*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12  (Αναγνώστηκε 433669 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostzo10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1386 στις: Ιούλιος 15, 2011, 03:27:25 μμ »
Όταν έχεις παιδαγωγική επάρκεια στην αίτηση αντι για ναι φέτος βγάζει 12 μηνη.....σωστό ειναι;;;;τι αλλαξε φέτος;
και περυσι το ιδιο εβγαζε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:28 »

Αποσυνδεδεμένος katwoman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1387 στις: Ιούλιος 15, 2011, 08:12:58 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: είμαι στον κλάδο ΠΕ12.05, έχω επιτυχία στον ΑΣΕΠ 2008 και παιδαγωγικά από την ΑΣΠΑΙΤΕ. Επίσης ήμουν αναπληρώτρια το 2010-2011 και δεν έχω καμία άλλη προηγούμενη προϋπηρεσία. Στην φετινή αίτηση των αναπληρωτών έχω δικαίωμα να ζητήσω να μπω στον πίνακα διορισμών??
Αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1388 στις: Ιούλιος 15, 2011, 08:29:00 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: είμαι στον κλάδο ΠΕ12.05, έχω επιτυχία στον ΑΣΕΠ 2008 και παιδαγωγικά από την ΑΣΠΑΙΤΕ. Επίσης ήμουν αναπληρώτρια το 2010-2011 και δεν έχω καμία άλλη προηγούμενη προϋπηρεσία. Στην φετινή αίτηση των αναπληρωτών έχω δικαίωμα να ζητήσω να μπω στον πίνακα διορισμών??
Αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Στον πίνακα διορισμών (40%) εντάσσονται όσοι έχουν πραγματική προϋπηρεσία μέχρι και 30-6-2010. Εσύ δεν έχεις οπότε και δεν μπορείς να ενταχθείς.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1389 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:15:42 μμ »
σημερα κατεθεσα και εγω την αιτηση μου! ανηκω στον κλαδο ΠΕ09(οικονομολογοι). Στην ερωτηση της κοπελας αν εχω παιδαγωγικη επαρκεια απαντησα πως οχι.εκεινη επεμενε οτι εχω και πηγε να το περασει στο συστημα! μεχρι που παρενεβη και ενας συναδελφος της τελευταια στιγμη και τη διαβεβαιωσε πως εχω δικιο! και αναρωτιεμαι τωρα,τι θα γινοταν αν μου περνουσε πως εχω?σε ποσους αλλους αραγε να εχει γινει κατι τετοιο? Α και ηταν κ μια αλλη κοπελα εκει,η οποια δεν ηξερε τι βαθμο εχει και της περασαν τυχαια 7!!! καλα οτι να ναι τελειως?? :o :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:28 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1390 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:18:30 μμ »
σημερα κατεθεσα και εγω την αιτηση μου! ανηκω στον κλαδο ΠΕ09(οικονομολογοι). Στην ερωτηση της κοπελας αν εχω παιδαγωγικη επαρκεια απαντησα πως οχι.εκεινη επεμενε οτι εχω και πηγε να το περασει στο συστημα! μεχρι που παρενεβη και ενας συναδελφος της τελευταια στιγμη και τη διαβεβαιωσε πως εχω δικιο! και αναρωτιεμαι τωρα,τι θα γινοταν αν μου περνουσε πως εχω?σε ποσους αλλους αραγε να εχει γινει κατι τετοιο? Α και ηταν κ μια αλλη κοπελα εκει,η οποια δεν ηξερε τι βαθμο εχει και της περασαν τυχαια 7!!! καλα οτι να ναι τελειως?? :o :o

Υποτίθεται καταθέτει πτυχίο και/ή αναλυτική βαθμολογία, όπου φαίνεται ο ακριβής βαθμός αποφοίτησης με ακρίβεια 2 δεκαδικών ψηφίων. Δεν είχε καταθέσει τα συγκεκριμένα χαρτιά;;;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1391 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:36:01 μμ »
σημερα κατεθεσα και εγω την αιτηση μου! ανηκω στον κλαδο ΠΕ09(οικονομολογοι). Στην ερωτηση της κοπελας αν εχω παιδαγωγικη επαρκεια απαντησα πως οχι.εκεινη επεμενε οτι εχω και πηγε να το περασει στο συστημα! μεχρι που παρενεβη και ενας συναδελφος της τελευταια στιγμη και τη διαβεβαιωσε πως εχω δικιο! και αναρωτιεμαι τωρα,τι θα γινοταν αν μου περνουσε πως εχω?σε ποσους αλλους αραγε να εχει γινει κατι τετοιο? Α και ηταν κ μια αλλη κοπελα εκει,η οποια δεν ηξερε τι βαθμο εχει και της περασαν τυχαια 7!!! καλα οτι να ναι τελειως?? :o :o

Υποτίθεται καταθέτει πτυχίο και/ή αναλυτική βαθμολογία, όπου φαίνεται ο ακριβής βαθμός αποφοίτησης με ακρίβεια 2 δεκαδικών ψηφίων. Δεν είχε καταθέσει τα συγκεκριμένα χαρτιά;;;
οχι! ενω εχει ορκιστει,απο τη σχολη της ειπαν οτι πτυχιο και ανλυτικη βαθμολογια θα παρει σε 1 χρονο!! οποτε στη δευτεροβαθμια της καταχωρησαν βαθμο 7 αφου λεει δεν εχει και τοσο σημασια,μετα στον Ασεπ θα της χρειαστει λεει!  :o φανταστειτε ποσα κουλα εχουν γινει...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1392 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:42:42 μμ »
σημερα κατεθεσα και εγω την αιτηση μου! ανηκω στον κλαδο ΠΕ09(οικονομολογοι). Στην ερωτηση της κοπελας αν εχω παιδαγωγικη επαρκεια απαντησα πως οχι.εκεινη επεμενε οτι εχω και πηγε να το περασει στο συστημα! μεχρι που παρενεβη και ενας συναδελφος της τελευταια στιγμη και τη διαβεβαιωσε πως εχω δικιο! και αναρωτιεμαι τωρα,τι θα γινοταν αν μου περνουσε πως εχω?σε ποσους αλλους αραγε να εχει γινει κατι τετοιο? Α και ηταν κ μια αλλη κοπελα εκει,η οποια δεν ηξερε τι βαθμο εχει και της περασαν τυχαια 7!!! καλα οτι να ναι τελειως?? :o :o

Υποτίθεται καταθέτει πτυχίο και/ή αναλυτική βαθμολογία, όπου φαίνεται ο ακριβής βαθμός αποφοίτησης με ακρίβεια 2 δεκαδικών ψηφίων. Δεν είχε καταθέσει τα συγκεκριμένα χαρτιά;;;
οχι! ενω εχει ορκιστει,απο τη σχολη της ειπαν οτι πτυχιο και ανλυτικη βαθμολογια θα παρει σε 1 χρονο!! οποτε στη δευτεροβαθμια της καταχωρησαν βαθμο 7 αφου λεει δεν εχει και τοσο σημασια,μετα στον Ασεπ θα της χρειαστει λεει!  :o φανταστειτε ποσα κουλα εχουν γινει...

γιατι χειρογραφα τα κανουν εκει κ θα τους παρει 1 χρονο? ;D

επιπλεον, στην βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων δεν αναφερει βαθμο πτυχιου? ???

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1393 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:50:07 μμ »

οχι! ενω εχει ορκιστει,απο τη σχολη της ειπαν οτι πτυχιο και ανλυτικη βαθμολογια θα παρει σε 1 χρονο!! οποτε στη δευτεροβαθμια της καταχωρησαν βαθμο 7 αφου λεει δεν εχει και τοσο σημασια,μετα στον Ασεπ θα της χρειαστει λεει!  :o φανταστειτε ποσα κουλα εχουν γινει...
Καλά τι είναι αυτά τα πράματα;;; Συναδέλφισσα αυτό πρέπει να το κάνεις καταγγελία! Όσοι δεν έχουν πτυχίο, προσκομίζουν βεβαίωση από την γραμματεία της σχολής και μάλιστα, μετά από ερώτημα μίας κοπελιάς που μου είπε ότι η γραμματεία της σχολής της δεν μπορεί να της δώσει βεβαίωση λόγω φόρτου, πήρα και στο υπουργείο και μου είπαν πως η κοπέλα ΔΕΝ μπορεί να κάνει αίτηση, κι ας μην έφταιγε αυτή για το πρόβλημα. Και υπάρχουν γραφεία που περνάνε βαθμούς... στην τύχη;;;; Αλλά δεν ανησυχώ γιατί αυτό το γραφείο θα γίνει ρεζίλι στο υπουργείο γιατί τις αιτήσεις των καινούριων υποψηφίων μαζί με ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ πρέπει να τα στείλουν ταχυδρομικώς στο υπουργείο για έλεγχο. Ελπίζω να τους ξεχέσουνε!!!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1394 στις: Ιούλιος 15, 2011, 09:53:30 μμ »
δεν μιλησα γιατι εχω την εντυπωση πως σε αυτες τις περιπτωσεις σου περνανε τον κατωτατο βαθμο, δηλαδη 5! αρα με εναν ελεγχο θα της αλλαξουν το βαθμο,σωστα? ???

Αποσυνδεδεμένος konst@ntin@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1395 στις: Ιούλιος 15, 2011, 11:32:46 μμ »
εχω μπερδευτει... θελω να δηλωσω την Α' Δωδεκανησου για ΑΚΩ,ΑΜΩ,ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ. πως πρεπει να το γραψω? την αιτηση την φτιαχνω απο το σπιτι η' εχουν και στις δευτεροβαθμιες αιτηση και τη συμπληρωνω εκει?

Αν θέλεις άνεση και χωρίς άγχος.. την φτιάχνεις στο σπίτι (έχει το αρχείο για εκτύπωση άλλωστε).
Αν θέλεις να αγχώνεσαι και να ψάχνεις τελευταία στιγμή ένα τραπεζάκι ή τοίχο (τι αστείο θέαμα πάντως  ;D), ή, αν θέλεις να εκνευρίσεις όλους τους υπόλοιπους που θα περιμένουν στη σειρά, επειδή εσύ τελευταία στιγμή θα συμπληρώνεις την αίτηση μαζί με την υπάλληλο και θα καθυστερείς πολύ, τότε να συμπληρώσεις εκεί.
Το που και πως συμπληρώνουν την αίτηση, διάβασε ξανά την εγκύκλιο.. έχει και παραδείγματα μέσα!




Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά δεν είναι τραγικό να συναντάς σοβαρά λάθη ακόμα και στην αίτηση??
Εννοώ τα νούμερα 5,6
5. Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης σε περίπτωση εξάντλησης των πινάκων Σ.Μ.Ε.Α.Ε.

6. Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης σε περίπτωση εξάντλησης των πινάκων Σ.Μ.Ε.Α.Ε.


Ότα τα επιλέξεις στο σύστημα, σου βγάζει το εξής:
5. Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή ή ωρομισθίου σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης σε περίπτωση εξάντλησης των πινάκων Σ.Μ.Ε.Α.Ε.

6. Αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή ή ωρομισθίου σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. Β/θμιας Εκπ/σης σε περίπτωση εξάντλησης των πινάκων Σ.Μ.Ε.Α.Ε.


Οκ, μπορείς να αρνηθείς θέση ωρομισθίου χωρίς κύρωση.. αλλά δεν είναι λάθος???

Αποσυνδεδεμένος konst@ntin@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1396 στις: Ιούλιος 15, 2011, 11:40:09 μμ »
loella, επειδη δουλευω σε γραφειο και ειλικρινα κανουμε ολοι υπερπροσπαθεια να εξυπηρετησουμε τον κοσμο με τη λιγοτερη δυνατη ταλαιπωρια, οι εγκυκλιος εφτασε στο γραφειο σημερα το πρωι κι εμεις την πληροφορηθηκαμε χθες το βραδυ απο το διαδικτυο. Φυσικα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να διαβαζουμε τις εγκυκλιους στο σπιτι μας το βραδυ για να ειμαστε ενημερωμενοι πρωι-πρωι! Τα παραπονα στο υπουργειο!!!! Ελεος δηλαδη!!!! Κι εμεις στα γραφεια συναδελφοι ειμαστε και (οχι ολοι βεβαια, αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο νομιζω, τουλαχιστον στο δικο μας γραφειο(1ο γραφειο Β/θμιας Δυτ.Θεσσαλονίκης)) προσπαθουμε να σας εξυπηρετησουμε ολους!!!! Ηρεμια και υπομονη χρειαζεται και κραξιμο στο υπουργειο! Δε βγαζουμε εμεις τις αποφασεις! Εμεις απλα τις εκτελουμε και τις τελευταιες μερες φευγουμε απο το γραφειο αργα το απογευμα!!!! Ευχαριστω!!!!


Αυτό όμως σημαίνει τελικά να είσαι δημόσιος υπάλληλος, απόλυτα σε χαρακτηρίζει... σορυ αλλά η απάντησή σου Φυσικα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να διαβαζουμε τις εγκυκλιους στο σπιτι μας το βραδυ για να ειμαστε ενημερωμενοι πρωι-πρωι!
με ξεπερνά... Όοοοοοποιος και να φταίει, οκ? Οποιοοοοςςςςς.... Εσένα η δουλειά σου ποια ειναι? Να εισαι εκεί το επόμενο πρωί και να εξυπηρετήσεις "τους συναδέλφους σου" που λες με τον καλύτερο τρόπο... Και ρε παιδιά, δεν εννοώ όμως μόνο καλή διάθεση, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!! Εννοω ενημέρωση, ενδιαφέρον να είμαι επαρκής και να βοηθήσω τον αλλον...
Και στο ξανα λέω, δεν ήταν υποχρέωσή σου όπως λες, αλλά ούτε 10 λεπτα, μισή ώρα να την μελετήσεις?? Με το πρωινο καφεδακι?? Και λίγο πριν ανοιξει η Διευθυνση σου... [οι ωρες κυμαινονται, εγώ εκεί που πήγα στις 10 ανοιγε!!] ... Κρίμα....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1397 στις: Ιούλιος 16, 2011, 12:36:32 μμ »
[Αυτό όμως σημαίνει τελικά να είσαι δημόσιος υπάλληλος, απόλυτα σε χαρακτηρίζει... σορυ αλλά η απάντησή σου Φυσικα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να διαβαζουμε τις εγκυκλιους στο σπιτι μας το βραδυ για να ειμαστε ενημερωμενοι πρωι-πρωι!
με ξεπερνά... Όοοοοοποιος και να φταίει, οκ? Οποιοοοοςςςςς.... Εσένα η δουλειά σου ποια ειναι? Να εισαι εκεί το επόμενο πρωί και να εξυπηρετήσεις "τους συναδέλφους σου" που λες με τον καλύτερο τρόπο... Και ρε παιδιά, δεν εννοώ όμως μόνο καλή διάθεση, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!! Εννοω ενημέρωση, ενδιαφέρον να είμαι επαρκής και να βοηθήσω τον αλλον...
Και στο ξανα λέω, δεν ήταν υποχρέωσή σου όπως λες, αλλά ούτε 10 λεπτα, μισή ώρα να την μελετήσεις?? Με το πρωινο καφεδακι?? Και λίγο πριν ανοιξει η Διευθυνση σου... [οι ωρες κυμαινονται, εγώ εκεί που πήγα στις 10 ανοιγε!!] ... Κρίμα....
Μα αυτό ακριβώς προσπαθεί να σου πει ο apinf. Ότι εφόσον 1ον οι υπάλληλοι δεν είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν το απόγευμα στο σπίτι τους, 2ον είναι υποχρεωμένοι να περιμένουν τα έγγραφα να φτάσουν σε αυτούς μέσα από τα επίσημα κανάλια της διοίκησης (δηλαδή με mail που θα τους στείλει η δ/νση, που θα της έχει στείλει η περιφέρεια, που θα της έχει στείλει το υπουργείο), και 3ον η εγκύκλιος που κοινοποιείται στα γραφεία την ίδια μέρα που ξεκινάει η εξυπηρέτηση του κοινού, έρχεται σε σύγκρουση με επείγουσες εκκρεμότητες που υπάρχουν από τις προηγούμενες μέρες και δεν είχαν κανονιστεί είτε γιατί δεν γινόταν νωρίτερα είτε γιατί μη γνωρίζοντας την μέρα "άφιξης" της εγκυκλίου δεν είχε γίνει ο κατάλληλος προγραμματισμός προτεραιοτήτων, για όλα αυτά, χρειάζεται ένας εύλογος χρόνος το πρωί της πρώτης μέρας μέχρι να αρχίσουν να εξυπηρετούνται οι πολίτες. Αυτός ο χρόνος κυμαίνεται από 1-2 ώρες μέχρι όλη τη μέρα, ανάλογα τις συνθήκες του γραφείου.

Αυτές ακριβώς τις ενέργειες κάναν οι υπάλληλοι στην δ/νση που πήγες και "άνοιγε" στις 10, διότι προφανώς "άνοιγε" για το κοινό στις 10. Οι υπάλληλοι ήταν εκεί από τις 8. Απλά, άλλες δ/νσεις δεν έχουν το σύστημα να βάζουν συγκεκριμένες ώρες κοινού και να κλείνουν τις πόρτες τους σε ώρες που δεν είναι ώρες κοινού, αλλά δέχονται καθ' όλη την διάρκεια του ωραρίου πολίτες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι πρώτοι σ/φοι που πήγαν στις 8 και στις 9 της πρώτης μέρας να δυσανασχετούν επειδή πήραν την απάντηση "δεν έχουμε διαβάσει ακόμα την εγκύκλιο". Ενώ άμα βρίσκαν κλειστές πόρτες και μπαίναν στις 10, δεν θα έρχοταν σε άμεση σύγκρουση με τους υπαλλήλους. Θα εισηγηθώ να το εφαρμόσουμε και μεις αυτό :)

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1398 στις: Ιούλιος 16, 2011, 01:37:45 μμ »
[Αυτό όμως σημαίνει τελικά να είσαι δημόσιος υπάλληλος, απόλυτα σε χαρακτηρίζει... σορυ αλλά η απάντησή σου Φυσικα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να διαβαζουμε τις εγκυκλιους στο σπιτι μας το βραδυ για να ειμαστε ενημερωμενοι πρωι-πρωι!
με ξεπερνά... Όοοοοοποιος και να φταίει, οκ? Οποιοοοοςςςςς.... Εσένα η δουλειά σου ποια ειναι? Να εισαι εκεί το επόμενο πρωί και να εξυπηρετήσεις "τους συναδέλφους σου" που λες με τον καλύτερο τρόπο... Και ρε παιδιά, δεν εννοώ όμως μόνο καλή διάθεση, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!! Εννοω ενημέρωση, ενδιαφέρον να είμαι επαρκής και να βοηθήσω τον αλλον...
Και στο ξανα λέω, δεν ήταν υποχρέωσή σου όπως λες, αλλά ούτε 10 λεπτα, μισή ώρα να την μελετήσεις?? Με το πρωινο καφεδακι?? Και λίγο πριν ανοιξει η Διευθυνση σου... [οι ωρες κυμαινονται, εγώ εκεί που πήγα στις 10 ανοιγε!!] ... Κρίμα....
Μα αυτό ακριβώς προσπαθεί να σου πει ο apinf. Ότι εφόσον 1ον οι υπάλληλοι δεν είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν το απόγευμα στο σπίτι τους, 2ον είναι υποχρεωμένοι να περιμένουν τα έγγραφα να φτάσουν σε αυτούς μέσα από τα επίσημα κανάλια της διοίκησης (δηλαδή με mail που θα τους στείλει η δ/νση, που θα της έχει στείλει η περιφέρεια, που θα της έχει στείλει το υπουργείο), και 3ον η εγκύκλιος που κοινοποιείται στα γραφεία την ίδια μέρα που ξεκινάει η εξυπηρέτηση του κοινού, έρχεται σε σύγκρουση με επείγουσες εκκρεμότητες που υπάρχουν από τις προηγούμενες μέρες και δεν είχαν κανονιστεί είτε γιατί δεν γινόταν νωρίτερα είτε γιατί μη γνωρίζοντας την μέρα "άφιξης" της εγκυκλίου δεν είχε γίνει ο κατάλληλος προγραμματισμός προτεραιοτήτων, για όλα αυτά, χρειάζεται ένας εύλογος χρόνος το πρωί της πρώτης μέρας μέχρι να αρχίσουν να εξυπηρετούνται οι πολίτες. Αυτός ο χρόνος κυμαίνεται από 1-2 ώρες μέχρι όλη τη μέρα, ανάλογα τις συνθήκες του γραφείου.

Αυτές ακριβώς τις ενέργειες κάναν οι υπάλληλοι στην δ/νση που πήγες και "άνοιγε" στις 10, διότι προφανώς "άνοιγε" για το κοινό στις 10. Οι υπάλληλοι ήταν εκεί από τις 8. Απλά, άλλες δ/νσεις δεν έχουν το σύστημα να βάζουν συγκεκριμένες ώρες κοινού και να κλείνουν τις πόρτες τους σε ώρες που δεν είναι ώρες κοινού, αλλά δέχονται καθ' όλη την διάρκεια του ωραρίου πολίτες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι πρώτοι σ/φοι που πήγαν στις 8 και στις 9 της πρώτης μέρας να δυσανασχετούν επειδή πήραν την απάντηση "δεν έχουμε διαβάσει ακόμα την εγκύκλιο". Ενώ άμα βρίσκαν κλειστές πόρτες και μπαίναν στις 10, δεν θα έρχοταν σε άμεση σύγκρουση με τους υπαλλήλους. Θα εισηγηθώ να το εφαρμόσουμε και μεις αυτό :)

Εγώ δεν δυσανασχέτησα γιατί δεν την είχα διαβάσει την εγκύκλιο στις 8 το πρωί!!! Αλλά γιατί ούτε το μεσημέρι την είχαν διαβάσει και το σημαντικότερο, η μία διεύθυνση μου είπε να ξανάρθω από Δευτέρα που θα την έχουν διαβάσει (ενώ εγώ πήγα Πέμπτη!!!!) Δηλαδή ούτε την επομένη θα την είχαν διαβάσει.... Τέλος πάντων, κανείς δεν κατέκρινε εσένα προσωπικά. Όμως υπάρχουν σε πολλές διευθύνσεις υπάλληλοι που πραγματικά δεν ενδιαφέρονται.

Αποσυνδεδεμένος konst@ntin@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος αναπληρωτών κ ωρομισθίων 2011-12
« Απάντηση #1399 στις: Ιούλιος 16, 2011, 03:19:03 μμ »
[Αυτό όμως σημαίνει τελικά να είσαι δημόσιος υπάλληλος, απόλυτα σε χαρακτηρίζει... σορυ αλλά η απάντησή σου Φυσικα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να διαβαζουμε τις εγκυκλιους στο σπιτι μας το βραδυ για να ειμαστε ενημερωμενοι πρωι-πρωι!
με ξεπερνά... Όοοοοοποιος και να φταίει, οκ? Οποιοοοοςςςςς.... Εσένα η δουλειά σου ποια ειναι? Να εισαι εκεί το επόμενο πρωί και να εξυπηρετήσεις "τους συναδέλφους σου" που λες με τον καλύτερο τρόπο... Και ρε παιδιά, δεν εννοώ όμως μόνο καλή διάθεση, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!! Εννοω ενημέρωση, ενδιαφέρον να είμαι επαρκής και να βοηθήσω τον αλλον...
Και στο ξανα λέω, δεν ήταν υποχρέωσή σου όπως λες, αλλά ούτε 10 λεπτα, μισή ώρα να την μελετήσεις?? Με το πρωινο καφεδακι?? Και λίγο πριν ανοιξει η Διευθυνση σου... [οι ωρες κυμαινονται, εγώ εκεί που πήγα στις 10 ανοιγε!!] ... Κρίμα....
Μα αυτό ακριβώς προσπαθεί να σου πει ο apinf. Ότι εφόσον 1ον οι υπάλληλοι δεν είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν το απόγευμα στο σπίτι τους, 2ον είναι υποχρεωμένοι να περιμένουν τα έγγραφα να φτάσουν σε αυτούς μέσα από τα επίσημα κανάλια της διοίκησης (δηλαδή με mail που θα τους στείλει η δ/νση, που θα της έχει στείλει η περιφέρεια, που θα της έχει στείλει το υπουργείο), και 3ον η εγκύκλιος που κοινοποιείται στα γραφεία την ίδια μέρα που ξεκινάει η εξυπηρέτηση του κοινού, έρχεται σε σύγκρουση με επείγουσες εκκρεμότητες που υπάρχουν από τις προηγούμενες μέρες και δεν είχαν κανονιστεί είτε γιατί δεν γινόταν νωρίτερα είτε γιατί μη γνωρίζοντας την μέρα "άφιξης" της εγκυκλίου δεν είχε γίνει ο κατάλληλος προγραμματισμός προτεραιοτήτων, για όλα αυτά, χρειάζεται ένας εύλογος χρόνος το πρωί της πρώτης μέρας μέχρι να αρχίσουν να εξυπηρετούνται οι πολίτες. Αυτός ο χρόνος κυμαίνεται από 1-2 ώρες μέχρι όλη τη μέρα, ανάλογα τις συνθήκες του γραφείου.

Αυτές ακριβώς τις ενέργειες κάναν οι υπάλληλοι στην δ/νση που πήγες και "άνοιγε" στις 10, διότι προφανώς "άνοιγε" για το κοινό στις 10. Οι υπάλληλοι ήταν εκεί από τις 8. Απλά, άλλες δ/νσεις δεν έχουν το σύστημα να βάζουν συγκεκριμένες ώρες κοινού και να κλείνουν τις πόρτες τους σε ώρες που δεν είναι ώρες κοινού, αλλά δέχονται καθ' όλη την διάρκεια του ωραρίου πολίτες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι πρώτοι σ/φοι που πήγαν στις 8 και στις 9 της πρώτης μέρας να δυσανασχετούν επειδή πήραν την απάντηση "δεν έχουμε διαβάσει ακόμα την εγκύκλιο". Ενώ άμα βρίσκαν κλειστές πόρτες και μπαίναν στις 10, δεν θα έρχοταν σε άμεση σύγκρουση με τους υπαλλήλους. Θα εισηγηθώ να το εφαρμόσουμε και μεις αυτό :)


Happiness.. sorry, αλλά δε κατάλαβες τα λεγόμενά μου..
Πότε βρήκε η εγκύκλιος? Βράδυ Τετάρτης? Ε, όσοι δούλευαν πρωί Πέμπτης όφειλαν να γνώριζαν τί λέει η εγκύκλιος!!! Και είπα μερικά παραδείγματα (μαζί με το καφεδάκι το πρωινο της Πέμπτης κλπ).. Ασε που δε θα υπήρχε και κίνηση άρα μια χαρά προλάβαιναν.. Αλλά όταν είναι μετά από ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ και δε ξέρουν την τύφλα τους αλλά γκρινιάζουν (όχι ολοι αλλα στατιστικα το μεγαλύτερο ποσοστο) ε τότε, τι να πεις... Εγώ προσωπικά κανέναν δεν εμπιστέυομαι, μόνη μου πρώτα και μετά στο Internet να κάνω την έρευνά μου...Γιατί ξέρω τί θα συναντήσω....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.