναι αυτό το γεγονός στη ζωη σου που θα σε κάνει και να σταματήσεις την ειρωνία αλλα και να αλλαξεις forum.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2011, 10:08:23 μμ »
Ρε sec κι αν έχει όντως, μετά τι θα λες; Ντροπή! Αντί να κάνεις μόκο και να μην το συνεχίζεις, 2 φορές ειρωνεύτηκες. Την 3η φορά καίγεσαι...

Μα δεν έχει όντως, αφού το είπε τελικά ότι δεν αφορά τον ίδιο! Όποιος έχει να ρωτήσει κάτι το ρωτάει καθαρά, όχι με υπαινιγμούς και αοριστολογίες! Και για τον εαυτό του να μην είναι ας έμπαινε στο φορουμ που αφορά τα άτομα που πάσχουν να ζητήσει οδηγίες αφού πρωτίστως συστηθεί!!!

Επειδή το σχόλιό μου δεν είναι προσωπικό και δεν πρέπει να εκλαμβάνεται ως τέτοιο η ειρωνία μου και τις 2 φορές υπαινίσσεται ότι η παροχή δημόσια τέτοιου τύπου πληροφοριών μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά τρόπο όχι και τόσο ηθικό από κάποιον τρίτο αναγνώστη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2011, 10:26:56 μμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 16, 2011, 08:04:29 μμ »
sec επειδη εγω εχω σκληρυνση κ ειμαι αναπληρωτης οπως κ πολλα ατομα δεν ειναι καλο να ειρωνευεσαι.
λαμογια ειναι που πολλοι υγιεις θελουν τη μονιμοτητα του δημοσιου για να τα ξυνουν η τα ευκολα λεφτα των ιδιαιτερων.
κ μαλλον εισαι αμορφωτος κ δεν ξερεις καν τι ειναι κ τι προκαλει η σκληρυνση.κ ενα πανεπιστημιο που πιθανον..εχεις βγαλει δεν λεει τιποτα...εγω εχω master κ κανω κ διδακτορικο στο εμπ κ σπουδαζω κ για τη ληψη κ δευτεερου πτυχιου (πολιτικος μηχανικος).αν κ...αρρωστος....κ σαν λαμογιο που ειμαι...
αλλα εκτος αυτου δεν ειναι μεμπτο να <<εκμεταλλευεσαι>> κατι που θα το εχεις σε ολη σου τη ζωη κ μπορει να σε καθηλωσει σε αναπ.καροτσι. εξαλλου ειναι ελαχιστες οι παροχες στην ελλαδα σε ατομα με αναπηρια.
ξερεις τι ειναι να κανεις εφορου ζωης ενεσεις??
παντως η σωματικη υγεια δεν ειναι τιποτα μπροστα στην πνευματικη ανοησια που εχουν πολλοι υγιεις.!!!
κ τι παρενεργειες εχει?

παντως για να απαντησω στην κοπελα θελει χαρτι απο α βαθμια επιτροπη ικα ή νομαρχιας με ποσοστο αναπηριας > απο 67%.βεβαια στην επιτροπη θελει εξετασεις,γνωματευσεις, νοσηλειες κ.α.

Αποσυνδεδεμένος sanvicenco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2011, 08:54:10 μμ »
Καποιος που εχει μια τετοια σοβαρη εκφυλιστικη νοσο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Α/ΘΜΙΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑ!Παιδια σοβαρευτειτε ......οι ασθενεις αυτες ειναι πολυ σοβαρο πραγμα για να παιζει κανεις μαζι τους ;)

Αποσυνδεδεμένος Aristocrat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 16, 2011, 09:08:44 μμ »
sec επειδη εγω εχω σκληρυνση κ ειμαι αναπληρωτης οπως κ πολλα ατομα δεν ειναι καλο να ειρωνευεσαι.
λαμογια ειναι που πολλοι υγιεις θελουν τη μονιμοτητα του δημοσιου για να τα ξυνουν η τα ευκολα λεφτα των ιδιαιτερων.
κ μαλλον εισαι αμορφωτος κ δεν ξερεις καν τι ειναι κ τι προκαλει η σκληρυνση.κ ενα πανεπιστημιο που πιθανον..εχεις βγαλει δεν λεει τιποτα...εγω εχω master κ κανω κ διδακτορικο στο εμπ κ σπουδαζω κ για τη ληψη κ δευτεερου πτυχιου (πολιτικος μηχανικος).αν κ...αρρωστος....κ σαν λαμογιο που ειμαι...
αλλα εκτος αυτου δεν ειναι μεμπτο να <<εκμεταλλευεσαι>> κατι που θα το εχεις σε ολη σου τη ζωη κ μπορει να σε καθηλωσει σε αναπ.καροτσι. εξαλλου ειναι ελαχιστες οι παροχες στην ελλαδα σε ατομα με αναπηρια.
ξερεις τι ειναι να κανεις εφορου ζωης ενεσεις??
παντως η σωματικη υγεια δεν ειναι τιποτα μπροστα στην πνευματικη ανοησια που εχουν πολλοι υγιεις.!!!
κ τι παρενεργειες εχει?
_______________________________
συμφωνώ μαζί σου.....όποιος ειναι έξω απο το χορό..........!!!!!!!!!!!!!!!! Σου εύχομαι νασαι πάντα καλά, κουράγιο και δύναμη ναχεις, φίλε............ο Θεός μαζί σου..........
παντως για να απαντησω στην κοπελα θελει χαρτι απο α βαθμια επιτροπη ικα ή νομαρχιας με ποσοστο αναπηριας > απο 67%.βεβαια στην επιτροπη θελει εξετασεις,γνωματευσεις, νοσηλειες κ.α.

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Σκλήρυνση κατά πλάκας
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 17, 2011, 02:45:14 μμ »
sec επειδη εγω εχω σκληρυνση κ ειμαι αναπληρωτης οπως κ πολλα ατομα δεν ειναι καλο να ειρωνευεσαι.
λαμογια ειναι που πολλοι υγιεις θελουν τη μονιμοτητα του δημοσιου για να τα ξυνουν η τα ευκολα λεφτα των ιδιαιτερων.
κ μαλλον εισαι αμορφωτος κ δεν ξερεις καν τι ειναι κ τι προκαλει η σκληρυνση.κ ενα πανεπιστημιο που πιθανον..εχεις βγαλει δεν λεει τιποτα...εγω εχω master κ κανω κ διδακτορικο στο εμπ κ σπουδαζω κ για τη ληψη κ δευτεερου πτυχιου (πολιτικος μηχανικος).αν κ...αρρωστος....κ σαν λαμογιο που ειμαι...
αλλα εκτος αυτου δεν ειναι μεμπτο να <<εκμεταλλευεσαι>> κατι που θα το εχεις σε ολη σου τη ζωη κ μπορει να σε καθηλωσει σε αναπ.καροτσι. εξαλλου ειναι ελαχιστες οι παροχες στην ελλαδα σε ατομα με αναπηρια.
ξερεις τι ειναι να κανεις εφορου ζωης ενεσεις??
παντως η σωματικη υγεια δεν ειναι τιποτα μπροστα στην πνευματικη ανοησια που εχουν πολλοι υγιεις.!!!
κ τι παρενεργειες εχει?


Φίλε μου μπράβο σου για τη μόρφωση που λες ότι έχεις και πολύ κρίμα για την αρρώστια σου! Είσαι όμως σίγουρος ότι ο (μεγαλο)γιατρός που θα δώσει ψευδές πιστοποιητικό  για να διοριστεί κάποιος κολλητός για τέτοια ασθένεια θα πάει φυλακή; Εγώ όχι... δεν είναι θέμα μόρφωσης η δυσπιστία είναι θέμα πείρας! Τώρα το αν θαπρεπε να σας διορίζουν με αυτά τα κριτήρια... όχι ο διορισμός δεν (θαπρεπε να) είναι επιβράβευση της μειονεξίας, έπρεπε όμως να σας δίνουν ικανοποιητικά επιδόματα /παροχές για περίθαλψη και βοηθήματα! Ο διορισμός σας απλά συνιστά ευνόηση μιας κοινωνικής ομάδας σε βάρος του συνόλου! Έτσι κάνω κι εγώ τον καλό (πολιτικό) π.χ. αφήνω ξέφραγο αμπέλι στους μετανάστες την Αθήνα και τους νομιμοποιώ κιόλα με τα (ανύπαρκτα) λεφτά των φορολογούμενων, είναι εύκολο όμως να κάνεις τον καλό όταν δεν θυσιάζεις εσύ τίποτα απλά αναδιανέμοντας τα χρήματα και ανακατεύοντας την τράπουλα... και κερδίζεις έτσι εύκολα ψηφαλάκια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.